Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

MaxCom WT350 VS Intek mt-3030


Recommended Posts

Inteki 3030 mają dodatkowe (nielegalne) 69 kanałów LPD

http://pmr446.info/forum/viewtopic.php?t=1211

WT 350 ma monitor i alarm wibracyjny...

http://pmr446.info/forum/viewtopic.php?t=1832

 

Pytanie co jest dla Ciebie ważniejsze

Ja miałem w rękach inteki i mnie nie zachwyciły.

Głównie plastiki jak z taniej zabawki ale zasięg też nie taki jak oczekiwałem i parszywe audio.

Link to post
Share on other sites

Zamiast MT-3030 polecam Inteka MT-4040 - wprawdzie za jedno płacimy 200 zeta - ale jest to wytrzymałe i dobre radio, ma bardzo dobrą antenę. MT-3030 jest niestety słabszy, wybitnie nie udał się ten model.

 

ALE jeśli myślisz o wytrzymałych, twardych, odpornych radiach to przygotuj sobie 400 - 500 zł :icon_razz2: za JEDNO. Bo tyle kosztuja radio odporne. Przykładowo Intek MT-446ES w mojej firmie pracuje na budowie, w rękach robotników, którzy raczej nie przejmują się nim - i po 7 miesiącach dalej świetnie działa. Jeden DX zaś ma dwa lata "tortur" na budowach dalej żyje :icon_razz2:

 

Więc się zastanów, MOCNO się zastanów - jeśli Masz zamiar bawić sie na lekko to luz - ale jeśli Masz zamiar "tyrać" siebie i sprzęt to lepiej kupić od razu coś porzadnego. Sam to przerobiłem lata temu - po wydawaniu co pół roku po 100 zł na nowe "zabaweczki" stwierdziłem, że po 2 latach wydałem tyle ile koszuje wytrzymałe radio :icon_razz2: i kupiłem DX'a, który po 3 latach mojej zabawy - poszedł do ludzi i dalej spokojnie działa.

Link to post
Share on other sites

LPD - urządzenia były dopuszczone do użytku do momentu WYGAŚNIĘCIA homologacji - na dziś wszystkie homologacje wygasły a nowych się nie wydaje. Teoretycznie istniejące radia LPD, które były homologowane przed wejściem ustawy - są legalne ALE nie można ich używać jeśli nadają na zastrzeżonych częstotliwościach. :)

 

A na dziś wg BandPlanu częstotliwości LPD czyli 433 do 434.775 MHz są przydzielone Krótkofalowcom - więc jesli jesteś krótkofalowcem i Masz Pozwolenie Radiowe oraz Świadectwo Operatora to możesz nadawać. ALE w zgodzie z BandPlanem - czyli np. na : 433,0000 – 433,3750 mamy dopuszczone emisje FM/DV i jest to zakres przypisany Wejściom przemienników.

 

Ogólnie LPD nalezy zostawić w spokoju. Jeśli zalezy nam na mocy i zasięgu mamy kilka opcji :

 

Zrobić tzw. Licencję Krótkofalarską mamy dostęp do dużych mocy 150 Watów a po 10 latach mozna się ubiegać nawet o 0.5 kW. :) Do tego mozna nadawać na wielu częstotliwościach, w tym na pasmie 2 metry, które znacznie lepiej sprawdza sie w terenie np. lesie niż PMR.

 

Opcja druga to uzyskanie pozwolenia radiowego w trybie uproszczonym - płacimy 82 zeta, dostajemy przydział częstotliwości konkretnie jeden kanał i możemy nadawać, bez limitu ilości radiostacji z moca 1 Watt. Generalnie ta droga pozwala na uzywanie tzw PMR 154 - mamy 4 kanały : 154,600 - 154,800 - 154,825 - 154,850 MHz - bardzo często firmy ochroniarskie czy duże obiekty wykupują takie pozwolenie. W Tarnowie w galerii Gemini na 154.6 oraz 154.8 pracuje kilkanaście firm - mają przydzielone inne CTCSS. Częstotliwość 154 MHz to pasmo 2 m właśnie (upraszczając :) :) )

 

Opcja Trzecia to wykupienie częstotliwości "komercyjnej" - tu płacimy za kanał oraz za obszar - ceny tu mogą wynosić grubo po wyżej 1000 zł rocznie w przypadku całego kraju.

 

Ogólnie NAJTAŃSZE są dwie opcje : Dobry PMR oraz Licencja Krótkofalarska - mając licencję a dość łatwo ją zrobić grupa ma luksusową sytuację. Przykład z mojego podwórka : kumpel robiący za łącznościowca drużyny ma w plecaku przewoźne radio 50 Watów z długą anteną, pozostali mają 5 Watowe ręczniaki - pracujemy na 2 metrach - czyli mamy duze zasięgi w w terenie.

Link to post
Share on other sites

Dowcip polega na tym, że nie trzeba wymieniać znaków :) przynajmniej ja nie doczytałem w przepisach :) ale mogę się mylić. Ostatnio studiuję raczej przepisy dotyczace anten a konkretnie jak zamontować antenę na budynku. MASAKRA jednym słowem.

 

My zaś znamy swoje znaki i tak się po nich wołamy :) w ASG zwykle wymieniamy 3 ostatnie litery. I jest dobrze.

Link to post
Share on other sites
  • 3 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...