Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Dywagacje o sensie stosowania BU


Recommended Posts

  • Replies 54
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Testowaliśmy na 2 róznych replikach. O ile na 0.20g było do 20fps więcej, to na 0.28g czy 0.30g przyrost 3fps, czyli na granicy błędu pomiarowego. Były to zestawy bore-up guardera, ze zmienionymi uszczelkami na większe, tak żeby tłok stawiał opór przy wkładaniu do cylindra, a nie przez niego przelatywał. Pytanie. Kto strzela kulkami 0.20g przy tuningu, a jak wiadomo bore-up "znafcy" zalecają od m130 wzwyż.

Link to post
Share on other sites

No przecież to, że wzrost fps na cięższych kulkach będzie mniejszy niż na 0,2 jest oczywiste, więc nie rozumiem zbulwersowania (chyba, że chodzi Ci o sam fakt wydawania 2 stów dla 3 fps).

 

Inna sprawa, że różnica średnicy między BU a zwykłym zestawem jest na tyle minimalna, że po prostu nie wierzę, żeby miało to jakiekolwiek znaczenie i w związku z tym w życiu nie wydam 200zł+ na BU. Występujące wzrosty fps są prędzej związane z lepszą jakością podzespołów i poszerzoną dyszą, niż z samą średnicą cylindra. Przydało by się porównanie np. zestawu BU i NBU Systemy, albo jeszcze lepiej BU i NBU z poszerzoną dyszą od BU (są w sprzedaży takie głowice cylindra). Mogę się założyć, że różnice będą minimalne.

Chyba, że ktoś wykona taki test w rzetelny sposób i wyjdzie mu inaczej, to wtedy uwierzę w magię BU.

Link to post
Share on other sites

Panowie, co ja pacze?

BU ma kilka użytecznych zastosowań, od kilkuprocentowego wzrostu prędkości wylotowej zaczynając. Daje także lepszy rozkład sił przez zwiększoną powierzchnię. Większy cylinder, to większa pojemność, przez co zyskuje zastosowanie do dłuższych luf. Nadto, jak wspomniał wiciok, z reguły jest to zestaw wykonany z jakością wyższą, niż stock.

 

@Jabol, zmienianie uszczelek na "ciasnosiedzące" jest właśnie błędem zastosowanym w omawianym zestawie ProTech. Ta uszczelka w stożkowej głowicy jest niewentylowana i siedzi (za)ciasno. Powoduje to tarcie, a więc opór, dodatkowo zwiększając nagrzewanie się uszczelki (zmiana właściwości fizycznych) i szybsze zużycie. Guardery, systemy, CA i DF mają wentylowane głowice tłoka. Wentylacja przy odpowiednim pędzie (właśnie przy M120+) powoduje uszczelnienie układu. Prawdopodobnie swój układ także "przeszczelniłeś".

P.s. mnie zwiększenie prędkości udało się uzyskać także na BU Elementa przy M100 i uzyskałem +22 fps (0,2), i dało się odczuć różnicę przy takim układzie.

Edited by Jedenasty
Link to post
Share on other sites

BU ma kilka użytecznych zastosowań, od kilkuprocentowego wzrostu prędkości wylotowej zaczynając

Tak, pytanie tylko, czego zasługą jest ten wzrost.

 

Daje także lepszy rozkład sił przez zwiększoną powierzchnię.

Ok. 8,6% większą. Abstrahując już od tej wielkości, pytanie czy ma to w ogóle jakikolwiek znaczenie.

 

Większy cylinder, to większa pojemność, przez co zyskuje zastosowanie do dłuższych luf.

Większa o ok. 2,73cm^3 (typ 0, wymiary stąd), ale ok.

 

Nadto, jak wspomniał wiciok, z reguły jest to zestaw wykonany z jakością wyższą, niż stock

IMHO właśnie tu, oraz w większej średnicy dyszy jest cały sekret zestawów BU.

Chociaż żeby jednoznacznie to rozstrzygnąć przydały by się testy jakie opisałem w poprzednim poście.

Link to post
Share on other sites

@wiciok,

No nie pokłócimy się, bo spór nie jest o fakty (co do tych się zgadzamy), a o widzenie sensu, ja go widzę, Ty nie. Tak czy inaczej, mimo niewielkiej różnicy, wolę mieć ją na swoją korzyść, gdy replika ma oddać kilkadziesiąt tysięcy strzałów bez awarii.

