Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Wyposażenie medyka.


Recommended Posts

  • Replies 65
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Jeśli chodzi o opaski uciskowe, to byłbym bardzo ostrożny w ich stosowaniu - tylko i wyłącznie przy krwotoku tętniczym. Poza tym z powodzeniem może je zastąpić pasek, bandaż elastyczny, rajstopy a nawet stringi koleżanki... :icon_wink:

Poza tym ile razy w życiu mieliście do czynienia z krwotokiem tętniczym :icon_question: :icon_eek2: Mnie w moim 65-cio letnim nie zdarzyło się ani raz.

Link to post
Share on other sites

@Hell większość piszących tu o hemostatykach nie ma zielonego pojęcia o czym pisze. Słyszało że wojsko używa więc i oni koniecznie muszą mieć w apteczce. Ludzi o rzeczywistej wiedzy medycznej możesz tu na palcach policzyć.

@Węgorz owszem, robiłem to nawet pod ostrzałem ;D Dlatego też że mam niejakie doświadczenie wolę stosować izraelskie opatrunki uciskowe niż jakiekolwiek opaski uciskowe.

Link to post
Share on other sites

Staza Cat wiadomo do czego służy, w przypadku urazu z krwawieniem z dużej tętnicy na kończynie (np upadek na ostry przedmiot - szkło, pręt itp. - może się zdarzyć podczas działań w terenie zurbanizowanym). Nie widzę szybszego sposobu na doraźne zatamowanie takiego krwotoku, nie mówię tu o użyciu wynalazków hemostatycznych gdyż nimi nie dysponuję i nie sprawdzałem ich na ostro. Wyposażenie jakie przedstawiłem jest proste do użycia dla ludzi nie będących ratownikami medycznymi. Nikt nie zabroni mi jako RM zastosowania jej dla człowieka który się wykrwawia a opatrunek uciskowy jest nieskuteczny, tylko dla tego że miałbym się bać uszkodzenia struktur nerwowych i mięśni za cenę czyjegoś życia.

 

@ Yahalom - Co do Dermatolu jest ok na małe rany z uszkodzeniem małych naczynek, na duże powierzchnie jest bez sensu - zasusza ranę i nie pozwala jej oddychać, lepszy jest okład z Rivanolu.

 

@wegorz - Twoje wyposażenie to rozumiem że na podstawie CLS'u?

żeby zastosować rurkę n-g trzeba mieć odpowiednie uprawnienia,

do rozpoznania odmy jej zaopatrzenia i odbarczenia trzeba mieć wiedzę, wskazania i również uprawnienia (ratownik medyczny).

 

Złożyłem swoje wyposażenie po to aby mogło pomóc moim ludziom w typowych sytuacjach a nie żebym był repliką żołnierza z Afganu itp. Nie przewiduję podczas zajęć taktycznych ran penetrujących klatki piersiowej, wystąpienia prężnej odmy, poza tym szybciej w zaistnieniu sytuacji z takim efektem pogotowie dojedzie ze sprzętem zanim odma się zdąży rozwinąć do stadium groźnego dla człowieka.

Edited by HAZARD
Link to post
Share on other sites

@wegorz - Twoje wyposażenie to rozumiem że na podstawie CLS'u?

żeby zastosować rurkę n-g trzeba mieć odpowiednie uprawnienia,

Jeśli wiem jak coś robić, umiem coś robić, mam wyposażenie do tego co chcę zrobić to myślenie o ustawie "co mi wolno a czego nie" będzie ostatnią rzeczą jaka przyjdzie mi do głowy. A że prawdopodobieństwo, że udzielenie pomocy będzie wymagało sprzętu, jednocześnie będzie on pod ręką oraz czas oczekiwania na pogotowie będzie liczony w godzinach (środek hipotetycznej Puszczy Białowieskiej :icon_cool: ) jest bardzo małe, to myślę że możesz spać spokojnie.

 

Zluzujcie.

