Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Referendum o powszechne posiadanie broni! PILNE


Recommended Posts

Ależ dramaturgia i gramatyka...

 

Petycja jest stworzona przez Mariusza Maxa Kolonko, jest kierowana do prezydenta Dudy i wzywa do utworzenia krajowego referendum o powszechnym dostępie do broni. Autor tematu najwyraźniej był goniony przez terrorystów i nie zdążył podać najważniejszych informacji.

Link to post
Share on other sites

To nie przejdzie, u nas jest zbyt duża histeria odnośnie ogolnego dostępu do broni. Ludzie patrza na osobę z bronią, jako potencjalnego zabójcę i bandytę, tak jak na geja jako pedofila i muslima jako terrorystę. To tak, jak przekonanie, że prostokąt miałby być kwadratem...

 

Podpisane tylko po to, aby dać tam wyżej sygnał, że nie zgadzam sie z tym co sie dzieje teraz i może dać podwaliny na inne ruchy mające na celu powstrzymanie tej paranoii z zaostrzeniem prawa, jako podniesienia poziomu bezpieczeństwa... tylko szkoda, że nie naszego.

 

Edyta:

Korekta z "jest" na "miałby byc"

Edited by dik89
Link to post
Share on other sites

błedy są wynikiem przerywającej klawiatury bezprzewodowej, i 7 piw. Klikając link widać co i kogo to jest, więc nie musisz krytykować nie zaistniejesz, hejterów w internecie są miliony cięzko się wybić.

 

Podając link do czegoś, wypadałoby dać chociażby minimalny opis. Ja nie klikam w każdy podany przez każdego odnośnik. Klawiaturę radzę naprawić i nie pić tyle, bo gdy się kolega emocjonuje, to trochę ciężko się czyta wypowiedź.

 

Proszę trzymać się tematu, gdyż jak wiadomo - sprawy polityczne są tu tematem tabu.

Link to post
Share on other sites

Mimo iż uwielbiam broń i tematykę wojskową to jednak jestem przeciwnikiem powszechnego dostępu do broni i mam nadzieję, że takie prawo nie przejdzie, nie w obecnych czasach. Jestem zdania, że w pierwszej kolejności warto skupić się nad poprawą jakości życia oraz bezpieczeństwa obywateli a to może zaowocować wprowadzeniem powszechnego dostępu do broni za 10, 20 lat. Przykład? Szwajcaria oraz Kanada. Zobaczcie jak tam żyją ludzie i jaki jest odsetek przestępstw z użyciem broni.

Link to post
Share on other sites

A wracając do źródła problemu, proponuje:

 

Osobom, które tego jeszcze nie zrobily, aby wyraziły swój sprzeciw, chociaż by w takiej formie:

 

Https://www.change.org/p/council-of-the-european-union-eu-you-cannot-stop-terrorism-by-restricting-legal-gun-ownership

 

 

Osoba, które chcą wyrazić swój głos sprzeciwu w formie oficjalnej(najbardziej zachęcam):

 

https://ec.europa.eu/transparency/regdoc/?fuseaction=feedback&docId=3085376&language=pl

 

 

 

 

 

 

Link to post
Share on other sites

Powszechny dostęp - nie, łatwiejszy - tak. Obecnie nie jest wcale trudno zdobyć pozwolenie w Polsce. Moim zdaniem sito jest dobre (szczegółowe badania lekarskie, egzamin), zniósłbym tylko obligatoryjną przynależność do "czegoś" - te przepisy były wyraźnie pisane pod dyktando PZSS i PZŁ (wiadomo, każdy chce zarobić :)).

Podobnie - dostępne dla cywilów rodzaje broni wyczerpują moim zdaniem katalog potrzeb (czytałem gdzieś nawoływania do dostępu do broni samoczynnej - po co?)

Link to post
Share on other sites

Osobiście uważam że jakby takie referendum się odbyło to by raczej przeszło, problem w tym że temat ten nigdy i nigdzie nie będzie nagłośniony; wszystko zależy od nas. Żadne media nie będą podkręcały tematu bo przecież nikomu nie jest na rękę żeby społeczeństwo w razie wkurwienia mogło się bronić... Jaki interes mają ludzie na górze żeby dawać ludziom możliwość swobodnego myślenia, obrony, domagania się sprawiedliwości i wyjaśniej kiedy są robieni w balona, lub wypowiedzenia własnego zdania inną niż raz na 5 lat? lepiej trzymać populacje na smyczy przez zusy, podatki i inne urzędowe pochłaniacze czasu, po co mają ludzie myśleć?

 

Jedyna nadzieja żeby Polska była dla Polaków a Polacy dla Polski jest w nas, ludziach: tego typu inicjatywę nie można inaczej przekazywać niż w szlakach niekontrolowanych przez rząd, czyli internet. Od bardzo dawna czekałem na taką inicjatywę, od bardzo dawna szukam w Polsce towarzystw promujących dostęp do broni takich jak istnieją w stanach.

