Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

PJ249 MKI czy CM.052S ?


Recommended Posts

Witam. Waham się pomiędzy zakupem PJ249 MKI a CM.052S. Czytałem sporo opinni na forum na temat tych dwóch karabinów i ciężko mi się zdecydować. Z tego co czytałem, to PJ249 MKI jest podobno lepiej wykonany. Wizualnie bardziej podoba mi się CM.052S, do którego dokupiłbym magazynek bębnowy. Różnica cenowa też nie jest jakaś wielka. Boję się też, czy PJ249 MKI nie będzie dla mnie zbyt duży, bom konus. Co myślicie na ten temat?

Edited by Furman1
Link to post
Share on other sites

PJ-M249 podobnie jak karabiny maszynowe m60 ma wspaniały pod względem wytrzymałości, i prosty w rozkładaniu gearbox. Jest to konstrukcja przewidziana do prowadzenia wsparcia ogniowego, czyli mówiąc prosto: siana kompozytem na lewo i prawo.

Cm.052 to w zasadzie zwykły kałasz, tylko z długą lufą. W środku standardowy gearbox v.3, który też jest wytrzymały, ale trudniejszy w obsłudze. W cm.052 mniej jest także miejsca na baterię, co jest nieco chybionym pomysłem dla prowadzenia wsparcia ogniowego.

 

W kategorii poręczności oczywiście wygrywa cm.052, ale ponownie: chcąc prowadzić wsparcie ogniowe wymiary repliki nie są aż tak istotne, bo i tak ostrzał jest na ogół prowadzony z pozycji innej niż stojąca.

 

Reasumując: do prowadzenia wsparcia ogniowego polecam M249

Edited by Tomek P-ń
Link to post
Share on other sites

@Furman cięższa replika to nie taka prosta sprawa - miałem RPK74 jakieś 2 lata temu i szczerze - masakra.

Po pierwsze - ciężar - to niby tylko kilogram więcej niż normalne ak, ale niestety środek ciężkości przeniesiony jest mocno ku przedniej części repliki, więc wszystko spoczywa w Twojej lewej ręce, nic ciekawego.

Po drugie - replika - ta cyma jest po prostu kiepsko wykonana (moze tylko mój egzemplarz?) fakt faktem - po 2-3 miesiącach użytkowania (niezbyt częstego) miała tak okropne luzy, że obawiałem czy się nie rozpadnie :D W środku to wiadomo, standardowy gb cymy, więc narzekać nie można.

Dodam jeszcze, że teraz, po tych doświadczeniach trochę nie widzę sensu kupowania takiej repliki - strasznie namęczysz się nosząc tę krowę, a ani zasięg, ani celność, ani szybkostrzelność stockowo nie jest lepsza niż w innej cymie, minimalnie lepszy zasięg może - reszta nie.

Tutaj znowu moje doświadczenia - lepiej kupić za tę kasę jakiegoś stalowego kałaszka (np. boya czy ca) i go sobie stuningować za tę kasę, którą przeznaczyłbyś na tuning repliki wsparcia - wyjdzie Ci to samo, a będzie po prostu wygodniejsze ;)

Link to post
Share on other sites

Panowie, chłopak pisze, że szuka jakiegoś KMa, a wy od razu go pouczacie o tym, że to będzie za ciężko, że to i tamto... Chciałbym tutaj zaznaczyć iż założyciel tematu wie na co się "rzuca" więc takie wypisywanie jest, według mnie, nie na miejscu. Poza tym może chłopakowi zależy na odwzorowaniu prawdziwego KMa, a nie jakiegoś kałacha....

 

@topic. Ja bym brał replikę od PJta. Przypomina bardziej prawdziwego KMa, to raz. Dwa - ma ciekawy Gearbox, a ta Cyma to zwykły V3.

Link to post
Share on other sites

Dziękuję za wszystkie Wasze odpowiedzi. Widzę że jak na razie m249 zebrało lepsze opinie.

Zapewne tak zostanie :icon_wink:

 

Od takiej repliki wymaga się niezawodności, wygrywa tu świnka.

Pamiętaj, że 52 też swoje waży.

Ogólnie replika ma siać kulkami więc trzeba zaopatrzyć się w ich zapas.

Tuning m249 jest tańszy przy ekstremalnym tuningu.

