Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

M4 [Ares / Amoeba]


Recommended Posts

Mam tą wersję - http://www.specshop.pl/product_info.php?products_id=12581&name=Amoeba_Airsoft_-_M4-CCC-S-BK_Tactical_Pistol_-_Czarny_-_AM-006-BK

 

Miałem już pełen przekrój eMeczek - od "chińczyków" po G&P/KA, ale nigdy z plastikowym body i troszkę miałem obawy jak to będzie - zwłaszcza po plastikowym MP5 od CA, które rozwaliło się momentalnie. Na szczęście bezpodstawnie. Tworzywo sprawia wrażenie bardzo solidnego, ścianki są grube, nic nie trzeszczy i się nie wygina. Powierzchnia jest matowa, odrobinę chropowata. Jeśli nie wiesz, że to jest tworzywo, to w życiu się nie zorientujesz, dopóki nie weźmiesz do ręki. Jeśli miałbym wybierać między chińskim znalem, a tym tworzywem - to zdecydowanie Amoeba. Co prawda nie uderzyłem jeszcze nią o nic jakoś konkretnie, bo była strzelana dość mało, ale nie sądzę, by cokolwiek się z nią stało. Jedyny detal, który może razić purystów, to brak "dust covera" - jest tylko blaszka zakrywającą komorę hopka. Nie ma też "bolt catcha". Fajny jest za to powiększony przycisk zwalniania magazynka. Selektor ognia ma u mnie minimalny luz, ale wybiera pewnie, z "klikiem".

 

Kolba sprawia wrażenie dość rachitycznej na pierwszy rzut oka, ale jest sztywna i nie ma żadnych luzów. Przynajmniej na razie. Chwyt przedni jest spasowany idealnie. Ogólnie nie ma się co przyczepić do wykonania zewnętrznego.

 

Świetnym rozwiązaniem jest atrapa tłumika, która przedłuża lufę wewnętrzną. Sądziłem, że będą problemy z celnością czy "uciekaniem" kulek po jego montażu, ale centruje się bez problemu i dopycha go do lufy w replice sprężyna w środku tłumika. Jego montaż daje ciekawe efekty jeśli chodzi o FPSy. Stockowo miałem dość mocną sprężynę, która dawała ok. 420 FPS (z tłumikiem - wartości orientacyjne, bo nie pamiętam dokładnie) a po jego zdjęciu - 330 FPS. Niestety ROF był średni na lipo 7,4V (około 12 k/s). Wymiana sprężyny na trochę słabszą dało 390 (tłumik) i 300 FPS (bez tłumika). Zamontowanie bardzo słabego springa (nie wiem jakiego, ciąłem zwoje) dało 300 FPS i 14 k/s (z tłumikiem, na batce 7,4). Na tym springu więcej strzelałem testowo (miała być pod CQB) i przy tej mocy oczywiście nie ma cudów - to nie TM . Zasięgu jest maks 45 metrów, ale bardzo celnie z atrapą tłumika.

 

Stockowa gumka by mogła troszkę lepiej kręcić - podejrzewam, że po jej wymianie było by +5 metrów spokojnie. Wygląda na to, że stockowy spring 420 FPS powinien dawać przyzwoity zasięg, ale nie miałem jeszcze potrzeby i okazji tego sprawdzać - jak wspominałem replika była pod imprezy "low power" i jako zapas.

 

Do tego dochodzi szybka wymiana sprężyny. Niestety pod warunkiem zrobienia drobnej modyfikacji tyłu body. Teoretycznie po zdjęciu kolby można by się było dobrać do prowadnicy sprężyny, ale jej wyjęcie nie jest możliwe bez zrobienia dwóch kilkuminimetrowych szlifów małym pilnikiem na "skrzydełka" prowadnicy sprężyny, które blokują je w GB po przekręceniu o 180 stopni. Inaczej prowadnica nie chce przejść przez pierścień mocujący kolbę do body. Modyfikacja jest łatwa, bo to tworzywo i nie wpływa na stabilność montażu kolby - dosłownie wypiłowanie dwóch kwadracików po kilka mm - inaczej do szybkiej wymiany springa trzeba było by wyciągać GB z obudowy, a wiadomo, że to jest męka w eMkach...