 

IMHO właśnie tu, oraz w większej średnicy dyszy jest cały sekret zestawów BU.

Chociaż żeby jednoznacznie to rozstrzygnąć przydały by się testy jakie opisałem w poprzednim poście.

Zapewne, po to się taką stosuje. Natomiast trochę większa ilość powietrza może przełożyć się na lepsze ciśnienie. Jeśli będę miał możliwość, to sprawdziłbym to na zakładzie (porównanie ciśnienia przy BU i przy NBU o poszerzonej dyszy), choć nie wiem, na ile będzie to miarodajne, nawet przy tej samej sprężynie i zestawach tego samego producenta... .

Edited by Jedenasty
Link to post
Share on other sites

No przecież to, że wzrost fps na cięższych kulkach będzie mniejszy niż na 0,2 jest oczywiste, więc nie rozumiem zbulwersowania (chyba, że chodzi Ci o sam fakt wydawania 2 stów dla 3 fps)

 

Przeczytaj jeszcze raz co napisałem, powoli i ze zrozumieniem. z tego co napisałem wynika, że:

 

1. bez BP na 0.2g 530fps

2. z BP na 0.2g 550fps +20fps

3. bez BP na 0.3g 447fps

4. z BP na 0.3g 450fps +3fps - żeby było warto musiało by być też 20. W sumie kulki 0.3 sa ciezke o 50% od 0.2g, wiec powiedzmy że +10fps było by akceptowalne jeszcze, ale nie +3fps, co może być błędem pomiarowym. Ale za 10fps nie dałbym 200zł czy tam 120 nawet. Także jeżeli ktoś strzela na 0,2g to może sobie tego bore-up kupić.

 

BP -bore-up

 

Zróbcie sobie testy potem piszczie. Ja zrobiłem.

 

@Jabol, zmienianie uszczelek na "ciasnosiedzące" jest właśnie błędem zastosowanym w omawianym zestawie ProTech. Ta uszczelka w stożkowej głowicy jest niewentylowana i siedzi (za)ciasno. Powoduje to tarcie, a więc opór, dodatkowo zwiększając nagrzewanie się uszczelki (zmiana właściwości fizycznych) i szybsze zużycie. Guardery, systemy, CA i DF mają wentylowane głowice tłoka. Wentylacja przy odpowiednim pędzie (właśnie przy M120+) powoduje uszczelnienie układu. Prawdopodobnie swój układ także "przeszczelniłeś".

P.s. mnie zwiększenie prędkości udało się uzyskać także na BU Elementa przy M100 i uzyskałem +22 fps (0,2), i dało się odczuć różnicę przy takim układzie.

 

Z kimś kto pisze jakieś herezje o "przeszczelnieniu" w ogóle nie będe rozmawiał. Miałem 560fps na sp150 i,a teraz 573fps na m155 na normalnym, nieprzedłużonym gearboxie v2.

Edited by Jabol
Link to post
Share on other sites
Testowaliśmy na 2 róznych replikach. O ile na 0.20g było do 20fps więcej, to na 0.28g czy 0.30g przyrost 3fps, czyli na granicy błędu pomiarowego. Były to zestawy bore-up guardera, ze zmienionymi uszczelkami na większe, tak żeby tłok stawiał opór przy wkładaniu do cylindra, a nie przez niego przelatywał. Pytanie. Kto strzela kulkami 0.20g przy tuningu, a jak wiadomo bore-up "znafcy" zalecają od m130 wzwyż.

 

Ja daję uszczelkę naprawdę luźną. Robiąc test "strzykawka" nie ma kompresji. Ale jest 450 FPS na M120. Dając uszczelkę z zestawu, która chodzi luźno, ale kompresje trzyma, jest 420 FPS...

Link to post
Share on other sites

Ja daję uszczelkę naprawdę luźną. Robiąc test "strzykawka" nie ma kompresji. Ale jest 450 FPS na M120. Dając uszczelkę z zestawu, która chodzi luźno, ale kompresje trzyma, jest 420 FPS...

 

A u nas prędkość na luźnej uszczelce i tej większej była dokładnie taka sama.

Link to post
Share on other sites

Bez komentarza.

