Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Pytanie odnośnie tłoków


Recommended Posts

A może by tak rurką pitota na wyjściu mierzyć ciśnienie powietrza na wyjściu, co by pozwoliło nam wyliczyć dV w komorze przed pchającym tłokiem?

 

A pytanie po co to autorowi wątku jest niezwykle istotne. Może okazać się że mu się wydaje że musi znać tą wartość i niepotrzebnie się głowimy :).

Link to post
Share on other sites

Uwielbiam Wasze rozmowy o fizyce na forum ;P

Zrób tak, wyjmij bebechy z gb, w lewą łapkę prowadnica, na to sprężyna i w prawej tłok. Podchodzisz do chrono, tłok z całej siły dociskasz do prowadnicy i puszczasz, chrono pokaże ile m/s było :D

Najlepiej przytwierdź prowadnicę do ściany czy coś, wtedy wynik na pewno będzie dokładniejszy.

Link to post
Share on other sites

Przyznam się że wczoraj próbowałem to policzyć, ale robiłem gdzieś błąd i jedna z sił wychodziła mi w meganiutonach. Odpuściłem sobie. Dobrze było by jednak znać konkretne zastosowanie tej informacji, bo może wystarczyła by prędkość średnia? A to jest o wiele łatwiej policzyć.

Skok tłoka to ok. 65mm. Dla dwudziestu cykli w sekundzie, tłok przemieści się o 20*65mm (bo potrzebna jest nam tylko ta część pracy jak tłok porusza się do przodu, 65mm powrotu nie uwzględniam), a to równa się 1300mm. Czyli średnia prędkość tłoka podczas 20 cykli w w jednej fazie (tutaj sprężania) będzie wynosić 1,3m/s.

Link to post
Share on other sites

Myślałem, że nigdy nie dam się wciągnąć w te rozmowy o fizyce, a tu mosz. :)

 

Dexter, ta informacja do czego to ma być naprawdę by pomogła.

 

Informacja o tym, jaką prędkość ma tłok pod koniec cyklu byłaby jedynie pomocna do wyliczenia z jaką siłą tłok działa na głowicę tłoka ( znając masę tłoka, głowicy). Natomiast ja obstaje przy swoim. W momnecie zwolnienia tłoka przez ostatni ząb zębatki, tłok doznaje gwałtownego przyspieszenia. Gdyby prędkość średnia tak mocno by się różniła od prędkośći końcowej to nasze repliki średnio by strzelały.

Link to post
Share on other sites

Wynik za mały jak stąd do Pekinu.

Bo? Kolega autor pytał o konkrety więc rozmawiajmy o konkretach.

Podałem prędkość średnią dla określonych założeń. Szukanie samej prędkości końcowej jest zadaniem dość karkołomnym, bo wynik bardzo zależy od metody poszukiwań. Jeśli przyjmiemy że koniec cyklu jest w momencie uderzenia głowicy tłoka w głowicę cylindra, to prędkość końcowa bardzo zbliża się do zera.

Pomijając wszystkie nieszczelonści układu, ze względu na dynamiczną zmianę objętości powietrza przed głowicą (a za kulką) prędkość maksymalna nie będzie równa prędkości tłoka przy samej głowicy cylindra. Tłok osiągnie prędkość maks. gdzieś w środku ruchu tłoka, tj. W miejscu wyrównania ciśnienia poduszki powietrznej między kulką a głowicą tłoka oraz ciśnieniem wywołanego rozprężającą się sprężyną. Generalnie sprawa nie jest trywialną. Dlatego zaproponowałem prędkość średnią.

Wydaje mi się że optymalną metodą pomiarową tego przypadku był by właśnie karabin fotograficzny. Stały odstęp czasowy między klatkami pozwolił by ustalić przesunięcie tłoka np. na podstawie ilości schowanych już w cylindrze zębów lub poprzez marker na samym tłoku. Łatwo było by znaleźć też moment gdy tłok zaczyna już zwalniać.

