Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Okładziny rękojeśći - Zrób to sam


Recommended Posts

Witam

Chciałbym wam dziś zaprezentować jak wykonać własne okładziny do pistoletu.

Potrzebne materiały:

1.Arkusz spienionego PVC 0.6mm (może być grubszy ale nie cieńszy)

2.papier ścierny róźnej gradiacji

3.oryginalne okłądziny

4.nóż tapicerski, scyzoryk, piłka (coś ostrego)

5.bezbarwna farba w spreju

6.coś do pisania.

Dodatkowo przydatna może być jakaś mała szlifierko wiertarka potocznie zwana "dremlem".

 

Etap 1.

Na arkuszu odrysowujemy kontury oryginalnych okładzin z uwzględnieniem miejsc na śruby montarzowe i ewentualne wciącia na wygodniejszy chwyt lub pod przycisk zwalniacza magazynka, wycinamy nożem.

https://www.dropbox....ye/IMAG0104.jpg

W tym momencie dobrze jest sobie zaznaczyć głębokość wgłębień z drugiej strony okłądzin, nie wiem jak to wygląda w m1911 ale w beretce troche tego tyrania z drugiej strony było zeby ładnie pasowało.

 

Etap 2.

Przechodzimy do szlifowania wewnętrzej strony okładzin. Ja to robiłem dremlem ale równie dobrze można to zrobić papierem ściernym. Najlepiej się tym zająć w pierwszej kolejnośći póki front okładzin jeszcze jest surowy i wszelkie rysy albo uszkodznia które mogą powstać w tym momencie później można łatwo zniwelować.

https://www.dropbox....d9/IMAG0111.jpg

 

Etap 3.

Przechodzimy do szlifowania frontów. Wstępnie krawędzie potraktowałem dremlem a później już pracowałem cały czas papierem ściernym. trzeba w tym momencie uważać bo o ile spienione PCV to dość wytrzymały materiał tak od nadmiernego nacisku może nam pęknąć w cieńczych miejscach.

https://www.dropbox....f3/IMAG0105.jpg - Jedna okładzina wstępnie oszlifowana.

Zabieramy się w tym momencie za drugą, po czym obie delikatnie szlifujemy drobnym papierem ściernym, Ja użuwałem papieru 150 i 200 bo zależało mi na wmiare porowatej strukturze.

https://www.dropbox....2m/IMAG0109.jpg - wyszlifowane.

W tym momencie można pójść dalej i stowrzyć na powierzchni okłądzin jakąś grawerke, albo jak ja coś na nich namalować.

 

Etap 4.

Przymiarka i dopasowanie. Można to robić oczywiście podczas pracy przy okłądzinach ale z racji pylenia nie chciałem sobie upaskudzić całej repliki. Jeśli nie pasuje w którymś miejscu to delikatnie podszliwowujemy i tak aż do momentu aż okładziny bedą siedziały ładnie i nie odstawały.

https://www.dropbox....vo/IMAG0115.jpg - jedna strona.

https://www.dropbox....ty/IMAG0117.jpg - druga strona.

 

Etap 5.

Tworzenie grafiki i zabezpieczenie. Zdecydowałem się namalować na nich postaci Julesa i Vincenta z "Pulp Fiction" w tym celu wyskalowałem na komputerze odpowiednio grafikę aby miesciła się na okładzinach i ją wydrukowałem, Na PVC łatwo jest przenieść grafike poprostu nakłądając kartke na okładzine i jadąc długopisem dość mocno po krawędziach tak aby stworzyć wgłębienia, które następnie można wypełnić długopisem bądz flamastrem.

https://www.dropbox....wl/P1010712.JPG - Okładziny z "przekalkowanym" motywem.

W ten sam sposób naniosłem na okładziny tytuł filmu i wszystko wypełniłem czarnym flamastrem (Warto zaopatrzyć się w dobrej jakości flamaster inaczej z biegiem czasu może się okazać że obraz zblednie albo zmieni kolor).

https://www.dropbox....o9/P1010741.JPG - "Pulp"

https://www.dropbox....yx/P1010742.JPG - "Fiction"

Tak przygotowane okładziny należy następnie zabezpieczyć lakierem bezbarwnym, ja użyłem lakieru matowego ale okłądziny i tak chwyciły lekki połysk. Nakładamy tyle warstw lakieru aż okładziny przestaną go wchłaniać, wtedy mamy pewność że zaimpregnowaliśmy dużą część okładziny, ja malowałem tylko z frontu ale pomalowanie tyłu napewno nie zaszkodzi.