Link to post
Share on other sites

Osobiście uważam że jakby takie referendum się odbyło to by raczej przeszło,

:hahaha:

Chyba przeszło obok i posikało się ze śmiechu. Bez powszechnej, zaplanowanej na przynajmniej 20 lat edukacji na rzecz dostępu do broni (tj. pokazania ludziom w szkole jak bezpiecznie obchodzić się z bronią itd.) nie ma szans na to, by takie referendum przeszło. Mam znajomego, który chętnie bawi się w airsoft, stylizuje się na różne GROMy, SPAPy i inne takie, ale uważa, że poszechny dostęp do broni oznaczałby codzienne masakry, dziki zachód, sąsiad strzelający do ludzi, bo się napił. Każda sprzeczka na ulicy kończyłaby się wyciągnięciem broni i strzelaniem.

I tak myśli przynajmniej 3/4 społeczeństwa. Jak pogadasz z ludźmi to wyjdzie, że broń jak najbardziej powinna być dostępna. Dla policji, wojska itd. Dla obywateli?

comment_qvLopf9ggqowQJNQtyoiNmxyHd7RglGZ,w400.jpg

Obywatele najlepiej żeby broni nie mieli, bo będzie dziki zachód. Krew na każdym rogu. No może starannie wyselekcjonowani (i tu pada litania takich warunków, że głowa mała) cywile mogliby mieć broń.

Niestety, ale w PRLu wyprano społeczeństwu mózgi i nikt tego nie naprawił.

Edited by MarekMac
Link to post
Share on other sites

Nie wiem co robiłeś w czasach PRLu (zakładam, że nic a Twoi rodzice być może się jeszcze nie znali) ale pleciesz kocopoły. Wcześniejsze, tak do 2011 roku utrudnienia w dostępie do broni i podejście takie a nie inne organów władzy to skutek lat 90 i z PRLem nic wspólnego nie miały.

 

 

Kocham kiedy internetowi teoretycy strzelectwa wypowiadają się o prawie o broni i strzelectwie a osoby z rzoczników "około90"- o tym jak było za PRLu- który znają z kwejka i demotów.

Link to post
Share on other sites

Wiesz, właśnie tak działa selekcja naturalna: debile będą pierwsi wyciągać broń, i pierwsi będą od niej ginęli. Powszechny dostęp do broni + edukacja doprowadzi do masakry w ciągu pierwszych 5/10 lat, potem zostaną już tylko Ci co mają na tyle oleju w głowie żeby normalnie żyć z innymi.

 

Poza tym służby służbami, ale jak ich potrzeba to nigdy ich nie ma a jakby każdy obywatel miał przy sobie broń to każdy staje się automatycznie służbą.

Link to post
Share on other sites

Wiesz, właśnie tak działa selekcja naturalna: debile będą pierwsi wyciągać broń, i pierwsi będą od niej ginęli. Powszechny dostęp do broni + edukacja doprowadzi do masakry w ciągu pierwszych 5/10 lat, potem zostaną już tylko Ci co mają na tyle oleju w głowie żeby normalnie żyć z innymi.

 

 

Po przeczytaniu tego nie dziwie się że ludzie są przeciwnikami broni. Powszechny dostęp do broni nie powinien oznaczać że każdy dostanie broń tylko żeby odbywało się to na normalnych i zdrowych zasadach. Obecnie nawet jak spełnisz wszystkie warunki z których niektóre są zwyczajnie dziwaczne lub bardzo kosztowne to możesz spotkać się z odmową wydania pozwolenia bo tak uważa komendant. Inna sprawa że powszechny dostęp do obroni nie sprawi że nagle co druga osoba będzie miała pistolet, u nas nie ma takiej kultury posiadania broni i większość społeczeństwa nie czuje takiej potrzeby lub będzie to dla nich o wiele za droga zabawa.

Link to post
Share on other sites

Nie wiem co robiłeś w czasach PRLu (zakładam, że nic a Twoi rodzice być może się jeszcze nie znali) ale pleciesz kocopoły. Wcześniejsze, tak do 2011 roku utrudnienia w dostępie do broni i podejście takie a nie inne organów władzy to skutek lat 90 i z PRLem nic wspólnego nie miały.

Nie wiem co robiłeś w podstawówce (być może jeszcze do niej nie dotarłeś -skoro już zacząłeś sypać takimi tekstami to ja będę kontynuował), ale chyba nie nauczyłeś się czytania ze zrozumieniem, a tego za moich czasów uczyli właśnie w podstawówce. Nie pisałem nic o prawie do posiadania broni w PRLu, nie pisałem o żadnych wcześniejszych utrudnieniach. Jedyne zdanie jakie odnosiłem do PRLu mówiło o praniu mózgów, a to wtedy nauczono (a właściwie zaczęto nauczać) nasze społeczeństwo, że jesteśmy debilami, którym trzeba pomóc i za których trzeba decydować.