 

No to jak bez komentarza to po co piszesz? Przecież nie podstawiłem tych danych do żadnego wzoru, tylko napisałem tak orientacyjnie....

 

Co do tej luźniej uszczelki jeszcze to z tego co pamietam, były na niej odchyły fps +/-6fps ,a na wieksze j -/+1 fps. Dodatkowo na większej jest zdecydowanie mniejsza szansa na pękniecie gearboxa, bo uszczelka na mrozie sie kurczy. Oczywiscie przeprowadzilismy testy w zamrażalniku przy -21c.

Edited by Jabol
Link to post
Share on other sites

Zróbcie sobie testy potem piszczie. Ja zrobiłem.

 

Co nie znaczy że masz rację...

 

Skoro zakładasz temat (swoją drogą to już któryś z kolei na tym forum dotyczący porównania BU z nBU) i pytasz o sens zakładania BU a za pierwszy argument bierzesz jego cenę i sens stosowania co do powiązania z osiągami, to łączysz dwa różne pojęcia.

 

"Osiągowo" - Czy jest sens stosowania BU? Jest. Dlaczego? Bo nie daje mniej FPS niż nBU, ani nie daje tyle samo co nBU...a daje więcej. Może 20, może 5, a może 3...ale więcej. Mając do wybory nBU a BU za free - wybierasz ten drugi...bo daje więcej.

 

Dalej, czy jest sens płacić za niego dwie paki? Odpowiedź leży w tym w jakiej sytuacji jesteś. Albo cię nie stać i narzekasz, bo nie kupisz i jakoś trzeba sobie załagodzić to że ktoś ma i cię boli. Albo cię stać ale nadal ci szkoda wolisz żyć bogatszy o 2 stówki ale bierniejszy o FPS co ci nie przeszkadza i nie masz bólu. Albo cię stać i możesz sobie pozwolić na wywalenie kasy aby uzyskać jedno cyfrowo-procentowa przewagę i dalej nie narzekasz bo lejesz na kasę mając spełnioną zachciankę, z której potrafisz się cieszyć.

 

Ale że w zamyśle ma to być dywagacja, a nie przeciąganie innych na swoją stronę, to IMHO mi nie szkoda tych 2 stów i wali mnie jaki FPS z tego płynie, bo wiem, że nie muszę już się zastanawiać co by było gdybym dopiero mógł to kupić...

 

 

EDIT. Popieram Wiciok'a...pomyśl nad tym na jakiej płaszczyźnie argumentów używasz a jak ją odrzucasz starając się bronić przed czyimś zdaniem...to nie jest dywagacja.

Edited by CerberBP
Link to post
Share on other sites

Ja nie założyłem tego tematu, ktoś go wydzielił z innego razem z postami. Dyskusja widzę przechodzi na to czy kogoś stać czy nie na bore-up ktory nic nie daje. Temat nie pasuje w ogóle do rozmowy, bo ja tu podaje suche fakty, więc jaka to dywagacja? Dywagacje to prowadzi wiciok, bo nie ma bore-up'a, a się wypowiada. I dla niego oczywiste było to, że na cięższych kulkach będzie mniejszy przyrost niż na 0.2g. Jakoś dla mnie to nie było oczywiste, wręcz spodziewałem się, że bore-up przy cięższych kulkach da więcej.

Link to post
Share on other sites

Skoro zakładasz temat (swoją drogą to już któryś z kolei na tym forum dotyczący porównania BU z nBU) i pytasz o sens zakładania BU a za pierwszy argument bierzesz jego cenę i sens stosowania co do powiązania z osiągami, to łączysz dwa różne pojęcia.

Jabol nie założył tematu, tylko pisał to wszystko w temacie o BU Protecha, a ja wydzieliłem posty żeby tam nie śmiecić. Sorry, zapomniałem dać info w 1 poście albo dołączyć do jakiegoś istniejącego wątku.

 

 

I dla niego oczywiste było to, że na cięższych kulkach będzie mniejszy przyrost niż na 0.2g. Jakoś dla mnie to nie było oczywiste, wręcz spodziewałem się, że bore-up przy cięższych kulkach da więcej.

 

Przeczy to podstawowym zasadom fizyki, więc jest oczywiste. W teorii +20fps na 0,2 powinno dać ok. +4,5fps na 0,3 i w tej chwili tylko o to się czepiam.