 

Fajna jest komora hopka - co prawda plastikowa, ale przypomina Madbula/Prowina - ma regulację na wygodnym pokrętle w stylu G36, a nie klasyczną eMkową regulację. Niestety przy regulacji hopa trzeba trzymać odciągnięta rączkę przeładowania, bo nie ma bolt catcha... Za to sama regulacja jest dużo łatwiejsza i precyzyjniejsza.

 

Odczuwalne jest zamontowanie w niej tego EFCS - czuć, że spust nie jest mechaniczny. Ogień pojedynczy można prowadzić naprawdę z dużą szybkością. Praktycznie wszystkie moje repliki mają mosfety, ale tu muszę przyznać, że jest jeszcze lepiej. Reakcja na spust jest natychmiastowa. Sama kultura pracy jest bardzo przyzwoita (przynajmniej mojego egzemplarza) - nie słychać jakoś szczególnie pracy zębatek czy tłoka (a ma metalową listwę). Słychać za to dobrze jedynie uderzenie głowicy tłoka (chyba jest metalowa), co daje trochę hałasu.

 

Co do magazynków to nie wygląda na wybredną. Sprawdzałem co prawda na razie plastikowe midy KA i T-MAGi Magpula, ale z moich doświadczeń wynika że jeśli one pasują i podają - to nie powinno być problemów. Nie chciał za to dobrze podawać elektryczny hi-cap ACMa na auto...

 

Żeby nie było za różowo. Prowadnica sprężyny jest słabiutka - łożyskowanie to podkładka, prowadnica jest ze słabego plastiku, a metalowa podstawa z gniazdem na imbus do szybkiej wymiany springa jest bardzo miękka i wyraźnie wyrabia się już po kilku wymianach springa. Pasuje ta - http://www.specshop...._do_G36_-_SG-02 i jest dużo lepiej.

 

Mało miejsca jest na baterię - wchodzą dobrze tylko klasyczne sticki Ni-MH. Z trudem udało mi się zmieścić dwudzielne Turnigy Nano-tech 1300 mAh (te co wchodzi do kałasza) strasznie kombinując z jego ułożeniem i delikatnie dopychając. Może się zdarzyć, że inny egzemplarz nie będzie pasował, bo mój wszedł dosłownie "na styk". Wolę nie myśleć co się stanie jak trochę spuchnie... :icon_biggrin:

 

Dwie inne baterie - http://rsov.com/prod...d=3464&cateId=0 oraz http://rsov.com/prod...=12930&cateId=0 weszły. Ostatnia z trudem, ale weszła. Rozwiązało to problem ROFu na 7.4 i stockowej sprężynie.

 

Ten "garb" na baterię sprawdza się też świetnie jako podwyżenie RISa. Można bez problemu zamontować mały niedrogi kolimatorek w stylu T1 czy Doctera na tej szynie i spokojnie przez niego celować, co jest trudne na standardowej eMce bez podwyższenia.

 

A i jeszcze jedno - gwint tłumika jest CW (jak w G&P). I jeśli nie mamy założonego tłumika, to zostaje nam goły gwint. Świetnie pasuje do niego coś takiego - http://rsov.com/prod...=14764&cateId=0 - średnica jest dokładnie taka jak fabrycznej atrapy tłumika, wygląda świetnie i fajnie wtedy hałasuje - dając niezły efekt psychologiczny :icon_biggrin:

 

Niestety replika zaliczyła też pierwszą awarię i to po dosłownie 1k kulek. Przestała się cofać dysza (jest kompresja) - pewnie pękła listwa przerywacza albo sprężynka poszła. Nie miałem siły i czasu oddać jej na serwis. Jak będzie jakaś diagnoza to dam znać co się stało.

 

Mimo tego ostatniego wybryku generalnie jestem na razie zadowolony z zakupu. Można mieć bardzo poręczną i lekką replikę do CQB 300/360 FPS (akurat u nas takie są często imprezy) regulując moc sprężyna/montażem atrapy tłumika czy można mieć zapas do lasu (ja miałem stockowo 420 FPS!), a po zdjęciu tłumika wejść do budynku z 330 FPSami. No i jest to chyba jedna eMka w której (po modyfikacji) da się naprawdę szybko wymienić sprężynę. Jeśli komuś nie przeszkadza, że replika tak naprawdę nie istnieje w wersji "ostrej" i nie musi być "metal body" to można się zastanowić nad zakupem.

