Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Recommended Posts

Jeśli chodzi o PL-01 Concept to jestem fanem tego projektu bo:

1) dobrze wygląda, a to jest produkt, więc musi się też dobrze sprzedawać, a nie ma sensu robić tylko na krajowe podwórko, bo jest za małe

2) dobrze, że robią w kooperacji, bo nasz przemysł nie ma takich możliwości, żeby samodzielnie to zrobić oraz przede wszystkim są potrzebni klienci kooperanta, więc to jest świetne podejście

3) tak jak ktoś wcześniej wspomniał, Anders jest fajnym demonstratorem umiejętności i możliwości OBRUM, ale został zrobiony bez uwzględniania wymogów WP, a to przecież oni będą klientem, a nie na odwrót

4) żaden kraj nie bierze na siebie całości prac w każdym projekcie, bo wychodzi za drogo, a liczy się potem, żeby sprzedać dane uzbrojenie jak największej grupie odbiorców, bo z zysków, można rozwijać kolejne projekty

Link to post
Share on other sites
  • Replies 72
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Jeśli chodzi o PL-01 Concept to jestem fanem tego projektu bo:

1) dobrze wygląda, a to jest produkt, więc musi się też dobrze sprzedawać, a nie ma sensu robić tylko na krajowe podwórko, bo jest za małe

No i co z tego, że ładnie wygląda?

Tylko zupełny amator będzie kupował coś bo ładnie wygląda.

 

2) dobrze, że robią w kooperacji, bo nasz przemysł nie ma takich możliwości, żeby samodzielnie to zrobić oraz przede wszystkim są potrzebni klienci kooperanta, więc to jest świetne podejście

Yyyyyyyyy ale co?

3) tak jak ktoś wcześniej wspomniał, Anders jest fajnym demonstratorem umiejętności i możliwości OBRUM, ale został zrobiony bez uwzględniania wymogów WP, a to przecież oni będą klientem, a nie na odwrót

To jest zaledwie makieta koncepcyjna. Nic więcej. Pamiętaj, że WP może zmienić wymagania i PL-01 leży i kwiczy.

 

4) żaden kraj nie bierze na siebie całości prac w każdym projekcie, bo wychodzi za drogo, a liczy się potem, żeby sprzedać dane uzbrojenie jak największej grupie odbiorców, bo z zysków, można rozwijać kolejne projekty

Nie bardzo wiesz o czym piszesz.

Wakacje 8) jeszcze się nie rozpoczłęy a już mamy sezon ogórkowy

Link to post
Share on other sites

Nie rozumiem fenomenu PL-01. To jest makieta, nawet nie prototyp. Media rozpisały się o nowym czołgu polskim przyszłości, o nieziemskiej technologii, dzidach laserowych i zdalnie sterowanych wibratorach przeciwpancernych. A ludzie na to się rzucili i chcą , jak każdy Janusz, widzieć to w Wojsku Polskim. O ile Anders był dość przyszłościowym pojazdem ( jako WWO i jako platforma ) to PL-01 nie ma nic dobrego do zaoferowania. No może prócz futurystycznego wyglądu.

 

Mamy o wiele większy problem niż to, czy PL-01 będzie w WP czy nie. To beton panujący w SZ RP i totalna cebula wśród społeczeństwa.

Link to post
Share on other sites
  • 3 weeks later...
  • 10 months later...

Jak obejrzałem to zdjęcie na którym stoją obok siebie Concept i T-55 (chyba) to pomyślałem, że ten Concept to strasznie wielki się wydaje. Taki byk. Ma być czołg lekki, niektórzy nawet mówią, że nie czołg, a wóz wsparcia piechoty czy inny bewup, a tu taki wieli bydlak - nigdzie się nie schowa, zawsze na widoku. Wydaje mi się, że bryłę opracowano na zasadzie "tu damy szerzej, bo ładniej. Lufę dajmy 4 razy grubszą, bo wtedy mocarniej wygląda. O, a na bokach dołózmy takie przetłoczenia! Będzie wyglądał na barczystego czyli groźnego"..

