Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Recommended Posts

Miał ktoś do czynienia z:

 

Bushnell Equinox Z? Jak to wypada generalnie na tle analogowych gen1?

 

 

na filmie robi wrażenie jakość obrazu (chociaż może to być kwestia możliwości nagrywania bezpośrednio z nokto). Jestem świadom, że doświetlacz (jak to w gen1) jest konieczny. Jakimś cudem posiada ktoś może wiedzę na temat widzianego przez equinoxa zakresu IR?

 

Co myślicie o Pulsarze Challenger GS 3.5x50? Miał ktoś może okazję porównać go z Equinoxem?

 

Z góry ogromnie dziękuję!

Edited by lech
Link to post
Share on other sites
  • 2 weeks later...
  • Replies 731
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Wybacz, beznadziejne pytanie.

 

Ale odpowiem i tak: aby móc kompletnie komfortowo obserwować graczy bez noktowizorów.

 

Dorzucając kolejne pytanie do puli. Jak to jest z tym zakresem widzialności fal IR. 940nm/1000nm/1100nm są faktycznie "niewidzialne" dla genów I i II? Ktoś robił jakieś testy?

Link to post
Share on other sites

Ale generacja 1+ to raczej żaden komfort (przynajmniej tak wynika z tego, co ludzie piszą). Zasięg widzenia przy częściowym oświetleniu do 50 metrów. Rozdzielczośc i jakość obrazu kiepska - chodzić w tym ciężko. Dostajesz więc sprzęt do obserwacji, a gdy chcesz pokonać kilka metrów to musisz zdjąć noktowizor, poczekać aż się wzrok przyzwyczai do ciemności, zmienić pozycje obserwacyjną i znów założyć noktowizor (znów chwila na akomodacje oczu). Przynajmniej tak czytałem lub gdzieś słyszałem. Ile w tym prawdy? Osobiście nie sprawdzałem, ale ja bym się nie ładował w generacje 1+.

Link to post
Share on other sites

PNW-57A z oświetlaczem IR:

3ZhNwKA.jpg

 

odległość do ściany ok. 7 metrów.

Zdjęcie robione z ręki więc jakość nie najlepsza, a do tego przez jeden okular binokularu.

 

Przy pełnej baterii w oświetlaczu działa trochę lepiej.

Widoczność w terenie otwartym maksymalnie to 50 metrów i to przy odbowiednich warunkach.

Chodzić się da bez większych problemów, ale trzeba się przyzwyczaić bo mamy zawężone pole widzenia oraz głębia widzenia nie jest taka jak powinna być.

 

Do CQB się nada, ewentualnie jakaś obserwacja w terenie otwartym, na dynamiczne działania w tym bym się nie rzucił w terenie otwartym.

 

Minusem jest czerwona poświata oświetlacza IR, którą jednak na wprost widać gołym okiem, zwłaszcza jak bateria jest w pełni naładowana.

Link to post
Share on other sites

Ad lech.

Na forum to było wałkowane tysiące razy i widzę, że nic się nie zmieniło i liczycie, że zabawka za tysiąc czy nawet więcej da wam to co macie w grach/filmach, takie nokto to min 3+ i to wojskowe 3+ a nie zabawki podobn 3+ robione na rynek cywilny i tutaj bez min 12tysięcy nie ma co podchodzić do tematu.

 

Zabawka 1+ generacja do lansu może się nada do niczego więcej, podświetlacz przeważnie diodowy siejący w pełnym paśmie IR widoczny nieuzbrojonym okiem, mały zasięg samego podświetlacza oraz noktowizora sprawia, że to się do niczego nie nadaje w warunkach asg, może myśliwym wystarcza ale nie nam. Chyba, że w teranie otwartym zadowala Cię zasieg max 50m i brak możliwości podjęcia działania od razu bo nie ma opcji abyś przy pomocy takiej zabawki prowadził natarcie w ciemnościach.

 

 

 

940 to generacja 3 i wyżej. Tysiąc to generacja 0. Poniżej 940 to 1 i 2.

 

To co ty chcez wymaga 3+ a na to pewnie nie masz kasy.

 

To robi się nudne ludzie ciągle myślą, że Maluch=Mercedes amg bo oba mają napęd na tył.

