Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Luźny pomysł dotyczący komercyjnego pola Airsoftowego


Recommended Posts

Inwestycja spora, ale (załóżmy) jednorazowa (na jakiś czas).

Trzeba jednak pamiętać jeszcze o serwisowaniu / naprawach broni, bo zakładasz, że sprzęt będzie użytkowany w sposób ciągły - więc będzie podlegał usterkom / awariom ; to będą koszta powtarzalne roczne.

Do tego musisz uwzględnić inne koszta stałe typu ZUS (jeśli działalność stała), ubezpieczenie, dozorowanie obiektu, opłaty za prąd (jeśli ma być jakieś ew. oświetlenie), paliwo na dojazdy do obiektu itp., no i podatek dochodowy na końcu.

 

Propozycja wg mnie fajna. Jak byś jeszcze wyposażył ten killinghouse w automatyczne tarcze sterowane silnikami, żeby stworzyć interaktywną strzelnicę, jako alternatywę do rozgrywek drużynowych, to byłaby dodatkowa atrakcja i nieco frekwencję by pewnie podniosło (ale to znowu podnosi koszt inwestycji). Same rozgrywki drużynowe pewnie nie będą się odbywały 7/7 dni w tygodniu ;muszą się zebrać dwa zespoły maniaków przecież. - Ja bym szacował opłacalność na prognozie 2-3 rozgrywki / mc w ujęciu 10 mcy w roku.

 

Myślę, że czas zwrotu inwestycji wyniesie :zastanawia: ... ok. 5-15 lat :icon_biggrin:

Później zaczniesz zarabiać :icon_wink:

Ale mogę się mylić, bo dokładnych obliczeń nie robiłem, więc trochę strzelam, że tak powiem :bialaflaga:

 

A może zamiast inwestować w repliki, to na początek samą strzelnicę zbuduj (dużo niższe nakłady) i użyczaj odpłatnie teren zainteresowanym ekipom - maniacy przecież sprzęt mają swój, zobaczysz przynajmniej jakie jest zainteresowanie, zanim wyłożysz większe pieniądze.

Edited by JarekPN
Link to post
Share on other sites

A może zamiast inwestować w repliki, to na początek samą strzelnicę zbuduj (dużo niższe nakłady) i użyczaj odpłatnie teren zainteresowanym ekipom - maniacy przecież sprzęt mają swój, zobaczysz przynajmniej jakie jest zainteresowanie, zanim wyłożysz większe pieniądze.

Szczególnie, że nieairsoftowcy zazwyczaj nie kojarzą nazwy "airsoft" czy ASG. Spróbuj przekonać kogoś do airsoftu po prostu mu o tym opowiadając - większość odpowie, że "paintball lepszy" (mimo, że większość z nich nie strzelała ani w paintball ani w ASG). Ciężko byłoby więc zwabić potencjalnych klientów spoza środowiska bo albo w ogóle nie wiedzą co to jest albo od razu zakładają, że paintball jest lepszy.

Niektóre ekipy mogłyby tam przyjeżdżać ćwiczyć CQB na sucho - warto więc wyposażyć chociaż kilka pomieszczeń w funkcjonalne drzwi (czyli normalne drzwi z klamką, a nie tylko otwór w ścianie), sprzedaż granatów hukowych czy podobnych sprzętów (niekoniecznie dla wszystkich, ale dla znanych i zaufanych ludzi lub po podpisaniu odpowiedniego papierka).

Link to post
Share on other sites

Cześć, rozwój rynku aren airsoftowych rozwija się cały czas w Polsce. Dość dużą konkurencją jest ilość pustostanów oraz lasów, w których organizowane są darmowe, niedokońca profesjonalne imprezy.

Zanim zaplanujesz i zainwestujesz w ten interes, dogłębnie przeanalizuj rynek. Sam plan pola nie wystarczy. Musisz wiedzieć co dokładnie chcesz zaoferować, jaki rodzaj ośrodka założysz: indoor czy outdoor, czy będzie to pod zieloną czy czarną taktykę. Ile osób ze środowiska będzie korzystać z areny (oraz jak często), ile rodzajów sportów będziesz oferować, jakie będą dodatkowe usługi. Większość ośrodków, które badam, zarabiają na organizowaniu imprez okolicznościowych, integracyjnych, itd. Z samego wynajmu pola nie utrzymasz się...

300 metrów kwadratowych to jest za mała powierzchnia do organizacji rozgrywek. Chyba, że mowa o NERF war lub strzelnicy-torze dla małych dzieci :icon_wink:

Jeśli będziesz zainteresowany areną, daj znać. Postaram się pomóc :icon_wink: Moja praca doktorska dotyczy projektowania ośrodków sportów paramilitarnych :icon_wink:

Pozdrawiam

Adam / archi_starosta

adam.siniecki@put.poznan.pl

 

...nic nie wspomniałem o comiesięcznych kosztach stałych: czynsz (w przypadku hali od kilku tysięcy zł wzwyż), rachunki za media (prąd, ogrzewanie, woda...), rata za kredyt, składki, podatki, ubezpiecznia itd.

