Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Konfiguracje Oporządzenia: Część III


Recommended Posts

Źle rozumiesz (nie sprecyzowałem :icon_smile: )nie noszę domu na plecach, mam masę wolnego miesjca co często się przydaje choćby na nieplanowany wypad do sklepu a jadę głupi bez sakw, ale tak wygodniej. Nie noszę niepotrzebnych sprzętów, chyba, że pod zbędnym sprzętem rozumiesz IPP, tabletki węglowe, srajtaśmę i inne cuda które nic nie ważą, mam na je miejsce i często się przydają. Tak swoją drogą mój plecak może i jest pojemny i noszę wiele rzeczy ale to nie znaczy, że jest ciężki. Minimalizm na siłę też zdrowy nie jest.

Edited by Ryzbor
Link to post
Share on other sites
  • Replies 1.5k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ryzbor - moim zdaniem zabierasz się do sprawy zupełnie nie od tej strony co trzeba. W tej chwili już zupełnie nie kumam, do czego dokładnie potrzebujesz tego plecaka i co masz zamiar w nim nosić. Straszenie zamiksowałeś, ale odpowiem ci tak. jak ja to zrozumiałem i na ile znam realia airsoftu w Poznaniu.

 

Jeżeli planujesz plecaka do noszenia "po cywilu" i do airsoftu, to tu ci za bardzo nie pomogę. Powiem ci tylko, że wciąż bardzo popularny jest klasyczny model 25-litrowny model Janysportu (PP25) i ponoć całkiem udane kopie można kupić w Camouflage'u na św. Marcinie. Taki plecak powinien pomieścić graty, które chcesz ze sobą nosić, a z tego co wiem, to na jebankach i tak będzie leżeć w respie. Oryginał kosztuje mniej więcej tyle samo co ten Helikon, a jakoś prędzej bym mu zaufał niż polsko-chińskiemu szajsowi. Mam kilka rzeczy od Helikonu i jedyne co zabieram w pole to pasek i - w miarę udana - kabura (ale to już niedługo się zmieni).

 

Do taszczenia magazynków, czerwonej szmaty i kilku batoników na sobotnie jebanki w zupełności wystarczy ci podlinkowny przez Errhile chest. Tylko znajdź mniej złachany egzemplarz. O leżenie i czołganie w nim się nie martw. Mnie się nawet udało w nim przespać w terenie leżąc na brzuchu.

 

Na 12-godzinne wypady w teren plecak i chest przy posiadanej przez ciebie ilości sprzętu to aż nadto. Spraw sobie pokrowiec na camela, a ze spokojem spakujesz się w kurtkę i chesta.

 

Poza tym w plecaku generalnie się nie walczy, chyba że zmusza do tego sytuacja.

Link to post
Share on other sites

Poza tym w plecaku generalnie się nie walczy, chyba że zmusza do tego sytuacja.

 

Albo plecak jest kurdupelstwem zupełnym, w rodzaju co większych pokrowców na camela z dodaną kieszonką.

 

Ryzbor, minimalizm na siłę to jedno, ograniczanie zbędnych gratów to drugie. Trzeba znaleźć między nimi zdrowy środek. Kiedyś naprawdę nosiłem stertę pierdół, "bo się mogą przydać". I czasem nawet się przydawały. Z tym, że rzadko.

Przesiałem, wyrzuciłem, zostawiłem to, co naprawdę mi się przydaje.

 

Tak, ja też nie ruszam się z domu bez apteczki. Ale teraz jest mniejsza i lżejsza, niż kiedyś. Jest w niej oopatrunek osbisty, ale przez moje sześć lat (kurde, zaraz siedem...) z ASG przydał mi się dwa razy. W tym tylko raz naprawdę było to konkretne skaleczenie (kumpel + siekierka = :teeth: ).

Chusteczki jednorazowe mają kilka zastosowań - jako "papier życia" też się nadadzą.

 

Ale na miłosierdzie Matki Amunicji, po co Ci na codzień IPP? Regularnie padasz ofiarą ataków chemicznych, czy co?

Link to post
Share on other sites
Albo plecak jest kurdupelstwem zupełnym, w rodzaju co większych pokrowców na camela z dodaną kieszonką.

