Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Polski producent repliki - Niezależna Polska firma produkująca od podstaw.


Recommended Posts

AK pierwszej wersji z frezowaną komorą zamkową, w pełni stalowe, produkcji LCT kosztuja 600 dolców. Czyli 1800 zł. A są wykonane dokładnie tak samo jak ty to opisujesz. Wiec sory, ale patrząc na wszystko co do tej pory napisałeś, nie wierze w umieszczeniu tej repliki w granicy 1200 zł.

Link to post
Share on other sites
  • Replies 52
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Forma do wykonania wtryskowych obudów magazynka AK to koszt 20.000zł netto.

Podrzucić Ci jeszcze jakies ceny?

 

Albo inaczej - mam rysunki techniczne wielu fajnych części, ktorych wykonanie na CNC wyceniano mi na 500-600zł za sztukę.- kupię ich dużo po 60zł bo tylko tyle mogą kosztowac żeby zamontowac je w replice i wyszła twoja jakość i twoja cena. Będziesz 10x tańszy niż inni to masz u mnie zlecenia na 10 lat do przodu.

Edited by x54
Link to post
Share on other sites

Ak to wyższy koszt, pewnie ma drewniane elementy, a to samo w sobie zwiększa koszty, wykonać replikę z kawała stalowego odpadu to żaden problem, można to zrobić tańszym kosztem, ale w przypadku kiedy dochodzą specjalne włókna, sztuczne tworzywa i drewno koszty lecą w górę bardzo szybko, ich obróbka jest trudna i czasochłonna, zwłaszcza drewna (litego, nie mówię tu o sklejce)

 

Forma do wykonania wtryskowych obudów magazynka AK to koszt 20.000zł netto.

Podrzucić Ci jeszcze jakieś ceny?

 

 

chyba że formę robi się samemu, i ma się znajemego dysponującego wtryskarką, podrzucić Ci więcej rozwiązań? masz frezarkę i tokarkę masz wszystko... Taka jest prawda, one wystarczą do własnoręcznego zbudowania dwóch kolejnych, nie mówiąc już o formach do wtryskarek.

 

Poza tym widzę że niewiele wiesz o tej branży, firmy kasują grubo za różnego rodzaju zamówienia, co nie znaczy że rzeczywisty koszt ich wykonania jest tak duży, duży jest zysk, a nie koszt wykonania części. to że replika kosztuje 10 tyś, to nie znaczy że tyle zapłacił producent za jej wykonanie.

Edited by -K2-
ORTOGRAFIA !!!
Link to post
Share on other sites

Jak na razie to z tego wynika, że wszystko robisz na zasadzie "u znajomego" czy "mam dostęp do".

Pewnie masz dostęp do zakładu czy maszyn i ludzi ich obsługujących co to zrobią coś za grosze w ramach luźnego dnia pracy czy jakiś nadgodzin etc.

Nie zapominaj, że znajomy mający wtryskarkę będzie musiał wystawić w końcu fakturę, za którą masz zapłacić. Sam ten wydatek też będziesz musiał jakoś uwzględnić itd. Zapłacić podatki itd.

 

I teraz uwaga najważniejsza kwestia - co z prawami patentowymi czy autorskimi?

Będziesz miał licencję na wytwarzanie repliki AK, M4 czy Beryla lub AUG'a?

Polska to nie Chiny, gdzie takimi sprawami się nie przejmują.

Jeden pozew sądowy i po zabawie tudzież odpowiednia ugodna i płać...

Link to post
Share on other sites

No wykonać nie problem jeśli wiesz jak i masz plany, ludzi, maszyny i pieniądze.

A jak się robi samemu to co? Będzie 10x taniej? Znajomy zrobi za fajer bo przecież on mie musi zaraobić tylko Ty? Nie obowiązują go reguły ekonomii? Ma inne ceny prądu? Mniej płaci na ZUS?

 

Pomijam fakt, ze niektórych rzeczy nie zrobisz jak nie kupisz licencji a jak zrobisz bez to Cię prawnicy wykończą za naruszanie własności intelektualnej.

