Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Luneta na początek.


Recommended Posts

Chciałbym kupic lunete do 200zł i mam trzy możliwości:

http://tarcza.pl/index.php?p94,luneta-blog-3-9x40aoe-z-regulacja-paralaksy-wypelniona-azotem

 

http://www.arobron.pl/product_info.php/cPath/40_53/products_id/9038

lub

 

http://zielonysklep.pl/Luneta_Celownik_Optyczny_POINT_PRECISION_3_9x40_AO-176.html

 

Która będzie najlepsza?

Czy brak regulacji paralaksy w Delcie będzie barzdo przeszkadał?

Link to post
Share on other sites
  • Replies 149
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Potwierdzam.

W asg styknie ci kazda luneta ktora trzyma zero (a te powinny).

Odrzutu nie masz.

Dodatkowo warto patrzec na srednice okularu - ogolnie 40-50 sa dostatecznie jasne. Oslona przeciwsloneczna w komplecie to naprawde duza zaleta (czesto przeciez strzelasz sie pod slonce).

Zbedne sa:

-podswietlanie - chyba ze strzelasz sie w nocy... ale wtedy i tak nic nie widzisz bo oslepia cie podswietlenie ;)

-ustawianie paralaksy - no chyba ze masz zasieg liczony w setkach metrow i skupienie centymetrowe na tym zasiegu - wtedy owszem sie przyda. Ale do asg - zbedne.

-powiekszenie ponad 3-9 - to nie ostra, powiekszenie x6 w zupelnosci starczy a x9 bedzie za duze. Trzeba brac poprawke na to ze lunety (tanie) przy maxymalnym powiekszeniu traca ostrosc i obraz sie rozmywa. Wiec w praktyce tanie 3-9 uzywa sie w zakresie 3-6.

 

Pomysl o zakupie ochrony optyki - mi to uratowalo kosztowna lunete (zeby bylo smieszniej kulka odlamala kawalek plexy grubej na 2 mm).

A delta zeczywiscie ladniusia i z tego co widac ma wbudowana oslone przeciwsloneczna.

Link to post
Share on other sites

Kocur, brak ostrości przy 9x w chińszczyźnie da się poprawić zwyczajną regulacją soczewki obiektywu. Nie wiem czemu ludzie tego nie robią:D. Plus- kulka nie uszkodzi obiektywu za nic. Może z 500fps z przyłożenia. Ale soczewka obiektywu to minimum kilka (a do kilkunastu) milimetrów szkła o średnicy 40mm podpartego na całym obwodzie. Nie pęknie. Aha, co do średnicy obiektywu- bierz raczej 40mm niż 50mm. Chińczycy nie potrafią zrobić dobrej dużej soczewki- małe im jeszcze wychodzą. Duże chińskie lunety zazwyczaj mają gorszy obraz niż zwykłe 40mm czy 32mm a nie mają nawet większego pola widzenia!

Link to post
Share on other sites

Podepnę się pod temat. Szukam lunety do 200zł razem z montażem. Moje propozycje:

1. http://tarcza.pl/index.php?p226,luneta-zos-3-9x50-ir-4a-dot-mocowanie

ZOS- podobno dobra firma, lunetka mi się podoba wizualnie, parametry mi odpowiadają

2. http://tarcza.pl/index.php?p549,luneta-snajperska-blog-3-9x40eg-z-szynami-ris

Blog- też dobra firma (podobno), ciekawy wygląd, fajna siatka celownicza

 

Co myślicie o tych lunetach? Która jest lepsza?

Parametry które mnie interesują: 3-9x40/50

Link to post
Share on other sites
  • 5 weeks later...

A masz racje grzechotnik teraz jeszcze raz spojrzałem na cenę no jednak troszkę ponad 200, super że za pierwszym razem odczytałem ją jako tylko 179.

Przejrzałem trochę ofert i widzę dwie ciekawe propozycje:

http://www.arobron.pl/product_info.php/cPath/40_53/products_id/9038

ta przekracza mój budżet, ale da się to poprawić dozbieraniem kasy oraz ale przy odrobinie wprawy dam rade ją obsługiwać tak jak kolimator więc miałbym sprzęt 2w1, a przynajmniej tak dawałem rade w AUG wcześniej.

http://www.arobron.pl/product_info.php/cPath/40_53/products_id/314

Link to post
Share on other sites

1. Luneta to nie kolimator i nawet jeśli ma powiększenie 1,5x to nie da się jej obsługiwać jak koli.

2. Naucz się czytać nicki, bo jeśli dla Ciebie Dexterkrak i Grzechotnik wyglądają podobnie to do okulisty biegnij stary czym prędzej bo źle z Tobą. Pomijam już taką drobnostkę jak to, jak wpłynie na samopoczucie Dextera fakt że go ktoś z Grzechotnikiem pomylił ... :icon_rolleyes:

Edited by MAJOR762
Link to post
Share on other sites

Może dlatego szuka lunety ;D

 

 

Delty się nadadzą. Dobre lunety w przyjaznych cenach.

