Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Skupienie luf precyzyjnych


Recommended Posts

Z tego co się orientuję, obecnie porównując lufy precyzyjne możemy liczyć tylko na subiektywne odczucia użytkowników. Pewnym wyjątkiem jest test Miracle Mendiego, który był miarodajny, ale nie dotyczył wszystkich interesujących nas luf. Dlatego proponuję poniższy format, który pomógłby nam lepiej zapoznać się z jakością i powtarzalnością luf. Nie ukrywam, że szczególnie zależy mi na parametrach wielkiej trójki: Promyka, PDI i Edgi, bo chciałbym w końcu się dowiedzieć, która faktycznie jest najlepsza :icon_smile: Niemniej mile widziane również byłyby testy tzw. "tanich precluf", bo to ważne porównanie. Od takiej też się zacznie.

 

Moje postulaty:

- dystans: zawsze 15m (różnice będą już widoczne, a na wyniki nie będzie miał dużego wpływu wiatr ani hop-up)

- podajemy największy odchył od punktu celowania (chyba, że strzelamy z imadła, wtedy po prostu rozrzut), ew. zdjęcie tarczy po strzelaniu,

- co najmniej 10 strzałów,

- używamy najlepszych kulek, jakie mamy pod ręką, piszemy jakich użyliśmy,

- w miarę możliwości pomiar w zamkniętym pomieszczeniu,

- przebieg lufy,

- data zakupu lufy, aby móc wychwycić ew. różnice poszczególnych partii, a także szybkość ew. zużywania się lufy,

- replika i rodzaj cylindra, aby wychwycić ew. różnice wynikające ze stosunku objętości cylindra do długości lufy,

- strzelanie z możliwie stabilnej pozycji (leżąc, replika na dwójnogu, a najlepiej w imadle).

Taki test jest prosty i mało pracochłonny, a da nam dobrą wiedzę, co kupić.

 

 

Zacznę od siebie.

Guarder 6,02mm 650mm, kupiona w kwietniu 2014, ok. 3000 kulek przebiegu

SR25 z pełnym, guarderowskim bore-upem

Kulki Guarder 0,43g

Strzelanie na dworze, replika stabilnie oparta na dwójnogu.

 

Wynik: przestrzeliny dość równomiernie rozsiane max. 5,5cm od punktu celowania, na 15 strzałów 9 mieści się w kole o promieniu 3cm. Najdalej położone od siebie przestrzeliny - 8cm.

Tak, luneta mogłaby być pewnie lepiej wyzerowana, ale ciężko to zrobić przy takim rozrzucie.

 

Zachęcam kolejne osoby do podzielenia się wynikami, szczególnie właścicieli Edgi, PDI i Promyka :icon_smile:

20150925_235112.jpg

Edited by Stopa
Link to post
Share on other sites
  • 2 weeks later...

Powiem tak im droższa lufa tym jest dokładniej wykonana i powielana i są bardziej restrykcyjne normy ich kontrolowania dopuszczania do sprzedaży. Co do własnych spostrzeżeń miałem promyka oraz użytkowałem go na dodatek kupując go dostałem jakiś felerny egzemplarz z paprochami w lufie tak jakby lufa się łuszczyła od środka (została wymieniona na inną tym razem dobrą bez żadnych niespodzianek), mam teraz PDI i ciężko o różnice szczególnie gdy z promyka strzelałem z mocą 500 fps a teraz strzelam z mocy 320 fps z mojej VSR z PDI 430mm 6.01. myślę że gdybym miał te 500 tutaj też to na pewno bym zobaczył różnice teraz muszę powiedzieć że jest lepiej ale ciutkę. Moim zdaniem PDI jest lepsze nie miarodajnie do ceny jeśli ktoś potrzebuje tej celności bez względu na cenę to bierze to co jest celniejsze jeśli komuś zależy na tym by replika strzelała jak najlepiej w stosunku cena jakość to promyk.

Link to post
Share on other sites

Kiedyś był profesjonalny, przeprowadzony bodajże przez Austriaków test precyzyjności wykonania luf wewnętrznych. Mięli chłopaki fachowy sprzęt i badali zgodność wymiarów i odkształcenia wewnątrz. Bo w zasadzie nie tyle jest ważna sama średnica, czy 6,01 czy 6,10, co najwięcej stanowi, to utrzymanie tego wymiaru na całej długości.

W teście, na podium były lufy pdi,edgi i promyk, po nich 3 miejsca puste i dalej wynalazki innych firm.