Edited by wegorz
Link to post
Share on other sites

HAZARD

 

Jeżeli chodzi o rurkę nosowo gardłową to włożenie jej po przeszkoleniu na CLS ( bo na KPP nie uczą tylko dają ustano gardłową) jest to banał. Na CLS wkładaliśmy sobie w parach aby się nauczyć nic strasznego. Czemu w Polsce ludzie nie mogą odbarczać odmy bo ustawa zabrania tylko dlatego bo jakiś kretyn tak sobie wymyślił. Amerykanie po przeszkoleniu mogą to robić i jakoś ludzie nie umierają tylko dlatego że zrobił to nie medyk. Arend co do staz to muszę się zapytać Ssaka jest ratownikiem w Bydgoszczy i ostatnio coś gadał że CATY dostali do karetek( napisze do niego).

Link to post
Share on other sites

Czemu w Polsce ludzie nie mogą odbarczać odmy bo ustawa zabrania tylko dlatego bo jakiś kretyn tak sobie wymyślił. Amerykanie po przeszkoleniu mogą to robić i jakoś ludzie nie umierają tylko dlatego że zrobił to nie medyk.

 

Amerykanie też nie mogą ;-) Chyba, że mówisz o żołnierzach w warunkach bojowych wtedy to nawet Polacy mogą ;-)

Swoją drogą już widzę jak w Ameryce ktoś na ulicy nie będący ratownikiem lub lekarzem nakłuwa odmę... Przy tamtym systemie sądowo - odszkodowawczym ;-)

 

Nie myl medycyny wojskowej z medycyną cywilną. Na polu walki nie dojedzie karetka z fachową pomoca i sprzętem, masz ostrzał nad głową i wiele procedur medycznych, które zarezerwowane w czasie pokoju są tylko dla specjalistów warunkowo może wykonać laik po przeszkoleniu. Wynika to z tego, że często i tak jak nic się nie zrobi to pacjent umrze, bo pomoc nie nadejdzie szybko.

W warunkach cywilnych najczęściej fachowa pomoc jest dostępna na tyle szybko, że powierzanie procedur inwazyjnych laikom czyni więcej szkód niż pożytku.

 

Jeszcze na koniec wytłumaczę Ci o co chodzi z tym nakłuciem odmy i brakiem pozwolenia na wykonanie tego laikom.

Po pierwsze najważniejsze: prawidłowe rozpoznanie odmy. Laik często nie ma ani sprzętu ani umiejętności, żeby zrobić to poprawnie.

Po drugie: musisz rozumieć mechanizm odmy i umieć rozróżnić jej rodzaje. Nie każdą odmę nakłuwasz, mimo że objawy są podobne.

Po trzecie: nakłucie zdrowego płuca może wywołać odmę, a są stany, które odmę mogą imitować. Jeżeli źle rozpoznasz i nakłujesz to robi się problem, bo masz dwa schorzenia zamiast jednego (z czego to drugie na własne życzenie)

Po czwarte: Jeżeli ćwicząc na fantomie, czy ucząc się na sucho odnajdywania odpowiedniej przestrzeni do nakłucia wydaje Ci się że to umiesz to jesteś w błędzie. Jak dojdzie do tego stres związany z sytuacja w której się znalazłeś to raczej wątpliwe, żebyś zrobił to dobrze.

 

Co do CAT to zgadzam się z Arendem i HAZARD'em. W chwili obecnej zastosowanie tego jest bardzo ograniczone i tutaj kłania się po raz kolejny różnica między wojskiem, a cywilem. W wojsku rzeczywiście uratowało to masę istnień i było rozwiązaniem przełomowym swego rodzaju. W medycynie cywilnej i karetkach ma to bardzo ograniczone i ściśle określone zastosowanie tj. tylko do amputacji urazowym, bądz masywnych zmiażdżeń kończyn z silnym krwotokiem.