Edited by -K2-
Link to post
Share on other sites

chłopak ma własne maszyny i wie ile co kosztuje, zerknij na cenę stali, 72zł za KG, korpus to 4 kg, jaki z tego wniosek?

rzeczywisty koszt produkcji kompletnego korpusu to mniej więcej 300 zł, znajdź i kup taki w tej cenie, oczywiście nie znajdziesz, bo tylko kosztuje znalowy... Robię takie rzeczy, kupuje materiały więc wiem za ile coś mogę zrobić, a za ile sprzedać.

Edited by -K2-
Link to post
Share on other sites

Gdyby Ci się udało to byłoby super, ale niestety - nie uda Ci się bo nie zrobiłeś tego:

trzeba policzyć opłacalność biznesową ; i to nie jako jednorazową pracę ręczną, tylko jako produkcję seryjną, z bilansem inwestycji, podatków, serwisu, bhp, reklamy, dystrybucji, zmian kursów walut, a nawet ryzyk w otoczeniu formalno-prawnym. Bez tego nie dowiesz się, czy się opłaca.

Pokrótce:

ZUS - 1000zł

Pracownicy (4 bo pisałeś o max 5 osobach, a Ciebie liczę za piątego) (liczę na umowę o pracę za najniższą krajową wraz ze składkami pracodawcy) - 2000zł x 4 = 8000zł

Czyli już na start mamy około 9 tysięcy miesięcznie.

Teraz pisałeś, że koszt repliki to 880zł. Pisałeś też, że sprzedawałbyś je za 1500zł czyli zysk z jednej repliki to:

1500 - 880 = 620zł

By z takich replik uzbierać 9000zł potrzebowałbyś sprzedać ich 15 miesięcznie i to dałoby Ci tylko lekko ponad koszta.

Zauważmy, że pominąłem czynsze, rachunki za media, podatek dochodowy, VATy sraty, licencje i inne opłaty (np. gratisowe wysyłki, marketing itd). Już sama dochodówka to prawie 20%. Myślę więc, że z repliki wyciągałbyś jakieś 300-400zł. Czyli musiałbyś sprzedać 23 repliki (miesięcznie) by wyjśc na zero.

I teraz dwa kluczowe pytania:

1. czy 5 osób zdąży dopieścić 23 repliki w jeden miesiąc? Jeśli nie to trzeba kolejnej osoby - kolejne 2000zł czyli 5 replik do sprzedania.

2. czy rynek w Polsce (jestem pesymistą i szczerze wątpie byś od początku działalności działał prężnie na zagranicznych rynkach) jest w stanie wchłonąć 23 drogie (nie oszukujmy się - większość airsoftowców w Polsce uznaje repliki za ponad 1000zł za drogie) repliki każdego miesiąca?

Zauważmy, że czasem w sklepach repliki kosztujące ponad 1000 czy 1500zł pojawiają się w olbrzymich ilościach - 2 sztuki, 3 sztuki, a dostawy są raz na pare miesięcy.

 

 

chłopak ma własne maszyny i wie ile co kosztuje, zerknij na cenę stali, 72zł za KG, korpus to 4 kg, jaki z tego wniosek?

rzeczywisty koszt produkcji kompletnego korpusu to mniej więcej 300 zł, znajdź i kup taki w tej cenie, oczywiście nie znajdziesz, bo tylko kosztuje znalowy... Robie takie rzeczy, kupuje materiały więc wiem za ile coś mogę zrobić, a za ile sprzedać.

A chłopak robi CI to na firme (z fakturką) czy na boku?

Link to post
Share on other sites

chłopak ma własne maszyny i wie ile co kosztuje, zerknij na cenę stali, 72zł za KG, korpus to 4 kg, jaki z tego wniosek?

rzeczywisty koszt produkcji kompletnego korpusu to mniej więcej 300 zł, znajdź i kup taki w tej cenie, oczywiście nie znajdziesz, bo tylko kosztuje znalowy... Robie takie rzeczy, kupuje materiały więc wiem za ile coś mogę zrobić, a za ile sprzedać.

