Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Zwarcie na LiPo Arma


Recommended Posts

Witam

 

Dosłownie jakąś godzinę temu przypadkowo robiłem zwarcie na pakiecie lipo 7,4V od ARMA Airsoft Technology.

 

Żadnego dymku nie był, bateria się jedynie nagrzała. Nie było spuchnięcia

 

Napięcie na głównych kablach jest.

 

Na balancerze wskazuje na pierwszej celi 7,6V ,a na drugiej celi 4V

 

Nic na razie z pakietem nie zrobię d jutro, kiedy to postaram założyć wtyczkę T-connect.

 

Mogę się czegoś obawiać, czy właściwie wszystko może być w porządku?

 

Pozdrawiam

Link to post
Share on other sites

A mnie zastanawia, jak można zrobić zwarcie na baterii... Przy zmianie wtyku kable odcinamy i lutujemy pojedynczo, i nie ma problemu.

Ja bym jeszcze dla pewności sprawdził wszystkie napięcia zwykłym miernikiem, a później i tak podpiął do ładowania z balanserem.

 

Jakie jest napięcie na głównych kablach?

Link to post
Share on other sites

Częsty błąd nowicjuszy przy zmianie wtyczki... Jakiebto proste chwycić cęgami do cięcia kabli oba naraz...

Na puchnięcie przyjdzie jeszcze pora. Robiąc zwarcie (smażąc ogniwa)wywołujemy reakcję chemiczną w ogniwie...przy kolejnych ładowabiach i rozładowaniach, szczególnie tych gwałtownych ( strzelania, szybkie ładowania) zaczną wytwarzć się gazy w pakiecie i podpuchnie.... Można zmniejszyć objętość gazu zmrażając w lodówce ogniwo przed ładowaniem. Pomaga na jakiś czas. Jak pakiet zwiększy objętośc, że przestanie wchodzić luźno do repliki nie wciskaj na siłę, bo uszkodzisz go mechanicznie i wtedy pożar lub conajmniej zbiszczenie repliki masz jak w banku.

Polecam fora RC w tematyce reanimacji i ratowabai lipoli (stamtąd pomysł ze schładaniem) - goście mają o wiele większe doświadczenie w temacie i o wiele więcej do stracenia od nas...

Link to post
Share on other sites

Biorąc pod uwagę, że dobry pakiet 7,4v do emki kosztuje w granicach 40-50zet, to ja bym ten zwarty pakiet (jeśli faktycznie 1 ogniwo pokazuje te 7,4v) po prostu zutylizował i zakupił inny.

 

A jak kolega zrobił zwarcie to się nie pochwalił. Faktycznie lutowanie wtyku to chyba najbardziej trafne podejrzenie, ale moze był bardziej kreatywny.

Link to post
Share on other sites

Hmm nie wiem czy dobrze to na pewno zmierzyłem.

 

Podłączyłem woltomierzem czarny kabelek do czarnego wyjścia balancera, a czerwonym do kolejnych wyjść.

 

Czarny - czerwony 7.8V

Czarny - niebieski 3.94V

 

Na głównych kablach jest: 7.86V

 

No niestety błąd nowicjusza. Prawdopodobnie godzina i presja czasu zrobiła swoje. Nauczka na przyszłość.

 

Rozumiem balancer to te małe wyjście z trzema kabelkami (czarny | niebieski | czerwony )

 

A błąd jak wyżej, przeciąłem dwa kable na raz... <facepalm>

Edited by Fertoods
Link to post
Share on other sites

Prawidłowe mierzenie napieć jeśli kable sa w tej kolejnosci:

czarny (minus pierwszej celi i całego pakietu), niebieski (plus pierwszej celi i minus drugiej celi), czerwony (plus drugiej celi i plus całego pakietu)

 

mierzymy napięcie całkowiete na balancerze: czarny i czerwony

mierzymy piersze ogniwo: czarny i niebieski

mierzymy drugie ogniwo: niebieski i czerwony.

 

Dziekuję.

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...