Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

PODRÓBKI sprężyn Guardera?


Recommended Posts

Witajcie. Pojawił się problem.

Coś się zmieniło w sprężynach Guardera dostępnych na naszym rynku.

Konkretnie to stosunek ich siły do tego co jest napisane na opakowaniu.

 

Od początku niemal wszechświata sprężyny Guardera były tymi, które dawały nieco większą moc niż wynika z przeliczenia oznaczenia na fpsy. M130 dawały prawie 140 m/s, m120 dawały pod 130 m/s i tak dalej.

 

Aktualnie obserwuję gwałtowną zmianę.

Sprężyny są słabsze.

 

Metodyka pomiaru jest prosta, bierzemy wagę domową, tłok, prowadnicę i sprężynę. Pakujemy sprężynę do tłoka i naciskamy prowadnicą tak głęboko aż równo z krawędzią tłoka skończy się sprężyna a prowadnica jeszcze nie zacznie naciskać.

W ten sposób poznajemy bezwzględną moc sprężyny. Jakby nie patrzeć budujemy w ten sposób prymitywny bo prymitywny ale powtarzalny siłomierz.

 

Od zawsze sprężyna sp130 w ten sposób zmierzona pokazywała 12 kilogramów nacisku. Co stopień sprężyny różnica wynosi około 1,45 kilograma. Zatem sp120 pokazuje odpowiednio 10,55-10.6 kilograma, sp110 około 9,1 kilograma, sp100 około 7,6 z groszami.

 

Oczywiście są to wyniki dla mojej wagi. U innych serwisantów wyniki różniły się bardzo niewiele więc można uznać, zę waga mi nie kłamie jakoś specjalnie.

 

Ostatnio coś się zaczęło psuć.

 

Pierwszy raz zetknąłem się z tym, kiedy ktoś przysłał mi m130 zakupioną na Ehobbyasia. Sprężyna miała się zupełnie nijak do oznaczeń na opakowaniu. Było napisane sp130 a moc repliki była na poziomie sp110. "Waga" sprężyny również pasowała do sp110 jako, ze wynosiła około 9 kilogramów.

 

Sprawę rozwiązałem zakupując kilka sp130 z Asgshopu. Wszystkie pokazywały piękne 12 kilogramów z maksymalnym odchyleniem o 0,07 kilograma.

 

Parę dni temu otrzymałem sprężynę "sp130" Guardera, dającą znów za mało fpsów. Na wadze pokazała mi 10,8 kilograma. Ten egzemplarz przyszedł z Taiwangunu.

 

Postanowiłem sprawę rozwiązać tak jak i poprzednio, zakupując sprężynę na Asgshopie. I co? Zonk. Dzisiaj przyszła i zanim się wziąłem za montaż postanowiłem ją "zważyć". Pokazało się zamiast oczekiwanych 12 kilogramów, dokładnie 10,8. Czyli równo to samo co na sprężynie od Taiwanguna.

 

Inna osoba przysłała mi z repliką nową sprężynę sp120 Guardera. Jej moc bezwzględna odpowiada sprężynie pomiędzy sp100 a sp110.

 

 

Pytanie brzmi: skąd się wzięła taka nagła różnica w niby tym samym produkcie co wczesniej?

 

W żadnym wypadku nie oskarżam ani Asgshopu ani Taiwanguna o celowe sprzedawanie podróbek. Sklepy te mają zbyt dobrą pozycję na rynku by próbować takich numerów. Kupowałem od nich części od początku świata i NIGDY nie były w żaden sposób wadliwe.

Nie twierdzę jednak, że zewnętrzne źródło nie mogło tym jakże szacownym instytucjom wepchnąć wadliwej serii produktów.

Niemniej na rzeczy coś jest i jeśli ktoś zetknął się z podobnym zjawiskiem to miło by było jakby podzielił się wrażeniami.

 

Na tę chwilę sytuacja dotyczy tylko sprężyn Guardera. Innych z reguły nie używam.

 

 

Co ciekawsze AnR, którego raczej wszyscy tu znają już jakieś pół roku temu, kiedy jeszcze zajmował się airsoftem, meldował mi nagły, nieregularny spadek mocy sprężyn Guardera.

Nie pamiętam z jakich źródeł AnR się w nie zaopatrywał ale były to inne źródła niż moje.

 

To oznacza, ze zjawisko się rozszerza.

Edited by poldeck
Link to post
Share on other sites
  • Replies 256
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Wiciok...

Przywołujesz temat sprzed dwu lat, który dotyczył jakiegoś prywaciarza na allegro.

Znaczy zupełnie nie na temat.