 

Gotowy produkt

 

https://www.dropbox....ut/P1010755.JPG

https://www.dropbox....9a/P1010754.JPG

 

Okładziny schną dość szybko ale w teren propnuje je brać nie wcześniej jak po dwóch - trzech dniach.

Moje już wytrzymały kilka strzelanek, w tym przedzieranie się przez zarośla, opieranie się o murek a nawet dwa upadki i jak do tej pory nie są zniszczone.

 

Pozdrawiam i z chęci odpowiem na wszelkie pytania :icon_smile:

Link to post
Share on other sites

Napis brzydki, postacie super. Jak wytrzymały jest kolor? Mocno się ściera (prześwituje białe tworzywo)?

Wielu osobom pomysł z napisem się nie podoba, ale nic nie poradzę że mnie tak :P Kolor jest bardzo wytrzymały, a prześwity widać dopiero przy mocniejszych oględzinach i nic się nie ściera bo jak napisałem w Etapie piątym całość jest zabezpieczona kilkoma warstwami lakieru bezbarwnego, więc ani spocone dłonie ani szorstkie rękawice nie robią krzywdy grafice.

 

Pomysł klasyczny, robiłem tak drewniany grip do rugera i kilku innych nietypowych klamek. Napisem spieprzyłeś co prawda efekt. Następnym razem może użyj farby zamiast mazaka, a następnie całość polakieruj, żeby nie złaziła?

Powiem szczerze że to były pierwsze okładziny które robiłem i nie chciałem się pchać odrazu w farby, jeden czarny flamaster dobrej jakości wystarczył. Jak napisałem wyżej całość jest zabezpieczona bezbarwnym lakierem.

Link to post
Share on other sites

Zdecydowanie lepszym sposobem na nałożenie grafiki, było by wycięcie szablonu w arkuszu samoprzylepnym lub nawet szerokiej taśmie czy to malarskiej czy pakowej i pomalowanie farbą w sprayu, ładniejszy efekt bez smug. Skoro robiłeś szablony drukowane z komputera to napisu nie mogłeś też polecieć? Ten jest ohydny, krzywy każda litera inna psuje całkiem niezły efekt.

Link to post
Share on other sites

Zdecydowanie lepszym sposobem na nałożenie grafiki, było by wycięcie szablonu w arkuszu samoprzylepnym lub nawet szerokiej taśmie czy to malarskiej czy pakowej i pomalowanie farbą w sprayu, ładniejszy efekt bez smug. Skoro robiłeś szablony drukowane z komputera to napisu nie mogłeś też polecieć? Ten jest ohydny, krzywy każda litera inna psuje całkiem niezły efekt.

 

Powiem szczerze że zraziłem się do tej techniki po nie udanym maskowaniu dość skomplikowanego wzoru na body, może to byłą wina użycia złej folii, za słabego na niej kleju bądż złego przygotowaniu powierzchni ale farba podciekła pod nią niszcząc cały wzór. Jak napisałem w tutorialu napisy naniosłem w ten sam sposób co sylwetki, ale niestety nanoszenie prostych lini w ten sposób nie wychodzi najlepiej, efekt rozpływania się flamastra w materiale spowodował uwidocznienie tych nierówności i mocne zwichrowanie liter. Następnym razem postaram się to zrobić inaczej.

 

Nie chodzi o gust, że fajne albo niefajne bo to Twoja sprawa. Spaprałeś wykonanie napisu.

Jak napisałem w poście wyżej są to moje pierwsze okładziny jakie robiłem i powiem szczerze że do końca nie wiedziałem co z tego moze wyniknąć, ale wnioski zostały wyciągnięte i napewno następnym razem wyjdzie lepiej.

Z chęcią wysłucham także waszych pomysłów jak cały proces ulepszyć żeby efekt końcowy był lepszy :) Pomysł z folią muszę dobrze przemyśleć i sprawdzić jak zachowuje się na tym materiale i czy nie będzie podciekało z racj że materiał jest bardzo chłonny.

Pozdrawiam.

Link to post
Share on other sites

Ulepszenie pomysłu.. Może chropowata faktura robiona lutownicą, np. jak tutaj:

https://picasaweb.go...181333944951090

Dobry pomysł, pcv łątwo się obrabia lutownicą, napewno by to polepszyło chwyt. Myślałem jeszcze żeby użyć czegoś takiego http://plastidip.pl/sklep/36-plastidip-aerosol-311-ml.html oczywiście bezbarwnego, prócz ochrony grafiki napewno polepszyło by chwyt.

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...