Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Baofengi, legalność, jak z tym jest wreszcie.


Recommended Posts

Witam,

Pytanie z gatunku newbie's question:

Mam na oku takie radyjko:

http://allegro.pl/baofeng-uv-5ra-antena-na-771-sp7ukl-24h-na-prezent-i3314718871.html

Podoba mi się, ma wsparcie PMR, wskaźnik baterii, nawet wyglądem mi się podoba ;-)

Tylko - no właśnie - jak z legalnością posiadania/użytkowania czegoś takiego?

Co chwila ktoś w temacie wykrzykuje JEST NIELEGALNE! bez podawania argumentów, więc zakładam że jest to już jakiś oklepany problem - brakuje mi tutaj jakiegoś krótkiego FAQ jaśnie mówiącego co z czym się je.

Takie radyjko można kupić i użytkować bez problemów?

Czy kupując je, narażam się na konflikt z prawem?

Radio wykorzystywałbym (2 sztuki identyczne) podczas wędrówek po górach / podmiejskich wertepach.

 

Pozdrawiam,

A.

Link to post
Share on other sites

Powiem Ci więcej - prześledziłem forum pmr446.info, gdzie są ludzie zjadający Cię wiedzą, i jakoś nie krzyczą o końcu darmowych porad ;-)

Notabene, chciałeś zaświecić, ale Ci nie wyszło, więc jeszcze raz:

 

Takie radyjko można kupić i użytkować bez problemów?

Czy kupując je, narażam się na konflikt z prawem?

 

przeczytaj dokładnie, postaraj się nie udawać House'a MD (namnożyło się takich w internecie ostatnimi czasy), odpowiedz normalnie.

 

P.S.

Ciekawe czy chociażby kliknąłeś w jeden z linków którym tak pieczołowicie zrobiłeś screena ;-)

Pełno tam wymędrków którzy tylko i wyłącznie rzucają niepopartymi niczym tezami.

Link to post
Share on other sites

Kuba skończył z darmowymi poradami prawnymi bo jest, zdaje się, prawnikiem. Niestety polityka forum jest jaka jest i się wkur**ł i przestał doradzać w kwestii przepisów. Więc to TY nie trafiłeś i nie sądzę, żeby Kubę zjadali w tej kwestii ;].

 

Screena rzucił Ci nie po to, żeby Ci udowodnić, że tam jest odpowiedź ale po to, żebyś se jej sam poszukał.

Link to post
Share on other sites

Małe szkolenie z korzystania z mózgu i internetu...

 

Teza - "Z Baofenga nie można korzystać w Polsce"

Pytanie- "Dlaczego?"

Google: "baofeng legalność", "baofeng przepisy"

Wyniki: "kazdy głupek ma baofenga i nadaje bez licencji", "[...]proszę przeczytać sobie w internecie jakie obowiązują w tym paśmie przepisy"

Wniosek - "istnieją jakieś licencje radiowe i regulacje na pasma"

Kto się zajmuje w Polsce prawem? Rząd. Jaka jest komórka rządu odpowiedzialna za telekomunikację? UKE.

www.uke.gov.pl => częstotliwości => czestotliwości ogólnodostepne

TADAM!

http://www.uke.gov.p...<br /><br />Jednak lektura for specjalistycznych jak i takich na których temat jest tylko poruszany okazyjnie daje obraz przepisu martwego, bo w sumie jest to i prawda, bo nie ma sensu bawić się w wykrywanie "piratów" radiowych gdy nie szkodzą i nie przeszkadzają.

Edited by mikunda
Link to post
Share on other sites

UKE:

 

4. Radiotelefonów bliskiego zasięgu i małej mocy (typu PMR 446) pracujących w paśmie 446 MHz:

- analogowych noszonych typu PMR 446, przeznaczonych do używania wyłącznie w zakresie częstotliwości

446,0 – 446,1 MHz w ośmiu kanałach radiowych z odstępem 12,5 kHz, gdzie najniższa częstotliwość fali nośnej

wynosi 446,00625 MHz, z zastępczą mocą promieniowaną nadajnika w odniesieniu do dipola półfalowego,

zwaną dalej „e.r.p.”, nieprzekraczającą 500 mW, wyposażonych tylko w antenę zintegrowaną, spełniających

wymagania określone w normach przenoszących normę ETSI EN 300 296;

Tyle w temacie.

 

EDIT: O, kolega mnie ubiegł xP

Edited by rafcio21
Link to post
Share on other sites

Ja naprawdę nie wiem skąd w ludziach tyle złości i jadu.

