Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Bateria a napięcie ładowarki.


Recommended Posts

  • Replies 128
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Witam!!

 

Dostałem dziś ładowarke o następujących parametrach:

 

INPUT: 230 V- 50 Hz

I1 max 110 mA

OUTPUT: 11,8 V- 220 mA

 

Może mi ktoś powiedzieć, ile mam ladować baterie o napięciu 9,6V- 1300 mAh oraz baterie 8,4V- 2000 mAh :?:

 

Pytanie jest bardzo pragmatyczne, bo z matmy jestem bardzo słabym zawodnikiem :wink: :!:

 

POZDRAWIAM!!

Link to post
Share on other sites

Przemas ja tą ładowarką sformatowałem baterie 9,6V 1100mah i strzela ponad 1000 kulek na sprezynce m100 w gr16. Duzo serią. Wynik dobry. Do czasu ładowania z tabelki dolożyłem 3-4 godizny w moim wypadku w twoim dolozyl bym dwie. A potem wg. tabeli. Nie stresuj sie i nie zawracaj głowy. Ładowarka działa.

Link to post
Share on other sites

Czy ten wzór jest naprawdę aż tak bardzo skomplikowany :?: :lol:

Czas ładowania = pojemność baterii x 1,4 / natężenie ładowarki

 

Czyli dla 1300mAh:

1300 x 1.4 / 220 = 8,(27) czyli 8h 16min

 

A dla 2000mAh:

2000 x 1.4 / 220 = 12,(72) czyli 12h43 min

Link to post
Share on other sites
  • 1 month later...

chyba muszę coś wam wytłumaczyć na tabliczkach znamionowych nie ma przekłamań tyko jest napisane jakie jest napięcie przy jakim prądzie i jaka jest moc użądzenia. a jeśli chodzi o "natężenie ładowarki" to nie bedę się wypowiadał na temat poziomu wiedzy tegoż użytkownika.... zamiast nateżenia ładowarki powinno być prąd ładowania zmieżony amperomieżem włączonym szeregowo w obwód i napewno nie będzie on taki jak na tabilczce znamionowej...

Link to post
Share on other sites

No tak, masz racje powinno być we wzorze "prąd ładownia", ale dla osób które używają takiej ładowarki jak ja, nie ma to większego znaczenia bo na tabliczce znamionowej i na opakowaniu jest włąśnie podany prąd ładowania dla konkretnej ilości ogniw i na pewno to właśne każdy podstawiał do wzoru .Za nieścisłośc przepraszam. Chocaiż przyznam że nie wiem jaka jest różnica pomiędzy prądem ładowania a natężeniem :cry:

Link to post
Share on other sites
  • 2 weeks later...
  • 3 months later...

Witam serdecznie.

 

Czy mógłby mi ktoś z szanownych forumowiczów podpowiedzieć jak długo należy ładować baterię załączoną do zestawu Glock 18C od TM ? Pierwsze ładowanie; ładowarką z zestawu.

Stosując obliczenia wg wzoru znalezionego na forum wychodzi mi niecałe 3 godziny (2,8h). Ale nie jestem pewny. Bateria: 7.2V 200mAh. Ładowarka Zolan ZS 12V / 100mA; input 230V - 50Hz; I1 max 24 mA; output 12V - 100mA.

Z góry dzięki za każde info.

 

Pozdrawiam,

Art K.

Link to post
Share on other sites

Przedewszystkim taką ładowarką szybko wykończysz te ogniwa.

12V przy 6 ogniwach daje 2V na ogniwo.

Ogniwa należy ładować od 1.45V do 1.65V (wg parametrów ogniw Sanyo Cadnica).

Do formatowania ogniw należy użyć prądu ładowania nie przekraczającej 1/10 pojemności ogniwa.

Tyle teoria.

Jeśli wierzyć podanym przez Ciebie danym, w początkowej fazie ładowania, kiedy napięcie będzie około 8V, przez obwód będzie płynął prąd 150mA. W miarę wzrostu napięcia, prąd będzie malał.

Oceniam że ładowanie około 2 godzin powinno wystarczyć.

Aby być tego pewnym, jedyny sposób to obserwować napięcie podczas ładowania. Jeśli w pewnym momencie zacznie spadać, ładowanie należy zakończyć.

Link to post
Share on other sites
  • 1 month later...

Wszyscy gadu-gadu i wciąż nie ma odpowiedzi na powtarzane tu pytanie, które mnie również dotyczy... Pojęcia nie mam o elektryce, więc tak jak koledzy przede mną zapytam raz jeszcze:

 

Pytanie 1: Czy standardowa (tak, ta najbardziej podstawowa, dostępna w machinegun.pl i dorzucana do zestawu!) wolnoładowarka stosowana dotychczas do 8.4v 600mAh poradzi sobie z 9.6v 3000mAh? Tak czy nie. (Tak, wiem że ładowanie trwałoby dłuuugo i nie chcę wzorów na czas, chcę odpowiedź czy tak, czy nie.