 

I jeszcze komentarz do tego:

 

Jeśli wiem jak coś robić, umiem coś robić, mam wyposażenie do tego co chcę zrobić to myślenie o ustawie "co mi wolno a czego nie" będzie ostatnią rzeczą jaka przyjdzie mi do głowy. A że prawdopodobieństwo, że udzielenie pomocy będzie wymagało sprzętu, jednocześnie będzie on pod ręką oraz czas oczekiwania na pogotowie będzie liczony w godzinach (środek hipotetycznej Puszczy Białowieskiej :icon_cool: ) jest bardzo małe, to myślę że możesz spać spokojnie.

 

Zluzujcie.

 

A to błąd... Nikt nie będzie pociągał Cie do odpowiedzialności za udzielenie nawet nieprawidłowo pierwszej pomocy dopóki jest to w zakresie pierwszej pomocy. Ale jeżeli zaczynasz przekraczać uprawnienia i wchodzić w kompetencje fachowej pomocy medycznej, to możesz sobie narobić naprawdę masę problemów. Wydaje Ci się, że umiesz pewne rzeczy bo skończyłeś CLS i to co pokazywali było banalnie prostę. Wczytaj się uważnie w to co napisałem powyżej. To nie rzemiosło nie wystarczy umieć trzeba wiedzieć i rozumieć po co i dla czego robi się pewne rzeczy i od tego są studia ratownictwa czy medycyny. Jeżeli jesteś pasjanatą to zamiast na CLS zapisz się na studia w tym kierunku. Swoją drogą ciekawe, czy prokuratorowi na przesłuchaniu też byś tak mówił ;-)

Link to post
Share on other sites

A to błąd... Nikt nie będzie pociągał Cie do odpowiedzialności za udzielenie nawet nieprawidłowo pierwszej pomocy dopóki jest to w zakresie pierwszej pomocy. Ale jeżeli zaczynasz przekraczać uprawnienia i wchodzić w kompetencje fachowej pomocy medycznej, to możesz sobie narobić naprawdę masę problemów. Wydaje Ci się, że umiesz pewne rzeczy bo skończyłeś CLS i to co pokazywali było banalnie prostę. Wczytaj się uważnie w to co napisałem powyżej. To nie rzemiosło nie wystarczy umieć trzeba wiedzieć i rozumieć po co i dla czego robi się pewne rzeczy i od tego są studia ratownictwa czy medycyny. Jeżeli jesteś pasjanatą to zamiast na CLS zapisz się na studia w tym kierunku. Swoją drogą ciekawe, czy prokuratorowi na przesłuchaniu też byś tak mówił ;-)

 

Przeczytaj raz jeszcze co napisałem. Nie oznajmiłem również, że jestem alfą i omegą, a także nie napisałem nigdzie że coś jest banalnie proste bo byłem na jakimś tam cls. Umiem wiele rzeczy, których nie powinienem umieć z takich czy innych powodów, ale wychodzę w życiu z założenia że lepiej mieć problemy prawne do usr***j śmierci, ale czyste sumienie.

A prokuratorowi powiedziałbym prawdę.

 

Edit: o czym my w ogóle piszemy, wiadomo że wykorzystuje się wszystkie dostępne środki jeśli jest taka konieczność. W Somalii nie jesteśmy, w warunkach normalnego życia i tak nie ma zwykle takiej potrzeby bo zasięg jest, karetki są, goście którzy maja chleb z tego też są.

Edited by wegorz
Link to post
Share on other sites
  • 2 weeks later...

Kestral, przez cały czas mówię tylko o medycynie wojskowej. Ratownicy w WCKMED twierdzą że nasi wojskowi na terenie naszego kraju nie mogą odbarczać odmy i nie mogą nabyć takich umiejętności żadnym kursem w stanach mogą i mogą sobie robić wkucia na wojnie u siebie. To są słowa tych ludzi nie moje chyba oni wiedzą co mówią mają pełno szkoleń z US army. Nie musisz tłumaczyć mi na czym polega odma.