Link to post
Share on other sites

Nie wiem jakim cudem wywnioskowałeś to z mojej wypowiedzi. Jestem świadom różnic między generacjami i ich faktyczną przydatnością (a raczej bardziej jej brakiem).

 

Mój pierwszy post miał na celu zdobycie informacji jak ma się gen 1+ analogowy do cyfrowego. 940-1100nm leży w zakresie widzialności nowoczesnych noktowizorów cyfrowych. Badam sobie spokojnie temat bo brak budżetu na rozsądny noktowizor wcale nie musi mieć wpływu na moją znajomość tematu (a ten jest przecież cholernie ciekawy).

 

"Dorzucając kolejne pytanie do puli. Jak to jest z tym zakresem widzialności fal IR. 940nm/1000nm/1100nm są faktycznie "niewidzialne" dla genów I i II? Ktoś robił jakieś testy?"

 

Pomijając kwestię rozstrzału między wartościami podanymi przez producenta a faktycznymi, czy w momencie przekroczenia 940nm nokto 1-2 nie widzą absolutnie nic? ktoś to testował i może się wypowiedzieć?

 

WYDAJE MI SIĘ (dlatego pytam), że użycie customowego doświetlacza zbudowanego na dobrych diodach (pomijając, że 1100nm kosztują 10 papierów za sztukę) mogłoby pozwolić na jakieś niestandardowe (wcale nie twierdzę, że cudowne i warte zachodu) rozwiązania (gen 0/cyfrowy gen 1 z cholernie mocnym doświetlaczem, który teoretycznie powinien być absolutnie niewidzialny dla genów 1-2 a nawet 3 i 4).

 

Proszę, skupmy się na rozmowie o noktowizorach a nie wytykaniu sobie wzajemnie kogo na co stać ;)

 

p.s

 

W mojej opinii obraz prezentowany przez nowoczesne cyfrowe gen 1nki jest całkiem zadowalający (przy uzyciu doświetlacza) względem ceny (1200-1500) i mógłby być źródłem znacznej przewagi w przypadku konfrontacji z przeciwnikiem bez jakiejkolwiek formy noktowizji.

 

 

Patrząc na filmy takie jak ten wyżej, zastanawiam się czy takiego typu noktowizor, wyposażony w customowy doświetlacz 1000-1100nm wraz ze swoją zaleta w formie braku "analogowego" wzmacniacza obrazu (dłuższa żywotność połączona z brakiem padaki związanej z bezpośrednim źródłem światła świecącym w noktowizor) kosztujący zawrotne 1200-1500zł nie jest OD BIEDY jakimś rozwiązaniem (a już na pewno lepszym niż tradycyjne gen1 od yukona itd)

 

Nie zmienia to oczywiście faktu, że masz absolutną rację odnośnie 3+ i jakości reprezentowanej przez niższe generacje. Nie mam zamiaru wmawiać nikomu, że nic nie wie a to jest super (tak jak to robią fanatycy cymy i części shsa ;) ) a nawiązać konstruktywną dyskusję, która pozwoli dowiedzieć się trochę więcej.

 

(temat przeczytałem od deski do deski, nie znalazłem opinii i doświadczeń użytkowników nokto cyfrowych - ponownie, nie potrzebuję aby mnie zniechęcać - chciałbym zwyczajnie poszerzyć wiedzę)

Edited by lech
Link to post
Share on other sites

Dzień dobry, trochę mnie nie było :-)

@ niewidoczne oświetlacze

Testowałem kiedyś oświetlacz >1000nm i był niewidoczny dla posiadanych nvd gen 1/1+oraz gen2+, ale tylko w ten sposób, że nie dawał efektu doświetlenia przedpola. Patrząc na doświetlacz przez nvd było widać że świeci w IR. Gołym okiem oświetlacz nie był widoczny.

Problemem z używaniem doświetlaczy IR jest taki, że o ile na otwartej przestrzeni możesz w ten sposób zwiększyć zakres rozpoznania, to w lesie efekt będzie ograniczony do pierwszego planu (byle gałązka z liścmi odbije taką ilośc IR, że oślepi przetwornik i nic poza tą gałązką nie zobaczysz).

 

Niektóre gen2/2+ reagowały lepiej niż reszta na oświetlacze LED 940nm, ale może to bardziej wynikać z charakterystyki diód LED, niz przetworników (testowałem na różnych diodach)

 

I to by było na tyle.

