Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Obrona Terytorialna na terenie Wielkopolski


Recommended Posts

Witam

 

"Naród winien jest sobie samemu obronę od napaści dla przestrzegania całości swojej. Wszyscy przeto obywatele są obrońcami całości i swobód narodowych".

 

Takie przesłanie zawarli twórcy Konstytucji 3 Maja, którzy trafnie, lecz niestety za późno spostrzegli, że 50 tys. armia zawodowa Ojczyzny nie obroni. Można zaryzykować stwierdzenie, że dziś po 220 latach od powstania tamtego przesłania zmierzamy w podobnym kierunku. Ponieważ są możliwości i czas aby temu procesowi przeciwdziałać i zaktywizować obywateli Rzeczpospolitej Polskiej 1 sierpnia 2010 r. grupa osób wywodzących się z Ruchu Strzeleckiego postanowiła uruchomić projekt "ObronaNarodowa.pl - Ruch na Rzecz Obrony Terytorialnej", którego główną misją jest doprowadzenie do stworzenia powszechnej Obrony Terytorialnej jako elementu składowego systemu obronnego państwa. Misję tą chcemy realizować zarówno poprzez prowadzenie kampanii uświadamiającej społeczeństwu polskiemu jaką ważną wartością jest zdolność do skutecznej obronny państwa i jakim ważnym i niezbędnym elementem jest ochotnicze wojsko - Obrona Terytorialna, oraz poprzez bezpośrednie działania związane z integracją organizacji / grup / oddziałów / jednostek proobronnych realizowane za pośrednictwem wspólnych szkoleń i przedsięwzięć.

 

Przesłaniem dla naszej misji są słowa twórców polskiej Obrony Terytorialnej prof. Józefa Marczaka i prof. Ryszarda Jakubczaka:

 

Dla osiągnięcia przez Polskę strategicznej przewagi obrony, zapewniającej wiarygodne i skuteczne odstraszanie, ochronę i obronę Polski oraz realizację zadań obrony wspólnej NATO niezbędna jest dwukomponentowa struktura sił zbrojnych, składająca się z elitarnych i mobilnych wojsk operacyjnych oraz powszechnej obrony terytorialnej.

 

Do działania w Stowarzyszeniu ObronaNarodowa.pl oraz wspierania i sympatyzowania z naszymi ideami zapraszamy wszystkich tych, którym idea wojska obywatelskiego - zarówno gotowego do obrony Ojcowizny i Ojczyzny przed zagrożeniami militarnymi jak i będącego w gotowości do prowadzenia działań kryzysowych przy zagrożeniach niemilitarnych - jest szczególnie bliska. Pragniemy zainteresować koncepcją Obrony Terytorialnej wszystkich obywateli RP dla których sprawy obronności są szczególnie istotne - zarówno członków organizacji proobronnych, drużyn ASG , jak i żołnierzy zawodowych i rezerwy, urzędników administracji państwowej i samorządowej, decydentów i polityków. Także będziemy starali się zainteresować ideą Obrony Terytorialnej wszystkich tych, którzy nigdy nie służyli w wojsku, nie posiadają wiedzy z zakresu obronności państwa oraz wszystkich przekonanych i nieprzekonanych do tego przedsięwzięcia.

 

wszelkie info na stronie obronanarodowa.pl lub pod adresem alek_89@o2.pl

Link to post
Share on other sites

Prosiłbym (a pewnie nie tylko ja jestem tym zainteresowany) o kilka informacji w pigułce, które może i są na stronie, ale nie chce mi się szukać (a wiele osób pewnie nie ma na to czasu).

Załóżmy, że dołączyłbym do Stowarzyszenia. Co mi to da?

- Czy Wasze działania ograniczają się do walki formalnej (ustawa) o stworzenie wojsk OT?

- Czy są jakieś ćwiczenia, manewry?

- Czy to coś mnie kosztuje?

To tak na początek.

Link to post
Share on other sites

Nie wymagamy dołączenia do stowarzyszenia by być w formacji. Zrzeszamy ludzi ze środowisk proobronnych. Co do ustawy to wysłaliśmy projekt wspólnie z rektorem Akademii Obrony Narodowej na ręce szefa BBN gen. Kozieja i szefa MON. Co do ćwiczeń, to oddziały funkcjonuja jako plutony lekkiej piechoty i zgodnie z założeniem odbywane są kursy specjalistyczne:

 

-kurs unitarny

-kurs piechoty

-kurs rozpoznania

-kurs walki w mieście

 

Wszystkie one sa prowadzone przez zawodowych wojskowych i ZS Strzelec. Ponadto podczas zajęć kładzie się nacisk przede wszystkim na szkolenie ogniowe. A co do kosztów to cena takiego kursu to koło 100 zł na tydzień manewrów, staramy się by było jak najtaniej. Natomiast działalność na szczeblu regionalnym jest ustalana we własnym zakresie. Koszty są minimalne w tym przypadku, gdyż idąc na współpracę z wojskiem bardzo idą nam na rękę. Ostatnio bralismy udział w manewrach NSR w Biedrusku. Robiliśmy za grupe dywersantów a cała jednostka miała za zadanie nas odszukać ;)

Link to post
Share on other sites
  • 1 month later...
  • 3 weeks later...
  • 3 weeks later...

Witam,

 

No ciekawe... ale za różowo to wygląda... Z Ofem jesteśmy od ponad roku w ZS Strzelec "Wągrowiec" w oddziale Mosina-Puszczykowo chcąc lokalnie wrócić do zabawy w wojsko i mamy mega turbo problem aby znaleźć kogoś kto nas będzie szkolił i naszych podopiecznych min. z klas wojskowych. Jak gdzieś się uda, że ktoś z GROMu znajdzie chwilę to popierdzielamy 100 km aby 4 godzinki się podszkolić. Wszelkie sensowne kontakty jakie do tej pory udało nam się nawiązać to zazwyczaj urywały się z braku czasu osób kompetentnych. Podejrzewam, że kwestia odpowiedniej kasy i czas przestałby być problemem. Wszelkie fajne szkolenia też kosztują kupę kasy... A nawet jeśli się wyszkolimy to z czym pójdziemy walczyć? Z replikami czy wiatrówkami? Taka forma obrony ma tylko sens jeśli jest to robione jak w Norwegii gdzie w momencie jak jest stan gotowości to rezerwiści dostają do chaty full oporządzenie, racje żywnościowe, G3 i kilka paczek amunicji. Zresztą jak walnie w nas bomba atomowa to nic poza białymi prześcieradłami nam nie pomoże :P

Link to post
Share on other sites

... Zresztą jak walnie w nas bomba atomowa to nic poza białymi prześcieradłami nam nie pomoże :icon_razz:

 

Amen.

 

Jak sam widzisz, na Lubelszczyźnie temat tworzą w zasadzie ludzie, którzy mają dostęp do broni ostrej, sprzętu, szkoleniowców itd.

I zgadzam się, bez takiego wsparcia się nie da. Nie każdy jest gotowy kilka razy w roku jeździć na szkolenia i na pewno wyłożyć na to swoją kasę - są inne priorytetowe potrzeby życiowe.

 

Na chwilę obecną BBN nic nie powiedziało, więc... nic się w tej materii dla szarego obywatela nie zmieni. Może za jakiś czas, ale kiedy... nie wiadomo.

 

Pozdr,

Bosman

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...