Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Mac10 [JG]


Recommended Posts

Pudło

 

Idąc od początku pudełko jest nie z szarego papieru, ale cieszącego oczy kolorowego. Otwierając pudło nasze spojrzenie na trafia na grubą gąbkę (zarówno przykrywka jak i wytłoczka). Brak styropianu zaskakuje jak na taką cenę. (1/2 + )

 

 

Co w zestawie ?

 

Replika, akumulator, ładowarka, magazynek typu highcap (450 bbs) i replika tłumika dźwięku dedykowanego do Ingrama MAC10 i kolejny miły gest ze strony JG. Instrukcja napisana na kredowym papierze (!) oczywiście po chińsku jak i w „języku królów”. (1/2 + )

  • akumulator NiMH 7,2 V 650 mAh
     
  • wolnoładowarka 250 mAh

 

Wykonanie

 

Replika wykonana z ABS-u, do którego nie można mieć większych zastrzeżeń. Nic nie trzeszcze i jest dobrze spasowana więc nic się nie buja i nie lata. ( + )

Z metalu wykonano kolbę, spust, tłumik płomienia, wyrzutnik łusek i przyrządy celownicze.

 

Replika przyjemnie leży w dłoni, ale… Ze względu na gruby chwyt pistoletowy, osoby z małymi dłońmi po pewnym czasie mogą narzekać. Jednak ten gruby chwyt powoduje, że replika w łapie siedzi pewnie. ( + )

 

Przy tłumiku płomienia mamy blaszkę na doczepienie rączki z paska parcianego (łatwo samemu zrobić z pasków do „kostki”) lub rzemienia. Jednak uważam, że producent powinien taki bonus dorzucić. Koszt niewielki, a radochy co niemiara. ( - )

 

Mankamentem (być może w moim egzemplarzu) jest blaszka dociskająca akumulator, jest ona zbyt cienka i nie dopycha akumulatora. Replika przestaje strzelać. Usterkę łatwo wyeliminować. Bierzemy i składamy papier dopasowujemy wymiarowo i jest cacy J .

(1/2 - )

 

Selektor. Tak jak w oryginale mamy selektor ognia po lewej stronie repliki (semi i full) po prawej nieopodal spustu mamy bezpiecznik (blokuje spust). Z początku bezpiecznik chodzi dosyć ciężko, ale myślę, że szybko się wyrobi. Obsługa bezpiecznika następuje jednym palcem. Selektor ognia chodzi bez oporów.

 

 

Dostęp do komory HU

Schowany pod wyrzutnią łusek. Standardowa procedura, odciągamy dźwignię przeładowania trzymając i kręcimy. Jest wyraźnie zaznaczone w którą stronę trzeba kręcić, więc nie ma problemu. (+)

 

Kolba

Jak wspomniałem wykonana z metalu. Rozkładana i wysuwana. Żeby ją rozłożyć należy ścisnąć (żeby sprężyna chociaż minimalnie oddaliła się od ścianek) i rozkładamy. Wysuwanie to już prościzna i nie wymaga wiele siły. Sama nie powinna się wysuwać, bo jest ogranicznik. Należy wcisnąć guzik i można wyciągać. Kolba rozłożona i wysunięta ma 28 cm (+)

 

 

Miejsce na akumulator

 

No i zaczynają się schody. Tu miejsca wiele nie ma. Nie ma kabli itp. Wsadzamy akumulator i nie ma dużo miejsca ze względu na lufę biegnącą pod baterią. Wymiary tej dziury to xxxxxx. Szkoda bo Lipo wprowadziło by ciekawy ROF :icon_biggrin: ( - )

 

 

Jak to chodzi?

 

A przyjemnie w sumie J . A poważnie, to nie co irytuje brzdękanie sprężyny od zamka, ale przy full auto nie będzie to miało żadnego znaczenia.

 

Kultura pracy gearboxa jest przyzwoita. TM to to nie jest, ale słyszałem znacznie gorsze.

( + )

 

Strzelanie na semi auto:

 

W prostokąt 30 x 58 z odległości 27 kroków (ok. 24 metrów), nie liczyłem ile strzałów, ale wszystko z jednego podkręcenia (ponad 40 strzałów). Na moje oko, dystans 30 m to jego zasięg skuteczny.

 

 

Strzelanie na full auto:

 

Hm, 0,2 są za lekkie. Kulki latają na wszystkie strony,. Jutro pożyczę od gościa 0,23 g. i powiem. Na dystansie 27 kroków ciężko mi było uzyskać powtarzalność trafiania na full, Zmniejszyłem więc dystans do 16 kroków (ok. 18 m). Praktycznie wszystko wchodziło w plansze 30 x 58 cm. Mimo to replika dziwnie reagowała (jakby nie nadążała z wywalaniem kulek podawanych przez magazynek).