Link to post
Share on other sites

Głos w dyskusji nt. PL-01 Concept:

https://dlaczegopisz...istota-glupoty/

 

Jest szansa, że ten twór nigdy nie doczeka się wdrożenia, ponieważ dopiero teraz trwa finalna faza analityczno-koncepcyjna programu WWB Gepard.

 

pozdrawiam

Mylisz się, ale to dobrze :)

 

Konkurs w NCBiR rozstrzygnięty był w 2013r.

Sprawdźcie sobie jakie ministerstwo nadzoruje jego realizację.

http://www.ncbir.pl/programy-i-projekty---obronnosc-bezpieczenstwo/wykaz-tematow-wraz-z-zalozeniami-dla-projektow-w-konkursie-nr-42013-/

Temat 17 WWB:

http://www.ncbir.pl/gfx/ncbir/userfiles/_public/obronnosc/4_2013/temat_nr_17.pdf

 

Teraz sprawdźcie sobie jak wygląda metodyka MON podpowiem, znajduje się w decyzji 72, załącznik 4.

Wtedy dowiecie się jak przebiega proces pracy b+r nadzorowanej przez mon, jakie dokumenty i kiedy powstają, kiedy pojawia się i co to jest model a co prototyp.

 

PL-01 był zajawką, co wielokrotnie powtarzane było w mediach. W moim odczuciu realizowany projekt niewiele będzie miał z nim wspólnego.

 

Jak obejrzałem to zdjęcie na którym stoją obok siebie Concept i T-55 (chyba) to pomyślałem, że ten Concept to strasznie wielki się wydaje. Taki byk. Ma być czołg lekki, niektórzy nawet mówią, że nie czołg, a wóz wsparcia piechoty czy inny bewup, a tu taki wieli bydlak - nigdzie się nie schowa, zawsze na widoku. Wydaje mi się, że bryłę opracowano na zasadzie "tu damy szerzej, bo ładniej. Lufę dajmy 4 razy grubszą, bo wtedy mocarniej wygląda. O, a na bokach dołózmy takie przetłoczenia! Będzie wyglądał na barczystego czyli groźnego"..

 

Kurganiec i Armata tylko wyglądają mocarnie i groźnie?

Link to post
Share on other sites
  • 9 months later...

 

 

A co ma być więcej ? Ten projekt to od początku była bujda na resorach i jedna wielka ściema.

 

Chodziło mi bardziej o dziennik.

A WWO to już inna bajka. Najpierw Anders, teraz CV90 obłożony kartonem. Może wrogowie mają w tę kartony wpadać i ginąć jak Hanka. A T-72 to już trumny na gąskach.

Link to post
Share on other sites

Po pierwsze, Anders nigdy nie był brany pod uwagę przez MON. To była inicjatywa Bumaru. PL-01 Concept podobnie z tą różnicą, że MON zauważył, że WWO się może przydać. Więc Bumar połączył siły z BAE i zrobił jeżdżącą makietę na podwoziu CV90. Podobnie finalnie od BAE ma być wieża, podwozie nasze.

Link to post
Share on other sites

Po pierwsze, Anders nie był inicjatywą Bumaru, ale OBRUM. OBRUM sp z oo, ZM Bumar-Łabędy SA i BUMAR sp z oo (obecnie PHO) to trzy różne podmioty mimo, że częściowo powiązane.

Po drugie. Projekt WWB (a nie WWO) czyli Wozu Wsparcia Bezpośredniego jest realizowany przez konsorcjum OBRUM-WAT-WITPiS-Bumar Elektronika (obecnie PITRadwar), a finansowany ze środków NCBiR, które wyklucza finansowanie podmiotów zagranicznych (przynajmniej w tym konkursie).

BAE w żaden sposób nie jest stroną umowy. Nie dostarczy więc ani podwozia, ani wieży tym bardziej, że partnerem OBRUM w przygotowaniu PL-01 był BAE SYSTEM HAGGLUNDS, który specjalizuje się w zasadzie głównie w podwoziach i integracji gotowych CV90.

Konsorcjum podpisało umowę z ZM Tarnów na opracowanie systemu wieżowego do WWB.

To są ogólnie dostępne informacje z neta.

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...