Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Baofeng UV-5R - problem z obsługą


Recommended Posts

  • Replies 196
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Bardzo dużo mi to mówi.

Kolego, a zestaw działał Ci na jakimkolwiek baofengu czy komputerze? Bo na 100% dobrze polutowane oznacza często, że jednak coś jest nie tak. Pożycz od kogoś kabel, przetestuj. Poszukaj co jest wadliwe.

 

Może wraz z klawiaturą strzelili focha za olewanie klawiszy kropki i przecinka.

Ale troll xD To wszystko przez ignorowanie czerwonych podkreśleń :P
Link to post
Share on other sites

" od ardiono" Że Arduino?

 

co do polutowania to się wypowiadał nie będę, mogę tylko stwierdzić, że jak nie działa to albo czegoś nie zrobiłeś albo coś skopałeś po drodze.

 

w tamtej instrukcji jest zresztą podpowiedź, że jeśli niedziała musisz zamienić RXD z TXD

Link to post
Share on other sites
  • 3 weeks later...

Znam kilka osób, które intensywnie użytkują i raczej się nie psuje. Cierpią za to na przypadłość marnego gniazda typu K (pod słuchawki z mikrofonem). Czasami nie styka tam jeden styk i wtedy nie działa mikrofon w radiu a w słuchawkach działa. Jednak można to łatwo samemu naprawić.

Link to post
Share on other sites

Cierpią za to na przypadłość marnego gniazda typu K (pod słuchawki z mikrofonem). Czasami nie styka tam jeden styk i wtedy nie działa mikrofon w radiu a w słuchawkach działa. Jednak można to łatwo samemu naprawić.

Mógłbyś rozwinąć? Spotkałem się z takim przypadkiem, co prawda nie u siebie, ale i tak bardzo przydała by mi się ta wiedza.

Link to post
Share on other sites

W gnieździe są styki odpowiedzialne za odłączenie wbudowanego mikrofonu i głośnika w momencie podłączenia wtyku. Łatwo można je rozpoznać, po wetknięciu wtyczki widać jak dwa styki się rozłączają. Jeden z nich - ten ruchomy trzeba delikatnie podgiąć tak, żeby mocniej się stykał z tym nieruchomym. Można tez wymienić całe gniazdo.

Link to post
Share on other sites

Pozwolę sobie na mały offtop. Też posiadam UV-5R i jest to moje pierwsze w życiu radyjko więc też nie mam totalnie pojęcia "z czym to się je". Pierwsze godziny miałem problem w ogóle z zaprogramowaniem podstawowych 8 kanałów PMR, ale pomógł mi ten filmik:

I było git. Podobno zaprogramowanie podkanałów (CTCSS) jest super pro trudne i skomplikowane - takie opinie czytałem. Jednakże tutaj łatwo i fajnie o rozpisane: http://uv5r.net/uv-5r-ctcss/, że skoro ja sobie z tym poradziłem to każdy da radę. Efekt? Po ok 30 może 40 minutach klikania ręcznie w radio zaprogramowałem sobie coś koło 89 kanałów na styl, o jakim wspominał kolega kilka stron wcześniej:

 

z klawiatury wybiera się 0, następnie numerek kanału PMR 1-8, numerek podkanału 1-9 (0 to brak podkanału) i wuala, działa :icon_biggrin:

 

Np.

013 - kanał PMR 1, podkanał 3

010 - kanał PMR 1, brak podkanału

 

Co prawda każdy główny kanał PMR, a potem dodatkowe dla niego 9 podkanałów CTCSS trzeba programować osobno, to jest to proste do wykonania wbrew pozorom.

 

Ot taki post na łopatologiczne wyjasnienie i podniesienie na duchu osób, które myślą - jak ja na początku, że są totalnymi cio*ami w tej kwestii i sobie nie poradzą :icon_wink:

Edited by DariuszT
Link to post
Share on other sites

Cóż, to ja jeszcze polece od siebie jak ja robiłem to bez kabla programującego:

 

http://highfields-ar...r/e30341005.htm

 

Robimy sobie taki kabel (ja zrobiłem ze starych zepsutych słuchawek i odnalezionech przejściówek jack -> microjack, wyglądało mizernie, ale co ważniejsze - działało), znajdujemy na strzelance kolege, który już ma zaprogramowane radio. Klonujemy. Wuala :icon_razz: 10 min lutowania, na upartego można nawe poskręcać kabelki odpowiednie i zakleić izolką + kolega potrzebny :icon_biggrin:

 

EDIT: Link do poradnika jak klonować http://www.miklor.co.../UV5R-Clone.php

Edited by rafcio21
Link to post
Share on other sites

 

 

Co prawda każdy główny kanał PMR, a potem dodatkowe dla niego 9 podkanałów CTCSS trzeba programować osobno, to jest to proste do wykonania wbrew pozorom.

 

Ot taki post na łopatologiczne wyjasnienie i podniesienie na duchu osób, które myślą - jak ja na początku, że są totalnymi cio*ami w tej kwestii i sobie nie poradzą :icon_wink:

 

Jeden mały problem: Podkanałów (a tak na prawdę ledwo tonów otwarcia blokady szumów) jest nie 9 a 38. 9x 38 > 127 czyli liczba komórek pamięci baofenga.

 

Osobiście nie widzę żadnego sensu w używaniu CTCSS. Chyba, że na terenie, gdzie działa kilkanaście grup gadających tylko na paśmie PMR.

Link to post
Share on other sites

Używam PMR w Poznaniu. Ciągle ktoś gada na każdym kanale :P

 

Co do ilości podkanałów - wszystko zależy od systemu radia. Ale generalnie 9 najbardziej standardowych absolutnie starcza. Wystarczy powiedzieć, żeby nie używali wyższych i tyle.

Link to post
Share on other sites

Legionowo pozdrawiam Tylko budowniczych :icon_wink: którzy mówią o linach i pijakach ubliżających pracownikom..

Canis co do CTSS to jest to dobra opcja ale to można przecież z palca wszystko w Freq mode :icon_wink:

 

Tu tu mówisz o VFO a ludzie mają problem z obsługa nawet najprostszych PMRek...

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...