 

 

Celowanie

No z przyrządów jak będziemy korzystać to nigdy nic nie ubijemy po za kolegą na respie. W celowniczku przeziernikowym w dziurkach (3) są nadlewki (łatwo usunąć). Tylko zadam pytanie kto z MAC-a celuje? J . Celujemy po kulkach. (może za bardzo przywykłem do przyrządów otwartych w AK? ) .

 

Osiągi

 

Nie mam chrono, ale wszędzie piszą, że ok. 300 fpsów. Jeżeli to prawda to kulki na których replika powinna działać bez żadnego ale powinny mieć gramaturę 0,2 lub 0,23.

 

 

TESTOWANE NA KULKACH 0,2 GUARDER

 

ROF niestety największy nie jest. Producent mógłby zrezygnować nieco z mocy na koszt szybkostrzelności. ( - )

 

Wygoda

 

MAC-a mze względu na niewielką wagę można używać jedną ręką, ale gdy dokręcimy tłumik (<- o nim później) musimy użyć już drugiej ręki. Gdy rozłożymy sobie kolbę stabilnie możemy celować. (w obu wariantach).

 

 

Operowanie repliką jest bardzo wygodne, bo luśnia jest naprawdę poręczna – jednak wymaga to pewnego treningu.

 

Gdy nabierze się odrobinę wprawy walka w pomieszczeniach czy budynkach stanie się przyjemna. IMHO łatwiej jest operować MAC10 niż np. MP5. ( + )

 

 

Gdy wróg przyciśnie nas do ziemi, możemy mieć problem. Magazynek wystaje z chwytu pistoletowego na 14 cm. To sporo. Na szczęście w CQB rzadko się to zdarza.

 

Magazynek … tia. Highcap, ze jego wadami, ale może od początku. Wykonany z metalu. Długi, utrudniający życie leżącym (^^), ale taka jego uroda bez niego MAC10 nie byłby by MAC-em 10. Wyobraźmy sobie sytuacje kiedy próbujemy się skradać, żeby zajść przeciwnika, a nasza giwera z tłumikiem dźwięku radośnie brzęczy przez kulki w highcapie. Dla mnie to minus, że nie JG nie wpadło na pomysł zrobienia low capów. Tak jak powiedziałem wcześniej magazynek wystaje z chwytu pistoletowego na 14 cm. Jednak nie możemy winić Chińczyków za to, że odwzorowali replikę z jej wadami.

 

 

 

Tłumik

 

Atrapa dodawana do zestawu, wykonana jest z „śliskiego” plastiku. Bardzo lekki, to czemu potrzebna druga ręka do celowania? Ze względu na to, że ów tłumik ma 27 cm długości. Sporo.

Jego właściwości tłumiące nie są wielkie. Minimalnie wygłusza nam wystrzał, ale zawsze coś :icon_wink: .Tłumik jest nakręcany na tłumik płomienia.

 

Jeżeli nie będzie nas satysfakcjonował prezent od JG. Wystarczy odkręcić tłumik płomienia, a tam mamy tradycyjny 14 mm gwint.

 

Zbliżając się do końca, wypada podsumować ten twór JG. Ten AEP wpasował się w potrzebę rynku. Niewiele jest małych PM-ów do CQB godnych polecenia za rozsądne pieniądze. MAC10 to kultowy sprzęt, legenda. Za te 350 złociszy otrzymujemy naprawdę fajną replikę do CQB czy na LARP-y, niestety ze względu na wymiary na boczniaka się nie nadaję. Ze względu na nie zbyt długą lufę (ok.14 cm) i moc ok. 300 fpsów na teren lesisty replika nie da rady. Mimo to uważam, że replika godna jest polecenia. Ci co ją kupią nie będą raczej narzekać.

 

PLUSY:

- cena!!!

- niezłe wykonanie (spasowanie, stabilna kolba solidnie wyglądający selektor i bezpiecznik)

- dodatki w postaci tłumika dźwięku i instrukcji cieszącej oko

- fajna kultura pracy

- prosty dostęp do hop siupa

- Pudełko może służyć do transportu repliki na strzelanki (zmieści się w plecaku, a dzięki gąbce nie obije się).