Link to post
Share on other sites

Witam. Waham się pomiędzy zakupem PJ249 MKI a CM.052S. Czytałem sporo opinni na forum na temat tych dwóch karabinów i ciężko mi się zdecydować. Z tego co czytałem, to PJ249 MKI jest podobno lepiej wykonany. Wizualnie bardziej podoba mi się CM.052S, do którego dokupiłbym magazynek bębnowy. Różnica cenowa też nie jest jakaś wielka. Boję się też, czy PJ249 MKI nie będzie dla mnie zbyt duży, bom konus. Co myślicie na ten temat?

 

Miałem jedno i drugie - M249 w wersji "iraq war"(cokolwiek by to nie znaczyło), a RPK-74 kolbą stałą.

M249 miałem 4 lata, z czego trzy ostatnie chodził na tuningu pod sprężynę M150. Zdecydowanie gearbox jest jego największą zaletą. Wiele osób nie potrafi tego pojąć, do czasu aż sami zobaczą jak bajecznie się go rozkłada itp. Zewnętrznie M249 ma trochę luzów do poprawy; dwójnóg też nie jest idealny, ale nawet jak się w nim wyrobią rygle, to i tak można z niego korzystać. Ogólnie jest to dobry AEG i gdyby nie to, że wyszedł PKM, to nigdy bym go nie sprzedał.

 

Co do RPK. Nie da się ukryć, że jest to lżejsza konstrukcja od SAWa i ergonomię ma jak zwykły karabinek AK, ale rozkładanie już nie jest takie przyjemne. Mniej miejsca na upchanie kabli i mosfeta. Gearbox to zwykły v3. Zewnętrznie RPK wypada średnio. Może Ci się trafić z takimi luzami na obsadzie lufy, że karabin oparty na dwójnogu może mieć inne parametry (mniej fps, problemy z podawaniem kulek, dublety), niż w momencie strzelania bez dwójnogu. Da się to poprawić, ale nie każdemu się chce. Łatwo można zgubić szczerbinkę, a samo mocowanie kolby jest słabe i chwila nieuwagi może się skończyć tak: http://forum.wmasg.p...ala-w-rpk-cymy/ (u mnie też się połamała). Sam dwójnóg w RPK również łatwo uszkodzić - przypadkowo zahaczysz o jakieś krzaki i znalowa podstawa dwójnogu się posypie. Nie wiem po co go kupiłem.

 

W bezpośrednim porównaniu RPK z M249 sprawa wygląda tak. M249 przeciętnie kosztuje około 1250zł, a RPKS 1000zł. Ale w asg wsparcie bez elektrycznego magazynka jest raczej średnie, więc jak do ceny reksia doliczy się około 200zł na magazynek bębnowy, to różnica w cenie nie będzie już argumentem.

Czemu wersja Mk 1? Według mnie jeżeli do kolby nie wchodzi akumulator, to niech przynajmniej będzie składana jak w PARA. W M249 jest jeszcze bardzo fajna opcja w postaci szybkowymiennej sprężyny. Bez dodatkowych narzędzi można ją wymienić "w polu" w około 30 sekund np. przed wejściem do budynku możesz wsadzić coś słabszego i działać normalnie w CQB.

 

Dodam jeszcze, że teraz, po tych doświadczeniach trochę nie widzę sensu kupowania takiej repliki - strasznie namęczysz się nosząc tę krowę, a ani zasięg, ani celność, ani szybkostrzelność stockowo nie jest lepsza niż w innej cymie, minimalnie lepszy zasięg może - reszta nie.

Tutaj znowu moje doświadczenia - lepiej kupić za tę kasę jakiegoś stalowego kałaszka (np. boya czy ca) i go sobie stuningować za tę kasę, którą przeznaczyłbyś na tuning repliki wsparcia - wyjdzie Ci to samo, a będzie po prostu wygodniejsze :icon_wink:

Trudno się z tym nie zgodzić, tylko kto kupuje rkm, żeby strzelać na stocku? :icon_smile: Sytuacja jest zupełnie inna gdy mam nieco powyżej 3 J energii na wylocie, przy rofie 1200 strz./min. Wtedy bieganie z ponad 9kg PKM nie jest takie bezsensowne :icon_smile:
Link to post
Share on other sites
  • 4 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...