Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Steyr AUG [GFC/APS]


Recommended Posts

  • Replies 308
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • 1 month later...

Wywołany do odpowiedzi w innym temacie donoszę:

 

Jest możliwość zamontowania komory ProWin'a od G36 w AUG. Na pomysł wpadłem ze znanych Nam wszystkim powodów - jaja ze szczelnością w tej konstrukcji. Wiąże się to z brutalną modernizacją kilku elementów karabinu i, moim zdaniem, nie każdy się na to zdecyduje. Ja należę do grupy "niekoszernych", którym zwisa i powiewa czy replika przypomina palny odpowiednik w najmniejszym szczególe, czy nie. Komory samej w sobie nie trzeba przerabiać. Dysza G36 25,5 mm, dysza AUG 25,0 mm - różnica żadna. Otwór/poszerzenie, którymi kulki dostają się do komory wypada idealnie nad kanalikiem doprowadzającym kulki z magazynka. Problemem jest wygospodarowanie miejsca na samą komorę w replice. Ta do AUG jest smuklejsza od tego klocka ProWin'a, i tutaj zaczyna się zabawa.

 

Na początek musiałem zlikwidować cały ustój odpowiedzialny za otwieranie klapki wyrzutnika łusek (rurki, sprężyny, dostawka listy gb itd.), przeszkadzał w montażu stabilizatorów na szkielecie gb i froncie karabinu. Ja tego układu nie mam już od dawna - wyleciał w efekcie moich zmagań ze stabilizacją GB. Może da się to jakoś zachować, ale ja sobie tym głowy nie zaprzątałem. Dodatkowym plusem jest to, że w miejsca, gdzie opierały się rurki i pracował zatrzask obsady lufy zewnętrznej wpakowałem metalowe kotwy do betonu i na naprawdę sztywno wszystko ze sobą skręciłem.

 

Kolejna sprawa to plastikowa część lufy ukryta we wnętrzu repliki - zrobiła wypad ze względu na to, że komora PW jest dłuższa i zwyczajnie się nie mieściła. Myślę, że spokojnie można by tą rurkę skrócić i dalej spełniałaby swoją funkcję (stabilizacja lufy wewnętrznej). Ja na to miejsce wydrukowałem sobie w 3d odpowiednio skalibrowaną rurkę, która trafiła do obsady lufy zewnętrznej. Efekt jest taki, że lufa wewnętrzna siedzi ciasno i bez żadnych luzów, a komora PW ma miejsca więcej, niż jej potrzeba. W tym podpunkcie nadmienię też, że z wiadomych przyczyn nie jest potrzebny docisk tej komory do szkieletu (druga funkcja tej części lufy przy standardowej komorze).

 

Następna w kolejce stanęła ta część frontu karabinu, która jest blokowana przez tylny pin, spinając największe części repliki. Tutaj znów problemem były gabaryty komory PW. Kółko regulacji jest o wiele większej średnicy i w innym położeniu, niż w oryginalnej komorze. Opcje były dwie - wyszlifować miejsce dla kółka regulacji, albo wyciąć tą część całkowicie (tutaj pojawiał się problem mocowania frontu do body karabinu). Początkowo wybrałem opcje nr 1, ale później wpadłem na pomysł jak to zrobić, żeby karabin trzymał się kupy, mimo braku zaczepu dla tylnego pinu. Po wielu, wielu (mam po tym eksperymencie worek próbnych wydruków) podejściach znalazłem idealny kształt dla "trójkątnych" dostawek do frontu w części gdzie wchodzi w body. Mam na myśli ten profil o kształcie litery U, którym wędrowała wcześniej wspomniana plastikowa część lufy. Jako, że wytrzymałość wydruków pozostawia nieco do życzenia (szczególnie na tym filamencie na jakim obecnie jadę), to wydrukowałem same skorupki, które następnie zalałem żywicą odlewniczą z domieszką wodorotlenku glinu jako wypełniacza. Otrzymane elementy można było elegancko wiercić i gwintować. Same dostawki (w liczbie 2 szt każda po 2 cm szerokości i kształcie sprawiającym, że front wchodzi na konkretny wcisk w body) przykręciłem do w/w profilu "U" w miejscach, gdzie wypadają śrubki mocujące szyny RIS do tylnego body. Śruby od szyn zamieniłem na dłuższe, po nawierceniu i nagwintowaniu dostawek skręciłem całość. Trzyma się jak marzenie, dodatkowo centrując front i likwidując absolutnie wszystkie luzy. Straciłem możliwość rozłożenia karabinu na części w kilka sekund, ale mogłem już przyciąć front o część, którą zahaczał tylny pin, co rozwiązało problem z miejscem dla komory.