 

 

MINUSY:

- replika raczej do CQB i LARP-y

- mało miejsca na akumulator

- element dociskający akumulator (chociaż łatwo to wyeliminować)

- brak rączki w zestawie

- brak low capów (nie lubię highcapów)

- ROF mógłby być lepszy

- podejrzane zachowanie repliki podczas strzelania full auto

 

 

 

Wymiary :

Kolba 28 cm

Tłumik dźwięku 27 cm

Długość repliki 27 cm

Edited by Jachos
Link to post
Share on other sites

Nie mogę edytować. Replikę potraktowałem jeszcze raz, olejem silikonowym i replika działa jak należy. Po za tym oceńcie moją ocenę ;) pierwszy raz tak długą pisałem ;)

Moim zdaniem? WY-ŚMIE-NI-TA!! I wcale się nie podlizuje ;) Czekam na test z kulami 0,23! :D

 

EDIT : Chryyste panie nie wiem jakim cudem wkleiło mi się zdanie z opisu filmiku na yt :D

 

EDIT 2 : Swoją drogą dzięki Jachos że tak rozwinęłeś temat ;)

Edited by Beeka
Link to post
Share on other sites

Niestety. Kiedy się kapnąłem, że nie ma fotek było za późno :icon_wink:

 

Wynik singla na 24 metrach

 

https://plus.google.com/photos/116430348677163700579/albums/5868213149694502593/5868213150500741298?banner=pwa

 

 

Wynik auto na 18 metrach

 

https://plus.google.com/photos/116430348677163700579/albums/5868213149694502593/5868213336711694194?banner=pwa

Edited by Jachos
Link to post
Share on other sites

Gość nie miał kulek ... A ja nie zamawiam bo póki co mi nie potrzebne były*. Pewne jest to, że kulka stabilniej będzie leciała. Sprawdzałem 0,25, te są przyciężkie. Umacnia mnie to w przekonaniu, że optymalne będę 0,23.

 

* Zwracam uwagę, że na najbliższą strzelankę będę mógł się wybrać za 2 tygodnie. Póki co gips na ręcę uniemożliwia mi strzelanie ... nie co :)

Link to post
Share on other sites

Zastanawiam się jaki gearbox w środku siedzi (nie umiem za mocno grzebać prze replikach, póki co sam wstawiłem preckę do AK :icon_biggrin:)? Jakby wstawić słabszą sprężynę wtedy to ROF by wzrósł, ciekawe czy znacznie? :icon_smile:

GB jest niestandardowe stworzone specjalnie na potrzeby maca więc raczej ciężko będzie tunować :icon_wink: A jakby precka od AK pasowała to świetnie, bo miejsca na lufę jeszcze trochę jest :icon_smile: A co do springa to możliwe ale znajdź sprężynę to pogadamy... :D

Edited by Beeka
Link to post
Share on other sites

Panowie, w atrapie tłumika dołączanej do zestawu, zaobserwowałem nadlewki (plastikowe). W moim przypadku nie była duża (wyciorem przepchałem). U innych, może to wpływać na celność strzałów.

 

EDIT#1: Po 5 miesiącach chciałbym powrócić do tematu. Czy ktoś coś robił przy swoimi MAC-u? Ja noszę się z zamiarem zakupu mosfetu, a także zastanawiam się nad wpakowaniem precki i wymiany gumki. Czy ktoś to stosował? :icon_smile:

 

EDIT#2: Panowie, czy naprawdę nikt nic nie grzebał przy replice? Niebawem się pokuszę o relacje, z strzelania CQB. Replika została doposażona w mosfet i nastąpiła wymiana gumki (zielona Guay Guay za stock). Sam jestem ciekaw ... :icon_wink:

Link to post
Share on other sites
  • 9 months later...

Odświeżę temat.

Również kupiłem tą replikę.

Zamówiłem ją ze sklepu redberet.pl .

W zestawie:

- MAC 10

- Tłumik

- Batka

- Ładowarka

- Gwarancja

 

Zaczynając od batki, nie miałem z nią żadnych problemów jak w przypadku repliki Jachos'a. Zaślepka dobrze ją dociskała, nie miałem sytuacji, żeby replika nagle przestała działać.

Jeśli chodzi o miejsce w środku jest go tyle co wymiary baterii,

czyli:

długość - 94mm

szerokość - 28mm

grubość - 15mm ( trzeba wziąć pod uwagę, że są zaokrąglone brzegi )

Z tego by wynikało, że teoretycznie w środku zmieściłyby się m.in. te dwie baterie:

Lipo 3.7 1s http://allegro.pl/lipo-li-po-3-7v-1s-950mah-25c-50c-turnigy-nanotech-i3928339969.html

Lipo 7,4 2s http://allegro.pl/lipo-li-po-7-4v-2s-950mah-25c-50c-turnigy-nano-i3928269507.html

Choć wydaje mi się, że lepszym rozwiązaniem byłoby 3.7v. Czemu ?

Batka stokowa to nimh 7.2 Więc wsadzenie tam lipo 7,4 byłoby morderstwem dla bebechów ;)

Zaś 3,7 mogłaby lekko podnieść szybkostrzelność bez większych spustoszeń.

 

Według tego co pisze Jachos najprawdopodobniej mam tłumik z trochę innego materiału i o trochę innych właściwościach. Dlaczego?