 

W wieku lat dwudziestu jesteś właścicielem maszyn za 330.000zł? Filip - szczerze Ci gratuluję. Tylko zastanawiam się... jak sie tego dorobiłes skoro dla ciebie "koszt produkcji=koszt materiału" A amortyzacja? Inne koszty? Pracownicy? Rozumiem, że na maszyny nie ma kredytu - nie są w leasingu - są przecież "twoje".

Link to post
Share on other sites

Mając obrabiarki CNC, należy się skupić na wykonywaniu usług i podzespołów, niekoniecznie dla ASG. Rynek montaży, szyn i innych "detali" dla broni palnej (oczywiście piszemy o elementach "niesitotnych", wg ustawi obia , jest już znacznie większy, niż do ASG. Oczywiście, trzeba trzymać jakość bez kompromisów, ale to się opłaci. Oczwyiście skupił bym się na niemieckim rynku i ewentualnie czeskim, bo krajowy, to jak koledzy już napisali..

Link to post
Share on other sites

Chwilowo chłopak ma maszyny na urzytek własny,z czego chce zrobić dobry interes.

To jak chłopak (lub Ty) będziecie mieć legalny biznes to koszty znacznie wzrosną. Bo dojdą ZUSy, srusy, VATy sraty itd. itd. Jeśli nie wiesz takich rzeczy to albo się szybko dokształć albo daruj sobie biznesy.

Link to post
Share on other sites

Rynek montaży, szyn i innych "detali" dla broni palnej (oczywiście piszemy o elementach "niesitotnych", wg ustawi obia , jest już znacznie większy, niż do ASG. Oczywiście, trzeba trzymać jakość bez kompromisów, ale to się opłaci. Oczwyiście skupił bym się na niemieckim rynku i ewentualnie czeskim, bo krajowy, to jak koledzy już napisali..

Na handel tego typu akcesoriami do broni palnej trzeba mieć koncesję MSWiA A jakikolwiek eksport wymaga zezwolenia - jendorazowe kosztuje 400Euro.

Edited by x54
Link to post
Share on other sites

Jey, to nie hejt. To rzeczywistość prawno-gospodarcza w Polsce.

Chciałbym żeby mu się udało - wolałbym strzelać repliką marki Kowalski Airguns niż jakimś Jing Jongiem czy Tokyo Marui, ale to, co pisze Baranito to utopia, która jest nie do spełnienia w obecnej sytuacji w Polsce (przynajmniej legalnie). I ja wcale nie chce by On pomysł porzucał, ale by przemyślał sprawę i by zweryfikował założenia.

Link to post
Share on other sites

Ja tylko wtrącę, że jeśli (moim zdaniem) ktoś miałby pomysł na taką firmę, biznes plan, sprzęt, maszyny, półprodukty i pracowników gotowych do pracy, to nie zakładałby tematów w internetach o tym "czy warto", tylko wziąłby się do roboty i firma produkowałaby już repliki ;)

 

Temat trochę prowokacyjny, ponieważ żadne argumenty nie trafiają do autora ...

Link to post
Share on other sites

Późno już, ale dobra bajka na dobranoc nie jest zła...

Jednak nie bądźmy pesymistami i dajmy mu szansę się wykazać.

 

Zamiast na początek robić całe repliki, wystarczy się skupić na mniejszych podzespołach, które nie wymagają licencji, dużego nakładu pracy, drogich materiałów itp:

- stalowe ("niezniszczalne") obudowy gearboxa V2 w niskiej cenie rozchodziłyby się jak ciepłe bułeczki

- tanie M-block'i (o ile kogoś nie było by stać na powyższe) to też dobry i prosty pomysł

- lufy i przedłużki luf (np. przebij ceny Nitro http://wmasg.pl/pl/c...ent/show/532089)

- tłumiki dźwięku (bądź konkurencją dla Silesia Factory)

Zrób prototypy którejś z tych rzeczy. Daj do testowania (chętnie przetestuję gearbox'a :icon_smile: ). Wyrób sobie renomę tak jak wielu maniaków którzy zaczynali na tym portalu (między innymi Mancraft, kilku krawców taktycznych, serwisanci czy twórcy customowych replik). Załóż firmę i zacznij produkcję seryjną, a kasa i klienci sami przyjdą do Ciebie (o ile cena i jakość nadal będzie dla Ciebie priorytetem).

