Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

[PORADNIK] Stylizacja brytyjska (i pochodne - kanadyjska, australijska, PSZ)


Recommended Posts

  • Replies 324
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Link to post
Share on other sites
  • 1 month later...
  • Domin007 changed the title to [PORADNIK] Stylizacja brytyjska (i pochodne - kanadyjska, australijska, PSZ)
  • 11 months later...
  • 2 weeks later...
  • 4 weeks later...

Panowie, to jakiś chyba żart "nastąpił" w jednym ze sklepów...

Ustawiłem sobie powiadomienie w sklepie TG, kiedy pojawi się tam SMLE (dwa posty wyżej). No i otrzymałem, a jakże! W poniedziałek, 21.02.2022 dotarło powiadomienie na dwie moje skrzynki (co dwa razy sprawdzone to nie raz). Wiadomość zobaczyłem jakieś 20 minut po otrzymaniu - natychmiast do sklepu i... I NIC!!! "Chwilowo brak" - taki widać przypis. Co oni, 1 sztukę zamówili? Bo w to, że 5-6 szt. rozejdzie się jak przysłowiowe czerstwe (!) bułeczki w 15 minut, to ja nie wierzę.

 

Jedyny pozytyw, to fakt, że teraz można sobie zobaczyć, jak wygląda magazynek do tego cacka (bo na cenę do tej - było, nie było -repliki sprężynowej aż boję się patrzeć. Przy okazji - magazynków też nie ma - chwilowo. Viekawe, czy i kiedy domówią.

Aż ze złości musiałem postrzelać swoim Springfield'em - ma on (między innymi) zaletę, że magazynek jest ten sam, co w kar.98 (mówię tu o sprężynowych replikach S&T). Myślałem, że zrobią w SMLE ruchomą atrapę magazynka i on będzie korzystał z tego samego "maga", co Springfield i kar.98 - no, jak widać nie nastąpiło to. Szkoda

Link to post
Share on other sites
23 godziny temu, Kolba_DK napisał:

Przy okazji: w sklepie z ciuchami (ten na literkę "N" jak Niemcy) już jakiś czas temu pojawiły się L-strap'y dla herbatników. No to mam pytanie o kolorystykę oporządzenie: khaki i olive - jakich kolorów używali: Angole (inf), PSZ, Para?

Kolba pytanie bardziej powinno brzmieć w jakim okresie, na jakim froncie i przez kogo robiony. Zasadniczo bowiem webbing wydawany piechocie nie różnił się od webbingu wydawanego spadochroniarzom, niezależnie czy brytyjskim, kanadyjskim czy polskim, ale jego kolor zależał od czasu użycia na froncie, frontu i producenta.

Webbing był robiony z bawełnianej party w kolorze naturalnym - piaskowym/khaki. W przypadku producentów z Indii kolor ten był wręcz żółty. Niezależnie jednak kto produkował, kolor taki odcina się od munduru i jest całkiem widoczny, dlatego BEF w 1939-1940 w ramach maskowania malował szpej wykorzystując tzw. blanco w kolorze groszkowym zielonym (pea green - KG97). Z webbingiem w takim kolorze walczono pod Wavre, Arras czy wokół Dunkierki.

Z kolei jednostki stacjonujące na Bliskim Wschodzie, z uwagi na to, że roślinność była tam towarem deficytowym używały webbingu niebarwionego - nie było potrzeby go maskować. Jednostki stacjonujące na Malcie z kolei blancowały swój szpej na kolor Malta stone (podobny do naturalnego ale nieco bardziej szary).

Im bliżej było do powrotu na kontynent tym więcej myślano o maskowaniu i wprowadzono blanco w kolorze oliwkowym (olive drab - KG3), które było przepisowym dla wojsk brytyjskich we Francji w 1944 r. Kanadyjczycy czy Polacy z kolei w ogóle nie blancowali swojego szpeju.

Czym jest blanco? To barwnik w kostce, który rozpuszczany był w wodzie i dawał coś w rodzaju kremu lub pasty, która służyła czyszczeniu i maskowaniu webbingu. Było np. białe blanco, którego używała żandarmeria czy niebieskie - dla jednostek RAF, które otrzymywały webbing w kolorze szaro-błękitnym.

Pod koniec 1943 r. rozpoczęły się próby z nową wersją webbingu - P44 wykonanym z party w kolorze oliwkowym, z domieszką sztucznych włókien. Szpej ten był produkowany przede wszystkim z myślą o jednostkach walczących w Birmie, ponieważ stary, dobry, bawełniany P37 po prostu gnił w wilgotnej dżungli.

Link to post
Share on other sites

Dzięki za info, Domin. Przyda się przy tworzeniu postaci.

A z innej beczki:

8 godzin temu, Kolba_DK napisał:

Co oni, 1 sztukę zamówili? Bo w to, że 5-6 szt. rozejdzie się jak przysłowiowe czerstwe (!) bułeczki w 15 minut, to ja nie wierzę.

Nie wytrzymałem i napisałem do TG. Odpisali, że w 30 minut rozeszło się 150 szt. Aż trudno mi w to uwierzyć...

 

Link to post
Share on other sites
  • 3 months later...
  • 2 months later...

Witam, jako przyszły herbaciarz mam pytanie które zdaje się jeszcze nie padło a jest w sumie dość ważne:

Jaki pas nośny będzie pasował do Thompsona (w moim przypadku Cymy ale to chyba obojętne)?

Amerykański raczej nie wygląda najlepiej do brytyjskiej sylwetki, a w Nestofie (gdzie indziej zresztą też) nie mogę znaleźć odpowiednika dla tej frakcji.

Czy pas od Lee-Enfielda się nada (kupno tej repliki na razie sobie daruję ale że w przyszłości chętnie postrzelam z czterotaktu to miałbym już jedną rzecz z głowy)?

Link to post
Share on other sites
  • 8 months later...
  • 4 weeks later...
  • 9 months later...

Czołem.

Rozglądam się w temacie bo majstruje sobie płaszcz P40.

Dorabiam mu oznaczenia i inne drobne duperele.

I teraz pytanie: Czy na rękawach płaszczy piechoty były umieszczane oznaczenia stopni??

Wiadomo że żadne oznaczenia jednostek nie wchodzą w grę…

Nie mam szczęścia w szukaniu fotek przez wujka googla, a jak już jakieś trafiam to powojenne więc „nie, dziękuję”.

Link to post
Share on other sites

Tak. Na obu rękawach płaszcza naszywano szewrony i oznaki stopni chorążych.

Ponadto zdarzało się naszywanie pojedynczych service stripe'ów, nawet w przypadku piechoty ugrupowanej w brygady.

Może znajdę jakąś fotkę to ją podrzucę tutaj.

A gdzie ogarnąłes płaszcz P40?

Link to post
Share on other sites

Lux

Dzięki za info. Wiedziałem że u Ciebie uzyskam odpowiedź :)

Ogarnąłem reprodukcje płaszcza z WPGCE (czeski producent replik umundurowania dla reko).

Kupiłem go w ramach testowania tego sklepu „na własnej skórze”

Morze pokuszę się niebawem o krótką recenzję na forum o szpeju.

 

Link to post
Share on other sites
6 godzin temu, DZIDA 7,40 napisał:

(...)  Ogarnąłem reprodukcje płaszcza z WPGCE (czeski producent replik umundurowania dla reko).
Kupiłem go w ramach testowania tego sklepu „na własnej skórze”. Morzże pokuszę się niebawem o krótką recenzję na forum o szpeju.

Polecam się. Czekam z niecierpliwością na reckę.

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...