Edited by W2o
Link to post
Share on other sites

Z diodami pewnie było tak że siały po za swoim pasmem co jest dla nich typowe. Z tego co wiem sztywno parametru trzyma się tylko chyba laser i filtr.

 

Tyle że twoje rozwiązanie raczej ma sens na otwartej przestrzeni budynku

budynku. Po lesie nie pobiegasz bo się zabijesz. W budynku małe szanse bo i tak ludzie użyją dymnych/latarek.

 

Z praktyki wiem, że zamiast nokto 1+ lepiej mieć solidne latarki i nauczyć się z nich korzystać.

 

W asg nie ma co podchodzić do tematu poniżej 2+ bo to strata kasy.

Link to post
Share on other sites
zamiast nokto 1+ lepiej mieć solidne latarki i nauczyć się z nich korzystać. W asg nie ma co podchodzić do tematu poniżej 2+ bo to strata kasy.

 

Typie, "sklej" już bo nudzisz z tymi tekstami. Idź się zrealizuj w jakimś innym temacie offtopując i radząc komu na co szkoda kasy na co nie zamiast wpierd*lać się w rozmowę o aspektach technicznych ze swoimi nikomu niepotrzebnymi mądrościami. Albo chociaż poczekaj aż ktoś napisze "chce kupić 1gena, co najlepsze?", ok? :icon_lol:

Link to post
Share on other sites

Przecież od postu #351 właściwie cały czas mowa o gen. 1+

Bo Marec umiejętność czytania z zrozumieniem już dawno umarła :D

 

Wybacz, beznadziejne pytanie.

 

Ale odpowiem i tak: aby móc kompletnie komfortowo obserwować graczy bez noktowizorów.

 

Dorzucając kolejne pytanie do puli. Jak to jest z tym zakresem widzialności fal IR. 940nm/1000nm/1100nm są faktycznie "niewidzialne" dla genów I i II? Ktoś robił jakieś testy?

 

1+ i cyfrowe nie zapewnią komfortu, no chyba że na ambonę.

 

Zakres długości IR dla generacji znasz, powyżej są one niewidoczne tak jak W2o opisał.

 

Diody są gównem a szczególnie te za 10 dolców są gównem bo sieją po za swoim zakresem falli więc widać je w każdej technologii.

Jak kupisz porządną diodę za wielokrotność tego co wymieniłeś lub laser to może nie będzie kłopotu bo one powinny utrzymać swój parametr fali.

 

Tyle że tu wracamy do tego co opisał W2o idziesz w lesie, masz 5m do drzewa z liścmi i przywalisz w nie oświetlaczem to sam się oślepisz, aby iść przez las 1+ jest niewystarczająca, 2+/3+ pozwoli na taki manewr w sensie idziesz przez las ale nie musisz używać doświetlacza.

 

Twój patent o którym myślisz działa ale nie na bazie diody za 10dolarów xD

 

Bierzesz stary porządne rosyjskie google 0, które Ci zaprezentował wojtekk8 do tego oświetlacz na bazie filtra IR na latarkę powyżej 1000 lub laser o takich parametrach ewentualnie specjalistyczną diodę a nie zabawkę za 10 dolców xD i możesz komfortowo działać w budynkach, ale nic z nimi nie zrobisz w lesie, w otwartym terenie owszem mogą się przydać o ile uzyjesz je w pierwszym etapie "zaskoczeniu" przeciwnika bo potem jeśli mają latarki to i tak Ci wyłączą noktowizję i wygra ten, który lepiej operuje światłem widzialnym i taktyką.

 

Tyle że kłopotem jest zasięg 50m człowieka w lesie nawet bez nokto wypatrzysz z takiej odległości.

 

Takiego oświetlacza gołe oko nie zobaczy, noktowizory typu 1+ na pewno nie, 2 albo 3 zależnie od siania poza parametr samego podświetlacza.

 

Skoro w twojej opinii cyfrowe nokto jest coś warte to kup skoro masz gdzieś rady osób, które bawiły się wszystkimi generacjami i mają własne noktowizory i stoczyły nie jedną potyczkę w nocy.

