Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Rozładowywanie baterii LiPo - czy to konieczne?


Recommended Posts

Cześć, jako, że czekam na swoją pierwszą replikę, w międzyczasie staram się ogarnąć resztę sprzęt, którego będę potrzebował do airsoftu.

 

Kupienie baterii LiPo zapewni dłuższą pracę repliki - to już wiem. Słyszałem też, że w przeciwieństwie do NiMh, które powinno trzymać się rozładowane, akumulatory LiPo radzi się przechowywać w pełni załadowane.

 

Więc czy zakupienie ładowarki, która dodatkowo będzie mogła rozładować naszą baterię jest konieczne w przypadku akumulatorów LiPo?

 

I dodatkowo, co myślicie o takim tańszym zestawie? Czy nada się, przynajmniej na razie, kiedy moja replika nie będzie tuningowana? I czy będę mógł spać spokojnie nie bojąc się, że ładowarka wysadzi mi pół pokoju? :icon_biggrin:

 

http://www.taiwangun...&campaign-id=19 ŁADOWARKA

http://www.taiwangun...-20-40c-8fields AKUMULATOR

Link to post
Share on other sites

Słyszałem też, że w przeciwieństwie do NiMh, które powinno trzymać się rozładowane, akumulatory LiPo radzi się przechowywać w pełni załadowane.

Gdzie to czytałeś?

Jest dokładnie odwrotnie. NiMH można (wręcz powinno się) trzymać naładowane ponieważ mają duże straty przy przechowywaniu i rozładowane mogą same się rozładować poniżej bezpiecznej granicy (zdaje się 0,9 V na celę ale to musiałbyś zweryfikować). Co prawda NiMH nie padają tak łatwo jak LiPo po przejściu poniżej bezpiecznej granicy, ale też im to nie służy.

Natomiast LiPo dłuższe przechowywanie w pełni naładowanej baterii nie jest dobre dla ogniw i powinno się je rozładować mniej więcej do poziomu 3,7-3,8 V na celę (poziom "storage"), Potwierdzają to zresztą moje doświadczenia - baterie naładowane przechowywane dłużej niż tydzień - puchły. Co prawda pracowały później w zasadzie normalnie, ale nie jest to pożądane zjawisko.

Natomiast LiPo mają bardzo małe straty przy przechowywaniu, więc takie częściowo rozładowane można trzymać wręcz latami bez ryzyka samoczynnego przejścia poniżej bezpiecznego poziomu.

Co od ładowarki to jeśli często się strzelasz i bateria będzie rozładowywana przez normalną pracę to taka jak pisałeś może być.

Ale radziłbym zwrócić uwagę na przypis przy tej ładowarce:

"UWAGA!! Ze względu na dużą wrażliwość użytkowania ładowarek, udzielamy wyłącznie gwarancji rozruchowej."

co moim zdaniem od razu ją dyskwalifikuje.

Natomiast nie ma ona możliwości rozładowania baterii do trybu "storage" więc przy dłuższym przechowywaniu może być problem.

Nie od parady byłoby natomiast wspomnieć, że na rynku są raptem dwukrotnie droższe ładowarki mikroprocesorowe z całą gamą oprogramowania do wygodnego utrzymywania baterii w przyzwoitym stanie.

Link to post
Share on other sites

Rozumiem, w takim razie wybiorę którąś z polecanych wyżej. Nie mam pojęcia gdzie wyczytałem to o przechowywaniu baterii, ale jestem w stu procentach pewien że niczego nie przekręciłem, tak było napisane. Także dzięki za poprawienie mnie i szybkie udzielenie odpowiedzi na pytanie ;)

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...