 

 

 

Ehhh pasjonatem jestem pierwszej pomocy, ratownictwo medyczne mnie nie interesuje, CLS to pierwsza pomoc dlatego poszedłem skończyć ten kurs. Ja wiem że wszyscy ratownicy lubią się chwalić widzą z pierwszej pomocy ale naprawdę to nie wasza bajka. Na mistrzostwach europy pierwszej pomocy biorą udział RATOWNICY MEDYCZNY( bo wedle innych krajów kto miał by to zrobić lepiej), od nas ludzie mają zazwyczaj po 18 lat ( szkolą zazwyczaj się jakieś 2 lata) i zajmują w granicach 7-11 miejsca na 20 parę, można łatwo policzyć ile zawodowych drużyn wyprzedzają. Ahhh ci ratownicy medyczni................ aaaaah ten skill............

 

 

 

Outsider :D sorki:D

Edited by STALKER14
Link to post
Share on other sites

Ratownicy w WCKMED twierdzą że nasi wojskowi na terenie naszego kraju nie mogą odbarczać odmy i nie mogą nabyć takich umiejętności żadnym kursem

 

 

Owszem, mogą. W tej chwili trzyletni licencjat i tytuł zawodowy Ratownika Medycznego. Kursa wojskowe w zasadzie nie odbiegają od standardowego KPP (oczywiście z wojskowym szlifem). Czyli w zasadzie nie dają nic.

Link to post
Share on other sites

Kestrel { :wink: }, przez cały czas mówię tylko o medycynie wojskowej. Ratownicy w WCKMED twierdzą że nasi wojskowi na terenie naszego kraju nie mogą odbarczać odmy i nie mogą nabyć takich umiejętności żadnym kursem w stanach mogą i mogą sobie robić wkucia na wojnie u siebie.

 

Nie jestem pewien, czy Cię dobrze zrozumiałem więc jak pisze nie na temat to powiedz. Fakt nasi żołnierze w kraju nie moga odbarczać odmy, ale poza granicami kraju w warunkach wojennych nie widzę przeciwskazań po odpowiednim przeszkoleniu. Nie wiem jak to jest usankcjonowane prawnie, ale wydaję mi się że wtedy mogą nawet nie będąc ratawnikami, tylko po przeszkoleniu paramedycznym. Zaznaczam, tak mi się wydaję, ale tutaj musiłby się wypowiedzieć jakiś żołnierz misjonarz.

 

Nie musisz tłumaczyć mi na czym polega odma.

 

Nie tłumaczyłem na czym polega odma... choć to bardzo ciekawy temat, to jednak nie wniosłoby za dużo do rozmowy ;-) Chciałem raczej pokazać, że sama umiejętność nakłucia opłucnej nie wiele wnosi. Wczytaj się jeszcze raz w to co napisałem ;-)

 

Ehhh pasjonatem jestem pierwszej pomocy, ratownictwo medyczne mnie nie interesuje, CLS to pierwsza pomoc dlatego poszedłem skończyć ten kurs.

 

Popieram takie podejscie i szanuję ludzi którzy chcą się rozwijać w pierwszej pomocy sami z siebie!

 

Ja wiem że wszyscy ratownicy lubią się chwalić widzą z pierwszej pomocy ale naprawdę to nie wasza bajka. Na mistrzostwach europy pierwszej pomocy biorą udział RATOWNICY MEDYCZNY (bo wedle innych krajów kto miał by to zrobić lepiej), od nas ludzie mają zazwyczaj po 18 lat (szkolą zazwyczaj się jakieś 2 lata) i zajmują w granicach 7-11 miejsca na 20 parę, można łatwo policzyć ile zawodowych drużyn wyprzedzają. Ahhh ci ratownicy medyczni................ aaaaah ten skill............

 

Rozbawiło mnie to ;-) Troszkę pokory Stalker... im więcej będziesz nabywał wiedzy i umiejętności tym bardziej będziesz rozumiał o czym piszę, albo do pierwszego prawdziwego "zimnego prysznica"

Edited by Kestrel
Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...