Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Recommended Posts

To mi przypomina zabawę w 'znajdź 2 tak samo oszpejowanych żołnierzy WP'.

 

Co do zdjęć strzelców PK to jest ich jak na lekarstwo i każdy nosi się inaczej.

 

jeśli mogę wtrącić - chwała losowi za to, ze tak jest. Nie wiem dlaczego wiele osób chciałoby na siłę wszystkich oporządzić tak samo. Po to jest tyle różnego sprzętu aby na pewnym etapie dobrać to co odpowiada danemu operatorowi najbardziej. Gorącym zwolennikiem jestem takich rozwiązań indywidualnych.

Link to post
Share on other sites
  • 3 weeks later...

jeśli mogę wtrącić - chwała losowi za to, ze tak jest. Nie wiem dlaczego wiele osób chciałoby na siłę wszystkich oporządzić tak samo. Po to jest tyle różnego sprzętu aby na pewnym etapie dobrać to co odpowiada danemu operatorowi najbardziej. Gorącym zwolennikiem jestem takich rozwiązań indywidualnych.

 

Zwróć uwagę na jednostki z innych państw, gdzie w danym batalionie, kompanii itd. strzelec km czy inny żołnierz ma jednakowe oporządzenie i nawet rozstaw narzucony regulaminem - często przemyślanym - po to, aby system szkolenia był jednakowy. Do tego aby sięgnąć u kolegi po jego np. apteczkę w celu jego rotowania w odpowiednie miejsce, a nie szukać jej kiedy czas ucieka.

Link to post
Share on other sites

Tylko po co wtedy modułowość oporządzenia. Inną kwestią są cechy fizjonomiczne człowieka. Żołnierz może być niższy i np apteczka pod pachą może po prostu nie zmieścić się, lub coś w ten deseń.

 

I właśnie po to jest modułowość, aby przesunąć ją jeden czy dwa rzędy w bok itd.

Modułowość jest m.in. po to, aby ograniczyć koszty np. w przypadku zmiany uzbrojenia - z PK np. na MINIMI - nie kupujesz całej kamizelki, a tylko ładownice i zamiast wydać np. 800 zł za komplet wydajesz 150 za ładownice.

 

W WP to niestety ogólnie obowiązujące oporządzenie to stara badziewna "LUBAWA" i gdzie niegdzie coś nowszego. W niektórych jednostkach nawet "lubawki" nie uświadczysz na stanie żołnierzy...

Stąd też wiele kamizelek jest prywatnymi zakupami żołnierzy za pieniądze z dopasażenia czy też po prostu za uposażenie, aby mieć komfort roboty.

Dlatego też każdy wygląda inaczej - jeden wyda mniej, drugi więcej, trzeci chce przenosić więcej lub wybrał inne ładownice itd. itd.

Link to post
Share on other sites

Tak jest jak mówisz, ja tylko np bazuję na rozwiązaniu dla Armii Łotewskiej, gdzie dla standardowej kamizelki modułowej dostaje się ładownice dla stanowiska (np. Średnie cargo, radio, 6 x G36, camel) możesz poprosić o wydanie dodatkowych kieszeni jeśli tego potrzebujesz. Zestaw jest bardzo obszerny i jest oparty o MFH. Sama kamizelka to Bear II BA.

Link to post
Share on other sites

Raczej śmiem w to wątpić.

Tytan będzie tylko i wyłącznie poligonem doświadczalnym, z którego do użytku wejdzie jakaś śmieszna część i to nie wszędzie.

Dlaczego?

Dlatego, że stwierdzą iż dana rzecz jest jednym jednostkom nie potrzebna itd. Część sprzętu i tak trafi do magazynów w razie "W" i tyle z tego będzie. Z magazynów natomiast wydadzą to co teraz tam się znajduje...

