Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Kordzik niemiecki KZM M7/5


Recommended Posts

Witam, chciałbym.się dowiedzieć, gdzie.był używany ten egzemplarz , i ile są dziś warte, dla jakich.jednostek był wyprodukowany, oraz czy napewno jest to ten model który wymieniłem w temacie ??? ( zaraz prześle fotki)

 

http://img16.allegroimg.pl/photos/oryginal/43/37/24/09/4337240984 wygląda identycznie jak mój, z tą różnicą iż, moja sztuka ma wyciętą wronę i wyjęte to kuleczko które znajduje.się.pod.wroną, dam fotki.mojego ale niewiem jak je tu wstawić ;_;

Link to post
Share on other sites

RZM = Reichszeugmeisterei

M7/5 oznacza producenta - w tym wypadku to: Carl Julius Krebs, Solingen.

Na ostrzu motto "Alles für Deutschland", czyli "Wszystko dla Niemiec".

 

O ile przed rokiem 1936 każdy z producentów stemplował głownię swoim znakiem firmowym o tyle w późniejszych latach powołana do życia przez NSDAP instytucja mająca dystrybuować kordziki (Reichszeugmeisterei der NSDAP) czyli tak zwane RZM nadawało już tylko swoje oznaczenia według określonego kodu.

 

O autentyczności się nie wypowiem, bo nie miałem w rękach ani oryginału ani podróbek, więc nie mam porównania.

Edited by B-E-D-A
Link to post
Share on other sites

A dla kogo były.produkowane, w sensie czy każdy żołnierz wermahtu taki posiadał , czy może była to produkcja dla wyższych rangą oficerów ?

 

Aha i chciałbym.jeszcze spytać jak skutecznie oczyścić kordzika z ewentualnych zanieczyszczeń, nie uszkadzajac.go ?

 

Link to post
Share on other sites

W kordzikach z tzw. okresu przejściowego 1936-1940 kod RZM występował równolegle z logiem producenta.

 

Po wojnie kordziki produkowano w tym samych fabrykach co wojenne roczniki aż do 1951 roku kiedy zakazano używania symbolu swastyki. Najwięcej wyprodukowano w latach 1946-1948. Podobno te kordziki z lat 1945-1951 mają mieć napis "Germany" na ostrzu, a roczniki do 1945 go nie mają.

 

Co do podróbek to podobno najwięcej pochodzi m.in. z Chin, Indii, Pakistanu i Hiszpanii. Np. większość podróbek z Hiszpanii jest z lat '50 i '60, więc są już dość stare, a np. ślady rdzy mogą łudząco wskazywać na oryginał.

 

Kordziki były zarezerwowane dla osób wyższej rangi.

Produkowano je dla różnych formacji: SA, SS, Hitlerjugend, NSKK itd.

Twój wygląda mi na kordzik SA, ale mogę się mylić.

 

Jak na WMASG nikt Ci go nie zidentyfikuje zapytaj się na forum Odkrywca.pl - znajdziesz tam wielu ekspertów. :icon_wink:

Na odkrywcy na pewno ktoś Ci go dokładnie zidentyfikuje, oceni oryginalność oraz podpowie jak go bezpiecznie oczyścić i zabezpieczyć przed korozją.

Edited by B-E-D-A
Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...