Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Pierwsze Gladiusy dla Bundeswehry


Recommended Posts

heinmetall poinformował wczoraj o formalnym przekazaniu pierwszych zestawów żołnierza przyszłości dla Bundeswehry. Wyposażenie, noszące nazwę Gladius, otrzymali żołnierze 10. Dywizji Pancernej.

gladius_%281%29.jpg

System Gladius umożliwia Bundeswehrze wymianę informacji pomiędzy poszczególnymi żołnierzami, pojazdami i sieciami informacyjnymi na każdym szczeblu dowodzenia / Zdjęcie: Ralph Zwilling, Rheinmetall

Uroczystość miała miejsce 7 marca podczas międzynarodowych zawodów narciarskich w Rupholding w Górnej Bawarii, organizowanych przez jednostkę. Pierwszy zestaw został symbolicznie przekazany przez członka zarządu Rheinmetall Defence Bodo Garbego na ręce szefa sztabu wojsk lądowych Niemiec gen. broni Bruno Kasdorfa i prezesa federalnego biura ds. wyposażenia, technologii informacyjnych i wsparcia (BAAINBw) Haralda Steina.

Gladius, nazywany poprzednio Infanterist Der Zukunft – Erweitertes System (IdZ-ES, żołnierz przyszłości – wersja rozszerzona) został zamówiony przez Bundeswehrę w 2006. Pracami rozwojowymi zajął się koncern Rheinmetall (Oporządzenie IdZ-ES w nowej odsłonie, 2010-06-17). Sześć lat później Berlin zakupił pierwszą partię 30 zestawów – każdy z nich obejmuje wyposażenie 10-osobowej drużyny. Obecnie zapoznają się z nimi żołnierze, którzy w czerwcu br. wyjadą na misję do Afganistanu.

System IdZ-ES obejmuje całą gamę środków łączności głosowej i radiowej. Jest także zintegrowany z systemem kierowania i wymiany informacji FüInfoSys. W skład wyposażenia niemieckiego żołnierza przyszłości wchodzą m.in. komputer, czujniki, hełm z wyświetlaczem i radiostacją, urządzenia nawigacyjne, opancerzenie i oporządzenie.

Całkowicie cyfrowy modułowy system łączności pozwala na transmisje głosowe, danych i wideo. Zintegrowany z odbiornikiem GPS i mapą cyfrową wyświetlacz umożliwia odwzorowanie w czasie rzeczywistym sytuacji taktycznej, która jednocześnie jest nadzorowana przez dowódców na wszystkich szczeblach.

Dodatkowo komputer służący do kierowania, dowodzenia i łączności (IC4U) zapewnia wymianę informacji pomiędzy poszczególnymi żołnierzami, pojazdami (np. wozami bojowym Puma, transporterami opancerzonymi Boxer, czy lekkimi pojazdami zwiadowczymi Wiesel i Bv/BvS) i sieciami informacyjnymi.

W styczniu br. Rheinmetall otrzymał kolejne zlecenie, na dostawę 60 zestawów, wartości 84 mln Euro. Dostawa zostanie zrealizowana w dwóch transzach – w połowie i pod koniec 2013. Wyposażenie trafi do rąk żołnierzy, którzy wejdą w skład dwóch kolejnych kontyngentów ISAF.

Gladius będzie kluczowym elementem wyposażenia żołnierzy niemieckich sił lądowych. W systemy zostaną wyposażeni niemieccy żołnierze piechoty zmechanizowanej, zabezpieczenia baz lotniczych oraz morskich jednostek specjalnych.

 

http://www.altair.com.pl/news/view?news_id=9893

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...