 

Po prostu... jak grać Panie Premierze, jak grać?

Edited by archi_starosta
Link to post
Share on other sites

Archi, w ogóle zapoznaleś się z tym tematem? Może i jesteś specjalistą w tej dziedzinie, ale chyba nie przeczytałeś w ogóle pierwszego posta.

Będzie tam symulowany budynek za pomocą słupków z rozpiętą między nimi plandeką - jak myślisz, jaka to taktyka? O sufitach autor raczej nic nie wspomniał więc można powiedzieć, że będzie to outdoor. Skoro to będą tylko słupki to chyba nie będzie to budynek więc czynsz i pozwolenia budowlane odpada.

Link to post
Share on other sites

Galithar, Masz rację, przepraszam źle przeczytałem / policzyłem :)

MarekMac, w pełni zgadzam się z Twoimi poradami i uwagami. Chcę jedynie zwrócić uwagę, że trzeba zastanowić się nad wszystkimi aspektami inwestycji. Każde z typów ma swoje plusy i minusy.

 

Jeżeli koledze wystarczy rozwiązanie sezonowe, to jak najbardziej może wbijać słupki. Proponuję sprawdzić rozwiązania w Union Battle City w Japonii, bardzo fajna miejscówka: http://www.battle-union.jp/field.html.

Starając się jednak o dotacje, warto zastanowić się nad wariantem z małą halą (choćby namiotem) pozwalającą działać cały rok.

Link to post
Share on other sites

Zanim będę w ogóle zdolny do czegokolwiek w tym temacie, to minie minimum 2 lata, toteż czasu aby wszystko przemyśleć jest OK.

 

Zastanawiałem się też jakiej plandeki dokładnie użyć do budowy ścian. Jakieś pomysły? Powiem, że z tańszych opcji - tj. folia budowlana i taka jak tu na zdjęciu: http://specwog.bujinkan.hr/cutenews/data/upimages/Killing-house.jpg , czyli zwykła, kosztująca u mnie 20 zł za kawałek 4x5m po testach odpadają na bank. Dlaczego? Strzelałem z metra z pistoletu springa (170 fps) i obie na wylot przeleciały. Takie coś nie może mieć miejsca, bo wtedy będą przez ściany siać. Macie ciekawe pomysły co może być użyte jako ścianka ? Podpowiem, że potrzeba ok. 1300-1500 m2 z pobieżnych obliczeń. Jak na razie głównym pomysłem jest plandeka z allegro, którą opisują jako "grubą i wytrzymałą" . Tutaj jej kawałek : http://allegro.pl/plandeka-plandeki-3x4-zielono-srebro-gruba-120g-m2-i4506792693.html.

 

Co do budowy strzelnicy, to nie wiem czy to wypali, bo raczej airsoft opiera się na dynamicznej rozgrywce, a nie strzelaniu do tarczy. Tutaj prędzej bym widział wiatrówki :D

Co do zadaszenia, to obawiam się, że raczej odpada, bo potrzeba by było pewno pozwolenia budowlane etc.... a o kosztach budowy dachu nie wspominając. :)

Link to post
Share on other sites
  • 2 weeks later...

Szkoda, że w polsce nie ma żadnego pola asg które byłoby kalką 1:1 jedną z map z Counter Strike :D Walki 5 v 5 ahhh czysta finezja. Może warto poszukać jakieś gotowej mapy właśnie z gier ? Osoby projektujące mapy do gier typu Battlefield Call of duty lub właśnie counter strike dbają oto aby gracz nie mógł kampić przez cały mecz w jednym miejscu wymuszając dynamikę gry.

Link to post
Share on other sites

Na tego typu działalność będzie dość trudno znaleźć finansowanie dotacjami, ale szansa jest. Niestety, nowe dotacje unijne ruszają dopiero w przyszłym roku, więc trzeba śledzić temat.

Poszukaj w swoim rejonie firmy, która profesjonalnie zajmuje się dotacjami. Są takie, pod zadany temat opracowują projekt, wniosek i pilotują całe postępowanie. Oczywiście biorą za to wynagrodzenie, jakąś zaliczkę i później prowizję od uzyskanej kwoty. Pomagają również w późniejszym rozliczeniu dotacji.

Link to post
Share on other sites

Jeśli chodzi o zadaszenie, to wydaje mi się że wystarczy brezent - nie trzeba od razu stawiać hali. Poza tym, zadaszenie pozwala grać niezależnie czy pada czy nie, co daje przewagę nad zwykłymi strzelankami. Plandekę czy brezent można próbować zwijać przy dobrej pogodzie by zapewnić dostęp światła słonecznego i w ten sposób wyciąć koszty oświetlenia, a gdy jest zadaszenie, to oświetlenie w środku może być w większości słabe-będzie bardziej atrakcyjnie ;)

Jeżeli zima będzie łagodna z małą ilością śniegu, to zadaszenie pozwala też w tym okresie organizować strzelania.

Edited by Kapitan
Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...