Link to post
Share on other sites

Zacznijmy od tego, że nie do końca widzę skąd wzięło się wasze przekonanie, że ja chcę coś kupować. Nie chcę. A więc post 364 nie do końca ma kontakt z rzeczywistością.

 

Nie wiem ile razy byłeś na milsimie dłuższym niż 24h. Ale obserwacja (w tym otwartych przestrzeni) jest z reguły dość obszernym czasowo zajęciem (czyt. obserwacja z "ambony"). Cyfrowe nokto wydaje się być lepsze niż analogowe gen 1/1+, nie zmienia to faktu, że temat zacząłem aby go obgadać i posłuchać waszych zdań (bo co jak co ale o digitalach tutaj nic nie pisano) a nie czytać w co 2gim poście, że gen 3 jest lepszy (przeczytałem temat, mialem pare nokto w rekach), srsly. - i do tego tylko sapałem.

 

Żeby dać Ci lepszy obraz przedstawię Ci sytuację porównawczą:

 

Przewodniczący rady miejskiej - "Witam na spotkaniu pt. "patologie naszego miasta, przyczyny, konsekwencje i możliwe rozwiązania" nim zaczniemy rozmowę przyjmę kilka pytań z publiczności!"

 

samael16 - "jaka patologia? przecież lepszy jest dobrobyt!"

 

Tak! masz rację! Ale nie o tym rozmawiamy.

 

Kontynuując.

 

http://www.alibaba.com/product-detail/Alibaba-Express-1000nm-1050nm-1100nm-1450nm_60146764680.html?spm=a2700.7724857.35.1.RJgZBj

 

To jest wg. Ciebie zabawka za 10$? Żeby zrobić z tego jakiś konkretny doświetlacz trzeba by wydać prawdopodobnie więcej niż na sam noktowizor. Cyfrowe mają tą samą zaletę co gen 0. Widzą nawet 1100nm, serio uważasz, że ruski gen0 ma lepszy potencjał niż cyfrowy gen 1 w roli "aktywnego szperacza"? (proszę, postaraj się nie wyczytać z tego zdania czegoś pt "no jak toooo, przeciez ja chce tanie nokto co jest zajebiste wiec musisz nie mieć racji".

 

Nie jest żadną tajemnicą, że najlepsze rozwiązanie (szczególnie w lesie) to nokto pasywne gen 2/3. Ale rozmawiamy o nokto aktywnych ;) (i najlepszych możliwych rozwiązaniach dla nokto aktywnych - nie o tym co jest lepsze).

 

Tak czy inaczej, wszystko co chciałem wiedzieć już wiem, dziękuję bardzo za rozmowę. Jeśli kiedykolwiek zdecyduję się na faktyczną realizację projektu pt. "budżetowe nokto z dobrym aktywnym doświetlaczem do użytku w ściśle określonych sytuacjach" dam znać. Aczkolwiek nie planuję.

Edited by lech
Link to post
Share on other sites
  • 2 months later...

W końcu, inspirowany potrzebą oraz wynalazkami dostępnymi w necie, zabrałem się za wykonanie adaptera do Envis M703E

Założenia: ma umożliwiać korzystanie z j-arm'a i być lekki.

Oto on przed malowaniem:

DSC01520.JPG?dl=0

DSC01525.JPG?dl=0

DSC01522.JPG?dl=0

DSC01530.JPG?dl=0

DSC01529.JPG?dl=0

DSC01528.JPG?dl=0

 

Konstrukcja została terenowo przetestowana i przeżyła :-)

 

edit:

Ten link mam nadzieję zadziała:

https://www.dropbox....law2iOux4dx7G5a

Edited by Yahalom
Link to post
Share on other sites
  • 1 month later...

Klaniam sie,

Przeszukujac internet znalazlem takie gogle:

Armasight Spark-X

Roznica od "klasycznych" G1/1+ ma byc technologia nazwana CORE - oparta na ceramice.

Dostepne np tutaj:

http://www.nightvisionexperts.com/goggles/product/456-spark-x-hybrid-core-goggles

 

Z jednej strony czesc recenzentow chwali je bardzo, wskazujac na jakosc obrazu podobna do 2/2+. Rozdzielczosc jest duza, producent podaje 60-70 lp/mm (chociaz na stronie powyzej wspomniane jest tylko 50).