 

Tu sprawa dotyczy sklepów cieszących się wielką renomą, którym ktoś potencjalnie wcisnął sprężyny nie trzymające mocy.

 

Porównałem sobie opakowania i są identyczne z tymi, które zawierały dobre sprężyny.

Same sprężyny wyglądają identycznie. Są w identyczny sposób szlifowane i mają tak charakterystyczne dla Guardera "ząbki" na końcu szlifu. Są tylko słabsze. Jakiś błąd w hartowaniu albo coś.

 

Kod sprawdziłem i jest taiwański.

To wcale nie muszą być podróbki. To może być wadliwa seria, podobnie jak było ze sławetnymi tłokami MadBulla ze Specshopu, które sypały się jak domki w USA po huraganie.

 

You-dash: nie porównujmy sprężyn Guardera, które (zazwyczaj) były bardzo powtarzalne i dobrze kalibrowane, do chińszczyzny, która jest hartowana jak popadnie. Skupmy się na tym czy Guarder to Guarder i jak bardzo Guarder. ;-) .

 

EDIT:

Dodatkowa rzecz: "nowe" sp130, te które nie trzymają mocy, zdarza się, że nie chcą się mieścić w układzie przy podwójnym łożyskowaniu co wcześniej było rzadkością. Mają jakby "więcej drutu".

Edited by poldeck
Link to post
Share on other sites

Poldeck: pewnie, że nie ma sensu ich porównywać, nie to było moim celem. Chciałem w ten sposób pokazać, że to nie wina repliki bo wszędzie wieje i stąd ten wynik. Na innych sprężynach fpsy są w porządku więc wykluczam winę repliki ;)

 

Z tego co kojarzę to mam Ultimate'a czy inny syf.

Link to post
Share on other sites

Swojego czasu a chyba nadal taktyczny.com miał serię sp140, które dawały osiągi sp120 o czym poinformowali na stronie.

 

O Tu:

http://taktyczny.com/gearboxy-i-ich-czeci/spreyny-gowne/spreyna-m140-guarder.html

 

Moje sprężyny pochodzą z RSOV'a, widocznie zaczynają się robić ceregiele jak z promykami, sklepy myślą, że kupują dobry produkt, a kupują bubel/podróbę.

 

Poldeck, wysłałem Ci jeszcze jedną SP120 do sprawdzenia. Będę pisał do RSOV'a w tej sprawie.

Link to post
Share on other sites

EDIT:

Dodatkowa rzecz: "nowe" sp130, te które nie trzymają mocy, zdarza się, że nie chcą się mieścić w układzie przy podwójnym łożyskowaniu co wcześniej było rzadkością. Mają jakby "więcej drutu".

 

Powiem Ci coś lepszego Poldeck, mi m130 guardera ostatnio nie mieściła się na jednym łożyskowaniu na prowadnicy sprężyny a ja za cholerę nie mogłem dojść co się dzieje i wszystko jasne.

Edited by gloomer
Link to post
Share on other sites

Temacik kiedyś poruszany:

http://forum.wmasg.p...n-gg-i-guarder/

 

O problemach z sp130 i podwójnym łożyskowaniu informowałem już jakieś 2,5 -3 lata temu.I tak naprawdę nie ustaliłem czy to wina łożysk, tłoka czy sprężyny.

Sprężyna kupiona w 2009 r chodziła na podwójnym a już z końcem 2010 r nie chciała chodzić. Niby wymiary ilość zwojów ta sam jak i grubość druta a trzeba było koronkę i jedną powierzchnie cierną wywalać.

Obecnie również zauważam tak jakby te 20 fps mniej dawały 130 i nawet ostatnio 150 tej firmy dała za mało co najmniej 20-30 fps.

Ogólnie to sobie odpuściłem ale warto by wiedzieć co jest powodem takiej sytuacji tym bardzie że ostatnio te fedry są w cenie.

Link to post
Share on other sites

RSOV się chyba nie przejął, zobaczę co odpowiedzą teraz, ale ich pierwsza odpowiedź to:

 

Dear Sir

We got the guarder springs from our Hong Kong supplier .

Thanks for your advice , we will check more carefully in the future when restock springs again .

 

Debby

 

Zostałem zbyty, bez żadnej nawet chęci zadośćuczynienia, jak to miało miejsce wśród fałszywych prometheusów z ebaya...

 

 

Edit: Mam 2 sprężyny których nie potrzebuję i nie chcę...

