Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Zapłon nowej baterii LiPo


Recommended Posts

Ja myślę, że dobrym rozwiązaniem będzie jakieś naczynie ceramiczne (np doniczka) z położonym na wierzchu woreczkiem wypełnionym piaskiem. W razie zapłonu woreczek się przepala i piasek wsypuje do środka gasząc wszystko. Widziałem coś takiego na internecie i wydaje się dobrym rozwiązaniem, tylko czy będzie działać... Co myślicie?

 

Pytanie drugie: Czy doniczka wytrzyma temperaturę? Kiedy moja bateria zaczęła pęcznieć wziąłem to co miałem w danej chwili pod ręką - ceramiczny talerz. Przykryłem drugim i wyniosłem na dwór. Kiedy doszło do zapłonu talerze pękły...

Link to post
Share on other sites

Tu

. Gdzieś tak od pierwszej minuty pokazane jest jak działa LiPo Bag od GF. Torba leży na desce, a ta tylko się zaczerniła (a właściwie są to pozostałości od torby - widać na końcu filmiku). Jeśli więc nawet doszłoby do zapłonu batki w torbie to zagrożenie pożarem jest niewielkie (pod warunkiem nie trzymania tego w pobliżu łatwopalnych materiałów).
Link to post
Share on other sites

Najlepiej wybudować bunkier i w nim ładować baterie do karabinów na kulki :icon_wink: Jaracie się tymi zapłonami jak szóstoklasiści Świerszczykiem :icon_razz:

Nie jaramy sie tymi zapłonami tylko próbujemy im zapobiec. O mały włos domu sobie nie spaliłem, więc wolę następnym razem być przygotowanym w najlepszy możliwy sposób, a że nie mam w tej kwestii doświadczenia więc pytam i kombinuję... Uwierz mi, że to nie jest miły widok, gdy w ogrodzie pali Ci się bateria żywym ogniem, a dzieci stoją z boku i pytają czemu się pali ? Nawet nie chcę myśleć co by było gdyby samozapłon nastąpił w domu...

Link to post
Share on other sites

Matusiu, toż to ja narażam siebie, sąsiadów, cały blok i pół osiedla na kataklizm zbliżony do armagedonu, ładując LiPo w domu, na parapecie, bez żadnych osłon... :icon_eek2:

Zaraz jadę na złomowisko, tam można czasami kupić takie specjalne żeliwne skrzynki jakie były w wyposażeniu transformatorów stacji średniego i wysokiego napięcia... :icon_eek2:

Edited by Powała
Link to post
Share on other sites

Matusiu, toż to ja narażam siebie, sąsiadów, cały blok i pół osiedla na kataklizm zbliżony do armagedonu, ładując LiPo w domu, na parapecie, bez żadnych osłon... :icon_eek2:

Nie ma to jak podjeść do tematu z odpowiednią powagą...

Wystarczy drobny wypadek - awaria ładowarki albo samego pakietu, a od baterii ładowanej na parapecie „zaświecą” (tak jak w tym starym dowcipie) Ci się firanki. A potem nie trudno już o pożar całego mieszkania. Masz na taką okoliczność gaśnicę pod ręką?

Link to post
Share on other sites

To ja mam pytanko z tej dziedziny, ale jakby z drugiej strony. Czy naładowana poprawnie bateria, która "sobie leży" też może ulec samozapłonowi (np. z powodu wady fabrycznej albo "czegoś innego").

Pytam bo mi napędziliście stracha z tymi pożarami, a że w sumie mam 12 pakietów i trzymam je po prostu na półce to teraz nie będę mógł przez Was wysiedzieć spokojnie w pracy :icon_smile:

Nadmieniam, ze ładowanie zawsze (ale to zawsze) przeprowadzam przy pełnej kontroli wzrokowej (no powiedzmy, że pakiet jest w zasięgu wzroku, a nie że się na niego gapię 4 godziny :icon_smile:). Staram się też rozładowywać je do poziomu storage, ale czasami zaraz po strzelance mi się nie chce, albo zwyczajnie nie mam czasu i bywa, że niektóre leżą naładowane (niektóre na maksa jak mi się nie uda ich użyć) po kilka dni (maks. tydzień).

BTW. Zwykła gaśnica samochodowa wystarczy "jakby co", czy powinienem kupić jakąś "specjalną"? :)

Edited by GuloGulo
Link to post
Share on other sites

Z tego co ja się zorientowałem to bateria może ulec zniszczeniu tylko podczas ładowania i rozładowywania (nie licząc uszkodzenia mechanicznego). Nie spotkałem się z samozapłonem podczas samego przechowywania, a czytałem ostatnio dość dużo na ten temat. Warunek jest chyba tylko jeden, bateria nie może być przechowywana w jakichś ekstremalnych warunkach typu na mrozie (nie pamiętam od jakich temperatur) lub w wilgoci...

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...