 

No ewentualnie. Zresztą na 12-24 godzinne wypady bez obozowania to powinno starczyć oporządzenie i umundurowanie, opcjonalnie wzbogacone o ten niewielki 10-litrowy plecak w stylu brytyjskiego "jet packa". I więcej naprawdę nie ma potrzeby w większości wypadków przy sobie nosić, jeżeli nie taszczy się jakiegoś specjalnego niegabarytowego wyposazenia.

Link to post
Share on other sites

Zasadniczo racja, choć oczywiście sporo zależy, jakie się to umundurowanie i oporządzenie ma.

 

Za to lubiłem brytyjską koncepcję trzech "porządków" ("orders"): na kilka godzin / szturm, na kilkunastogodzinny patrol (z plecakiem dziennym), i na przemarsz z obozu do obozu (z dużym plecakiem)...

Link to post
Share on other sites

Wacol, dzięki za info, trochę mi światopoglądem pokręciłeś, ale teraz już wszystko wiem co i jak. Jak dla mnie Helikon produkuje dobrą (czasami bdb) odzież, ale do lasu i tak jeno BW. Inna sprawa, że noszenie rzeczy w bluzie i spodniach BW za wygodne nie jest, a co dopiero magazynek.

Errhile: sądze, że znalazłem ten "złoty środek", wiem co mówię bo używam ten plecak od 1.5 roku codziennie i czasami w bardzo ciężkich warunkach i jestem zachwycony. "pierdoły" w "", naprawdę noszę tylko to co może mi się przydać, i się przydaje. Co do IPP, nie chodzi mi o IPP tylko o opatrunek osobisty, nazwy mi się pomieszały. :icon_smile:

Link to post
Share on other sites

Brytyjski chest zaprojektowany był do innej roboty, ale położyć się na nim - położysz (mam taki, stosuję go jako oporządzenie do repliki systemu AK). A w dobrze złożony brytyjski chest z haversackiem ponoć można się spakować na imprezę poniżej doby.

 

Wyrzej wrzucalem fote swojego lekko ztuningoweanego chesta PLCE - miesci na luzie 9 magow w ladownicach, 10ty w jednostce broni, a 2 ostatnie upychasz w plecaku i masz 12 magow na patrol/rozpoznanie ktore trwa wiecej niz 12h ;]

Link to post
Share on other sites

@Errhile: W doborze oporządzenia (i w ekonomii) "to zależy" jest odpowiedzią na większość pytań.;]

 

@Ryzbor: Helikon, jak to Helikon. Ekstraklasa to nie jest, ale miewa przebłyski. Ja to bym ich spodni w życiu do lasu nie wziął. Jakoś nie mam wtedy czasu zamartwiać się, czy mi w kroku pójdą, a może nie pójdą.;p Lepszy i przede wszystkim tańszy sprzęt można dostać bez problemów chociażby na Allegro.

 

Do przenoszenia rzeczy to powinieneś mieć parkę/smocka, bo bluza mundurowa BW się do tego absolutnie nie nadaje (chyba że mowa o dokumentach i telefonie). W spodniach zmieści się tylko drobnica i lekkie, płaskie przedmioty. Ale tym się powinieneś martwić w przypadku dłuższych wypadów, bo na jebankach wystarczy ci jedynie amunicja, którą spakujesz do oporządzenia.

 

Generalnie układ jest prosty - na sobie nosisz tylko niezbędne graty (amunicja, woda, podstawowe żarcie, narzędzia survivalowe, poncho/basha, opcjonalnie polar - w tej właśnie kolejności), wszystko pozostałe, bez czego możesz się obyć, ale ułatwia życie, wsadzasz do plecaka. Oczywiście wszystko zależy od pierdyliarda innych czynników - od posiadanego oporządzenia po indywidualne preferencje - ale tyle ci na początek powinno wystarczyć.;]

Link to post
Share on other sites

Czołem.

Postanowiłem, że zanim wywalę kasę w błoto i kilka razy zmienię sprzęt zapytam (po raz pierwszy!) nauczony już kilkoma podobnymi błędami o opinię innych "guru" w tym temacie. Mianowicie chodzi mi o propozycje oporządzenia do M249. Głównie chodzi o kamizelkę. Zastanawiałem się nad SCARAB'em, czy RATS'em od MIWO, ale po zobaczeniu ceny blisko 1000 zł moje marzenia poszły w piach. Z jednej strony nie chcę żadnych tanich podróbek które za jeden sezon trzeba będzie wymienić, a z drugiej nie jestem w stanie wydać tysiąca złotych za kamizelkę (nie posiadam stałych dochodów, a inne wydatki także są). Z tego powodu również brałem pod uwagę BIELIKA, ale tak jakoś mnie nie zachęca. Co sądzicie?

