Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Wyposażenie medyka.


Recommended Posts

  • Replies 65
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Ja tylko dodam, że to zależy od tego jak pojmujesz medyka.

Jeśli to ma być medyk w sensie funkcji w scenariuszu to wyposażenie zależy od scenariusza. Na zwykłych strzelankach wystarczą bandaże do "opatrywania" ran.

Jeśli natomiast ma być to medyk z prawdziwego zdarzenia czyli taki, który opatrzy prawdziwe rany to najlepiej kontaktuj się ze specami w tej dziedzinie.

Edited by MarekMac
Link to post
Share on other sites

Najlepiej to nie udawaj nikogo, tylko zapisz się na kurs, który da Ci uprawnienia BLS (Basic Life Saver) - PCK takie organizuje, albo straż pożarna, albo WOPR. Wtedy zobaczysz co warto wsadzić do apteczki, a może zechce Ci się biegać z całym plecakiem ratowniczym, stazą taktyczną, noszami itp :D

Link to post
Share on other sites

Basic life support. I nie jest to "rodzaj uprawnień".

 

W BLS nie ma apteczki. BLS to algorytm stworzony z założenia dla "przypadkowej pierwszej pomocy" i nie przewiduje użycia niczego włącznie ze środkami opatrunkowymi. Jest tym i tylko tym co oznacza rozwinięcie skrótu czyli podstawowymi zabiegami podtrzymania funkcji życiowych.

Link to post
Share on other sites

Chciałbym się dowiedzieć jakie wyposażenie potrzebuje każdy szanujący się medyk do asg.

 

Jeżeli mowa o airsoftowym medyku to potrzebujesz opaski na ramię i kilku naszywek aby wszyscy wiedzieli ,że odgrywasz rolę medyka :icon_lol: W zależności od systemu leczenia opcjonalnie bandaże.

 

Co do umiejętności to warto je podwyższać we własnym zakresie, jak koledzy wcześniej wspomnieli dobrym pomysłem są kursy pierwszej pomocy. Jeżeli mowa o podstawowej apteczce to unikaj noszenia przedmiotów których nie potrafisz wykorzystać.

Link to post
Share on other sites

Basic life support. I nie jest to "rodzaj uprawnień".

 

W BLS nie ma apteczki. BLS to algorytm stworzony z założenia dla "przypadkowej pierwszej pomocy" i nie przewiduje użycia niczego włącznie ze środkami opatrunkowymi. Jest tym i tylko tym co oznacza rozwinięcie skrótu czyli podstawowymi zabiegami podtrzymania funkcji życiowych.

 

Masz rację :icon_wink: Pomyliłem rozwinięcie skrótu! W sumie to użyłem nieadekwatnego skrótu myślowego do rzeczy którą zupełnie inaczej chciałem przedstawić.

 

Polecam tak czy siak odbyć szkolenie z udzielania pierwszej pomocy, jak masz geldy to warto zrobić mł. rat. WOPR - masz tam trochę więcej niż na zwykłym kursie. Jak masz dużo geldów polecam zrobić KPP czyli Kurs Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy. To już droga impreza - od 800-1300 zł; chociaż są też kursy współfinansowane przez różne instytucje. Kurs KPP da Ci tytuł Ratownika Systemu a to już coś.

 

Wtedy też, tak jak pisałem w poprzednim poście źle okraszając to skrótem, dowiesz się co warto ze sobą mieć, co warto wsadzić do apteczki i jak ratować ludzkie życie ;D fun fun fun.

 

 

Jeśli chodzi o realia airsoftowe to w mojej apteczce zawsze mam:

 

-nożyczki do rozcinania ubrań (te fikuśne wygięte pod kątem)

-rękawiczki lateksowe (chyba najważniejsze ze wszystkiego)

-maseczkę do sztucznego oddychania

-folię NRC

-plastry

-bandaże

-gazy wyjałowione

-stazę taktyczną (bajer do reko - ale prawdziwa :icon_biggrin:)

 

-mogłem coś pominąć, nie zaglądałem tam teraz

 

Na większych imprezach w teamie zawsze jest duży plecak medyczny z noszami składanymi, szynami kramera i innymi większymi bajerami, ale tym już się zajmujemy, że każdy ma uprawnienia ratownicze ;D

Edited by sarnuch
Link to post
Share on other sites

Medyk na potrzeby scenariusza - to co zakłada scenariusz.