Link to post
Share on other sites

Dokładnie, kulka ślizga się po górnej krawędzi lufy także "kaliber" nie ma większego znaczenie jeśli chodzi o precyzję tylko jak kolega Mendi zaznaczył zgodność wymiarów i odkształcenia wewnętrznej powierzchni, natomiast ma znaczenie jeśli chodzi o szczelność tym samym utratę lub w przypadku ciaśniejszych luf przyrost mocy, najwięcej na tym korzystają gaziaki przez dodatkowo ciągle rozprężający się w lufie gas, gdzieś widziałem ranking prec luf, ale nie mogę znaleźć źródła, kształtowała się następująco

1. Edgi

2. Prometheus/Lay lax

3. PDI

to jest czołówka warta zachodu jeśli chodzi o snajperów bo później nie ma długo, długo nic ...

Link to post
Share on other sites

To podzielę się moimi wynikami.

 

TM VSR 10 RS

 

-Lufa Pdi 6.01 430mm

-gumka km head zielona

-Reszta doszczelniony stock.

 

obecnie jakieś 325fps na 0.2g

 

Skuteczność oddawania strzałów w sylwetkę stojącego człowieka:

kulki 0.25 g&g

 

35m - 100%

40m - 90%

45m - 65-70%

50m - 50-60%

55m - 25-35%

 

Są to moje wyniki jakie osiągam na tym zestawie, replika jest bardzo celna i niesie kulki bardzo daleko. Trudno tutaj mówić o celności ponieważ bardzo leciutki powiew wiatru i potrafi zepsuć strzał ze względu na prędkość wylotową, natomiast czasem kulka jak się uda i bógowie wiatru nie patrzą :P leci od początku do końca w jednej linii.

Link to post
Share on other sites

Pon Pon, bardzo Ci dziękuję za test i uważam, że to bardzo dobry wynik jak na 325 FPS i na tak lekkich kulkach. Niemniej jednak, on bardziej pasowałby do tematu "Mierzone zasięgi karabinów wyborowych".

 

Panowie, obawiam się, że nie zrozumieliście mojej idei. Bardzo mi zależy na standaryzowanym teście luf według wzoru, który ja zaproponowałem, ponieważ pomyślany jest tak, że będzie on wyciągał na światło dzienne wszystko, na czym w lufach nam zależy: powtarzalność, skupienie, jednocześnie eliminując wpływ czynników poza naszą kontrolą, jakie występują przy strzelaniu na dłuższe odległości, m. in. wiatr, poprawność ustawienia HU. Stąd prośba o strzały z pozycji leżącej z podpórką z 15 metrów do tarczy/kartki papieru i pomiar rozrzutu. Możemy też wówczas pominąć wpływ FPSów. Ja docelowo również strzelam na większe odległości, jednak zakładamy tu, że lufa o skupieniu X na 15m powinna dawać skupienie 4X na 60m i 6X na 90m (nie licząc wiatru, HU, jakości kulek). Skupienie z mniejszej odległości możemy ekstrapolować na dalsze dystanse. Innymi słowy, mieć podstawy do wyznaczenia maksymalnego skupienia w MOA dla konkretnej lufy.

 

Dlatego, aby móc na sucho, matematycznie dojść do tego, która z nich jest najlepiej wykonana oraz czy jakość luf PDI uzasadnia ich wyższą cenę, a może jednak warto brać EDGI, prosiłbym o stosowanie takich kryteriów albo postowanie wyników swoich strzelań w innych tematach. Wielokrotnie też mieliśmy już dyskusje teoretyczne, a chciałbym aby w tym temacie skupić się na empiryce - wynikach testów luf.

Link to post
Share on other sites

Tarcza nie ma tak naprawdę znaczenia, wystarczy kartka z kropką na środku jako punktem celowania. W ocenie wyników kierujmy się tylko i wyłącznie rozkładem przestrzelin względem punktu celowania, wystarczy zmierzyć linijką. Może przy tym wyjść zła kalibracja lunety/skalibrowanie jej na inny dystans, wtedy można wskazać średni punkt trafienia na tarczy/kartce i do niego odnosić wyniki.

 

W grę wchodzi też unieruchomienie repliki np. w imadle i oddanie strzałów do czystej kartki papieru, co byłoby najbardziej wiarygodne, bo w 100% wyeliminowałoby wpływ umiejętności strzelca na wynik testu. Z czystej kartki następni odczytujemy ŚPT i liczymy odchyły.

 

Warto użyć kulek cięższych, bo są najlepiej wykonane. Kiedy robiłem test mojego Guardera, najlepsze wyniki miałem na czarnych Guarderach 0,43 i efekty z tego strzelania właśnie wrzuciłem. Dla porównania, G&G 0,25 się nie popisały, odchyły były o parę centymetrów większe.