Edited by PitBear
Link to post
Share on other sites
  • 2 years later...
  • 1 month later...
  • 3 months later...

Jestem posiadaczem Amoeba Am013 (czy szczęśliwym? – podsumowanie na koniec) i postaram się przedstawić tą replikę od strony użytkowej.

 

Przez kilka miesięcy posiadania wypróbowałem sporo kombinacji mocowych i wyposażeniowych. Jeśli chodzi wygląd zewnętrzny, to sporo już zostało powiedziane wyżej. W większości się zgadzam, wykonanie, spasowanie i wytrzymałość stoją na bardzo wysokim poziomie. Wrażenie jest niesamowite (dodam, że tylko przez ostatnie półtorej roku przewinęło się przez moje ręce 5 replik różnych producentów – emki i scar – także mam porównanie). Jedynym mankamentem jest luźna kolba na prowadnicy – być może to tylko ja tak mam. Waga blisko 2,5 kg nie jest uciążliwa, a jednocześnie nie ma się wrażenia, że to tandetna chińska zabawka. Dodając kolimator, baterię, chwyt, latarkę i już zbliżamy się do 3kg.

 

Replikę wziąłem jak miała 3 miesiące, a właściwie zamieniłem za Dytaca, więc byłem przekonany że jest to sprzęt o niskim przebiegu.

Od razu wymieniłem komorę na Airsoftpro oraz lufę na tornado (własnoręcznie przycinana – to był błąd, a przy okazji wyleczyłem się z tanich luf). Tutaj muszę zaznaczyć, że lufa wewnętrzna nie ma 300mm długości jak to jest podane w sklepach, tylko 313mm, a przez to ogranicza nam się wybór przy wyborze precki, o czym będzie na koniec. Jeśli chodzi o reakcję na spust –miodzio! Niektórzy zastanawiali się dlaczego używam auto w CQB - nie używam, tak szybko można strzelać na semi.

 

Niestety nie wszystko było tak kolorowe. Zasięg ok 25-30m na obu sprężynach… Pierwsza załamka. Dokupiłem 3 sprężyny – 90, 100 i 120. Potem chronowanie i kolejna załamka… Na sprężynie 90 wypluło niewiele ponad 250fps, na 120 mniej niż 350fps – serce stanęło mi w gardle. Rozebrałem GB (przyznam, że rozbieranie i składanie gb z szybką wymianą sprężyny to sama przyjemność i już nie trzeba nienaturalnie wygiętych palców do jego złożenia) w celu sprawdzenia szczelności w cylindrze – bingo! Okazało się, że tłok dość szybko opada. Teoretycznie mogłem zamówić nowy oring na głowicę tłoka tłoka, ale postanowiłem zrobić to porządnie i na dłuższy czas. Zmieniłem głowicę tłoka, cylinder na typ odpowiadający długości lufy, podwójnie doszczelnioną głowicę cylindra i dyszę na airsoftpro (ponoć najlepiej pasują do komór aisoftpro). Tym samym sposobem co wcześniej sprawdziłem szczelność - tłok nie opadał - złożone. Do tego zrobiłem r-hop z gumy sugru. Po przestrzelaniu na najsłabszej sprężynie zasięg wzrósł dwukrotnie! Chrono wykazało blisko 370fps na sprężynie 90 i 455fps na 120. Musiałem przyciąć sprężynę 100 o blisko 2cm, żeby zmieścić się w 350fps do CQB. W późniejszym czasie wywaliłem r-hopa (może źle to zrobiłem, a może sugru nie jest dobrym rozwiązaniem) i wstawiłem flat hopa, przez co mam wrażenie że kulka leci bardziej przewidywalnym torem lotu, czytaj płaskim.

 

Reasumując, jestem szczęśliwym posiadaczem Amoeby. Wystarczy 5min, żeby dostosować moc do CQB lub do lasu. Przyszły użytkownik powinien wziąć pod uwagę ewentualność wymiany oringa na głowicy tłoka, lub całego zestawu. Być może ja trafiłem na kiepski egzemplarz, a może przez 3 miesiące poprzedni użytkownik wypluł tryliard kulek i układ rozszczelnił się naturalną siła rzeczy – nie wiem.

