Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Pozwolenie na broń palną sportową


Recommended Posts

Powoli siadam do tematu, aczkolwiek zanim zacznę się interesować dalej, to taka szybka sprawa.

 

Chcę pozwolenie na dwie sztuki - 1 długą i 1 krótką. Zapierdzielam do klubu, zapisuję się, ileś tam trenuję, składam kwity o pozwolenie i dostanę na te dwie sztuki? Nie jara mnie jakoś specjalnie latania na zawodach, wolałbym czas (i pieniądze) przeznaczyć na wizyty na strzelnicy, ale na swoim sprzęcie, jak już pozwolenie na takowy otrzymam.

 

Czy coś pominąłem z grubsza? Czy wymagane jest uczestnictwo w zawodach po zdobyciu pozwolenia?

Link to post
Share on other sites
  • Replies 120
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Mało, rób od razu wszystko (pistolet + karabin + strzelba) i składaj przynajmniej na 5 sztuk. Pozwolenia nie robisz na teraz tylko na dłuższy okres czasu. Wydanie pozwolenia obecnie nie jest uznaniowe, ale rozszerzanie pozwolenia już tak.

Jeśli spełniasz wymagania ustawy to pozwolenie dostaniesz. Co do zawodów - by utrzymać pozwolenie sportowe są wymagane, tyle że nie liczą się wyniki, a uczestnictwo. Ale to nie jest upierdliwe, dwa razy w ciągu roku wyskoczysz na jakiś turniej, odbębnisz łącznie cztery razy pistolet, dwa razy karabin, dwa razy strzelbę i sprawa załatwiona.

Link to post
Share on other sites

Przedłużanie pozwolenia sportowego (koszta roczne)

  • składki w klubie 300zł
  • dwa razy zawody - łącznie 240zł (przy założeniu, że odbywają się na broni i amunicji obiektowej, z własnymi gratami będzie taniej)
  • opłaty administracyjne za te bezsensowne plastiki 50zł+70zł

Link to post
Share on other sites

Czyli wychodzi na to, że nie mogę zrobić papierów na broń, i strzelać tylko na strzelnicy, wymagane są zawody.

 

Jeśli będę starał się o pozwolenie tylko na jeden rodzaj broni - długą - to czy wystarczy uczestnictwo dwa razy w zawodach na rok? Nie chcę ani gładkolufowej ani krótkiej tak w sumie, i jak mam robić, to tylko na długą, jedną broń.

Link to post
Share on other sites

To rób przynajmniej na karabin i pistolet. Od 1.10.2014 można nosić broń sportową w kaburze, z podpiętym magazynkiem i przeładowaną. Tym bardziej, że koszt patentu jest niezależny od ilości konkurencji - na twoim miejscu bym się spiął i przynajmniej patent trzasnął na wszystkie.

Link to post
Share on other sites

1. Broń palną nosi się w kaburach lub futerałach.

2. Broń palną przeznaczoną do ochrony osobistej nosi się w sposób jak najmniej widoczny, w kaburze przylegającej do ciała.

3. Broń palną nieprzeznaczoną do ochrony osobistej, o ile jest to możliwe, ze względu na jej ilość i wielkość, nosi się w sposób określony w ust. 2.

 

Gdzie jest to napisane, że bez naboju w komorze? Oczywiście, że wolno (poza środkami komunikacji publicznej, ale to już reguluje inne rozporządzenie które narzuca jeszcze inne obowiązki oraz miejscami określonymi w ustawie, gdzie broni po prostu wnosić nie wolno). Noszenie broni to w rozumieniu ustawy przenoszenie broni z nabojem w komorze nabojowej.

Z resztą jaki jest sens nosić rozładowaną broń?

Edited by wegorz
Link to post
Share on other sites

Jeden z wielu mitów o broni palnej...

Ech... Zapomniałem, że jak się nie da emotki to w internetach nie wyczują żartu. Więc, pozwólcie, że poprawie:

Podobno każda broń strzela sama raz do roku ;) Jak będziesz nosił rozładowaną to Ci sama nie strzeli i jajek nie stracisz :D.

Link to post
Share on other sites

po ostatniej nowelizacji UOBiA broń sportową wolno nosić (z podpiętym magazynkiem i przeładowaną).

Można to nazwać noszeniem, chociaż tak naprawdę dalej jest to przenoszenie :icon_biggrin: .... w obecnej sytuacji prawnej noszenie broni sportowej i tak mija się z celem

 

Ech... Zapomniałem, że jak się nie da emotki to w internetach nie wyczują żartu.

:icon_lol: :icon_lol: :icon_lol:

Link to post
Share on other sites

Można to nazwać noszeniem, chociaż tak naprawdę dalej jest to przenoszenie :icon_biggrin: .... w obecnej sytuacji prawnej noszenie broni sportowej i tak mija się z celem

Jak przenoszenie skoro ustawa mówi wyłącznie o noszeniu? Wyjaśnij proszę, bo "przenoszenie" broni sportowej z ustawy znikło. I dlaczego "w obecnej sytuacji prawnej noszenie broni sportowej mija się z celem"? Mam broń sportową. Mam prawo ją nosić w praktyce gdzie chcę i kiedy chcę. W razie konieczności Art.25 KK o obronie koniecznej pozwala mi jej użyć. Dlaczego mija się z celem?

Edited by wegorz
Link to post
Share on other sites

Teraz w ustawie jest noszenie tzn można przenosić załadowaną -jedno jest zawarte w drugim.

Jakbym czytał iweb i dyskusję na 143 strony :icon_wink: Co do obrony - jeśli będzie kiedykolwiek zagrożone moje czy członka rodziny życie/zdrowie to kwestia późniejszych problemów jest raczej rzeczą drugorzędną. Inne przypadki to domena wyłącznie Policji. W każdym razie nigdzie nie jest opisane, że obrona konieczna to rycerski pojedynek na wyrównanych zasadach.

Edited by wegorz
Link to post
Share on other sites

orzeczenie Sądu Najwyższego:

"osoba napadnięta nie ma obowiązku ani ratowania się ucieczką, ani ukrywania się przed napastnikiem w zamkniętym pomieszczeniu, ani też znoszenia napaści ograniczającej jej swobodę, lecz ma prawo odpierać zamach wszelkimi dostępnymi środkami, które są konieczne do zmuszenia napastnika do odstąpienia od kontynuowania zamachu".

Na zdrowy rozum zdrowie i życie to jedyne wartości usprawiedliwiające użycie broni. Są w naszym orzecznictwie wyroki uniewinniające, tylko jakoś nie są medialne do wszystkich spraw "hurr-durr pobiegłem za napastnikiem jak już uciekał, wbiłem mu kosę w plecy, a teraz sądzą mnie na 10 lat za przekroczenie granic".

 

Ciekawe kompendium na ten temat: http://bron.iweb.pl/viewtopic.php?t=78616

Link to post
Share on other sites

Podobno we Wrocławiu do otrzymania pozwolenia trzeba koniecznie przedstawić dokumenty z zawodów i to dokładnie w kalibrze i rodzaju o jaki się występuje. Ktoś to może potwierdzić?

 

Nie ale jak posiadasz komunikaty to uzyskanie pozwolenia jest łatwiejsze. Obowiązku nie ma.

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...