Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Polska flaga na obcym mundurze


Recommended Posts

Witam, pytanie jak w temacie, co sądzicie o polskich flagach na mundurach z obcym kamuflażem np na flecktarnie? Sam osobiście posiadam takie flagi na swoim, lecz patrząc po znajomych z grupy którzy maja woodland nie noszą ich. Nie będzie to jakaś profanacją? Pozdrawiam

Link to post
Share on other sites

Moim skromnym zdaniem, w ogóle nie powinno się nosić naszywek flag jakiegokolwiek państwa.

Jedynymi naszywkami winny być emblematy przynależności do teamu, plakietki otrzymane na imprezach, ewentualnie stopni i rang, jeśli takowe są stosowane w teamie.

Link to post
Share on other sites

Moim skromnym zdaniem, w ogóle nie powinno się nosić naszywek flag jakiegokolwiek państwa.

Jedynymi naszywkami winny być emblematy przynależności do teamu, plakietki otrzymane na imprezach, ewentualnie stopni i rang, jeśli takowe są stosowane w teamie.

Flag nie powinno się nosić? Ale stopnie wojskowe, na które nie zasłużyłeś już tak? Bardzo dziwny tok myślenia...

Link to post
Share on other sites
Flag nie powinno się nosić? Ale stopnie wojskowe, na które nie zasłużyłeś już tak? Bardzo dziwny tok myślenia...

Czytaj ze zrozumieniem, gdzie ja pisałem o stopniach wojskowych?

(...) stopni i rang, jeśli takowe są stosowane w teamie.

 

(...) Może i wygląda to jakoś powiedzmy "nienaturalnie", ale żeby profanacja?

Czy możesz wskazać gdzie pisałem o profanacji?

 

 

(...) Ale kto co nosi na mundurze to jego sprawa.

Z tym się zgadzam. W moim poście wyraziłem swoje zdanie, a chyba mam do tego prawo... :icon_confused:

Edited by Powała
Link to post
Share on other sites

Jestem Polakiem, więc mam prawo okazywania tego poprzez flagę na ramieniu. Zawsze to mundur nie jest "suchy" i ładniej to wygląda w połączeniu np z naszywką teamu. Co do noszenia innych oznaczeń np stopni też nie mam żadnego sprzeciwu, jeśli ktoś nie wykorzystuje ich do uzyskiwania przywilejów lub "szpanowania" lecz jako uzupełnienie munduru

Link to post
Share on other sites

Sprawa flag to bardzo dyskusyjna sprawa. Teoretycznie nie powiano się nosić polskiej flagi na polski mundurze i innym mundurze. Ponieważ flaga na ramieniu jest pierwszym odznaczeniem jaki dostaje żołnierz.. To taki swego rodzaju przywilej żołnierzy czynnej służby, Jest to również znak rozpoznawczy. Skoro flage można nosić bo to fajnie wygląda, to dlaczego nikt do tej pory nie wprowadził do mody noszenia koloratek zamiast muszki. Z szacunku dla instytucji. W zamkniętych imprezach nie ma z tym problemu bo ludzie przebywający wiedzą o co chodzi. Co innego imprezy otwarte, gdzie nie wszyscy wiedzą o co chodzi i taką osobę postrzegają jak żołnierza. To już nie przystoi. Więc temat jest bardzo skomplikowany. Ja dla przykładu nie widzę nic złego jak ktoś nosi na polskim mundurze polską flagę w zamkniętych rozgrywkach, ale denerwuje się jak w tym samym mundurze z flagą ta osoba po imprezie pije sobie piwko. Tym bardziej że potem takie fotki wypływają w internecie a ludzie nie wiedzący o co chodzi rozpowiadają że to WP. Tak jestem żołnierzem.