 

Przedostatnim elementem koniecznym do przerobienia jest wózek, na którym opiera się przednia część szkieletu GB, i którym podawane są kulki. Trzeba go nieco podszlifować od przodu karabinu, bo haczy o kółko regulacji HU i sprawia, że regulacja jest ciężka. Może też zbędnie naciskać na komorę psując osiowość.

 

I na sam koniec - żeby sprawnie regulować docisk HU, niestety trzeba wydłużyć w kierunku przodu repliki okienko wyrzutnika łusek. Bez tego kółko regulacji wystaje tylko na jakieś 2 mm i trzeba dobrej gimnastyki, żeby nim zakręcić. Samo okienko mam zamiar przykryć klapką przypominającą tą stosowaną w rodzinie M4, z tym, że blokowaną w pozycji otwartej i zamkniętej malutkimi magnesami wklejonymi w body od spodu, jest to jednak dla mnie sprawa daleka od istotnych.

 

Po tych wszystkich operacjach komora pasuje i sprawuje się świetnie. Byłem tylko zmuszony nieco wypodkładkować "cycek" na szkielecie do którego przykręca się komorę, bo wchodziła z mikro luzem i nie ustawiała się idealnie osiowo (przy mocnym dokręceniu przesuwała się lekko w lewo). Obawiałem się też, że trzeba będzie przedłużyć kanalik w wózku doprowadzającym kulki z magazynka żeby przylegał bliżej do komory, ale nawet bez kombinacji nie ma tam dostatecznie dużego luzu, żeby jakaś kulka zboczyła ze swojej ścieżki.

 

Tak jak już pisałem, nie jest to operacja dla każdego. Trzeba ciąć, drukować i wypruwać części z repliki, a iskry sypią się obficie. Ale, jeśli ktoś ma większe parcie na osiągi, niż na koszerność, to jak najbardziej polecam. Ja popełniłem tą, i jeszcze kilka innych operacji z myślą o montażu autorskiej konwersji HP, a jak wiadomo do takich systemów trzeba mieć szczelność.

 

Na zakończenie przepraszam jeśli dla kogoś opis będzie niejasny, starałem się jak mogłem żeby jakoś to zobrazować. Z pewnością ze zrozumieniem opisu mogą mieć problem osoby nie znające zbyt dobrze budowy tego karabinu. Nie chce deklarować, że zrobię zdjęcia, ale nie wykluczam takiej opcji jeśli ktoś się tematem mocno zainteresuje. Mam nadzieję, że pomogłem.

 

Pozdrawiam!

Link to post
Share on other sites
  • 4 weeks later...

Kupiłem kilka dni temu Replikę GFG50, czyli AUG z RISami. Nie miałem jeszcze okazji strzelać w terenie, ale opiszę wrażenia z domowego zacisza.

 

Od trzech lat nie kupowałem żadnej nowej repliki, same używki, więc jest to dla mnie miła odmiana.

Pierwsze wrażenia pozytywne, wszystko sztywne, dobrze spasowane, nic się nie rusza. Front ładnie wykonany nie ma żadnych niedoróbek. Kończy się na kształt węża, aż mnie korci żeby dać komuś z talentem żeby to pomalował na węża ;) Plastiki w ogóle nie trzeszczą, ale zobaczymy jak to będzie za rok. Dołączony magazynek hi-cap siedzi jak skała, podobnie mid od Battle Axe.

 

Trochę mało miejsca jest na baterię i jeszcze wsadzili tam bezpiecznik. Trzeba będzie jak najszybciej zmienić okablowanie i wsadzić mosfet. Na pewno bardzo poprawi to żenującą reakcje na spust i rps. Dodatkowo chce zrobić to co matrigs, czyli wywalić plastikowe mocowanie GB, trochę też zwiększy to miejsce na baterię.

