Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Lokalizacja GPS


Recommended Posts

Zwracam się z prośbą o pomoc. Szukam urządzenia lub aplikacji na Androida która umożliwi lokalizowanie ww. urządzenia po współrzędnych GPS.

 

Odpowiecie że aplikacji jest mnóstwo - i racja, ale jak wybrać tą właściwą? Miejscówka w której chcę wykorzystać urządzenie charakteryzuje się słabym zasięgiem sieci komórkowych, dlatego jedyną dostępną opcją jest wykorzystanie tylko i wyłącznie GSM - wszelkie aplikacje wymagające transmisji danych nie będą pracować efektywnie. Dotyczy to zarówno urządzenia lokalizowanego, jak i odbioru informacji.

 

Urządzenie lokalizowane musiałoby przesyłać swoje współrzędne GPS w treści SMS, tak aby po wklejeniu ich do google maps można było określić położenie na mapie. Nie może to być link, serwis, itp. gdyż w miejscu gdzie współrzędne będą odczytywane również nie ma zasięgu umozliwiającego połączenie z internetem. Natomiast po załadowaniu do pamięci urządzenia regionu gry, po wprowadzeniu współrzędnych lokalizacja zostanie pokazana, rownież w trybie offline.

 

Będę wdzięczny za pomoc i sugestie.

Edited by Idol-mk
Link to post
Share on other sites

Jeżeli nie ma dostępu do sieci gsm, to każda aplikacja na androida czy inny telefon odpada. Z gotowych rozwiązań jak na razie przychodzi mi do głowy możliwość wykorzystania APRS, tj. odbiornik gps sprzęgnięty z radiotelefonem, wysyłający współrzędne w formie emisji cyfrowej. Taką można zdekodować przy pomocy darmowego programu na komputerze. Do odbioru również można użyć radiotelefonu.

 

Pozdrawiam

Link to post
Share on other sites

Jak rozumiem zależy Ci na przesyłaniu współrzędnych bezobsługowo? Tzn chcesz żeby aplikacja sama wysyłała sms z koordynatami na wskazany numer telefonu? Jeśli tak - nie jestem w stanie Ci pomóc, bo też nigdy nie spotkałem się z taką aplikacją...

 

ALE... https://play.google....getsystem&hl=pl - ten program pokazuje dokładne współrzędne przy użyciu koordynatów w systemie MGRS (a tego warto używać od samego początku - większość milsimów odbywa się właśnie przy jego użyciu). Po kliknięciu na wartość współrzędnych, automatycznie kopiują się one do "schowka", co umożliwia wysłanie ich smsem bez przepisywania (w telefonach z androidem zazwyczaj dłuższe przytrzymanie pustego pola i wybranie "wklej").

 

Plus jest taki, że po skopiowaniu i wklejeniu koordynatów do drugiego telefonu z tym programem, można zobaczyć po pierwsze położenie na mapie drugiej osoby (jeśli oczywiście jest zasięg internetu komórkowego lub wifi), lub wskaźnik kierunku wraz z odległością do wspomnianej osoby (jeśli działa tylko GPS, bo jesteśmy w przysłowiowej arsch der welt), z którego to możemy sobie zrobić waypoint.

 

Można też koordynaty przekonwertować na system działający w google maps, lub przy użyciu tej strony: http://dominoc925-pa...ts/cs_mgrs.html (której też interfejs jest sporo lżejszy niż GM) bezpośrednio wpisywać i obserwować punkty na mapie (a także np przed wyjściem w teren, jeśli znamy rozkazy, możemy przypisać współrzędne określonym punktom z poziomu przeglądarki)

 

Aplikacja zżera stosunkowo niewiele baterii, jest prosta w obsłudze i niezawodna - testowana na kilku milsimach, porównywana z naręcznymi GPSami Garmina.

 

 

Edit:

Bardzo zaawansowanym programem do nawigacji pieszej na Andka (oraz darmowym) jest również Locus - też obsługuje MGRS i daje setki innych możliwości konfiguracyjnych - włącznie z zapisywaniem map offline pobieranych np z Geoportalu, co przydaje się, kiedy nie ma zasięgu. Niemniej obsługa Locusa jest daleko bardziej skomplikowana.

Edited by Afrati
Link to post
Share on other sites

Dzięki za wszystkie odpowiedzi, rozjasniliscie mi temat. Dane maja być wysyłane bezobslugowo, a wiec juz wiem ze aplikacja na Antka odpada.

