Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Shemagh, a ochrona twarzy (głównie zębów)


Recommended Posts

Cześć, po pierwsze to pragnę się przywitać, jako że jestem nowy zarówno na forum jak i w całym airsofcie.

 

Przejdę od razu do rzeczy, w moim otoczeniu zdarzył się taki przypadek jak wybicie zęba kulką do airsoftu :icon_biggrin:. Jako, że jeszcze się nie strzelam (czekam na zamówioną replikę) myślę, że jest to najodpowiedniejszy moment żeby zastanowić się nad odpowiednią ochroną twarzy, raczej nie mam zamiaru inwestować w nową szczękę. Razem z repliką zamówiłem też maskę stalkera, ale myślę, że na strzelankach w lesie wolałbym mieć trochę więcej luzu i wygody, jednak nie chciałbym całkowicie pozbawić się tej ochrony.

 

Czy myślicie, że odpowiednio złożony shemagh na twarzy potrafiłby zamortyzować kulkę na tyle, żeby po trafieniu, np. prosto w usta kulka nie wyrządziłaby żadnych szkód? Do jakiej odległości mógłbym "przyjąć" taki strzał z broni o mocy 430fps?

 

I jeszcze takie dodatkowe pytanko, moja grupa planuje zakup mundurów wz93, jaka kolorystyka takiej arafatki najbardziej by pasowała? Munduru jeszcze nie mam, więc porównywanie zdjęcia do drugiego zdjęcia może nie wyjść najlepiej. I jeszcze jedno, czy jakiś konkretny shemagh, czy też konkretna firma jest polecana wśród airsoftowców? Na co patrzeć, jakie powinny byś minimalne wymiary takiej chusty?

Link to post
Share on other sites

Osobiscie uwazam ze zasapiesz się (i okulary) w czymś takim "na śmierć"

 

No właśnie podejrzewałem, że padnie taka odpowiedź. Czy jest coś, czego można używać jako zamiennika? Słyszałem o takim wynalazku jak siatka maskująca, która teoretycznie jest dużo bardziej przewiewna, ale czy taka siateczka uchroni moje zęby przed lecącą kulką? :D

Link to post
Share on other sites

Gram wyłącznie w goglach i masce. Dobrze podoginanego stalkera w zasadzie nie czuję na twarzy, mimo że używam największej wersji, chroniącej też uszy. Jakiś czas temu połączyłem maskę z goglami przy użyciu gumosznurka (czyli shockcordu jak kto wolil) i okazało się to strzałem w dziesiątkę - nic się nie przesuwa ani nie lata luzem na twarzy. W miejscu łączenia ramki gogli z maską nie ma przerwy, w którą czasami wpadała kulka. Podejrzewam (chociaż tego nie sprawdzałem) że do dużej maski można by przywiązać shockcordem również zauszniki okularów i nosić całość razem.

 

Minusem takiego rozwiązania jest, że trzeba nieznacznie przesunąć całość by coś zjeść.

Link to post
Share on other sites

Gram wyłącznie w goglach i masce. Dobrze podoginanego stalkera w zasadzie nie czuję na twarzy,

 

Dokładnie. Warto poświęcić trochę czasu i dobrze dopasować maskę. Pamiętaj, że źle noszona może zbyt mocno dociskać okulary do nosa, albo je podnosić co również jest niebezpieczne.

 

@Merrowing mógłbyś pokazać jakieś zdjęcie tego patentu? Najlepiej na głowie.

Link to post
Share on other sites

Moja ochrona twarzy: http://airsoftphotos.net/album/show/521298

 

Moja maska airsoftowa na dzień 17.10.2015. Gogle Revision Desert Locust + maska stalker V3 + wentylatorek wewnątrz gogli - mieli powietrze po prostu. Nie jest to idealne rozwiązanie, ale zmniejsza czas odparowywania. Widoczne mocowanie do wkładki korekcyjnej, jednak jej założenie nie jest w obecnej konfiguracji możliwe - maskę konfigurowałem w czasie, gdy nosiłem szkła kontaktowe. Teraz bardziej mi przeszkadzają, więc przesiadam się na korekcję w goglach.

Gdy tylko wstawię szkła korekcyjne, będę musiał przesunąć wentylator. Pewnie zamienię go na blowery zamontowany z przodu na stalkerze albo schowane za mocowanie paska gogli. Na pewno pochwalę się nową, poprawioną konfiguracją.

 

Zasilanie stanowią trzy baterie (chyba AAA, nie pamiętam co tam siedzi, bo od roku ich nie zmieniałem), w sumie 4,5v. Wentylatorek dedykowany jest na 5v. Włącznik to zwykły, dwupozycyjny stycznik - żadnej elektroniki. Montują całość razem myślałem że z czasem wstawię PWM, ale z perspektywy czasu uznałem to za zbędny bajer - wentylator włączam tylko gdy zaczynam zaparowywać, a wtedy i tak przecież potrzebna mi maksymalna moc.

 

Stalker z goglami połączony jest za pomocą gumosznurka. Desert Locust'y mają ramkę wywietrzników w postaci takiej "drabinki" do której łatwo wiąże się gumosznurek. Gdyby zamiast niej była po szczelina, to trzeba by dodać poprzeczki/węzełki blokujące gumosznurek, tak by nieprzyjemna guma nie dotykała skóry. By łatwiej przywiązać stalkera, pojedyncze otwory siatki warto poszerzyć np szerokim szpikulcem. Ja na ogół używam takiego zrobionego z niedużego torxa.

 

Między goglami a maską, na nosie, widać przerwę, która na zdjęciach wydaje się olbrzymia. W rzeczywistości ma ona niecały centymetr i nigdy żadna kulka mi tam nie wpadła. Próbowałem podoginać maskę tak by pasowała do gogli na styk, ale niestety nie udało mi się.

W planach, prócz założenia korekcji i zmiany umiejscowienia wentylatora, jest jeszcze dodanie zestawu słuchawkowego... liczę że się uda to zrobić tak by było wygodnie.

Link to post
Share on other sites

@Merrowing

 

Jestem pod wrażaniem jak prosto i skutecznie połączyłeś maskę z goglami. :icon_razz2:

 

Moim zdaniem, warto jeszcze w Twoim zestawie usunąć całą dolną partię materiału z siatki. Ja zrobiłem tak 2 lata temu i dzięki temu mniej parowały mi okulary i znacząco powiększyła się swoboda ruchu głowy.

 

W miejsce usuniętego materiału, obszyłem dolną krawędź maski wąskim paskiem materiału, by nie porysowac twarzy drutami.

Link to post
Share on other sites
  • 2 months later...

Te maski są podatne na łatwe przeróbki. Przynajmniej w mojej taśma na brzegach siatki była przyklejona żywico podobnym lepiszczem. Wystarczyła chwila nad płomieniem zapalniczki i można było to odkleić. Można wtedy podciąć siatkę jak nam pasuje i z powrotem przykleić taśmę po uprzednim upłynnieniu kleju.

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...