I masz racje, urodziłem się gdy PRL upadał, ale nie wiem co to ma do rzeczy w tym temacie. Czytając internet na temat posiadania broni w PRLu można odnieść wrażenie, że zdania są podzielone. Jedni twierdzą, że było lepiej, a inni, że można było zdobyć pozwolenie właściwie tylko na myśliwską. Ja mam to gdzieś.

Link to post
Share on other sites

Obecnie nawet jak spełnisz wszystkie warunki z których niektóre są zwyczajnie dziwaczne lub bardzo kosztowne to możesz spotkać się z odmową wydania pozwolenia bo tak uważa komendant.

 

Nie, komendant ma gówno do gadania. Spełniasz wymogi określone w ubojce - dostajesz. Ludzie, pitolicie głupoty jak potłuczeni. Przeczytać najpierw UoBiA oraz rozporządzenie MSW w sprawie przechowywania, noszenia itd. i dopiero cokolwiek pisać.

 

 

Powszechny dostęp do broni to istna głupota. I tyle w temacie.

Link to post
Share on other sites

Czyżby coś się zmieniało w podejściu respondentów?

 

"Powyższe znaczy tyle, że zmieniają się w Polsce społeczne nastroje. Wczoraj w programie Jana Pospieszalskiego aż 74% respondentów oddało swój głos za, na pytanie o powszechny dostęp do broni palnej. Pospieszalski z wrażenia zaniemówił, nie komentując wyników ankiety. Program był o czymś zupełnie innym niż dostęp do broni palnej. Znaczy to bardzo wiele. Osoby niezwiązane z tematem wyraziły swoje zdanie."

 

pospiesz.jpg

 

trybun.org.pl/2015/11/27/prawda-jak-oliwa-zawsze-na-wierzch-wyplywa/

 

Brak wymogu przynależności do klubu oraz podziałów na różnego typu pozwolenia, to jest to, do czego powinno sie dążyć w kwestii pozwoleń na bron. Przynajmniej wg mnie. Przykład z artykułu powyżej, może być światełkiem w tunelu, w kwestii podejścia społeczeństwa do tematu broni, ale sam przykład brał bym przez pryzmat emocji ludzi, po napiętej sytuacji, po ostatnich wydarzeniach z Paryża.

Edited by dik89
Link to post
Share on other sites

Powszechny dostęp do broni to istna głupota. I tyle w temacie.

Zdefiniuj powszechny i jeśli możesz rozwiń myśl. Mnie się model szwajcarski wydaje, w naszym położeniu geopolitycznym (na linii wschód zachód potencjalni wrogowie), być najodpowiedniejszy. Plus dobrze zorganizowana armia (czyt. mało wodzów, dużo indian) i spokój.

Link to post
Share on other sites

Na podsumowanie całej akcji, wszystko zebrane w jednym miejscu.

 

Pobrane z forum bron.iweb.pl, napisane przez użytkownika Navigare

(http://bron.iweb.pl/...?f=146&t=137556)

 

 

Cytuj:

W dniu 18.11.2015 Komisja Europejska przyjęła poprawkę do Dyrektywy 91/477/EEC, która po transpozycji w krajach członkowskich, w znacznym stopniu zaostrzy prawa dostępu do legalnej broni dla praworządnych obywateli UE. W rozumieniu Komisji poprawki mają zwalczać terroryzm. Problem w tym, że terroryści nie przestrzegają Dyrektyw.

 

Proponowane zmiany uderzają nie tylko w posiadaczy broni palnej (sportowcy, myśliwi, kolekcjonerzy), ale będą miały znaczący wpływ na posiadaczy replik, broni alarmowej i hukowej, broni zdekowanej oraz entuzjastów airsoft. Co więcej, zmiany dotkną każdego obywatela UE, przyczyniając się do obniżenia poziomu obronności społeczeństwa oraz udowadniając, że prawo w UE może być wdrażane bez koniecznych konsultacji społecznych, przez wąską grupę biurokratów i mieć wpływ na miliony.

 

Od środy 18.11 trwa akcja społeczna, przeciwko zmianom w Dyrektywie, którą koordynuje europejski ruch społeczny posiadaczy broni palnej Firearms United, zrzeszający ponad 200 milionów posiadaczy broni palnej (rezerwistów, myśliwych, strzelców sportowych, kolekcjonerów, sprzedawców i producentów broni, profesjonalistów ochrony, operatorów strzelnic oraz obywateli posiadających broń do ochrony) z całej Europy. Zebrano ponad 100 150 tys. podpisów za odrzuceniem proponowanych zmian (Polska na drugim miejscu, po Niemcach). Pod wpływem naszej akcji KE zdecydowała się uruchomić dodatkowe konsultacje społeczne, zdając sobie sprawę że ewaluacja impaktu społecznego zmian, nie została przeprowadzona prawidłowo. Akcję w Polsce koordynuje Firearms United, we współpracy z ROMB.

