Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Francuskie umundurowanie - jaki materiał?


Recommended Posts

Jako użytkownik tego munduru mogę powiedzieć, że materiał tego munduru jest bardzo dobry. Jaki to jest konkretnie rodzaj materiału to nie wiem :D . Jeśli chodzi o materiał to jak dla mnie jest bardzo dobry. Schnie bardzo szybko, jest w miarę przewiewny, w pewnym stopniu wodoodprony, i przedewszytkim lżejszy od plamiaka Wp i ogólnie jest bardzo przyjemny w urzytkowaniu.. To tyle odemnie.

 

PS.

Ja swój kupiłem od bizona_12 czy jakoś tak, zresztą jak reszta mojego teamu.

Link to post
Share on other sites

Nie mam czasu tego jakoś dramatycznie rozwijać i pisać o ewolucji materiałów mundurowych w FR od czasów wojny w Algierii. Obecnie jeśli mówimy o etatowym umundurowaniu, nie o producentach poza kontraktowych ale dopuszczanych do użycia na poziomie plutonu/kompanii (TOE Arcadis, Arktis Ltd.) to mamy do czynienia z dwoma podstawowymi rodzajami materiału -

 

Standardowy to mieszanka 80% bawełna/20% poliester, splot skośny (twill) gramatura średnia. Sam materiał jest mocny, lekko impregnowany, na początku dosyć sztywny, po pierwszym praniu miękki dobrze się układa. Lżejszy i bardziej przewiewny od NYCO czy polskiego znanego wz.93, niestety niezbyt dobrze odprowadza wilgoć (jak zwykle materiały bawełniane)

Robi się z niego spodnie, bluzy i czapki garnizonowe i kombinezony. Występuje w odmianach CCE, Daguet (pustynnej) i Miejskiej (używanej np. przez GIPN)

 

Tropikalny o ile wiem to 100% bawełny, splot typu "Herring Bone" (HB - śledziowa ość, czyli "jodełka") znany z uniformów tropikalnych USMC z II wojny światowej. Lekki, mniej podatny na przetarcia niż rip-stop ale mniej przewiewny. Również szybko schnie. Elementy umundurowania produkowane z tego materiału to także spodnie, koszule letnie garnizonowe, kapelusze tropikalne, tropikalne kamizelki "Ghao", lekkie czapki "japonki", krótkie spodenki tropikalne. Kolorystyka jaką widziałem to tylko CCE i Daguet, przy czym nie widziałem nigdy spodni z tropiku w CCE.

 

Co do samych mundurów - są zbyt przyzwoicie uszyte, ale mają pewne wady - F2 są z pewnością zbyt dopasowane (o ironio te z czasów algierskich były zbyt luźne, luźne są też parki i spodnie Arktisa). Łatwo je jednak przerobić bo mają prostszą konstrukcję niż BDU, lepiej dostosowaną do współpracy z oporządzeniem (dosyć łatwo dostać się do kieszeni na piersiach nawet w kamizelce oporządzeniowej. Spodnie nie mają tylnych kieszeni, a te biodrowe mogłyby być głębsze (łatwo przerobić). Materiał munduru dobrze znosi pranie, kolory nie spierają się tak dramatycznie jak to ma miejsce w mundurach US.

 

Pare przykładów:

 

Letnia koszula garnizonowa F2 w kamuflaż Daguet (pustynny)

DaguetF2garnizonwka.jpg

Komandosi GCP w mundurach pustynnych

frsf1.jpg

Kombinezon CCE

arcadis_kombi.jpg

Kombinezon miejski GIPN

french_urban_camo_GIPN_2.jpg

Komandosi Marynarki w mundurach pustynnych po wyjściu z wody dobrze widoczny charakterystyczny splot HB mokrego materiału spodni (efekt "prążków")

CommandosMarine_550_1.jpg

Link to post
Share on other sites

:wink: Mi tam się nic nie przetarło, a noszę prawie codziennie. Ale oczywiście nic wieczne nie jest tyle że biorąc pod uwagę koszt powiedzmy Propperowskich niekontraktowych spodni BDU (Warszawa srednio 150-160) to w tej cenie możemy mieć 4 pary Francuskich. A zasoby i koszta wymiany (kiedy płacimy za to sami a nie daje nam kwatermistrz) to jednak dosyć ważna sprawa przy intensywniejszym zużyciu. Ja po prostu mam parę sztuk munduru i spory zapas materiału.

