Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

PSZ na ziemiach polskich w latach 1939 - 1945


Recommended Posts

Witam.

Jestem szczęśliwym posiadaczem STENa AGMu. Od zawsze chciałem rekonstruowac wojsko polskie z okresu WW2. I teraz rodzą się moje pytania. Potrzebuję w sumie podstawowych informacji informacji.

Gdzie kupic, co kupic, jak przerabaic, co dokupic itp. itp. Dobrze by było jakby wypowiedzi były poparte jakimiś linkami do aukcji czy zdjęc ;) Interesują mnie oddziały działające na ziemiach polskich, ale z innych frontów też mogą byc ;)

Jeśli ktoś zna jakąś ciekawą literaturę na ten temat to również nie pogardzę.

Z góry dzięki za odpowiedzi :)

Pozdrawiam.

Link to post
Share on other sites

Tak naprawdę napisałeś dość ogólnie. Masz całą gamę "umundurowania". Bo jeśli chodzi Ci o zwykłych partyzantów to nosili oni zwykłe cywilne ubrania, nawet na akcjach. Długi płaszcz, pod którym mieści się sten to chyba najbardziej charakterystyczny element stroju. Jeśli zaś powstańcy warszawscy, to są to mundury zdobyte na niemcach + jakieś polskie emblematy jak rogatywka i opaska na ramię. Weterani kampanii wrześniowej walczyli nawet w swoich starych, polskich mundurach. Inne fronty to automatycznie mundur armii w której Polacy akurat służyli, oczywiście z emblematami. :) Poszukaj w google jest tego naprawdę sporo i masz dużą dowolność bo ZWZ czy AK nie miało jakiegoś jednolitego munduru. Obejrzyj "kanał" Wajdy, "Czas honoru". Naprawdę jest tego sporo

Link to post
Share on other sites

Łeee tam. Fakt faktem- inny krój bluzy. Ale jeżeli mówimy o bojowym wiosenno- letnim wyposażeniu to tyle różnic. Spodnie, buty, uzbrojenie i całe oporządzenie takie samo jak czerwoni. W przypadku zimy- wyróżniający naszych płaszcz, zupełnie inny od tego radzieckiego. A garnizonowo zamiast furażerki LWPowiec nosił rogatywkę, ale w boju raczej wszyscy nosili radzieckie hełmy wz.40.

 

Jeżeli faktycznie mają być to oddziały działające na ziemiach polskich mające na wyposażeniu Steny, to tylko podziemie. Ja na Twoim miejscu raczej poszedłbym w PSZ na zachodzie; 1 SBS to bardzo ciekawy temat, ale drogość Panie.

Edited by Uada
Link to post
Share on other sites

Ostatnio powstają grupy rekonstruujące "żołnierzy wyklętych" z lat 1944-56, zwykle mieli oni połączenie elementów stroju cywilnego z mundurem WP. Tam już gama uzbrojenia jest duuuuża. Steny, pepeszki, schmeissery wszystko dozwolone. To jest moim zdaniem fajna opcja.

Link to post
Share on other sites

Zgadzam się z Mattem, i jeszcze jedna drobna uwaga do kolegi Bischowa - nazwa Polskie Siły Zbrojne jest w zasadzie zarezerwowana dla PSZ na Zachodzie czyli jednostek podporządkowanych jedynemu, legalnemu Rządowi Polskiemu po wrześniu 1939 roku. Polskie Siły Zbrojne w ZSRR to inaczej Armia Andersa też podległa rządowi w Londynie. Komunistyczne wojsko polskie nazywamy Armią Polską w ZSRR. Więc gwoli ścisłości jeśli piszesz PSZ na ziemiach polskich to można pod to podciągnąć jedynie Cichociemnych przerzucanych mostami powietrznymi lub zrzucanych na spadochronach. Wojsko Polskie na terenie okupowanej Polski to Związek Walki Zbrojnej potem Armia Krajowa, Narodowa Organizacja Wojskowa potem Narodowe Siły Zbrojne, Bataliony Chłopskie i masa różnych mniejszych organizacji podległych Delegaturze Rządu na Kraj. No i zostają jeszcze komunistyczne organizacje podziemne powołane przez agenturę sowiecką ale tych nie ma sensu wymieniać.

Edited by historian1970
Link to post
Share on other sites

Matt i Historian widzę jak zwykle na posterunku i dobrze ci radzą chłopaki, ktoś by powiedział że ograniczają nas tylko finanse ale wszystko zależy od tego co chce się robić i jak robić. Określ sobie priorytety i idź w tym kierunku a reszta pójdzie już jak z bicza strzelił :)

 

Powodzenia, pozdrawiam Ahmed

Link to post
Share on other sites

Do wyboru do koloru: partyzanci, jak WP na wschodzie to jak Armia Czerwona, jeżeli zachód (+Afryka+pustynia) to sprzęt brytyjski.

 

 

Pozwolę sobie zauważyć, że nie do końca- kolega ma stena, afryka + pustynia - to tak samo jak na froncie włoskim używane były amerykańskie Thompsony, a nie peemy Sten.

Link to post
Share on other sites

Pozwolę sobie zacytować :

"Pistolet maszynowy "STEN" stał się natychmiast po uruchomieniu produkcji seryjnej, przepisowym, brytyjskim pistoletem maszynowym, który wprowadzono do użycia najpierw w Afryce, a następnie na innych teatrach działań wojennych.