Na potrzeby pomocy w razie urazu rzeczy w apteczce przybyło mi po doświadczeniach.

Nie jest to jakaś wzorcowa wiedza która w 100% zaspokaja potrzeby medyczne w trakcie rozgrywek asg, ale daje pogląd co najczęściej się przytrafiało w ciągu ostatnich lat.Najczęściej widywałem rozcięcia o szkło, drut kolczasty, wystające elementy armatury metalowej( sam raz wpadłem do studzienki rewizyjnej ktora byla przykryta dechą i darnią ). Są też stłuczenia i skręcenia kostek , ciała obce,kleszcze, i dolegliwości układu pokarmowego.

 

Mój podręczny ipmed ma rzeczy które są w stanie pomóc przy wyżej wymienionych nieskomplikowanych dolegliwościach :

Steri stripsy, plastry, gaza

coś do odkażenia (octinosept lub płatki spirytusowe )

folia NRC

węgiel medyczny na zatkanie/podtrucie i środek na przeczyszcz na przepchanie :teethh:

sól fizjologiczna

strzykawka bez igły

pinceta / penseta

kompres zimny

moje leki ( I TYLKO MOJE, NIE PODAJE LEKÓW INNYM )

Link to post
Share on other sites

Pewnie do małego sabotażu. Na ogniskach integracyjnych czy innych przerwach wrzuca/dolewa środka na przeczyszczenie do jedzenia/picia przeciwnika i już jest jednego mniej :icon_biggrin:

Jednego :icon_question: Tak można wyeliminować całą formację :icon_exclaim:

Ale to niezgodne z konwencją międzynarodową zabraniającą stosowania broni chemicznej... :hahaha:

Edited by Powała
Link to post
Share on other sites

Witam,

Chciałbym się dowiedzieć jakie wyposażenie potrzebuje każdy szanujący się medyk do asg.

Jeśli ktoś może podesłać jakiś plecak/ torbę wraz w wyposażeniem lub powiedzieć co powinienem mieć w swoim wyposażeniu byłbym wdzięczny. :icon_smile:

 

pare osób pisało już conieco tutaj, ale jeśli nadal potrzebujesz informacji co byś potrzebował w apteczce posiadać daj znać do czego będziesz jej używał i jakie ewentualnie posiadasz kwalifikacje a chętnie odpowiem a zapewniam że znam się na rzeczy, w końcu od ponad 7 lat pracuję w zespołach ratownictwa medycznego jako ratownik medyczny

Link to post
Share on other sites

Najlepiej to nie udawaj nikogo, tylko zapisz się na kurs, który da Ci uprawnienia BLS (Basic Life Saver) - PCK takie organizuje, albo straż pożarna, albo WOPR. Wtedy zobaczysz co warto wsadzić do apteczki, a może zechce Ci się biegać z całym plecakiem ratowniczym, stazą taktyczną, noszami itp :icon_biggrin:

 

Zapewne chodzi o KPP -> Kwalifikowana Pierwsza Pomoc. Takie coś daje uprawnienia do udzielania pierwszej pomocy na poziomie BLS i używania wszelkich przyrządów, które również w BLS'ie są dopuszczone. Kurs swoją drogą, ale aby faktycznie coś takiego posiadać, należy podejść do egzaminu i wtedy dostaję się dokument potwierdzający kwalifikacje, czyli pierwszą pomoc przedmedyczną.

Link to post
Share on other sites

Offtop

Zgubiłem się, są uprawnienia do BLS? Może wypowiedzieć się ktoś z branży?