Edited by Wojdatuz
Link to post
Share on other sites

Zgadza się, spotkałem jedną od taktycznych ewidentną podróbę. Była pokryta czarnym, gładkim elastycznym "jakby lakierem" i dawała sporo fps mniej (była zwyczajnie miękka). Guardery natomiast co do których mam pewność, że są oryginalne- nie są pokrywane taką powłoką. Mam nadzieję, że nie pomyliłem nic :D.

Link to post
Share on other sites

Zmierzyłem metodą którą podał Poldeck sprężynę SP130 guardera którą kupiłem chyba z rok temu. Ma ona przebieg około 2000 kulek i w GB spędziła może 30 min w sumie. Taka testowa sprężyna do mojego M249. Wynik pomiaru to 10,1 kg czyli nawet mniej niż SP120 powinna mieć. Może i ma już te kilka kule przebiegu ale jak dla mnie to trochę mało. Kupiona w Warszawskim BBMaxie o ile mnie pamięć nie myli (podaję nazwę sklepu tylko dla informacji gdzie kupiłem swoją sprężynę, nie po to żeby kierować podejrzenia na ten sklep). Daje na borku Guardera 460-470 fpsów.

Link to post
Share on other sites

Pewnie i tyle by dawała gdyby miała te 12 kg jak pisał Poldeck. Teraz mnie nie dziwi dlaczego przy szczelności "strzykawki" mam taki wyniki jaki mam na tej sprężynie. Natomiast przy sprężynie guardera SP120 kupionej pół roku temu (nie pamiętam w którym ze sklepów w Wawce) mam około 420-430 fpsów na tym samym GB. Niestety tą sprężynę mam w tej chwili w M4 i wyciągnięcie jej do pomiaru wymaga trochę zachodu. Chyba jednak w najbliższy weekend rozbiorę GB i ją przetestuję.

Link to post
Share on other sites

Sp120 Guardera z reguły daje plus/minus 420 fps bez żadnego gadania ale w układzie bez BU.

 

Sprężyna około 10 kilogramów przy dobrze zożonym układzie z BU może dawać 470 fps.

Wczoraj złożyłem jedną pukawkę na sprężynie JG mającej dokładnie 10 kilo i mam coś pod 478 w układzie z BU. Więc wynik taki sensowny.

 

 

Wszystko teraz sprowadza się tylko do tego, że mamy chaos jeśli chodzi o zakup sprężyny. Wynikałoby, ze w sprawie guarderów bardziej zależałoby nam by sklepy pisały "Guarder 12 kg" lub "Guarder 10,5 kg" niż sp130 i sp120...

Z kolei nie możemy wymagać od sklepów by ważyły KAŻDĄ przychodzącą sprężynę bo serwisanci zamiast robić swoje siedzieli by całymi dniami nad ogromnym kartonem sprężyn i ważyli wszystko po kolei.

 

Tak czy tak, dupa zbita a najpewniejsze źródło sprężyn całkowicie spalone.

Link to post
Share on other sites

Zważę, tzn. spróbuję jutro, ale mam wagę elektroniczną i czasem wariuje, mam nadzieje, że ze sprężyną nie będzie problemów, tak samo mam nadzieję, że sprężyna nie wystrzeli gdzieś w kosmos, bo moje doświadczenia a aegowymi m150 systemy po m170 guardera niestety mówią, że są to dość twarde kawałki metalu :icon_wink:

 

 

Edit: Ogarnąłem z ciekawości przed chwilką w piwnicy, no i nie na darmo ktoś zaprojektował tą sprężynę tak, żeby nie wydostała się z cylindra ;) M160 zbite dawało 16,5kg M170 nuuufffffkaaaa dawało coś 24-26kg, ale moje pierwsze ważenia, trochę ze strachem, M170 trudno zamknąć ;) Mam jeszcze M180 guardera i M190 airsoftpro, ale na razie przerwa od igrania ze śmiercią, jak się uda to będę miał jeszcze m190 guardera i zmierzę wtedy wszystkie razem.

Edited by Wojdatuz
Link to post
Share on other sites

O fak, o ile dobrze zrobiłem test to M110 Guardera pokazuje 7,5 - 7,6 kg - przebieg kilka tysięcy. Sprawdzę jeszcze M130 jak rozbiore giete, przebieg podobny. Nasunęła mi się myśl: za jakieś dwa miechy będę zamawiał z asgshopu replikę, prawdopodobnie M120 do tego poproszę. Zastanawiam się gdzie będą szukać przyczyny, gdyby im na tym 400 fps nie wyszło, tak totalnie hipotetycznie:D

 

Ps:

M110 z asgshopu, kilka miechów temu kupiona.

M130 z azteko, miesiąc temu, zrobię pomiar.

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...