Link to post
Share on other sites

MajkiWRC Jeśli jako km-ista koniecznie potrzebujesz ,,płyt'' to wydaje mi sie ze najwygodniejszym rozwiązaniem bedzie kamizelka nisko profilowa + paso-szelki np. http://www.currahee.pl/produkt/kamizelka-niskoprofilowa + http://www.miwo-military.pl/?p=8.628.PT-'GORSKI'.F-12.MIWO-MILITARY i http://www.miwo-military.pl/?p=8.1323.SZELKI-'JACKO-PLUS'.F-16.MIWO-MILITARY

 

Ewentualnie jak pisał kolega HellMaker666 poszukaj jakiegoś Plate Carrier-a .

Osobiście dość długo katowałem Orlika od miwo razem z pasem pt2 i po odpowiednim rozłożeniu ładownic konfiguracja była wygodna ale nie bez wad . Żeby komfortowo nosić PC i pas -przynajmniej w moim wypadku - potrzebne były proste szelki bez żadnego piankowego wypełnienia co powodowało ich wżynanie sie w ramiona przy większym obciążaniu pasa .

Link to post
Share on other sites
  • 2 weeks later...

Witam! Mam pewien problem z wyborem oporządzenia, muszę przenosić:

- 6X mag od AK

- apteczkę

- worek zrzutowy

- camelbak

- bagnet

- małe cargo na jakieś pierdółki

Oraz potrzebuję możliwości przyczepienia do tego jednego dużego chlebaka (np: http://www.miwo-military.net/-produkty/pid,504/Chlebak-modu-owy)

(Wszystko oczywiście w Wz. 93)

Mój największy problem w doborze oporządzenia jest taki że jestem chudy (ok 75 w pasie) i nie mogę zbytnio obciążać barków.

Zastanawiam się nad 2 wariacjami

1. Pas + podkład + szelki (http://www.miwo-military.net/-produkty/pid,491/Pas-OPERACYJNY + http://www.miwo-military.net/-produkty/pid,496/Podk-ad-P-P-O- + http://www.miwo-military.net/-produkty/pid,618/Szelki-taktyczne-ST-2) + camel montowany mollu do st2. Oraz magazynki noszone na pasie (http://www.miwo-military.net/-produkty/pid,325/-KLASYCZNA-na-3-magazynki-do-AK-BERYL) Najbardziej zastanawia mnie czy taki zestaw będzie dobrze ze sobą pracował oraz czy przy mojej budowie ciała zmieszczę wszystko na pas.

2. Pas + podkład + mini chest (http://pstacticalgear.istore.pl/pl/maly-panel-piersiowy-mini-1.html) + camel na własnych szelkach

 

Co sądzicie o 1 i 2 zestawie, oraz czy nie macie pomysłów w jaki inny sposób mógłbym to przenosić?

Link to post
Share on other sites

Generalnie w pasoszelkach 70% ciężaru powinno spoczywać na pasie, a szelki mają za zadanie jedynie go odciążać i stabilizować. Dlatego nie ma obawy, że obarczysz sobie barki.

 

Oba rozwiązania mają plusy i minusy.

 

W przypadku pasoszelek na pewno ważkim jest to, że przy Twoim obwodzie pasa będziesz musiał korzystać z podwójnych, jeśli nawet nie potrójnych ładownic - aby uniknąć jakichkolwiek ładownic z przodu pasa, które utrudniają ruch. Taka konfiguracja pozwoli Ci swobodnie się kłaść i czołgać, ale ma też dwa znaczące minusy.

 

Po pierwsze czas zmiany magazynka jest o dłuższy, co w airsofcie - gdzie starcia odbywają się na krótkich dystansach - może mieć znaczenie. Po drugie znacząco poszerza Twoją sylwetkę. O ile nie będzie to miało znaczenia w CQB z racji Twoich gabarytów, o tyle też stracisz atut swojej sylwetki i będziesz łatwiejszy do trafienia.