 

Co do stopni, uważam że w Polsce nie powinno się używać polskich stopni. Stopień dla żołnierza też jest jednym z odznaczeń (pomijam czy zasłużył czy miał żagiel). Czemu mają służyć stopnie w ASG, tylko i wyłącznie ustaleniu hierarchii w danej drużynie, więc polskie stopnie można zastąpić innymi zapożyczonymi lub wymyślonymi. Dla przykładu w drużynie w jakiej jestem są kolory. Nawet emerytowani wojskowi nie mogą posługiwać się stopniem na co dzień (chodzi tu o noszenie). Tylko na uroczystościach państwowych i też w odpowiedniej formie. Była kiedyś taka sytuacja, że emerytowany mjr uczył przysposobienia w liceum. Wybrał się z klasą o profilu wojskowym na naszą jednostkę. Uczył ich taktyki oni byli w mundurach polowych i on również. Oczywiście na pagonach miał swój stopień mjr. I niestety został zmuszony do zdjęcia tych odznaczeń gdyż nie wolno mu było posługiwać się stopniem w taki sposób.

 

Wiele osób pisząc tutaj powołuje się na patriotyzm. Patriotyzm to nie tylko obnoszenie się z symbolami narodowymi, patriotyzm to miedzy innymi poszanowanie władz państwowych, i przepisów regulujących życie społeczeństwa w danym państwie. A przepisy zabraniają noszenia flagi na polskim mundurze, gdyż jest to przywilej pewnej grupy osób. Patriotyzmem na pewno, też nie jest chodzenie z flaga i zachowywanie się w sposób hańbiący tą flagę.

Edited by Renji
Link to post
Share on other sites

W pełni zgadzam się z tym co napisałeś Renji. Polskie (i jakiekolwiek inne) symbole to nie jest coś z czym trzeba się obnosić. Stopnie, flagi, naszywki są oznaką przynależności i pozycji w danej organizacji. Z szacunku dla ludzi w nich działających nie nośmy czegoś na co nie zasłużyliśmy.(wyjątek co najwyżej określone rekonstrukcje).

 

I proszę przeczytajcie dokładnie ostatni akapit z wypowiedzi Renjego. Bardzo mądre słowa!

Link to post
Share on other sites

Zaczyna się ^^

 

Dlaczego od razu zakładasz, że ktoś noszący flagę będzie ją hańbił? Dlaczego amerykanie potrafią mieć nawet ręczniki z naniesioną flagą Stanów Zjednoczonych I SĄ Z TEGO DUMNI, a u nas jak zawsze znajdzie się malkontent, głoszący, że flagę to tylko mogą nosić wybrani, najlepiej nocą i tak ukrytą, żeby nikt tego nie widział?

 

Od kiedy flaga Polski określa przynależność do jakiejś formacji lub organizacji?

Link to post
Share on other sites

Niech każdy sobie wyjmie dowód osobisty i sprawdzi awersie co jest w górnym prawym rogu. Ten symbol człowiek hańbi kazdym głupkowatym i nie moralnym czynem zwłaszcza za granica, wiec nie uważam żeby noszenie flagi coś zmieniało bo każdy z nas nosi godło Polskie w portfelu. Każdy przejaw patriotyzmu jest dobry, nawet skrawek biało-czerwonego materiału.

Link to post
Share on other sites

Jak już to flaga określa przynależność państwową. Większą profanacją flagi jest już to co widzę na każdym meczu reprezentacji państwowych - różne bazgraniny szprejem typu "Zgierz" albo "Fanklub Lewandowskiego" - niż noszenie jej na mundurze.

Link to post
Share on other sites
Ten symbol człowiek hańbi kazdym głupkowatym i nie moralnym czynem
Głupkowatym i niemoralnym czynem człowiek hańbi tylko siebie. Czy jeśli oprócz dowodu będzie miał w portfelu 20 zł to przyniesie wstyd Chrobremu? Edited by sledz
Link to post
Share on other sites

Skoro już poruszono temat hańbienia symboli narodowych za granicą to warto dodać, że osoba przebywająca na obczyźnie i zachowując się jak bydło wpływa na opinię całego swojego narodu prowokując do tworzenia stereotypów. Np. o nas stale krążą stereotypy, że tylko kradniemy i pijemy. Dlaczego? Ponieważ kilka osób urządziło sobie party hard w innych krajach i naprzykrzyło się tamtejszym ludziom.