Link to post
Share on other sites

1. Prędkość końcowa przeważnie oznacza prędkość tuż przed zderzeniem. Zresztą pytanie jest o v maks.

 

2. Po co Ci były cykle? Prędkość średnia w ruchu przyspieszonym to cała droga przez cały czas, bierzemy pod uwagę tylko fazę rozprężania, więc, jeżeli dobrze zmierzyłeś, s=0.065. 5m a t to setne sekundy w przeliczeniu na dzisiejsze standardy w RoF.

 

3. Chyba sedno problemu - sprężyna ma siłę sprężystości równą czy większą od siły parcia powietrza przed głowicą tłoka? W jakim momencie (o ile w ogóle) te siły się wyrównują? Chociaż w sumie można policzyć siłę takiego parcia w konkretym etapie ruchu tłoka.

Link to post
Share on other sites
  • 2 weeks later...

Poliwęglanowe szkielety istnieją i wtedy mając kamerę szybkoklatkową na podstawie ruchu tłoka i pokonywanego przez niego dystansu w określonym czasie można zmierzyc jego prędkośc.

Repliki stara (ares już robi znal-owe) takowe szkielety posiadają - przeźroczyste

Edited by kermit
Link to post
Share on other sites

Mam jeden pomysł, można spróbować to policzyć z zasady zachowania pędu, czyt pęd tłoka = pęd kulki. musisz zważyć wagę tłoka razem z głowica i podstawić do wzoru m1*v1= m2*v2, czyli masa kulki ( np 0,2g, czyli 0,0002kg,)* prędkość czyli 150m/s= masa tłoka * prędkość tłoka. Przykładowa masa tłoka niech będzie 23g, czyli 0,023kg + masa głowicy tłoka 11g, czyli 0,011kg, co razem daje 0,044Kg. Po podstawieniu do wzoru danych wychodzi że 0,03 = 0.044* v2. czyli v2 = 0.03/0.044= 0,68m/s. (weźmy pod uwagę małą drogę, jaką pokonuje tłok, i nie wiem czy ten wzór działa w przypadku sprężonego powietrza. Jednak myślę że 68cm w ciągu sekundy to dobry wynik.

Link to post
Share on other sites

Wyjmij GB z repliki, ustaw go pionowo tak aby dyszą był skierowany do góry, na jego tlen ustaw jakąś podziałkę. Włóż teraz przez tę dyszę jakiś cienki pręt tak aby próbować go wystrzelić tłokiem. Jak nagrasz cały ruch odpowiednio "szybką" kamerą to będziesz miał dobry wynik zmian położenia od czasu a więc i prędkości.

 

Sposób ten pomija istotę powietrza w badaniu bo to nie ono wypycha pręt pomiarowy a głowica tłoka.

Link to post
Share on other sites

Jak chcesz wykorzystać zasadę zachowania pędu dla ciał nie stykających się, z "pośrednikiem" jakim jest powietrze i poruszających się z tym samym zwrotem?

 

68cm/s jest jeszcze bardziej zaniżoną wartością niż poprzedni wynik. Już nie mówiąc o tym, że źle dodałeś :P.

 

Echelon - pręt będzie rozpędzany siłą nierównomierną do przyłożonej do tłoka.

Edited by SirHawk
Link to post
Share on other sites

Dobra, właściwie to chyba nikt z nas nie zajrzał na jutuba. Bo tam już takie filmy są. M. in. ten

Na podstawie położenia kątowego trzpienia odciągającego tappet plate'a, można oszacować jaki procent czasu całego cyklu tłokowi jest potrzebne na pokonanie drogi. Potem wystarczy mail do autora filmu z pytaniem jaki rof mniej więcej miała ta replika, żeby ustalić czas trwania jednego strzału. Też warto wziąć pod uwagę że gbox będzie inaczej działał gdy będzie w trakcie strzelania kulkami i inaczej na sucho, bez hopa czy lufy. Może wartości nie będą bardzo ogromnie różne, ale raczej zauważalne.

Czyli rzeźba straszna.

Może ten film pomoże?

W sumie to nadal nie wiadomo do czego ta informacja miała by służyć.

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...