 

Dlatego skłaniam się do drugiej opcji, która w kładzeniu CI nie przeszkodzi (gorzej z czołganiem, mimo wszystko). Przede wszystkim przy otwartych, pojedynczych ładownicach na MINI-1 będziesz miał możliwość stosunkowo szybko zmieniać magazynki. A powiesisz na nim spokojnie 4 shingle.

 

Pozostałe dwa magi wrzucisz do ładownicy, którą będziesz mógł nosić nieco bardziej z tyłu, na słabszej ręce. Będzie Ci wtedy łatwiej wymienić magi leżąc, a i będziesz miał dwa w zapasie, do uzupełnienia w lżejszej od ognia chwili.

 

Po drugiej stronie, mocniejszej ręce, z tyłu wrzucisz małe cargo. O ile w ogóle Ci jest potrzebne przy tak dużym chlebaku (a jest naprawdę spory). A camelbak: jak Ci wygodniej. Nosiłem zamontowane do pasoszelek, nosiłem na własnych szelkach. Co kto woli, ja wolałem montować, żeby pozbyć się kolejnych pasków na ramionach.

 

Wszystko zależy od tego, co Ci najbardziej jest potrzebne, jak się strzelasz.

 

A, i raczej rozmyśl o wybraniu pasa modułowego, a nie dutybelta na comfortpadzie. Dużo stabilniejsze to jest. Unikaj jednak PT-2 MIWO (a już na pewno szerszych braci), bo w tej chwili jest wiele ciekawszych opcji. Poszukaj jakiegoś modułowego rękawa na pas - na przykład produktu ARIES OUTDOOR z rynku wtórnego (a może i sam Łukasz ma jeszcze jakieś z zapasów).

Edited by shardac
Link to post
Share on other sites

od jakiegos czasu uzywam zestawu paso szelki THOR i chest MINI od PSTG. Na czescie mam shingle 4x1, na pasie dodatkowe 4 magazybki, radio, apteczke, klamke i granat dymny. reszte przenoszę w plecaku, ale samego camela na szelki z tylu spokojnie doczepisz

Link to post
Share on other sites

Wczoraj intensywniej myślałem nad sprawą oraz konsultowałem się z kolegami z jednostki i doszedłem do niemal odwrotnych wniosków, przez co składam się bardziej w stronę opcji 1.

 

Zamierzałem zakładać ładownice na magi z trochę z przodu pasa ponieważ z ładownicami "klasycznymi" magazynki byłyby ułożone dość płasko a taka konfiguracja raczej nie przeszkadzałaby mi się czołgać (jedna z niewielu zalet mojej budowy). Zamierzałbym nosić 2 ładownice po 3, jedna z lewej druga z prawej na biodrze trochę z przodu.

 

W CQB i tak zamierzałbym przełożyć magi na przód pasa aby mieć całkowicie wolne boki (worek na dupie).

Cargo tak jak napisałeś tylko że za ładownicą na magi, jeśli chodzi o ten monstrualny chlebak to zamierzam zakładać go tylko na dłuższe wyjścia w teren (do 12h wystarczy mi 1 ew 2 cargo i mundur) szedłby do niego śpiwór oraz polar i ew pałatka.

 

Przy mojej specyfice działań całkowicie odpadają otwarte ładownice, a tym bardziej na klacie, miałem tak skonfigurowaną kamizelkę pc z 4shinglami na klacie i podczas 24h milsimu na jurze (piach i igły) co 2-3 serie miałem zacięcie. Jeśli nosiłbym chesta to tylko z zamkniętymi jak np. brandolier od miwo na wszystkie 6 magów.

 

Znalazłem jeszcze jeden minus do opcji 2 czyli przesuwający się pas, bardzo mnie to irytowało gdy miałem "przyjemność" działania w szelkach-dusicielkach (nigdy więcej) niestety przy moim braku brzucha na którym mógłby się zatrzymywać nawet podkład nie zapewniałby odpowiedniej stabilności.

 

Mam jeszcze jeden problem z pasami w systemie molle, otóż wszystkie z jakimi się spotkałem (praszka, lubliniec, paso-szelki THOR) są na mnie za szerokie ponieważ rozmiar S zaczynał się od 80cm (czyli 5cm za dużo). Czy w takim razie powinienem szukać pasa szytego na miarę? I jeśli tak to czy mógłbym poprosić o jakieś podpowiedzi do kogo się zwrócić?

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...