Link to post
Share on other sites

Panowie, za bardzo kombinujecie. Przepisy mówią o fladze na ramieniu. Takie jest polskie prawo, polskie przywileje, polskie tradycje. Nie ma co tu mówić o amerykanach bo u nich flagę na ramieniu noszą nawet ochroniarze w sklepie. W Polsce przyjęło się że flagę na ramieniu munduru noszą tylko żołnierze. Nie policja nie strażacy, taka tradycja i takie przepisy. Nie ma co do tematu dopisywać niepotrzebnej ideologi.

 

Nikt nie zabrania nikomu noszenia flagi, jak najbardziej fajnie patrzeć jak Polacy wyrażają swoją solidarność i przynależność. Tu rozmawiamy o konkretnym przypadku. Każda grupa ma jakieś swoje przywileje za to co osiągnęła czy to naukowcy, czy policjanci, żołnierze, politycy. I normalnym jest że chcieli by aby to co ich wyróżnia pozostało tylko dla nich nie nie było nadużywane przez inne grupy społeczne.

 

Do autora tematu: to czy będziesz nosił flagę i jak ją będziesz nosił to sprawa twojego sumienia tak naprawdę. Jeśli sam uważasz że nie jest to profanacja to ja osobiście nie widzę problemu. Wiedz tylko dla jakiej grupy to odznaczenie jest rezerwowane i postępuj tak aby tej grupie nie przynieść hańby, bo ludzie nie związani z tematem będą cie postrzegać jako członka tej właśnie grupy. Tak ja to widzę i nie ma chyba dalej co tu dyskutować w temacie.

Link to post
Share on other sites

Zapytam się jaka tradycja, śmiem twierdzić że tradycja najwyżej 20 lat bo przez pozostałe 90 lat współczesnej historii polskiej wojskowości od Legionów po 1993 nie było Żadnych flag polskich na mundurach. Żeby nie było też nie noszę flag na moich wuzetach. Inną kwestią jest że denerwuje mnie to podejście polski do symboli i to "wystawianie na piedestał" wszystkiego. W teorii nie wolno nosić flag, mieć sprzętu WP (nie mówię nawet o broni palnej bo to inna historia), salutować...ludzie takie przepisy to mają sens jeśli jesteśmy blisko frontu wojennego, gdzie każde pomylenie kogoś z żołnierzem jest śmiertelnie groźne.

 

Bawi mnie ten argument że mylenie żołnierza jest niebezpieczne dla bezpieczeństwa publicznego... gdzie? Żyjemy w cywilizowanym w miarę praworządnym państwie, gdzie działają służby bezpieczeństwa takie jak policja czy straż pożarna. Kiedy ostatnio się zdarzyło żeby żołnierz musiał korzystać ze swoich wyższych kompetencji względem obywatela? Jeśli jest wypadek to także sam po cywilnemu pośpieszę na pomoc, nie muszę być do tego żołnierzem.

Pamiętam jak ojciec gdy byłem dzieckiem wjeżdżał ze mną do swojej jednostki i był po cywilnemu i miał przepustkę zatem taki "przebieraniec" nie wejdzie "na krzywy ryj" do JW albo dotrze do materiałów tajnych lub niebezpiecznych.

Sam zakaz noszenia mundurów zatem ma czysto fikcyjne podstawy...