 

Z drugiej strony cena jest dosyc wysoka jak na G1/1+, waga rowniez, IR z zakreu bardzo bliskiego - 780 nm, FOV nie za duzy bo 30 stopni. Nie znalazlem informacji o czulosci. CR123A zamiast paluszkow jest dla mnie rowniez minusem.

 

Czy moze ktos sie spotkal osobiscie i moze przedstawic wrazenia? Czy moze ktos jest w stanie porownac z goglami 2/2+? Czy stosunek jakosci do ceny moze wydac sie ciekawa alternatywa do 2/2+ czy mimo wszystko traktowac jako zabawke 1+?

 

Dziekuje z gory i pozdrawiam

Link to post
Share on other sites
  • 4 weeks later...

Witam,

Panowie, zwracam się do Was o radę, jako bardziej doświadczonych i zorientowanych w temacie. Planuję dokonać zakupu noktowizora firmy Dipol model D-128. Planuję go używać jako monokular na hełmie, jak i bez użycia hełmu (noszak). W związku z tym pytam jakie jest najlepsze, dostępne rozwiązanie dla takiego planu? Czyli jaki hełm, jaki montaż, jakie ramię oraz jaka uprząż?

Będę bardzo wdzięczny za pomoc i informacje.

Pozdrawiam.

Link to post
Share on other sites

Hełm nie ma zanczenia, do hełmu musisz założyć "blachę do NVG", np taką:

http://allegro.pl/blacha-do-nvg-bracket-lever-mount-uzywana-i5888970731.html

Jest to wersja na stałe przykręcona do hełmu, są też wersje na odciągu (można je szybciej zdemontować).

Do noszenia samodzielnie to taka uprząż:

https://tamed.pl/noktowizory/21-uprz-na-gow.html

Jest też opcja założenia NVG na karabin za pomocą takiego montażu:

http://www.armasight.com/night_vision_images/products/94/middle.jpg

Link to post
Share on other sites

Odrywając się na chwilkę od aktualnie omawianej kwestii - parę słów na temat jednego z bardziej kontrowersyjnych tematów, czyli mitycznej przydatności gen1 ;). Jeśli przypadkiem zastanawiałby się nad tym ktoś zielony, kto wpakował kasę w gen1 i nie wie co teraz zrobić.

 

Na początku nadmienię, że mam jako takie, minimalne porównanie: w ekipie mamy parę noktowizorów gen1, mamy też jedną sztukę gen3 od W2o, od niedawna mamy też jeden podstawowy termowizor (zabawka, w porówaniu ze sprzętem, który kiedyś pokazał nam, nie kto inny jak także W2o).

 

Gen3 (w naszym przypadku - PVS-14) w porównaniu z gen1 (Pulsar Challenger, Yukon NVMT 1x24) to niezaprzeczalnie absolutny kosmos - i z tego zdaje sobie sprawę każdy, kto choć na chwilę weźmie do ręki oba urządzenia. Nie mam zamiaru więc tutaj porównywać czegokolwiek, bo porównania nie ma.

 

Są jednak sytuacje, w których gen1 nie dość że może się sprawdzić, to efekt może być zaskakujący. Jeśli chodzi o tanie urządzenia noktowizyjne, to miałem dwa. Pierwsze było kompletną porażką - cyfrowy, chiński noktowizor na Umarexowskiej licencji Walthera (Digi View Pro). Ilekroć był przeze mnie używany, zawsze prowadziło to do katastrofy, a przyczyny były na dobrą sprawę 3: stałe przybliżenie 3x, działał niemal wyłącznie z oświetlaczem, miał bardzo ograniczony zasięg. Urządzenie samo w sobie bardzo fajne (jakość obrazu naprawdę pozytywnie zaskakiwała jak na tą cenę), ale z uwagi na swoje wady, nie udało mi się skutecznie wykorzystać go w airsoftcie. Ani razu.