 

I jeszcze podrażnię Majora. A jak mojej Hawki 1.25-4.5x26 mogę używać jak koli. I znam parę zdziwionych ryjków co nie wierzyli że tak można i się oszukali.

Link to post
Share on other sites

I jeszcze podrażnię Majora. A jak mojej Hawki 1.25-4.5x26 mogę używać jak koli. I znam parę zdziwionych ryjków co nie wierzyli że tak można i się oszukali.

Co to znaczy "jak"?

http://pl.wikipedia.org/wiki/Kolimator

Poprawcie jak się mylę ale zdaje się cały cymes kolimatora polega na tym, że nie muszę idealnie zgrywać oka z linią celowniczą. Jakim sposobem masz podobny efekt w lunecie?

Link to post
Share on other sites

Przy powiększeniu 1,25 raza też nie musisz aż tak zgrywać osi jak przy celowaniu z większych powiększeń. Zachodzi podobny efekt jak przy uzyciu zestawu koli plus magnifer.

Luneta 1.25-4,5x26 jest lunetą przeznaczoną do polowania pędzonego, strzela się z niej do w miarę szybko przemieszczającego się celu. Dlatego mozna z niej celować obuocznie przy nie do końca zgranych osiach optycznych.

Link to post
Share on other sites

Tak, osie optyczne oka prewego i lewego nie muszą (nie mogą bo się nie da :D) być zgrane ALE oko (jedno) musi być w osi lunety. Tym się różni od kolimatora. Jedno oko musi być w osi lunety. Inna sprawa, że przy powiększeniu 1x (czyli neutralne) czy minimum ponad, przesunięcie oka względem osi lunety na dystansie tych 50m nie ma dużego znaczenia.

Link to post
Share on other sites

@arend

No coś w tym stylu stary jestem i już nie dowidzę, a wstydzę chodzić z okularami ala Stępień więc myślałem o jakiejś lunecie :biggrin:

 

Co do używania celownika o małej krotności do 1,5X daje rade ale trzeba się przyzwyczaić, tak miałem jeszcze jak używałem AUG w pierwszej wersji.

Tak więc zastanawiam się nad celownikiem tym drugim o najmniejszej krotności 1,5x bo powinienem dawać sobie z nim rade, tym bardziej, że miałbym że tak powiem w miarę uniwersalny który powinien sprawdzić się w zielonej bo w niej będę go używał, oraz w przyszłości, jak będę miał więcej kasy współpracowałby też z noktowizją. Szukałem go w innych miejscach ale jest tylko na tej stronie, a na oficjalnej stronie Delty, też go nie ma więc zapewne model już znikł z ich katalogu.

Na razie jestem zdecydowany na Shermana od Delty.

 

Bardzo przepraszam dexterkrak-a i grzechotnika za moją pomyłkę , mam nadzieje, że panowie nie są urażeni.

Link to post
Share on other sites

Oczywiście był to żart, moze i ciężki ale mam to do siebie że lubię ciężki żart. Oczywiście jeżeli uraziłem to się kajam i liczę na wybaczenie, nie miałem zamiaru urazić.

W temacie lunety jeszcze nie tak dawno twierdziłem że lunety powinno się kupować dobre, ale przekonano mnie że w asg nie ma co aż tak wiele od lunety wymagać (fakt nie jest to strzelanie na tyle precyzyjne żeby było to konieczne)

Ale znam lunetki Delty i mogę je z całym przekonaniem polecić (nawet i serię niskobudżetową) bi i solidnie są wykonane i szkła z niezłymi powłokami i regulacja dość precyzujnie i trwale zrobiona. Nie są to oczywiście lunety z górnej półki ale dają radę i w rekreacyjnum strzelaniu się spokojnie sprawdzą.

Link to post
Share on other sites

Jeszcze coś. Luneta może służyć do celowania ale i do obserwacji. O ile do celowania mogły by starczyć w ASG od biedy celowniki mechaniczne to do obserwacji dobra luneta jest jak znalazł. I nie chodzi mi o jakieś "zwiadowcze" misje. Zwyczajnie dobra luneta przy powiększeniu 10 pozwala wykryć wystającą nogę albo głowę, nawet przy słabym świetle. Albo dostrzec wyraźnie sylwetki wroga znajdującego się 300 metrów, który normalnie "rozpłynął" by się na tle zieleni.

I piszę to z własnego doświadczenia. Oczywiście ktoś preferujący grę dynamiczną będzie miał wygodniej z kolimatorem. Ale snajper czyli ktoś działający powoli i z namysłem może na dobrej lunecie sporo zyskać. A na dynamiczne ostrzeliwanie się krótkimi seriami w razie kontaktu z wrogiem i tak nie ma szansy.

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...