Link to post
Share on other sites

Tytan w zamierzeniach ma trafić tylko do liniowych jednostek jako zestaw. Bardziej chodziło mi właśnie o to przełamanie, żeby chociaż wprowadzić niektóre elementy wchodzące w jego skład do ogółu SZ. Niech w końcu pozbędą się tego dziadostwa co się nagromadziło po zetce to wejdzie do użycia lepszy sprzęt (btw, wszyscy o dziwo mają teraz dostawać wz.2010).

Edited by HellMaker666
Link to post
Share on other sites

Wiem że armia Łotwy ma 5000 wojaków. Jednak trzeba od czegoś zacząć, wprowadzić 1-2 kamizelki i ładownice. Wprowadzić i konsekwentnie zamawiać. Samo pytanie kolegi BAGNO to raczej bym powiedział że powinno być KP-12 i zestaw kieszeni na boxy i co tam uważa za przydatne. Albo UKO II albo KT.

Link to post
Share on other sites

Tytan w zamierzeniach ma trafić tylko do liniowych jednostek jako zestaw. Bardziej chodziło mi właśnie o to przełamanie, żeby chociaż wprowadzić niektóre elementy wchodzące w jego skład do ogółu SZ. Niech w końcu pozbędą się tego dziadostwa co się nagromadziło po zetce to wejdzie do użycia lepszy sprzęt (btw, wszyscy o dziwo mają teraz dostawać wz.2010).

 

Zasmucę Cię, ale wz. 2010 to już w użyciu od jakiś dwóch lat widuję. Niestety nie byli to ani żołnierze z liniowych jednostek, ani też z tyłowych. Po prostu sztabowcy z Warszawki - im to jest najbardziej potrzebne...

W niektórych jednostkach wz. 2010 jest już wydawany, w innych ma dopiero być.

 

Tytan w zamierzeniach ma trafić, ale czy trafi to różnie bywa. Nie jest to pierwszy tego typu program z rozmachem i pewnie nie ostatni. Co z tego będzie to ciężko powiedzieć.

 

Z tym "badziewiem" po ZSW to też nie tak do końca bo w wielu jednostkach nie było pewnych rzeczy, które w innych były/są na porządku dziennym i te "badziewia" (np. kamizelka "lubawa") są rarytasem, który czeka w PPW na rezerwę i czas "W" czy inną mobilizację...

Link to post
Share on other sites

Jakoś nigdy nie widziałem Zetki by biegała w Lubawce ;) Bardziej mi chodziło o dusicielki itd. A wz.2010 faktycznie jest od dawna już w uzyciu i w większości to nawet nie sztabowcy a RBLogi w nich łaziły od samego początku, ale teraz poszedł odgórny prikaz, że mają wydawać już wz.2010 tylko, nawet w moim rodzinnym mieście co kewlary widzi tylko pododdział alarmowy.

Link to post
Share on other sites

Są jednostki, gdzie ZSW miało Lubawy - taki prestiż. Nie zawsze 100% stanu osobowego, ale jakieś kompanie/bataliony.

Za mojego poboru w Drawsku Pomorskim takowych widziałem - mieli "od szefa".

 

Mają, ale czy wszędzie będą to się okaże. Gdzie niegdze słuchy chodzą, że od przyszłego roku bo teraz trzeba wydać to co z PPW zeszło jak wydano tam wz. 2010.

Link to post
Share on other sites

Zasmucę Cię, ale wz. 2010 to już w użyciu od jakiś dwóch lat widuję. Niestety nie byli to ani żołnierze z liniowych jednostek, ani też z tyłowych. Po prostu sztabowcy z Warszawki - im to jest najbardziej potrzebne...

W niektórych jednostkach wz. 2010 jest już wydawany, w innych ma dopiero być.

 

Niebałdzo. Kontrakty na produkcję wz. 2010 ruszyły dopiero pod koniec ubiegłego roku, wcześniej było trochę kompletów testowych (wz. 2008) oraz ciuchy Miwo i Helikona.

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...