Dla mnie , prostego debila, BLS to algorytm :

 

Sprawdzić czy poszkodowanyreaguje,

poproś o pomoc,

sprawdź czy oddycha i oddech ok,

zadzwon 112 do dyspozytora( Który nota bene może pozwolić / zabronić uzycia AED

 

CPR

http://www.youtube.com/watch?v=ILxjxfB4zNk

 

Gdzie tu jest wymagane pozwolenie? Tego uczą dzieci na PO i jest na tyle debil-friendly zeby bez pozwolenia podtrzymać truposza az zobaczy go cyrulik.

Link to post
Share on other sites

BLS to schemat i sposób postępowania w razie zatrzymania krążenia. BLS-u uczy np Polska Rada Resuscytacji i można czasem otrzymać zaproszenie na kurs instruktorski później

 

co do kursu KPP to zrobić może sobie każdy ale nie każdy może podejśc do egzaminu, egzamin podobno może przejść i otrzymać zaświadczenie tylko osoba działająca w jednostce wpółpracującej z systemem PRM czyli np strażak, ratownik WOPR

Link to post
Share on other sites

Axlu. W/g naszych przepisów defibrylator nie jest sprzetem medycznym i może go użyć każdy. Tak stanowi litera prawa, a kwestie moralne to już insza inszość. Faktem jest, że czynności jakie ma wykonać Iksiński w trakcie użycia nowoczesnego defibrylatora kończą się w momencie przyklejenia elektrod i wciśnięciu klawisza "start". O reszcie decyduje defibrylator. Sam dobiera moment, parametry strzału i określa czy strzał jest potrzebny.

Co do Kursu Kwalifikowanego. Mało firm przyjmie kogokoś spoza branży w poczet kursantów. A żadna komisja nie dopuści do tego żeby stanęła przed nią osoba nie związana z dziedzinami wymienionymi przez kolegę wyżej ( wyjątkiem są osoby cywilne, nie działające w ramach organów ratowniczo - porządkowych a zajmujące się np zarządzaniem kryzysowym i dziedzinami pokrewnymi ).

Link to post
Share on other sites

Kurs Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy może odbyć każdy. I każdy może zdać egzamin kończący ten kurs (w ubiegłe wakacje robiłem te kursy między innymi dla rolników). Kurs podstawowy przygotowuje do działań według schematu BLS, rozszerzony przygotowuje do ALS wraz z obsługą defibrylatorów automatycznych AED (i z racji ceny ten kurs jest oferowany właśnie działającym w systemie ratowniczym).

Oba kursy kończą się egzaminem którego zdanie potwierdzane jest odpowiednim certyfikatem.

 

Oba stopnie kursu są dostępne każdemu. Nie dają żadnych tytułów zawodowych (ratownikiem przedmedycznym jest osoba udzielająca pomocy poszkodowanemu przed dotarciem służb ratowniczych bez podziału czy kończyła jakikolwiek kurs czy nie).

Kurs KPP uczy natomiast prawidłowego użytkowania podstawowego (bandaże szyny unieruchamiające, opatrunki) sprzętu medycznego jak i sprzętu bardziej zaawansowanego (resuscytatory Ambu, systemy tlenowe jak i defibrylatory AED) bezpiecznego zarówno dla poszkodowanego jak i udzielającego pomocy.

Link to post
Share on other sites

Pomijając kursy i tym podobne i wracając do apteczek.

Apteczka samochodowa, o taka:

http://apteczki.sklep.pl/index.php?products=product&prod_id=12

Wchodzi w sam raz do apteczki od chińskiego CIRAS'a. Ja to rozszerzyłem o zapasowe folie NRC, z raczji takiej że ostatnio było jebitnie zimno, a ciężkie nie są i nie zawadzają zbytnio. Co do przydatności - ja osobiście mam nadzieję że nie będę musiał tego użyć ani razu. Ale gdyby jednak było trzeba, dobrze to mieć.

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...