 

 

Ale żeby nie było tak różowo to kilka słów krytyki...

Powiedziałeś:

Repliki byłyby wytwarzane na maszynach typu CNC, ręcznie dopieszczane i dopasowywane, każda z części repliki byłaby wyprodukowana przez naszą firmę, w Polsce, z polskich części i materiałów najwyższej klasy. Nie chcemy produkowac ich ze stopów aluminium, odlewając korpusy i lufy jak robi to wielu tanich zagranicznych producentów, chcemy aby wszystko w naszych replikach było wykonane i spasowane idealnie, każda nawet najmniejsza część byłaby produkowana przez nas i składana równiez przez nas w naszym kraju. Większość tego typu produktów byłaby wykonana z czystej stali, gotowe wyroby zabezpieczone przed korozją tip. dzięki temu repliki ważyłyby tyle co oryginał, nie tak jak te znalowe, które zwykle są sprzedawane w wielu sklepach w Polsce i za granicą. To samo tyczy się wykonania części GearBox'ów - ze stali, wszystko na CNC i ręcznie spasowywane, zarówno szkielety jak i części składowe tego podzespołu.

 

Zrozumiałem, że większość chcesz wytwarzać przy pomocy CNC i ze stali. Przy Twoim zapale dziwi fakt, że nawet nie wiesz, że w replikach takich elementów nie ma aż tak dużo jak Ci się wydaje.

Chciałbym zobaczyć jak na CNC robisz obudowę od AK skoro nawet oryginalne są gięte/prasowane (...zapomniałem, że przecież matrycę i prasę zrobisz sobie sam na frezarce... mea culpa).

Albo lower/upper receiver do M4 ze stali... nikt nie chciałby tego dźwigać (o stalowym froncie RIS np 9" nie wspomnę).

Wysokiej jakości aluminium nie jest już tak tanie. Często lepiej mieć wtryskarkę do aluminium niż frezarkę CNC aby koszt produktu się zmniejszył - a do tego przecież dążysz.

 

Na początek jednak ochłoń trochę, zrób większe (jakiekolwiek ?) badania rynku i produktów które chcesz tworzyć i zdobądź więcej wiedzy/doświadczenia, no i zacznij robić prototypy - koniecznie się nimi tutaj pochwal, aby wszystkim nam miny zrzedły.

 

Jeśli nadal chcesz skakać od razu na głęboką wodę to może weź udział w polskiej edycji programu Dragons Den (o ile to jeszcze emitują). Masz maszyny, super plan, zapał... może jurorzy programu Ci uwierzą i zainwestują w Ciebie.

Edited by scarm
Link to post
Share on other sites

Taaak... a może kolega powinien uderzyć w stronę replik, których brak na rynku, np BRENa, Lee Enfielda, FG42 itd. można zaśpiewać więcej za takie sprzęty, export pewnie by się też opłacał. Koleś takie rzeczy robi w UK i żyje z tego. Po opanowaniu tematu prototypów można robić seryjną produkcję. A najlepiej to zrób kolego dobrego kara98 w sprężynie na początek. Zbyt kilkunastu sztuk od ręki zapewniony.

 

Osobiście jakoś jednak podejrzewam prowokację.

Edited by historian1970
Link to post
Share on other sites

... nie rozumiem po co się wysilacie i piszecie mu takie rzeczy.

Sam napisał że maszyny nie są jego tylko ma do nich dostęp.

Z wypowiedzi jego wynika że nie ma wiedzy technicznej na temat budowy replik, materiałów wykorzystywanych, technologi stosowanych itd, itp.

Nie wspomnę że pewnie w życiu nie stworzył żadnego projektu od podstaw, nie przeprowadził żadnych prac projektowych itd.

Jeśli by to zrobił - nie pisał by tych bania-luków, nie było by takiego wątku.

Jak dla mnie temat do umieszczenia w dziale pt."wczoraj była niezła impreza..."

Link to post
Share on other sites
Guest
This topic is now closed to further replies.

×
×
  • Create New...