Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Recommended Posts

  • Replies 731
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Garść informacji o noktowizorach

Gogle 1 generacji. Ponoć rzadkie połączenie dwóch wykluczających się zazwyczaj zalet - dobry i tani. Najtańsze gogle z układem chroniącym przed zbyt jasnym światłem. Ta cecha wyróżnia je spośród kilku konkurencyjnych konstrukcji.

Dość entuzjastyczna recenzja powyższego noktowizora. Inne przeważnie są utrzymane w podobnym tonie.

 

Wyższymi generacjami nie zawracaj sobie głowy. Chyba, że jesteś bogaty ;)

 

Aha... military.pl, pomimo braku modeli tego producenta w ofercie, wymieniało Night Optics jako sprzęt sprowadzany na zamówienie. Nie znalazłem tego tekstu teraz na stronie, ale nie zaszkodzi spytać.

 

*Informacje zdobyte w trakcie wielogodzinnego przekopywania sieci; nie poparte "obmacaniem".

Link to post
Share on other sites

Grzechu tak jak ogladasz z iluminatorem podczerwieni to widac w calkowitych ciemnosciach idealnie, ale na 100metrow to napewno tak super nie widac!, 60 metrow - 70metrow widac dobrze... bez iluminatora bania same kontury widac.

Warto dodac ze dlugo bateria trzyma:)

 

 

Moj noktowizor to: Yukon MT2

opis z delta optical :

Kompaktowy noktowizor o bardzo dużych możliwościach. Trzykrotne powiększenie pozwala na zasięg do ok. 200 m przy szczątkowym oświetleniu i ok. 70 m w całkowitej ciemności.

 

Potwierdzam ze tak jest przy calkowitej ciemnosci z wykozystaniem podczerwieni czyli te 70 metrow... ale co do szczatkowego oswietlenia i ich 200 metrow to nie badalem wiec sie nie wypowiem.

 

Widok z mojego nokto, prosze wziasc poprawki na to ze zdiecie bylo robione amatorskim aparatem, w rzeczywistosci ostrosc jest idealna, zdiecie bylo robione na dystansie okolo 10 metrow

dsc027419lm.jpg

Link to post
Share on other sites

CZYM SĄ GENERACJE W NOKTOWIZORACH

 

Generacja w noktowizji to rodzaj zaawansowania technologicznego urządzenia i tak:

 

Gen 0 Pierwsze urządzenia noktowizyjne ( snajperskie lunety noktowizyjne, które weszły na wyposażenie wojsk w czasie II Wojny światowej ) nie były prawdziwymi wzmacniaczami obrazu, ale raczej przekaźnikami obrazu, wymagającymi zamontowania osobnego źródła niewidzialnych promieni podczerwonych IR, dla oswietlenia obiektów w obszarze docelowym. Obiekty w obszarze docelowym odbijały promienie podczerwone, które z kolei były konwertowane przez urządzenia noktowizyjne na światło widzialne.

 

Gen I Rozwinęły się we wczesnych latach 60 - tych ( z przeznaczeniem wykorzystania w czasie wojny w Wietnamie ). W urządzeniach tego typu wykorzystywano trzy wzmacniacze obrazu które połączone były w jedną całość, co dawało wysoki poziom wzmocnienia światła, ale z drugiej strony powodowało, że cały zestaw noktowizyjny był bardzo długi i ciężki. Urządzenia tej klasy wytwarzały obraz, który był czysty i jasny w środku, ale bardzo zniekształcony na obrzeżach, a ponadto podlegał „ smużeniu ” i „ rozmazywaniu ”.

 

Wzmocnienie światła od 120x - 900x Wrażliwość fotokatody 120 - 250 uA/lm Rozdzielczość w centrum widocznego obrazu 25 - 35 lini/mm

 

Gen I+ To grupa urządzeń unowocześniona, ale wykorzystująca tą sama technologie co Gen I. Charakteryzuje się mniejszymi wymiarami, mniejszą wagą od Gen I, a także co jest bardzo ważne poprzez poprawienie optyki intensyfikuje rozkładanie obrazu zmniejszając znacznie efekt „blakniecia”, „rozmazywania” i „smużenia”. Aktualnie wciąż produkowana.

 

Wzmocnienie światła ok. 1000x Wrażliwość fotokatody min. 280 uA/lm Rozdzielczość w centrum widocznego obrazu ok. 45 lini/mm

 

Gen II Rozwój płyt mikrokanałowych ( Microchannel Plate - MCP ) spowodował powstanie Gen II w noktowizji. Płyta MCP wyeliminowała konieczność stosowania trzystopniowego wzmacniania światła, dzięki czemu możliwym się stało opracowanie noktowizyjnych gogli i podręcznych przezierników. Technologia MCP umożliwiła również znacznie bardziej elastyczną pracę , kiedy w polu widzenia znajduj± się bardzo jasne punkty. Okres przydatności operacyjnej elektronowej lampy obrazu waha się od 2000 do 4000 godzin.

 

Wzmocnienie światła ok. 25000 - 50000x Wrażliwość fotokatody min. 240 uA/lm Rozdzielczość w centrum widocznego obrazu od 32 - 35 lini/mm

 

Gen II+ Jak przy Gen I+ jest to unowoczesnienie i podniesienie parametrów sprzętu Gen II. W Gen II+ stosuje się bardzo małych rozmiarów wzmacniacze światła, natomiast zwiększa się wrażliwość fotokatody co daje w efekcie większ± rozdzielczość. Okres przydatności operacyjnej elektronowej lampy obrazu waha się od 2000 do 4000 godzin.