 

Pytanie 2: Zakładając że ta ładowarka miałaby zbyt słabe napięcie dla baterii 9.6v - to czy mozliwe jest jej naładowanie do poziomu 8.4v? Tyle mi wystarcza (tylko 130PDI) i zależy mi na pojemności, napięcie mnie nie obchodzi. Czy ta bateria zachowywałaby się jak 8.4v 3000 mAh po takim ładowaniu?

Link to post
Share on other sites
  • 2 weeks later...

Tak sie składa ze akurat mam w domu 2 ładowarki z MG. Model BC-8402 (ładowalem nim dotychczas pakiet 8,4 1700) oraz BC-9601 (ładował dotychczas pakiet 9,6 1700 mojego kumpla)

Daja one takie samo napiecie wyjsciowe 11,96V (Podłaczyłem do prądu i sprawdziłem porzadnym miernikiem)

Zgodnie ze specyfikacją ogniw Sanyo, ktorą to przytoczył kolega Piasecznik wartosci optymalne napiecia ładowania (w przeliczniu na pojedyńcze ogniowo) 1,45-1,65V dla baterii 9,6V znajdowały by sie w zakresie optymalnym (wartość 1,495V) a dla baterii 8,4 zostały by nieznacznie przekroczone (1,708V). Wnioskuje wiec ze obydwie ładowarki prawidłowo laduja pakiety 8,4 i 9,6 a nawet posunął bym sie do stwierdzenia iz jest to ta sama ładowarka jedynie z inna nalepka znamionową. Czas ładowania uzalezniony od pojemnosci pakietu- małe szybciej, duze dłuzej.

Link to post
Share on other sites

z tymi wartosciami optymalnymi to byłbym ostrozny ... osobiscie znam inne i je stosuje z rownym powodzeniem jak koledzy

 

 

Pytanie 2: Zakładając że ta ładowarka miałaby zbyt słabe napięcie dla baterii 9.6v - to czy mozliwe jest jej naładowanie do poziomu 8.4v? Tyle mi wystarcza (tylko 130PDI) i zależy mi na pojemności, napięcie mnie nie obchodzi. Czy ta bateria zachowywałaby się jak 8.4v 3000 mAh po takim ładowaniu?
mozliwe jest tylko ze wystąpi CI efekt pamieciowy i nie bedziesz miał 3000mAh a jak duzo mniej to ciezko obliczyc mysle ze kolo 70%-75% ale to moja diagnoza ..kiedy efekt pamieciowy wystąpi juz nigdy nie odzyskasz pelnej sprawnosci baterii ... (mozliwe ale potrzebny specjalistyczny sprzet)
Link to post
Share on other sites
  • 2 weeks later...

Mam baterię 8,4V na ogniwach Sanyo. Po naładowaniu napięcie było sporo wyższe, ale to normalnie. Jednak po wystrzeleniu ok. 1000 kulek utrzymuje się ono nadal na poziomie 9,4V czyli o 1V więcej niż napięcie nominalne. Sprawdziłem wtedy, że napięcie ładowarki wynosi 12V. Niby napięcie ładowania powinno wynosić 1,45 - 1,65V na ogniwo, a ładowarka daje 1,71V czyli zaledwie 0,06V więcej. Jednak martwi mnie to zawyżone napięcie. Czy to nie uszkodzi baterii?

Link to post
Share on other sites
  • 1 month later...
  • 2 weeks later...

A ja mam pytanko troche z innej beczki 8) Koleś w sklepie modelarskim mówił mi, że nawet po chwilowym zetknięciu sie kabli akumulatora istnieje ryzyko 60%-80% uszkodzenia jednego z ogniw :? -czym oznajmia się przepalenie ogniwa? Bateria podaje zmniejszoną wartość (jak tak to o ile) wartość przypuśćmy tego jednego ogniwa mniej czy wogóle nic niepodaje?

Link to post
Share on other sites

Ja też kilka razy zetknąłem kable batki (9,6v 1700mAh Sanyo), chodzi nadal bez większych problemów. Ładuje się do ponad 11v, wydaje mi się że to trochę za mało ale może to być spowodowane tym że została rozładowana prawie do 0.

Pozdrawiam

Link to post
Share on other sites
  • 1 month later...

Wczesniej byla mowa o ladowarce BC-8402(standardowa z mg), a czy wersja BC-8401 (tez standardowa z mg tylko z malym wtykiem) naladuje baterie Ni-Cd 9.6V 1700mAh?? No i czy jak pisze na niej 0.2Amp to jest to rownoznaczne z 200 amperow?? Czyli powinienem wg wzoru ladowac ja 11godz i 45min??

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...