Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Kamuflaż wz.68 "Moro"


Recommended Posts

Witam

 

Wczoraj sprzątaliśmy z tatą stary dom na wsi. Okazało się że wcześniejsi lokatorzy zostawili zawartość szafy. Jako, że te rzeczy nie były nam do nieczego potrzebne postanowiliśmy je spoalić. Nawet nie wiecie jak byłem zaskoczony gdy okazało się że w pudełku był... stary polski mundur w kamuflażu wz.68 "Moro"!

Jeszcze większym zaskoczeniem było, że mundur jest w IDEALNYM STANIE! Rewelacyjnie zapakowany i ochroniony przed wilgocią. Pisze tu na forum ponieważ wiem że oprócz zamiłowania do replik są tu również osoby króre bardzo interesują się wszystkim co dotyczy wojska, a w szczególności polskiego. Na temat tego munduru wiem co nieco ale myślę, że ktoś z was mógłby mi w tej sprawie coś więcej powiedzieć. Bardzo liczę na jakieś dodatkowe informacje. Pozdrawiam :)

Link to post
Share on other sites
  • 3 weeks later...
  • 4 weeks later...

Moro (kamuflaż wz. 68) – typ tkaniny bawełnianej w kolorach ochronnych, będąca kamuflażem, używanej do szycia mundurów polowych żołnierzy SZ PRL, funkcjonariuszy MO, SB, OC, leśników, Służby Ochrony Kolei i strażaków w latach 1970-1989. Zastąpił starszy kamuflaż wz. 58 zwany "Deszczyk".

Istniało pięć rodzajów tego kamuflażu różniących się kolorami zależnie od służby, dla której były przeznaczone. W wersji dla Wojsk Lądowych kolor plamek był zielony, dla Wojsk Lotniczych, WOPK i Marynarki Wojennej - czarny, dla MO w tym Zomo - początkowo niebieski, a później szaroniebieski, dla Straży Pożarnej i Ochotniczej Straży Pożarnej ciemnobrązowy, ze zdecydowanie większymi cętkami.

Link to post
Share on other sites
  • 7 months later...
  • 1 year later...

... ten na dole to wersja późniejsza z lat 80-tych stosowana miedzy innymi w lotnictwie i rakietówce. Przynajmniej tak wygląda. Nosiłem taki jak byłem w MON-ie.

 

Michał G- Moro "nie rozbija" całości sylwetki, co nie znaczy, że kiepsko maskuje. Zwłaszcza wersja "zielona" świetnie sobie radzi w naszych lasach.

 

Edited by woysky
Link to post
Share on other sites
  • 4 weeks later...
  • 4 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...