 

Druga tania zabawka, to Pulsar Challenger. Mam go do dzisiaj i raczej się z nim nie rozstanę. Jeśli chodzi o jego właściwości, to tak jak można się spodziewać - bez oświetlacza w zbyt małym stopniu rozjaśnia teren, by warto było sobie zaprzątać tym głowę. Jeśli ktoś nie miał z takowym do czynienia, to mówiąc najprościej: jeśli zastane warunki oświetleniowe pozwalają Ci dostrzec, że jakieś 20 metrów przed Tobą jest choinka, ale dokładnie nie widzisz jej obrysów, to w trybie pasywnym powinno udać Ci się dostrzec czy u jej podnóża znajdują się jakieś podejrzane kontury leżącej postaci. Nic więcej. No może czasami, jeśli w pobliżu znajdują się drogi oświetlone lampami, to jedynki wydają się dobrze zbierać powstały śmieć IR czy też inne szczątkowe światło z nich pochodzące. W przypadku pełni księżyca - niemal równie dobrze człowiek widzi bez użycia gen1 co razem z nim. Generalnie - raczej kicha. Plus gen1 w trybie pasywnym jest taki, że jeśli w terenie jest ktoś inny, kto używa podobnego urządzenia z oświetlaczem - masz jakieś 2 procent szans, że akurat znajdziesz się w dobrym miejscu i czasie, w dodatku dobrze odwrócony, aby zobaczyć w swoim urządzeniu cudzy oświetlacz.

 

Troszkę więcej zabawy mamy jednak, kiedy zdecydujemy się na włączenie oświetlacza. Ale uwaga - nie mam na myśli stockowego oświetlacza urządzenia, bo ten ma zbyt krótki zasięg i prędzej zauważą Cię przez niego przeciwnicy, niż Ty cokolwiek innego. Jakiś rok temu dokupiliśmy do noktowizorów oświetlacze (a konkretniej - latarki Solarforce L2 z modułami z diodami świecącymi w podczerwieni). To działa - w dalszym ciągu włączony oświetlacz łatwo zauważyć, jeśli skieruje się go w czyjąś stronę, natomiast w otwartym terenie zasięg urządzenia skoczył nawet do 100 metrów (w bardzo gęstym terenie światło odbija się od gałęzi i uniemożliwia zauważenie tego, co jest za nimi). Używanie noktowizora tej klasy na głowie, to szaleństwo. Ciężkie, niewygodne i zbyt mało funkcjonalne. Natomiast zamontowane na replice (najlepiej, aby gdzieś obok znajdował się też kolimator, którym celować można by autonomicznie, bez nokto), razem z dodatkowym oświetlaczem, ułatwia celowanie w nocy i wykrywanie przeciwników. Od tamtej pory systematycznie i z powodzeniem wykorzystujemy takie noktowizory w airsoftowej walce. Warunek jest jeden - nigdy nie można włączać oświetlacza, jeśli przeciwnik spodziewa się z którego kierunku nadchodzisz. Natomiast jeśli dojdzie do kontaktu ogniowego, a Ty znajdziesz się na flance lub tyłach wroga - super sprawa. O ile nikt nie patrzy w Twoją stronę, możesz śmiało paradować z włączonym oświetlaczem i strzelać do napotkanych wrogów. Jak celować? Wystrzeliwane kulki widoczne są w noktowizorze za sprawą oświetlacza :).

 

Gen1 z oświetlaczem przydaje się w jeszcze jednej kwestii, w której ostatnio sprawdził się nawet lepiej niż gen3, jakkolwiek irracjonalnie to brzmi. Jeśli ktoś ma gen3, to na 99% nie używa go w trybie aktywnym, a pasywnym. Kiedy mamy włączony oświetlacz, a natkniemy się na przeciwnika odwróćonego w naszą stronę (np. organizującego zasadzkę), mamy naprawdę duże szanse, że noktowizor wychwyci refleks światła od kolimatora/gogli, itp. Zdarzyło nam się to 2-3 razy. Podczas jednej z sytuacji, chwilę wcześniej przechodził przez dany teren posiadacz gen3, który nie wykrył zagrożenia, gdyż przeciwnik był ukryty w krzakach.

 

Do czego dążę? To tylko drobne wskazówki, bazujące na doświadczeniach wyniesionych przez naszą ekipę z nocnych spotkań. Gen3, termo, itp. - to narzędzia, które zapewniają olbrzymią przewagę. Jeśli jednak ktoś utopił kasę w popularnym modelu gen1 i nie wie, co z nim zrobić, to niech da mu jeszcze jedną szansę - zamontować na replice razem z dodatkowym oświetlaczem IR i kombinować. To naprawdę potrafi zmienić oblicze tych na pozór bezużytecznych zabawek :).

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...