Link to post
Share on other sites

Wybacz Jabol, ale z królem buraków w dziedzinie BU też nie mam ochoty dalej polemizować. Jest piątek, strzel sobie piwo i wyluzuj, zamiast bredzić. Super, że masz 560fps, uważaj żebyś komuś krzywdy nie zrobił. Ale gównoburzę o herezjach sobie daruj, skoro masz znikome pojęcie w temacie.

Oczywiscie przeprowadzilismy testy w zamrażalniku przy -21c.

Jeśli zamrażalnik nie był także o poszerzonej średnicy, to wiedz, że test Ci nie wyszedł poprawnie :maniak_jezyk2:

Pozdrawiam i życzę miłego weekendu.

Edited by Jedenasty
Link to post
Share on other sites

Mam BU w replice karabinu wyborowego, miałem w karabinach szturmowych i uważam, że działa. Przyrost mocy w replice szturmowej wyniósł około 20 fpsów (z 430 do 450), w karabinie wyborowym było podobnie. To, że nie zadziałał Ci BU nie oznacza, że jest bez sensu i nie jest wart uwagi! Dla mnie nawet 1%-owy spadek obciążeń w GB przy większych mocach to fajna sprawa, bo daje mi 1% więcej szans na zachowanie mojego szkieletu GB w całości.

 

Wiesz Jabol, swego czasu miałem replikę G&P, która strzelała gorzej niż chińska Cyma, czy to świadczy o braku sensu w zakupie droższych replik czy jest to raczej przypadek potwierdzający regułę?

 

Nie mogę się oprzeć by zapytać: jak wyglądał test "w zamrażarce"? Chodzi o taką małą część lodówki czy raczej pomieszczenie w jakiejś firmie?

 

Ostatnia sprawa: jeśli używając uszczelek zestawu BU miałeś odchyły fps rzędu 6 jednostek, a z uszczelką innego typu były one mniejsze, może cały zestaw był w jakiś sposób kopnięty? Nigdy nie spotkałem się z tego typu problemem...

Link to post
Share on other sites

1) Czy dyskusja odbywa się w oparciu o BU Protecha? To przecież jest niemiarodajne, Protech to... Echem.

2) Skąd różnica w cenie 200zł? Przecież kiedy ktoś kupuje zestaw to waha się między BU a NBU a raczej nie między pozostaniem przy stocku a BU?

 

Różnica w cenie zestawów np systemy NBU i BU jest niewielka.

Link to post
Share on other sites

2) Skąd różnica w cenie 200zł? Przecież kiedy ktoś kupuje zestaw to waha się między BU a NBU a raczej nie między pozostaniem przy stocku a BU?

 

Różnica w cenie zestawów np systemy NBU i BU jest niewielka.

Masz rację pod warunkiem, że mówimy o stockowej replice, którą dopiero będziemy tuningować. Jeżeli już mamy stuningowaną replikę z zestawem NBU i chcemy kupić BU to mamy dużą różnicę w cenie - pozostanie przy NBU - 0zł, kupienie BU - 200zł.

Link to post
Share on other sites

Przeczy to podstawowym zasadom fizyki, więc jest oczywiste. W teorii +20fps na 0,2 powinno dać ok. +4,5fps na 0,3 i w tej chwili tylko o to się czepiam.

Nie neguję, bo królem fizyki nie jestem, ale wyjaśnij proszę, bo nie czaję dlaczego tak ma być? :zastanawia:

 

Z reguły na chrono wygląda to tak, że jeśli mam 400 fps na 0,2, to mam analogicznie:

~360 na 0,25

~320 na 0,3.

Prędkość na 0,2 wzrasta do 500 i wówczas mam

~460 na 0,25

~420 na 0,3

 

Czyli prędkość rośnie o ~100fps wszedzie. Więc dlaczego przy +20fps na 0,2 ma być analogicznie +4,5fps na 0,3?

Link to post
Share on other sites

Przypominam o osobach walących pełny BU bez żadnych otworów w cylindrze do lufy 247mm, jak dla mnie cały emat nie ma zasadności istnienia dopóki nie zostanie zrobiony test dobrej jakości cylindra NBU z głowicą cylindra i dyszą BU z podobnym jakościowo zestawem BU.

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...