Fakt jest taki, że po zainwestowaniu niemałych pieniędzy odnalazłem swojego „złotego grala”, czyli replikę której mogę używać w CQB i w lesie. Do tego idzie jeszcze lufa promyka.

 

No i właśnie, kwestia lufy. Problem tej repliki polega na tym, że atrapa tłumika jest całkowicie pusta w środku i jest zakończona nakrętką, która ma średnicę taką, żeby ustabilizować lufę wewnętrzną. Długość otworu stabilizacyjnego to niewiele ponad 8mm, czyli mamy około 8mm na dopasowanie długości lufy. W praktyce nie wsadzimy lufy krótszej niż 307mm (bo osiądzie ona kawałek przed otworem centrujący i kulki będą się o niego dodatkowo odbijać), a lufa powyżej 315mm będzie zwyczajnie wystawać z tłumika. Na domiar złego lufa zewnętrzna z tłumikiem stanowi jedność, czyli jak wymieniać to całą lufę zewnętrzną, ALE musi być jakaś atrapa tłumika dźwięku, ponieważ ponieważ po dokręceniu śrub od szyn ris na przednim chwycie stabilizują one lufę zewnętrzną w stosunku do przedniego chwytu - mam nadzieję że nie zamotałem :)

 

W polskich sklepach znalazłem 4 lufy o długości 310mm – Big Dragon, SRC, Maple Leaf i Prometheus (przybliżone ceny, kolejno 80zł, 110zł, 150zł, 330zł). Zatem z jednej strony wybór jest chyba oczywisty, natomiast z drugiej to kolejny spory wydatek.

 

Aha, jeszcze jedno. Nie sprawdzałem tej repliki na baterii 11.1, używam tylko 7.4, głównie z racji tego że niestety jest mało miejsca na baterię, więc wolę mniejszy voltarz, ale pojemniejszą batkę. Zresztą i tak strzelam na semi :)

 

Liczę na to, że moja opinie nie jest offtopem i komuś pomoże w decyzji.

Link to post
Share on other sites
  • 1 month later...

Do mnie niedawno doszła am007 http://www.specshop.pl/product_info.php?manufacturers_id=300&products_id=13666&name=Amoeba_Airsoft_-_AM-007_Combat_Gear_Series_-_Czarny_-_AM-007-BK

Jestem mile zaskoczony tą repliką jeśli chodzi o plastik, wygląda na naprawde wytrzymały. Szybkostrzelność na 11,1 lipo jest zadowalająca. Wymieniłem odrazu gumke na guardera. W moim egzemplarzu osiąga moc 345fps +/- 2fps, także w sam raz na cqb, ale zasięg mimo krotkiej lufy nie jest zły. Kolba ma lekkie luzy, nie wiem czy wina samej kolby czy prowadnicy i magazynek który dostaje się razem z repliką luźno siedzi w komorze choć kulki podaje dobrze, wydaje mi się że ma za duże okienko na zatrzask ale to porównam jak przyjdą magi guardera i battleaxe. Miejsca na batke jest sporo, w prowadnicy jak i w kolbie.

Teraz zastanawiam się na wydłużeniem lufy, tłumik amoeby z lufą wewnętrzną czy madbula steelbull 229mm 6.03 + tłumik 15x3,5cm np fma spook ?

Link to post
Share on other sites
  • 1 month later...

Mam prośbę do posiadaczy Honey Badger Amoeba - zależy mi na zmierzeniu ile milimetrów dysza wystaje Wam z gearbox'a (u mnie to 11,5mm) Po wymianie sprężyny i gumki hop-up moje replika przez chwilę podawała co 2/3 kulkę a potem przestała strzelać. Doszedłem do tego, że to z dyszą coś musi być nie tak, bo naciskając palcem na kilka kulek które wrzuciłem do kanaliku komory hopka, nie wchodzą do lufy, bo blokuje je dysza, która przy strzale cofa się delikatnie, ale nie na tyle, by przepuścić kulkę. Rozebrałem jeszcze gearbox, by wykluczyć jakąś wewnętrzną usterkę, ale wszystko wydaje się być ok, jedynie kulki nie są podawane.

Pisałem także w dziale technicznym, niestety nie uzyskałem żadnej odpowiedzi.

 

Pozdrawiam

Link to post
Share on other sites
  • 3 months later...
  • 2 years later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...