Link to post
Share on other sites

Nie ma tak dużych francuzów Tiger :wink: Ale serio, słyszałem że to jest problem bo zwykle rzeczy rozmiaru "L" są za małe na gości 185+(odzież jest opisana zwykle cyfrą i literą gdzie cyfra oznacza zwykle orientacyjny rozmiar pasa zarówno w bluzach jak i spodniach, a litera (C/M/L) długość nogawek/rękawów. Na wysokich gości ciężko dobrać mundury standardowe, słyszałem że czasem kwatermistrzostwo po prostu zamawia sorty dodatkowe poza miarą.

 

Przykładowo ja mając 180 cm wzrostu, 92 cm w pasie i 120 w klatce noszę spodnie 96L, bluzę 104L, podmundurówkę 112 (nie ma oznaczeń literowych), koszulę letnią 43/44 (rozmiar kołnierzyka), polar 96L, goretex 104L (spodnie i kurtkę) itd... także numeracja ubioru jest dosyć dokładna i pozwala na jego dopasowanie ale wymaga przymiarek.

 

Co do kombinezonu to muszę się zorientować, chciałem też ściągnąć stare oliwkowe sorty sprzed 91 roku.

Link to post
Share on other sites

A gdzie ten kolega służy? Jakichś nietypowych rozmiarów jest?

 

A co do plecaka 120 L... to to jest rozmiar dla zwiadu/desantu i zwykle w tej roli występuje drogi pleack LOWE (Saracen, Salient), klasyczne plecaki piechoty mają 65-70 litrów + dopinane kieszenie. Tak czy siak 120 na allegro to biedak raczej nie znajdzie.

Link to post
Share on other sites

Uch, przy 190+ to ma przerąbane. Ale chyba w każdej armii by miał, gros przydziału jest na zwykłych gości nie na koszykarzy. Nie lepiej kupować materiał i szyć miarowo? Materiał o ile wiem jest tani dosyć i to we wszystkich rodzajach - od tkaniny mundurowej po membrany i cordurę :wink: http://www.arcadis-toe.com/ z nimi gadał? Może uszyją na rozmiar jak ich grzecznie poprosić.

Link to post
Share on other sites
  • 1 month later...

A ja mam pytanie do fachowcow (nigdy nie widziałem munduru francuskiego na żywo).

 

Ze zdjęć wydaje mi sie:

- że spodnie polowe mają wszyte gumki u dołu nogawek.

- spodnie polowe chyba są dośc krótkie, nie zachodzą na buty, tylko sie z nimi stykają.

 

Czy moje spostrzeżenia są trafne?

Prosze mnie poprawić jeżeli nie mam racji.

 

W spr. francuskiego umundurowania jestem totalnym lajkonikiem, ale mi sie podoba niewykluczam zakupu via allegro.

 

Pzdr

Regent

Link to post
Share on other sites

Guma jest w takim kanale z otworami, można ją wyciągnąć i zamienić na trok bez żadnego problemu. Spodnie są krótsze od BDU przy tych samych proporcjach bo buty francuskie są sporo wyższe (RRF). Co do munduru to z czasem będzie on wymieniany na mundury/kombinezony w stylu brytyjskim wykonane z ciężkiego ripstopu, z guzikami na taśmach w stylu kanadyjskim. Kamuflaż CCE pozostaje choć kolry na nowych egzemplarzach były cokolwiek ciemniejsze. Nowe mundury są częścią programu FELIN.

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...