Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Wykrywacz urządzeń optycznych (tudzież antysnajper)


Recommended Posts

Wątek o akustycznym systemie wykrywania strzelców przypomniał mi o jednej sprawie, która nie pozwalała mi spać jakiś czas temu.

 

Mianowicie ręczny wykrywacz urządzeń optycznych i optoelektronicznych (nazwa antysnajper kojarzy mi się z hitami allegro ;) )

LINK nr 1

LINK nr 2

 

Tylko jedno pytanie: na jakiej to zasadzie działa?

Jako, że w danych technicznych jest podana moc (4 i 13W) zgaduję, że nie są to urządzenia pasywne.

Może ktoś jakimś cudem wie coś na ten temat?

Link to post
Share on other sites
  • 1 month later...

podejrzewam ze to coś opromiowywuje wiązką podczerwieni obszar na który sie patrzy, a komputer już rozróżni wielką szybę biurowca od małej, o charakterystycznym kształcie soczewki lunety, aparatu itp, która ma zwyczaj być kierowana w kierunku z którego idzie człowiek z tym sprzętem (jako przednia straż)

Link to post
Share on other sites

nie znam sie dokladnie na budowie "plastra miodu" ale skoro światło przechodzi przez to (w końcu przez plaster miodu widać), to IR przejdzie (równolegle z płytkami plastra miodu), tylko że wtedy będzie konieczne patrzenie tym aparatem prosto w celownik (niezbyt miła perspektywa, pozatym snajper i ak zdejmuje osłonkę z lunety dopiero chwilę przed strzałem. (Nie jest to profesionalna wypowiedź znawcy tematu, tylko moje wyobrażenie jak to działa)

Link to post
Share on other sites

Skoro nie wiesz o czym mówisz, to nie mów.

W przypadku plastra miodu wykrycie będzie bardzo trudne - jest on zbudowany z materiałów nie odbijającyh promienowania podczerwonego i jeśli się nie patrzey wprost przez niego soczewki też nie będzie widać. Jeśli snjaper nie będzie akurat strzelał do czujników to małe szanse na wykrycie.

Link to post
Share on other sites
  • 4 weeks later...
  • 3 weeks later...

Antysnajper działa na zasadzie opromieniowania wiązką lasera terenu "podejrzanego" o przebywanie snajpera. Laser wykrywa każdą soczewkę ale wskazuje tylko te, w których obiektywie krzyżuja się nici celownicze.

Pomysł był dziełem jakiegoś poradzieckiego ośrodka badawczego, teraz zajmują się nim Niemcy z Rheinmetall Waffe Munition.

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...