 

W przypadku PDIka spodziewałbym się, że przestrzeliny będzie można na tym dystansie pokryć złotówką (zakładając użycie dobrych kulek), a przynajmniej tego wymagam, żeby tyle na tą lufę wydać :)

Edited by Stopa
Link to post
Share on other sites
  • 1 month later...

Chciałem zrobić u siebie takie testy ale co mam czas to na zewnątrz wieje.

Zrobiłem zatem w zamkniętym pomieszczeniu ale dystans musiałem zmniejszyć do 10m.

 

Lufa Prometheus 6,03 590mm

Kulki Rockets professional 0,43

SWD A&K 580FPS

 

Na dystansie 10m przestrzeliny skupione wokół punktu celowania z maksymalnym rozrzutem 27mm (wszystkie 10 strzałów mieści się w okręgu o tej średnicy).

Edited by mareq
Link to post
Share on other sites

Dziś zrobiłem mały test na 7,5m w garażu, bo na dworze u mnie też wiało jak cholera.

 

Kulki 0,25 G&G, repliki unieruchomione.

 

Marek, pozwoliłem sobie wrzucić Twój wynik dla porównania (pomnożyłem go x 0,75). Rocketsy są spoko przed napuchnięciem :icon_smile:

 

Untitled.png

 

Śr. oznacza średnicę okręgu, w jakim mieszczą się przestrzeliny. To 7,5m to jednak trochę mało, ciężko się to mierzy. Postaram się powtórzyć ten test na zgodnie z założeniami jak okoliczności będą sprzyjać.

 

Guarder 650mm wypadł o wiele lepiej, niż kiedy testowałem go na zewnątrz na 15m. Wpłynęło na to kilka czynników: tym razem było 10 strzałów zamiast 15, zamknięte pomieszczenie, replika umocowana (mam nadzieję, że to miało akurat najmniejszy wpływ :icon_razz: ), inne kulki (G&G 0,25 byłyby lepiej wykonane niż Guardery 0,43?). To kolejny test, który pokazuje, że zdarzają się Guardery ustępujące tylko trochę Promykowi.

Edited by Stopa
Link to post
Share on other sites

Jedno imadło to może być mało. AUG, M16 i co ciekawe również SRka siedziały spokojnie, ale M14'stką trzęsło jak cholera w trakcie testów, musiałem zastosować specjalne środki (50kg cementu w workach, kilkanaście opasek zaciskowych :icon_mrgreen:), aby ani trochę nie drżała przy oddawaniu strzałów. W środku M170, podziurawiony aluminiowy tłok i aluminiowa głowica tłoka, brak sorbo. Ciągle nie jestem pewien wyniku na Promyku, wydaje mi się, że mógłby być lepszy, bo nie udało mi się wystarczająco ustabilizować repliki.

 

W przypadku springa dojdzie jeszcze fakt, że trzeba go przeładować. Chociaż gazówka nie robi problemów przy takim teście.

 

Przypominam, że mówimy o milimetrach na kilkunastu metrach, więc repliki muszą siedzieć sztywno jak Azja na palu :icon_smile:

Edited by Stopa
Link to post
Share on other sites
  • 2 weeks later...

Ja nie mogąc się doczekać testu luf EdGi i nie mogąc się oprzeć promocji kupiłem PDI. :icon_wink: Jakby ktoś był zainteresowany, to mogę zrobić test PDI 6.01 375 mm i porównanie z KA 6.08 375 mm (stock).

Rób, każdy pomiar wzbogaci bazę ogólną. Tylko znajdź gdzieś miejsce na te 15m - piwnica w bloku jest niezła, tylko jakąś babcie idącą po słoiki można do zawału doprowadzić :icon_biggrin:

Link to post
Share on other sites

W domu mogę zrobić test na maksymalnie 20 m. Muszę jeszcze opracować jakieś stabilne zamocowanie repliki, żeby wyeliminować czynnik ludzki. Ostatnio mam mało czasu przez studia, ale jak będę miał wolną chwilę, to postaram się zrobić takie pomiary. Póki co nie chcę obiecywać konkretnej daty. :icon_wink:

 

Jak ktoś ma jakieś sugestie co do warunków takiego testu, to piszcie. Przy okazji mógłbym sprawdzić różne gumki (np. zielona G&G, czarna Systema), różne kulki (np. G&G 0.25g, 0.28g, 0.30g, Madbull 0.30g) czy skupienie przy różnych prędkościach wylotowych (mam szkielet z szybką wymianą sprężyny).

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...