Spory odsetek tej broni trafił dzięki zrzutom do oddziałów partyzanckich w całej Europie, w tym także do Polski. Dzięki niewielkim rozmiarom i możliwości rozłożenia na krótsze podzespoły, oraz małym kosztom produkcji, STEN okazał się idealną bronią do działań partyzanckich i konspiracyjnych akcji miejskich. "

 

Na temat stena:

http://www.dws-xip.pl/PW/bron/pw32.html

http://busz.cba.pl/info/?p=150

 

tutaj też jest troszkę o samych stenach i ładne foto MKV :)

http://www.tobie-ojczyzno.pl/viewtopic.php?f=15&t=8&start=20

 

Inna ciekawostka :

Rosa Dainelli, lekarka zaangażowana w działalność Frontu Oporu, przedostała się na teren głównego składu amunicji brytyjskiej armii w Addis Abebie. Kobiecie udało się go wysadzić, a eksplozja była tak potężna, że został zniszczony praktycznie cały zapas amunicji mającego dopiero wejść do użytku pistoletu maszynowego Sten. Opóźniło to na wiele miesięcy jego użycie na północnoafrykańskim teatrze działań wojennych, a przez to i w ogóle, gdyż tam miał zostać wykorzystany w boju po raz pierwszy. Sama Dainelli przeżyła wybuch.

http://pl.wikipedia.org/wiki/W%C5%82oski_ruch_oporu_w_Afryce_Wschodniej

Link to post
Share on other sites

Fakt, interesowałem się tym wszystkim, ale to było bardziej to co jest w podręcznikach do Historii. Takie suche fakty. Kto, gdzie, kiedy i jak. Organizacje niestety nieco mi się jeszcze mieszają za co bardzo przepraszam, jak i za inne moje niedociągnięcia. Postaram się uzupełnic moją wiedzę na ten temat, jednakże niestety czasu jest niewiele.

Dziękuję bardzo wszystkim Panom za pomoc i oczywiście zapraszam do dalszych wpisów i dyskusji :icon_wink:

 

I tu od razu kieruję moje pierwsze bardziej szczegółowe pytanie:

Czy ten mundur nada się jako tani odpowiednik munduru WZ.36?

http://img08.allegro...9/30/2861793062

Z góry bardzo dziękuję :icon_smile:

Link to post
Share on other sites

Nie ma co przepraszać bo nic złego nie zrobiłeś. Zawsze ktoś pomoże, a ten mundur tak na oko to nie wygląda tragicznie, jeśli jest tani to bierz, na początek może być, nikt cie nie pogoni ale zastanów się czy warto kupować coś na wrzesień 39 roku. Zlotów z tego okresu jeszcze nie ma zbyt wiele a żeby na nich zobaczyć kogoś w mundurze wrześniowym? Może uderzaj w stronę właśnie PSZ na Zachodzie. Jakiś tani battledress plus zamienniki webbingu i można szaleć, tym bardziej, że masz Stena. Możesz też na początku pobiegać z opaską AK lub pomarańczową albo FFL i czymś z szafy dziadka, często jest opcja partyzantów francuskich lub holenderskich na historykach właśnie dla takich początkujących graczy w ASH. A jak kupisz kangurkę niemiecką to jesteś Powstaniec Warszawski.

 

http://allegro.pl/kangurka-sumpftarnmuster-rozm-iii-i2846256583.html

Link to post
Share on other sites

(...)

I tu od razu kieruję moje pierwsze bardziej szczegółowe pytanie:

Czy ten mundur nada się jako tani odpowiednik munduru WZ.36?

http://img08.allegro...9/30/2861793062

Z góry bardzo dziękuję :icon_smile:

 

Mundur, który Kolega znalazł to brytyjski mundur galowy, który według mnie nie bardzo nadaje się nawet do stylizacji na mundur WP wz.36. Prędzej jako tani zamiennik battledressu (jeśli wpuścimy bluzę w spodnie, a pod szyją zawiążemy szal maskujący). Polecam ten typ stylizacji Kolegom, którzy będą walczyć na Ardenach 2013 w szeregach XXX Korpusu Brytyjskiego - w końcu PSZ używało brytyjskich sortów mundurowych.

Link to post
Share on other sites

Postaram się uzupełnic moją wiedzę na ten temat, jednakże niestety czasu jest niewiele.

Dziękuję bardzo wszystkim Panom za pomoc i oczywiście zapraszam do dalszych wpisów i dyskusji :icon_wink:

 

 

 

A gdzie tak Ci się spieszy? Jest jakaś strzelanka, o której nikt nic nie wie? :icon_biggrin:

 

Nikt nie będzie Ci odradzał celu jaki chcesz osiągnąć. Jednakże ( wiele razy już to pisałem ) zastanów się w jaką jednostkę chcesz wdepnąć, i w której części Europy się chcesz znaleźć, bo tak jak Historian Ci napisał, trochę tego jest... :icon_eek2:

Ja w polskich klimatach nie siedzę ale będę Cię naprostowywał abyś nie popełniał tego błędu co wielu ( niekoniecznie z nas ) zrobiło. Rzucasz się na Alleniegro lub inne tego typu portale, kupujesz, bo nie wiadomo z jakich względów zależy Ci na czasie, a później się okazuje, że można było inaczej, taniej, lub po dołożeniu - lepiej i zaczyna żal d..ę ściskać.

 

A uwierz mi - na mundurze się nie skończy. Właściwie to NIGDY się nie skończy. Chyba, że wszystko sprzedaż.

 

I nie pisz, że dziękujesz ...Panom, bo zacznę wpadać w kompleksy :icon_cool:

Link to post
Share on other sites
  • 2 months later...
  • 2 weeks later...

Matt

"A uwierz mi - na mundurze się nie skończy. Właściwie to NIGDY się nie skończy. Chyba, że wszystko sprzedaż."

 

Święte słowa oj święte, osobiście koledze życzę wytrwałości i nade wszystko cierpliwości :icon_smile:

 

Nie nie Ahmed- cierpliwości życz jego rodzinie, kobiecie (kobietom) i pracodawcy ;)

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...