 

Wzmocnienie światła ok. 25000 - 35000x Wrażliwość fotokatody ok 600 uA/lm Rozdzielczość w centrum widocznego obrazu od 39 - 45 lini/mm

 

Gen III Wzmacniacze obrazu Gen III wprowadziły dwa niespotykane rozwiązania technologiczne: galowo - arsenową ( GaAs ) fotokatodę oraz jonową powłokę barierową płyt MCP. Fotokatoda (GaAs ) zwiększa wrażliwość reakcji lampy elektronowej na światło z obszaru bliskiej podczerwieni widma ( 450 - 900 nanometrów ), pozwala na funkcjonowanie na dalszych odległościach oraz poprawia jakość pracy systemu w warunkach słabego oświetlenia. Zastosowanie antykorozyjnej, powłoki jonowej w płytach MCP wydłuża czas życia lampy elektronowej obrazu. Okres przydatności operacyjnej elektronowej lampy obrazu Gen III przekracza 7500 godzin.

 

Wrażliwość fotokatody ok 800 uA/lm

 

Polecam zajrzeć na stronę:

http://www.noktowizja.pl/modules.php?name=...showpage&pid=27

Link to post
Share on other sites
  • 2 weeks later...

jak ktoś będzię kupował noktowizor to zaglądnijcie do sklepu

Delta Optical ,

Bartez podał link do noktowizora Yukona

http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...5109a0ff6135b7f

 

a ja znalałem identyk towar tylko z powiększeniem x2 tej samej firmy ponad 200 zł taniej na

http://www.noktowizja.pl/modules.php?name=...showpage&pid=85

 

tylko ciekawe czy dają to bajeranckie zapięcia na glowe :wink:

 

pozdro

Link to post
Share on other sites
  • 3 weeks later...

ten headset na glowe jest naprawde przyzwoicie zrobiony i wart swej ceny moim zdaniem pozatym, latwo mozna odkrecic samo mocowanie noktowizora (caly ten mechanizm opuszczania i podnoszenia), dorobic kilka dupereli podkladek itp i zamocowac go na replike fritza

 

ja osobiscie wybralem medel bez powiekszenia bo nosze go na glowie nie na broni wiec i tak nieuzywalbym zooma, sama nauka walki w tym sprzecie to trudna sztuka :)

Link to post
Share on other sites

wymieniany tutaj Yukon, jest mocowany do headsetu na 2 sruby wiec teoretycznie biorac wystarczy zaadoptowac taki montaz

 

http://www.machinegun.pl/sklep/product_inf...products_id=857

 

scinajac gore - zostaiajac plaska podstae i wykonujac odpowiednio rozmieszczone otwory, potem 2 sruby od spodu i gotowe, wyjdzie grubo ponizej 1000pln

 

mowie tu o metodzie ktora powina zadzialac, ale narazie moj noktowizor nosze na headsecie. mam nadzieje ze cos [pomoglem

 

pzdr

Link to post
Share on other sites
  • 2 weeks later...

do yukona niemam zastrzezen, za te pieniadze jakosc obrazu jest bardzo dobra, natomiast ja wsponminalem walka w tym sprzecie wymaga sporo nauki, i jest to dalekie od hollywoodzkiego yobrazenia.

powiem inaczej jak masz mozliwosc to sprawdz jak wyglada uzywanie go podczas strelanek/treningow bo mozesz poczuc sie rozczarowany

 

pzdr

Link to post
Share on other sites
  • 1 month later...

Przepraszam za trochę off-topic.

Czytam regularnie min. Technikę Wojskową i wiele razy był tam powtarzany temat polskich noktowizorów.

Że podobno całkiem niezłe i w światowej czołówce.

Jeśli to prawda to przyznam się że irytuje mnie że są niedostępne na rynku cywilnym (przynajmniej nigdy ich na nim nie widziałem).

Kurcze, Rosjanie mogą pomyśleć i pieniądz robić, a my nie?

Musimy z importu kupować i deficyt powiększać zamiast Polską myśl techniczną wspierać?

Ehh...

Już bym chyba wolał usłyszeć że są do niczego.

Link to post
Share on other sites

może właśnie daltego - za dobre żeby dostał ktoś bez licencji i używał w niecnych celach 8) :twisted:

 

miałem przez jakiś tydzień do czynienia z Yukonem (monookular - ta najtańsza wersja) - widok jakoś zabójczy nie jest, do asg się wtedy nie zastanawiałem, ale działa i się w tym czasie nei zepsuł :P

Link to post
Share on other sites

Mam pytanie do użytkowników monokularów. Czy używacie ich wraz z goglami ochronnymi??

 

Wiadomo musimy nosić gogle, a one nie pozwalają zbliżyć taki monolukar wystarczająco blisko do oka i wtedy średnica widzianego obrazu jeszcze bardziej się zmniejsza.

Planowiałem sobie taki monocular zamontować na gunie, ale gdy patrzy się przez gogle to totalna porażka.

Link to post
Share on other sites
  • 1 year later...

collaborator

Patrząc przez okulary bądź gogle tak jak napisałeś widziany obraz jest mniejszy. po zamontowaniu na replice sprawa jest taka sama... Jak narazie mam tylko zamontowany, jeszcze w terenie nie sprawdzałem.

 

Ja używam NV z okularami (guarder, ESS ICE) i jest wmiare OK!.

Link to post
Share on other sites
  • 2 years later...

collaborator

 

Spokojnie można pod warunkiem że gogle są przystosowane do używania z noktowizorem (na tyle maą szybkę blisko oka by nie przeszkadzały oraz nie zniekształcały obrazu i ako ostatnie nie przeszkadzały/podnosiły hełmu przy ich założeniu). Fakt kilka procent się traci bo odsuwają się od oka o jakieś 10mm ale nie jest tak wcale źle --> sprawdzone na kilku milsimach ;-) .

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...