Link to post
Share on other sites

Nie bardzo rozumiem, co ma wnieść twoja wypowiedź do dyskusji. Istnieją takie przepisy i nic na to nie można poradzić, można z nimi się nie zgadzać, można walczyć o zmianę ich na lepsze, ale to nie zwalnia z przestrzegania ich. Mi również nie wolno jak na razie poruszać się w umundurowaniu polowym poza granicami mojej JW. Musi to być wyjazd służbowy. Jak po pracy pojechał bym do domu w umundurowaniu polowym i zatrzymała by mnie w tym czasie żandarmeria to nałożyli by na manie mandat karny. I nakładają, jeden z moich żołnierzy z tego tytułu miał postepowanie dyscyplinarne. Najprawdopodobniej ten przepis zostanie zmieniony na wniosek obywateli którzy stwierdzili, że nie widać wojska polskiego a tam gdzie stacjonują żołnierze zagraniczni częściej widać obcą flagę na ramieniu jak polską. Kiedy ostatnio, żołnierze musieli wykorzystywać swoje wyższe kompetencje wobec obywateli - a nie tak dawno podczas ostatnie powodzi. (mówię o tym czego byłem świadkiem). Co do tradycji - no nasza historia jest taka, że wolną armię mam od 20 lat, więc nie ma co się dziwić że i tradycje są budowane od tego właśnie czasu. Do świadczenia komuś pomocy nie trzeba być żołnierzem, wystarczy być człowiekiem. Głównym zadaniem Armii jest bronić. I to chyb na tyle co mam do napisania w tym temacie, bo dyskusja zmierza na niewłaściwy tor

Link to post
Share on other sites

Kolego Renji.

Jakie przepisy mówią o zakazie noszenia flagi Polski na rękawie umundurowania i jakiego?

Proszę o dokładny cytat albo link do stosownej ustawy/rozporządzenia.

Bo "ROZPORZĄDZENIE MINISTRA OBRONY NARODOWEJ z dnia 19 października 2005 r. w sprawie zakazu używania munduru wojskowego lub jego części" określa czego nosić nie wolno.

Natomiast "ROZPORZĄDZENIE MINISTRA OBRONY NARODOWEJ z dnia 2 grudnia 2004 r., oraz rozporządzenie Ministra Obrony Narodowej z dnia 14 grudnia 2004 r w sprawie wzorów oraz noszenia umundurowania i oznak wojskowych przez żołnierzy zawodowych i kandydatów na żołnierzy zawodowych" wraz z załącznikami mówi o tym co tymże umundurowaniem, oraz odznaką i oznaką jest.

Więc gdyby literalnie trzymać się zapisów, to nie można flag nosić tylko na tym co jest mundurem zgodnie z ww. rozporządzeniem (a nie jest nim flektarn/dpm/woodland itd.) i nie można ich nosić w dokładnie tym miejscu co w ww. rozporządzeniu jest określone.

Więc na dowolnym ubiorze nie spełniającym warunków ww. rozporządzenia mogę nosić flagę państwową w formie dowolnej, do czego upoważnia mnie również:

Ustawa o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych:

Art.1. pkt. 2. Otaczanie tych symboli czcią i szacunkiem jest prawem i obowiązkiem każdego obywatela Rzeczypospolitej Polskiej oraz wszystkich organów państwowych, instytucji i organizacji.

Art. 5 pkt. 2. Każdy ma prawo używać barw Rzeczypospolitej Polskiej, w szczególności w celu podkreślenia znaczenia uroczystości, świąt lub innych wydarzeń, z uwzględnieniem art. 1 ust. 2.

 

Więc jeśli dla mnie lub kogokolwiek innego spotkanie kolegów wymieniających między sobą plastikowe kulki jest uroczystością znaczącą i mam ochotę wyeksponować symbol mojej przynależności państwowej jaką jest flaga, którą będę traktował z czcią i szacunkiem, a przy tym nie będę łamał innych przepisów prawa to nikt mi niczego zabronić nie może. Flaga nie jest zarezerwowana dla żadnej formacji czy grupy. Jest dobrem narodowym należy ją tylko odpowiednio traktować.

 

 

Pozwoliłem sobie powiększyć i pokolorować ten fragment - stanowi on znakomite podsumowanie całego tematu ;)

Yahalom

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...