Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Skupienie luf precyzyjnych


Recommended Posts

Jak ktoś ma jakieś sugestie co do warunków takiego testu, to piszcie. Przy okazji mógłbym sprawdzić różne gumki (np. zielona G&G, czarna Systema), różne kulki (np. G&G 0.25g, 0.28g, 0.30g, Madbull 0.30g) czy skupienie przy różnych prędkościach wylotowych (mam szkielet z szybką wymianą sprężyny).

 

Zrób na 15m, żebyśmy utrzymali jakiś standard. Gumka w teorii nie powinna mieć wielkiego znaczenia na tym dystansie, na wszelki wypadek dałbym HU na zero. Na tym dystansie kulka już pewnie trochę opadnie, ale to nie ma znaczenia, bo mierzymy jakie skupienie da nam lufa. W stosunku do strony wcześniej, wycofuję się z postulatu, aby badać na jak najcięższych kulkach, one nie zawsze muszą być lepiej wykonane. Byłoby fajnie, gdyby chciało Ci się najpierw sprawdzić na jednej replice, w jednej konfiguracji, które kulki dają najlepsze skupienie i później ich używać do porównań. Oczywiście podziel się z nami, które były najlepsze :)

Link to post
Share on other sites
  • 3 weeks later...

Obiecane pomiary, same wyniki bez fotek, bo artykuł nadal w kolejce do publikacji wisi,. Więcej będzie w artykule.

 

Strzelanie odbyło się do tarczy umieszczonej we wnętrzu garażu o długości 10 m, repliki unieruchomione zostały w specjalnie skonstruowanym imadle, 5m od wejścia do garażu. Czyli klasycznie, odległość 15m, 10 strzałów.

 

Laylax Prometheus 6,03 mm 363 mm, CM040I 430 fps przy 0,2 g, strzelane na kulkach 0,28 G&G.

Wynik: przestrzeliny dosyć równomiernie rozsiane max. 30 mm od punktu celowania, na 10 strzałów 9 mieści się w kole o średnicy 36 mm. Najdalej położone od siebie przestrzeliny – 4 cm.

 

 

EdGI 5,98 mm 363 mm, CM040I 442 fps przy 0,2 g, strzelane na kulkach 0,28 G&G

Po wymianie lufy na EdGi 5,98 mm, fps mierzone na kulkach 0,2 g, wzrosły nieznacznie z 428-430 na 441-443.

Wynik: przestrzeliny bardzo równomiernie rozsiane max. 1 cm od punktu celowania, na 10 strzałów 9 mieści się w kole o średnicy 21 mm. Najdalej położone od siebie przestrzeliny – 28 mm.

 

W płycie gipsowej, która była pod papierową tarczą, kolejne kulki trafiające w to samo miejsce, wybiły otwór.

 

PDi 6,01 mm 595 mm, SWD A&K 500 fps przy 0,2 g, strzelane na kulkach 0,28 G&G

Wynik: przestrzeliny dosyć równomiernie rozsiane max. 19 mm od punktu celowania, na 10 strzałów 9 mieści się w kole o średnicy 28 mm, jeden strzał „uciekł” na prawo. Najdalej położone od siebie przestrzeliny – 37 mm.

 

 

EdGI 6,00 mm 590 mm, SWD A&K 500 fps przy 0,2 g, strzelane na kulkach 0,28 G&G

Przy zmianie lufy na EdGi 6,00 nie zauważyłem zmiany fps na kulkach 0,2 g.

Wynik: przestrzeliny dość równomiernie rozsiane max. 16 mm od punktu celowania, na 10 strzałów 8 mieści się w kole o średnicy 27 mm. Najdalej położone od siebie przestrzeliny – 33 mm.