 

Górna szyna RIS jest tutaj inaczej niż w innych AUG'ach, jest nisko profilowa. Mechaniczne przyrządy celownicze też nie są za wysokie i nie ma się po prostu do nich jak złożyć, ja wsadziłem koli i po sprawie.

Front pasuje do body TM i odwrotnie. Niestety model ten nie posiada szybkiej wymiany lufy, znaczy jest, ale żeby wyjąc lufę trzeba odkręcić front RIS, który jest przykręcony na dwie śruby. Lufa zewnętrzna na odcinku w body jest plastikowa, na odcinku RIS jest metalowa. Pokrętło hop'a chodzi bardzo lekko, być może będzie się samo przestawiać. Może jak zmienię lufę i gumkę coś się zmieni, a gumkę i/lub dystanser trzeba wymienić od razu bo jak zwiększam hopa to coś krzywo wychodzi z góry :P Nie ma szans żeby kulki prosto leciały.

Nie ma teraz czasu żeby dobrać się do GB, ale jak tylko to zrobię to coś napiszę i zrobię kilka fotek

 

Osiągi prosto z pudełka to około 375 fps na kulkach 0.25, czyli około 418 na 0.20, a RPS 8-9 k/s na baterii lipo 7,4.

 

Kilka fotek:

https://drive.google.com/drive/folders/0B5wQreMPLVhfTzA1VjJLVFBPNEU

 

To co głównie skłoniło mnie do zakupu AUG'a to chęć ograniczenia ilości replik, więc potrzebuje czegoś i do lasu i do cqb. AUG z szybką wymiana sprężyny powinien się sprawdzić.

Dla porównania, długości kilku replik i ich lufy wewnętrzne:

 

M249 PARA - 92 cm długości - lufa 280mm

M4 z tłumikiem - 90 cm długości - lufa 450mm

AUG z RISem - 77 cm długości - lufa 450mm

G36C - 73 cm długości - lufa 250mm

AUG CQB - 64 cm długości - lufa 370mm

Link to post
Share on other sites

Miałem dzisiaj chwilę czasu, a że ostatnio obraziłem się na moją eMkę (kolejny powód zakupu nowej repliki), to przeszczepiłem lufę wewnętrzną do AUG'a.

AUG dostał Promyka 455mm i czarną gumkę systemy. FPSy wzrosły nieznacznie, teraz jest średnio 380 fps na 0,25g.

 

Kilka nowych zdjęć w folderze:

https://drive.google.com/drive/folders/0B5wQreMPLVhfTzA1VjJLVFBPNEU?usp=sharing

 

Według mojej chińskiej miarki Promyk 455mm ma długość 452mm ;), a stockowa lufa, która miała mieć 450mm jest dłuższa i ma 462mm, przydało by się sprawić pewniejszą miarkę.

Promyk 455 kończy się prawie idealnie z lufą zewnętrzną bez tłumika, widać na zdjęciu.

I wiem już co mi krzywo wystawało z hopka. Na zdjęciach porównanie gumki stockowej (po lewej) i czarnej systemy (po prawej). Stockowa jest krótsza, co akurat nie ma znaczenia i element podkręcający kulkę jest prostokątny, wystający i wąski. W odróżnieniu od Systemy która ma ten element szeroki i niski.

Mały stockowy dystanser musiał być krzywo wsadzony i źle dopychał.

Link to post
Share on other sites

Wczoraj zmieniałem okablowanie i przy pierwszym w ogóle wyjęciu GB z body wypadła taka blaszka:

 

https://get.google.com/albumarchive/103774250491954067317/album/AF1QipOqsGLtEkFGsBiKe9iXSP_4RnbJvfCccVJbq8B_/AF1QipOiK5fnM45Z_hCBwqFVvI4ZM-AxNSPa4m2_crrA

https://get.google.com/albumarchive/103774250491954067317/album/AF1QipOqsGLtEkFGsBiKe9iXSP_4RnbJvfCccVJbq8B_/AF1QipOC7oW64pW5ROvEylmoKeX2Ep6UnXg5BiV5s0fg

 

 

 

Wygląda jak ta od blokady spustu, ale nie mam pojęcia do czego ona jest. W każdym razie wszystko bez niej działa. Jakieś pomysły?

