Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

1 Samodzielna Brygada Spadochronowa - linki, informacje, porady.


Recommended Posts

a co do brytyjskich żołnierzy pod Arnhem w samych battledresach - to jak pamiętam byli pilotami szybowców - tworzyli swoją własną jednostkę, która wchodziła po lądowaniu do walki. U Amerykanów było inaczej - piloci szybowców to cywile? personel airforce? pałętali się bezuzytecznie i czekali na transport na tyły

 

Poruszyles ciekawy temat. Dwa spojrzenia na ten sam problem wykorzystania pilotow szybowcowych po wyladowaniu. Brytole stawiali na zwiekszenie w znaczny sposob sily jednostki powietrzno-desantowej ale w ten sposob przyczyniali sie do szybszej utraty wyszkolonych pilotow potrzebnych w nastepnych akcjach. Amerykanie woleli te zywa substancje zachowac, nie narazajac jej na utrate zycia lub kalectwo w walce naziemnej.

 

Ktore rozwiazanie lepsze? Chyba jednak brytyjskie, taka dobrze wyszkolona jednostka i to nie mala (a piloci brytyjscy byli swietnie wyszkolonymi piechurami i bili sie dobrze) mogla byc czasem jezyczkiem u wagi i przechylic szale zwyciestwa.

Edited by historian1970
Link to post
Share on other sites
  • 3 months later...
  • Replies 57
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Zaczęło się od tego ze powiedziałem ze nie będzie błędem jak kolega będzie biegał w samym BD jako spadak, na początku. I ze posiadając BD może robić praktycznie wszystko tak jak wspomniał również Domin007, kwestia nakryć głowy.

 

Tak i nie. Warto pamiętać że spodnie BD spadochroniarskiego różnią się od spodni BD piechoty. To było już wspominane. Ogółem różnic między spadakiem a piechociarzem jest naprawdę dużo, choć niektóre z nich dostrzeże tylko rekoludek. Ja zrobiłem błąd z kupieniem zwykłych BDkowych spodni i czeka mnie teraz zakup spadochroniarskich. Zwykłe przydadzą się do żołnierza z 10 Dragonów.

 

 

Generalnie ze sprzętu który się pokrywa między 1 Pancerną a 1SBS zostaje właściwie oporządzenie, buty, opinacze, broń i bielizna (zielenizna). Inne spodnie, inne bluzy (naszywki), inne hełmy, inne berety, inne kurtki (Denison a windproof), u spadaka dochodzi toggle rope (która z kolei przyda się jeśli ktoś robi Komandosa) i nóż FS (też przydatny Komandosowi). Sensowniej jest wybrać sobie z góry konkretną formację którą chce się robić i zbierać ekwipunek pod nią nie starając się być ni psem ni wydrą :)

Link to post
Share on other sites
  • 2 months later...
  • 2 months later...
  • 1 month later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...