 

Wszystkie strzały oddane zostały na kulkach 0,28 G&G. Możliwe, że SWD na cięższych kulkach miało by lepsze skupienie, ale chciałem porównać wyniki na tym samym wagomiarze kulek. Jak widać, średnica 5,98 mm robi swoje, skupienia na lufie EdGi było znacznie lepsze niż na odpowiedniku LayLax 6,03 mm i ciut lepsze niż na dłuższych lufach 6,00 oraz 6,01 mm. Natomiast różnica w skupieniu na PDI 6,01 i EdGi 6,00 jest w zasadzie znikoma.

Link to post
Share on other sites

No i w zasadzie na to czekaliśmy. Dzięki wielkie!

 

Zakładając, że powtarzalność w lufach wysokiej klasy jest bardzo dobra, można by na podstawie tych pojedynczych egzemplarzy wnioskować, że:

1. Nie opłaca się kupować PDI.

2. Najwyższą celność ze znanych nam testowanych luf zapewnia EdGI 5,98.

3. Średnica ma znaczenie. Im mniejsza tym lepsza.

4. W świecie precluf jakość jest mocno skorelowana z ceną.

 

Fajnie byłoby jeszcze mieć porównanie do Orga, aby ewentualnie obalić wniosek #3 :) Ostrożnie też można mówić, że długość lufy nie ma znaczenia tak długo, jak zachowujemy odpowiedni stosunek V cylindra do V lufy.

Link to post
Share on other sites

Co do średnicy, to nie byłbym taki pewien z tym stwierdzeniem, Celność to nie wszystko, jest jeszcze zasięg.

Żeby nie było OT, jak będę miał czas i warunki mogę wykonać testy dwóch replik z pdi 6.01 469mm, na dwóch różnych replikach, może wyjdą różne wyniki, które pokażą że możliwe że na test wpływać będzie nie tylko lufa.

Link to post
Share on other sites
  • 6 years later...

Przepraszam panowie czy moglibyście rozwinąć skróty tych trzech zacnych firm od luf precyzyjnych? Czyli PDI znalazłem na militaria.pl i gunfire.pl. Natomiast co znaczy skrót Laylax/ Prometheus. Znalazłem na internecie Prometheus, Laylax, Umbrella / Prometheus. Firmy takiej jednak jak EDGI nie mogę kompletnie znaleźdź.

Link to post
Share on other sites

Sama lufa to nie wszystko, bardzo ważna jest gumka i dystanser. I tak ludzie polecają gumki ML i dystanser panthera ( czy jakoś tak) pozwala to wykorzystać potencjał gumki ( wykorzystanie dużej łatki ML) i daje powtarzalność podkręcenia a co za tym idzie celność. Czasami do użycia dystansera , który tak jak "STALKER panthera nub" ma dużą powierzchnię trzeba albo wymienić komorę, w której jest większe okno albo powiększyć okno docisku pilnikiem, żeby wlazł, niestety jest to cięższa sprawa bo jeśli coś źle wyszlifujesz to komorę hu możesz zniszczyć. Na Taiwangunie są druki 3d, które podrabiają dystanser STALKER panthera :

https://www.taiwangun.com/pl/hopup-dystansery-dodatki/zestaw-dystanserow-vsr-hades-airsoft

Od biedy można wstawić "omega nub" od Mapl'a ale na większych łatkach dystansera wyniki są lepsze.

Zobaczcie testy i opinie ludzi, którzy tego używają do " precyzyjnego" ( w skali asg) strzelania na dalsze dystanse (około 90+m) ...

W tym filmie porównywane są gumki ale w opisie jest wyszczególnione co poza gumkami było w replice zmienione. Oczywiście najlepiej sprawdzić samemu co u Ciebie pomoże osiągnąć lepsze wyniki. Ze swojego doświadczenia mogę powiedzieć , że już samo zastosowanie dystansera omega ML poprawia wyniki gumki ML. Ale i tak nie wykorzystuje całego jej potencjału (czyli tak jak pisałem wyżej).

Ponoć dobra robotę robią też części Maxx'a ...ale drożyzna . 

 

Edited by sjzmisiek
Link to post
Share on other sites
  • 3 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...