 

Po wymianie kabli i zamontowaniu mosfet'a reakcja na spust znacznie się poprawiła, a RPS'y wzrosły nieznacznie do 11 k/s.

 

Z pomocą znajomego wstawiłem też dodatkowe usztywnienie GB. Jest to tylko dodatek do plastikowej płytki, nie chciałem całkowicie jej wywalać bo chyba stabilizuję ona też koszyk silnika.

 

Zdjęcia: https://drive.google.com/drive/folders/0B5wQreMPLVhfTzA1VjJLVFBPNEU

Oczywiście zapomniałem zrobić zdjęć po wymianie kabli, a nie chciało mi się po raz kolejny wyjmować GB.

 

To chyba na tyle prac przy tej replice, zobaczymy czy coś się zmieni po kilku strzelankach.

 

GB nie zamierzam na razie otwierać, może gwarancja będzie obowiązywać pomimo wymiany okablowania, a szczelności i tak mnie pozytywnie zaskoczyła.

Obecnie jest 380 fps na kulkach 0.25, a wahania to tylko +/- 1 fps. Jak na stok jestem pod dużym wrażeniem.

Z ciekawości wsadziłem na chwilę SP130 Guardera i pokazało 435 fps na 0.25, czyli około 485 fps na 0.20, nie najgorzej.

Niestety przed zmianą okablowania lipo 7,4 nie miał siły naciągnąć tej sprężyny, trzeba było na chwilę podpiąć 11,1. Po wymienia jeszcze nie sprawdzałem.

Link to post
Share on other sites

No własnie wszystko działa. Selektor klika, blaszka tam jest. A wypadła mi skądś taka sama. Jest gdzieś jeszcze w AUGu taka blaszka?

 

Po wymianie kabli lipo 7,4 bez problemu ciągnie SP130 Guardera z RPS'em na poziomie 8-9 k/s.

Niestety przy mocniejszej sprężynie wahania fpsów się uwidaczniają - od 435 do nawet 445 na kulkach 0.25.

Ale tam raczej w stocku nie ma uszczelnionej dyszy.

Edited by Huba_lbn
Link to post
Share on other sites

Ten element to wlasnie stabilizator mocowania obu czesci body.

Powinien sie znajdować pod przyciskiem rozkladania body - wystajaca koncowka na srodku - do góry.

Czytam co piszesz i szkoda ze silnik taki badziweny.

Co do mocownia gearboxa - to ja mam to zrobione na chama - srube przez body na wylot i trzyma tylko górę gearboxa.

Koszyka nic nie musi stabilizowac - wazne zeby gearbox dobrze sie usztywnial u góry.

 

Moge ktos sie walnal i wlozyl dwie blaszki na raz ?

Czy tam jest innego kształtu ?

Nie wydaje mi sie zeby gdziekolwiek w JG byla druga blaszka - moze w spuscie ale sama nie wypadnie.

Link to post
Share on other sites

Od pinu do rozkładania body wygląda inaczej. Ma otwór oraz jest o wiele grubsza. Ta blaszka powyżej to jest ewidentnie blaszka selektora.

 

Najwyraźniej monterowi wpadła do body i zamiast wyłowić ją zdecydował wstawić kolejną.

 

Z tymi silnikami to bieda. Wygląda na to że gdzieś po drodze Gunfire zdecydował montować nie nieodymowe silniki do tych replik.

Link to post
Share on other sites
  • 4 weeks later...
  • 1 month later...

Witam,

 

mam zamiar kupić auga, z czym wiąże się parę pytań:

1. Jak z zasięgiem w stocku (proszę o konkretne dane)?

2. Jaką najmocniejszą sprężynę można wrzucić do stocka na wymienionych kablach tak by podziałała i nie rozwaliła GB?

3. Czy GFG 50 i GFG 32 A3 różnią się jedynie długością lufy i risami i czy do tego pierwszego można wrzucić dłuższą lufę bez wymiany innych części?