Ano dlatego, że tłumik załączony do mojej repliki nie jest ze śliskiego plastiku.

Jest o miękkiej matowej antypoślizgowej fakturze. ( jakby był pokryty cienką czarną matową warstwą czegoś w rodzaju gumy, przez co wygląda super i pewnie się go trzyma)

Jest ogromna różnica w odgłosie repliki bez a z tłumikiem.

Na korzyść tej drugiej ;) Bardzo przyjemny dźwięk.

Powodem tego może być to, że w moim egzemplarzu w tłumiku są krążki z pianki dźwiękochłonnej.

 

Prędkość repliki była mierzona na chronografie i wykazała stabilne 305 fps'ów na kulkach Głaj Głaj 0.20 ;)

Faktem jest tak jak to powiedział kolega Jachos, że mogłaby być tutaj wstawiona słabsza sprężyna, o ile na singlu tego nie odczujemy to na auto jest trochę przywolny, tym bardziej, że reszta moich replik to GundP więc dla mnie różnica jest kolosalna i od razu zauważalna :<...

 

Wykonanie zewnętrzne i spasowanie super !

Oprócz gwintu na tłumik jest również standardowy lewy gwint 14mm.

Po odkręceniu tłumika blaszka od parcianego paska lata na około co trochę denerwuje ( niestety nie da się tego elementu zdjąć)

Myślę, że przeplecenie jakiegoś paska załatwiłoby sprawę, ponieważ blokowałby możliwość obracania się tejże części.

 

Ciekawostka, według pięknej kolorowej instrukcji ww. pasek powinien wchodzić w skład zestawu ;O

Teraz pytanie gdzie się podziały wszystkie paski !!!

 

Jak to koledzy wcześniej pisali mimo tych 300 fps'ów jest to replika tylko i wyłącznie do CQB.

Jest na pewno o wiele lżejsza niż mp5k cymy i można ją bez problemu trzymać w jednej ręce.

Rękojeść jest faktycznie trochę przygruba i trzeba mieć duże łapska, żeby wygodnie ją operować.

Magazynek 450bb podaje bez problemu. ( faktycznie szkoda, że nie mid-cap na 150-200bb bo przy tej długości byłoby to możliwe).

 

Z grubsza to chyba wszystko, sory za taki misz-masz informacyjny ale jestem zjebany po pracy i średnio chce mi się teraz zastanawiać nad tym, żeby to było w miarę pogrupowane ;p

 

 

Ps. Ktoś próbował już wstawić tam li-pola, jeśli tak to proszę o info.

Link to post
Share on other sites
  • 10 months later...
  • 2 weeks later...
  • 4 months later...

Też sobie ostatnio maca upolowałem, a jako że sesja idzie i mam mało czasu to coś o nim napiszę ;]

 

Zewnętrznie został już opisany więc nie będę dodawał. Urzekło mnie jego wnętrze, a w szczególności ilość miejsca. Co tu gadać jest go mnóstwo. Zaplanowałem już parę przeróbek i przy dobrych wiatrach w weekend je zrealizuje i zamieszczę wyniki ;].

 

Po wywaleniu plastikowych elementów ustalających baterię mamy tyle miejsca że wchodzi lipo 7,4 1800 mAh 20C! Taki też mam zamiar wsadzić. Nie wiem czy ktoś zauważył ale replika ma standardowej wielkości styki, więc nie ma się o co bać przy takiej batce.

Do okoła gb jest tyle miejsca, że bez problemu można zrobić obejmę ściskającą , bo wiadomo, że te gearboxy lubią pękać.

Cylinder ma otwór, więc można spróbować zamontować bez dziury + sorbopada.

Pokombinuje też ze wstawieniem nowej gumki i lufy ;]

 

Ze spostrzeżeń można dodać, że replika ma świetnie rozwiązany HU, standardowy bezpiecznik spotykany w pełnowymiarowych replikach ( oczywiście zostanie wywalony razem ze stokowymi kablami ) i całkiem przyjemnie się ją rozbiera jak na aepa.

Link to post
Share on other sites
  • 3 weeks later...
  • 2 months later...

Rozbierał ktoś komore hopka u siebie? Mój mac strzelał kiepsko, kulek nie podkrecal wcale albo je blokował. Rozebrałem komore i nie znalazłem tam dystansera, nie wiem czy powinien tam byc czy nie. Dorobiłem dystanser z izolacji od przewodu i efekty w moim przypadku są wiecej niż zadowalające :icon_biggrin:. Wkońcu podkręca jak powinien. Tak pozatym stwierdzam że gumka od zwyklego Aega nie podejdzie do tej komory. Czytałem gdzieś ze niektórzy zakładaja wzmocnienie na gearbox, ma ktoś może zdjecie takiego patentu?

Edited by fr4nio
Link to post
Share on other sites
  • 2 years later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...