 

Małe szkolenie z korzystania z mózgu i internetu...

pierwsze: obrażanie, bo oczywiście ktoś kto zadał pytanie jest debilem i nie umie korzystać z internetu.

 

Cytat

 

4. Radiotelefonów bliskiego zasięgu i małej mocy (typu PMR 446) pracujących w paśmie 446 MHz:

- analogowych noszonych typu PMR 446, przeznaczonych do używania wyłącznie w zakresie częstotliwości

446,0 – 446,1 MHz w ośmiu kanałach radiowych z odstępem 12,5 kHz, gdzie najniższa częstotliwość fali nośnej

wynosi 446,00625 MHz, z zastępczą mocą promieniowaną nadajnika w odniesieniu do dipola półfalowego,

zwaną dalej „e.r.p.”, nieprzekraczającą 500 mW, wyposażonych tylko w antenę zintegrowaną, spełniających

wymagania określone w normach przenoszących normę ETSI EN 300 296;

]

 

drugie: przeklejone w dodatku niekompletnie, i żeby cokolwiek zrozumieć trzeba się znać na radiotelefonach i/lub ustawach - jeśli zadaje pytanie, to znaczy że się nie znam, a besztanie kogoś za nieznajomość tematu. Naprawdę, ja wiem że wszyscy jesteście genialni i w ogóle, ale nie znam prawa, nie wiem nawet czego konkretnie w nim szukać, nawet nie chcę tam szukać - zadaję pytanie, chcę skróconą odpowiedź niewymagającą zakupu książki "prawo w polsce 101"

 

A ja uproszczę. Zakup - legalny. Posiadanie - legalne. Używanie - nielegalne. Przestępstwo w praktyce nie ścigane. Decyzja należy do ciebie.]

 

Da się?

Da się.

 

Dziękuję koledze Wukasz za odpowiedź prosto i na temat.

Edited by propiro
Link to post
Share on other sites

żeby cokolwiek zrozumieć trzeba się znać na radiotelefonach i/lub ustawach - jeśli zadaje pytanie, to znaczy że się nie znam, a besztanie kogoś za nieznajomość tematu.

Nie trzeba "znać się na ustawach". Ustawy są pisane w języku polskim - wystarczy umieć w tym języku czytać ze zrozumieniem. Zaś wypowiedzi na ww. forach branżowych, wprost naprowadzają na konkretne regulacje/przepisy.

 

Ciekawe czy chociażby kliknąłeś w jeden z linków którym tak pieczołowicie zrobiłeś screena ;-)

b55l.jpg

 

bo oczywiście ktoś kto zadał pytanie jest debilem i nie umie korzystać z internetu.

W świetle powyższego chciałem ująć to łagodniej, ale skoro Ty sam... :icon_wink:

 

A teraz posłuchaj mnie bardzo uważnie ( a przynajmniej na tyle, na ile potrafisz). Udzielenie odpowiedzi na Twoje pytanie nie wymaga posiadania wiedzy specjalistycznej. Temat nie tylko był już poruszany na tym forum (osobiście wklejałem tabele częstotliwości), ale nawet kilkunastosekundowa kwerenda za pomocą google pozwala odkryć trzy pojęcia klucze: "częstotliwość", "moc < 0,5 W", "antena zintegrowana". Kilkuminutowa, prowadzi już do konkretnych aktów prawnych.

 

Więc powstrzymaj swoje oburzenie i przestań tupać nóżką. Gdyby była potrzebna wiedza specjalistyczna - w porządku. Twoje święte prawo prosić o pomoc. Ale w tym wypadku tak nie jest. W tym wypadku, wysługujesz się innymi z lenistwa (bo, mimo wszystko, nie sądzę by z głupoty). Samemu nie chce się się poszukać i poczytać - łatwiej założyć temat i krzyknąć "

" Edited by Kuba
Link to post
Share on other sites

Temat zakończony, przytyków kontynuacja.

Zastanawiam się naprawdę jak niektórzy żyją w społeczeństwie.

 

Prosiłbym moderatora o usunięcie tematu, bo każdy następny post będzie już tylko kozaczeniem w internecie.

Link to post
Share on other sites

Używać można, ale z głową. Jak będziesz tylko nadawał na dozwolonym paśmie, nawet z największa mocą to problemu nie ma. Popatrz, pogadaj z osobami w swojej okolicy, spokojnie znajdziesz użytkowników radiotelefonów, używających bez kłopotów od dłuższego czasu.

Link to post
Share on other sites
Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...