 

Patrząc na temat od strony urządzeń, czy ktoś może zetknął się z TK102? Z tego co czytam może zapewnić taka funkcjonalnosc...

Link to post
Share on other sites

OruxMaps. Naprawdę świetny program, a testowaliśmy ich w Revolution wiele.

 

Mapy w trybie offline (z mozliwoscia utworzenia ich online), obsługa KML/GPX, działa na samym gpsie, można używać map geoportalu czy dowolnego innego serwisu, pozycje mozesz albo podać na radiu/smsem,mailem,gołębiem albo użyć opcji multitracking (przy dostępie do transmisji danych można znać pozycję wszystkich wcześniej zdefiniowanych osób).

 

Sam gps, wcześniej ogarnięta mapa offline i nie musisz się już z niczym po nic łączyć.

Link to post
Share on other sites

Ja z zapytaniem do użytkownika @lech - z Oruxem się właśnie zapoznaję, i wygląda na naprawdę użyteczną aplikację. Piszesz, że testowaliście wiele podobnych aplikacji, może będziesz w stanie mnie nakierować na właściwe tory. Poszukuję aplikacji na Androida pozwalającej na automatyczne wysyłanie pozycji SMSem z zadanym interwałem czasowym. Z tego co piszesz Orux może robić coś podobnego przy wykorzystaniu transmisji danych, choć na razie nie dotarłem jeszcze do tego. Ja natomiast potrzebuję następującej funkcjonalności - załóżmy, że wyruszam w góry czy gdziekolwiek, i chcę żeby na określony numer co godzinę był wysyłany SMS z moją pozycją, tak by w razie czego było wiadomo gdzie mnie szukać. Wykorzystanie SMSa jest ważne w przypadku przebywania za granicą, bo jak wiadomo rachunek za GPRS w roamingu niejednego już rzucił na kolana :icon_wink:

Link to post
Share on other sites
  • 8 months later...

załóżmy, że wyruszam w góry czy gdziekolwiek, i chcę żeby na określony numer co godzinę był wysyłany SMS z moją pozycją, tak by w razie czego było wiadomo gdzie mnie szukać.

 

Temat lekko archiwalny ale pozwolę sobie skomentować. W górach nie wykorzytstasz tej funkcjonalności bo przypuszczalnie nie bedziesz mial zasiegu do transmisji danych.. Z tego właśnie powodu rozpocząłem ten temat, w miejscach oddalonych od ośrodków miejskich z zasięgiem potrafi być krucho, i o ile SMSa z reguły da się wysłać bądź odebrać to wszystkie urządzenia wykorzystujące transmisję danych tracą swoją użyteczność.

Link to post
Share on other sites

Nie rozumiem do końca tego problemu z transmisją danych.

 

W oruxie tworzysz sobie mapę offline, używasz tylko gpsu (za którego opłat nie ma). Po cholerę jakakolwiek transmisja danych?

 

Patent z automatycznym wysyłaniem pozycji... szczerze nie wiem.

Link to post
Share on other sites

Już tłumaczę - chodzi mi o automatyczne wysyłanie mojej pozycji, ale SMSem, właśnie z powodów wymienionych powyżej. Poza tym SMS w roamingu nadal nie kosztuje nie wiadomo ile PLN, w przeciwieństwie do transmisji danych. Chodzi mi o taki mechanizm - uruchamiam aplikację (jakąkolwiek, nie chodzi konkretnie o orux), która chodzi sobie w tle, a co zadany interwał czasowy odpytuje GPS o pozycję, wstawia współrzędne do SMSa i wysyła na określony numer. Dzięki temu będę mógł zająć się nawigacją czy ocieraniem potu z czoła bez zatrzymywania się, sprawdzania pozycji, przepisywania jej do SMSa, itd., a ktoś będzie informowany o mojej pozycji, zwłaszcza że w terenie korzystam raczej z ręcznego Garmina. Temat może już lekko archiwalny ale problem jest nadal otwarty, więc będę wdzięczny za sugestie.

Link to post
Share on other sites

Jest sobie taki mały tracker Meitrack MT-90. Ma możliwość cyklicznego wysyłania SMSów zawierających link do map google z zaznaczoną bieżącą pozycją. Można ustawić wysyłanie co określony interwał czasu, co określoną odległość itp. Można na niego również zadzwonić i przeprowadzić rozmowę. Urządzenie po zakończeniu połączenia automatycznie odsyła SMS-a na numer, który dzwonił.

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...