4. Jaki zasięg skuteczny udało wam się osiągnąć nie przekraczając 450 FPS?

 

Pozdrawiam

Link to post
Share on other sites

1. Którym stocku ? :) Masz dwie sprężyny.

2. Gearboxa v3 praktycznie nei da sie rozwalic (nawet stockowego) to nie v2 - one tak łatwo nie pękają. M150 spokojnie wytrzyma gearbox, ale czy zębatki i silnik - to już niech ktoś inny się wypowie.

3. Zawsze możesz wrzucić dłuższą lufe - ale wtedy albo będzie wystawać, albo musisz schować w tłumiku dzwięku.

4. A to już tak bardzo zależy od złożenia konkretnego egzemplarza, gumki hopa używanej (bo praktycznie nikt nie strzela na stockowych) i lufy (precka dość istotna). Pozatym nie znajdziesz miarodajnych testów - kazdy raczej sprawdza to na oko albo na mapach googla w co dostrzelil. Skuteczny zasięg to jak trafisz na 60 m w człowieka ? Czy co przez to rozumiesz ?

Link to post
Share on other sites

W stocku na tej mocniejszej sprężynie max 45 m skutecznego zasięgu (w moim egzemplarzu). Stock bebechy wytrzymały mi bez żadnych kombinacji 140 guardera (wypust z 2014, widziałem kolejne z 2015 i 2016 i już tak ładnie to nie wyglądało). Po 5000 kulek nie było widać śladów zużycia na tłoku czy zębatkach. Co do zasięgu przy 450 fps to widziałem na strzelance AUG który miał około 430, flat hopa i nosił celnie na 70 m.

Link to post
Share on other sites
  • 1 month later...

Dzięki za odpowiedz :icon_smile:

A jakąś konkretną lufke polecisz? a jak się ma kwestia kalibru? tz. jakie będą różnice między 6,01 a 6,05 i na jaki kaliber się zdecydować żeby było dobrze? no i długość.

no oczywiście nie chciałbym się za bardzo zrujnować taką inwestycją :P

 

a tak w ramach ciekawości chciałem zapytać, da się zrobić jakąs blokadę trybu full auto zrobić??

znalazłem coś takiego : http://forum.wmasg.p...s/page__st__240

jeśli dobrze rozumiem to trzeba zrobić naciecie na selektorze ognia pomiędzy dwoma już istniejącymi nacięciami... bez zdjęć ciężko powiedzieć... jeszcze obiło mi się o uszy że ktoś nawiercił język spustu i wsadził tam trzpień lub coś w tym stylu tak aby nie dało się spustu wcisnąć na tyle aby było FA

Tak w sumie z ciekawości pytam w sumie i przyszło mi też na myśl że może znaleźć się ktoś na cqb kto zarzuci mi użycie trybu FA

Edited by Arczi85
Link to post
Share on other sites

Ja używam luf Promyka 6.03. Cena około 300 - 350 zł. Co do kalibru to nie jest on tak istotny jak precyzja wymiarowania na całej długości lufy.

 

Co do zablokowania trybu auto, to najprościej zakleić taśmą izolacyjną płytkę/zworkę na języku spustu, ale tym przy GB. Nie trzeba nic ciąć ani dorabiać. Wystarczy wyciągnąć GB z body i poświęcić odrobinę taśmy.

Link to post
Share on other sites

Po co zaklejać ... wystarczy odkrecić stycznik do augo - i masz działające semi ale auto brak fizycznie.

 

Lufa 6.01 da w porównaniu do 6.04 jakies 30 fps przy okolicy 450 fps.

6.04 da w stosunku do stocka jakies 10-20 fps.

Czyli 6.01 w stosunku do stockowej lufy powinna dac do 50 fps wiecej.

Ale oczywiscie musisz wtedy uzywac dobrych kulek - nie jakis najtanszy szajs.

Czy skupienie bedzie duzo lepsze ? To jest zawsze ciezkie do udowodnienia.

Kazdy kto kupuje precke (nie wazne jakiej jakosci) twierdzi ze jest bardzo dobra (albo przeciwnie bardzo slaba).

Ciezko to sprawdzic.

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...