 

Strona akcji:

http://firearms-united.org/

 

Co mogę zrobić:

 

1. Polub i śledź akcję na naszym profilu FB:

https://www.facebook...irearms.united/

 

2. Weź udział w konsultacjach społecznych dot. proponowanych zmian (ważne żebyś pisał od siebie, a nie wklejał gotowce, takie głosy mogą zostać uznane za nieważne):

https://ec.europa.eu...nsparency/regdo ... anguage=pl

tu masz trochę argumentów:

http://firearms-unit...rg/d/2015_Firea ... mentow.pdf

 

3. Podpisz petycję:

https://www.change.o.../council-of-the ... -ownership

 

4. Udostępnij poniższy tekst (publicznie) na swoich profilach w mediach społecznościowych, wyślij znajomym, napisz na forach w których uczestniczysz:

 

W dniu 18.11.2015 Komisja Europejska przyjęła poprawkę do Dyrektywy 91/477/EEC, która po transpozycji w krajach członkowskich, w znacznym stopniu zaostrzy prawa dostępu do legalnej broni dla praworządnych obywateli UE. W rozumieniu Komisji poprawki mają zwalczać terroryzm. Problem w tym, że terroryści nie przestrzegają Dyrektyw.

 

Proponowane zmiany uderzają nie tylko w posiadaczy broni palnej (sportowcy, myśliwi, kolekcjonerzy), ale będą miały znaczący wpływ na posiadaczy replik, broni alarmowej i hukowej, broni zdekowanej oraz entuzjastów airsoft. Co więcej, zmiany dotkną każdego obywatela UE, przyczyniając się do obniżenia poziomu obronności społeczeństwa oraz udowadniając, że prawo w UE może być wdrażane bez koniecznych konsultacji społecznych, przez wąską grupę biurokratów i mieć wpływ na miliony.http://firearms-united.org/

 

 

Informacje ogólne:

 

Będę w tym wątku wrzucał info nt. przebiegu akcji. Podziękowania dla Administracji i Moderatorów bron.iweb.pl za pomoc.

 

Treść proponowanej dyrektywy:

http://europa.eu/rap...-15-6110_en.htm

 

Link do dyrektywy przetłumaczonej na j. polski:

https://drive.google.../file/d/0B6rVWa ... sp=sharing

 

Synteza porównawcza dyrektywy po wprowadzeniu obecnie proponowanych zmian: https://drive.google.../file/d/0B6rVWa... usp=sharin

 

Raport ewaluacyjny dot. Dyrektywy 477:

https://www.google.p...l?sa=t&rct=j&q= ... mLn8pUcxBw

 

gdzie KE przyznaje, że (strona 8., pkt. 22):

"Ze względu na brak wyczerpujących danych, trudno jest ocenić skuteczność dyrektywy wobec założonych celów bezpieczeństwa. W szczególności, analiza była utrudniona ze względu na brak bazy informacyjnej, zawierającej szczegółowe, właściwe dane o przestępstwach popełnionych z legalnie posiadanej broni palnej, przerobionej broni alarmowej (tzn. hukowej) i ponownie aktywowanej broni (tzn. broni PCU z przywróconymi cechami użytkownymi.)"

 

W raporcie jest postawiona teza, że kwestie związane z bronią samopowtarzalną powinny być poddane głębszej analizie (ale nie na etapie legislacyjnym), bez żadnych rekomendacji dot. zagrożeń związanych z przerabianiem na broń samoczynną, broni samopowtarzalnej oraz broni dekowanej. Następnie w raporcie jest mowa o tym, że główne działania powinny się skupić na ujednoliceniu pojęcia "istotne części broni", przyjęciu jednolitego standardu dekowanie broni na terenie UE, poprawy wymiany danych dot. posiadaczy broni na ternie UE oraz konwersji broni alarmowej. To są dokładnie te same argumenty, które przesłałem Panu jako nasze stanowisko w ub. czwartek (poza konwersją broni alarmowej). Jest to stanowisko uzgodnione z naszymi organizacjami partnerskimi w całej Europie:

 

"Firearms United, największy ruch społeczny, zrzeszający posiadaczy broni palnej w Europie, jest bardzo zainteresowany i popiera działania Komisji Europejskiej w celu przeciwdziałania terroryzmowi i przestępczości. Muszą jednak to być działania racjonalne, a nie tworzone w pośpiechu. Wg. naszej opinii, nie delegalizacja broni samopowtarzalnej, ale skupienie się na następujących działaniach mogą pomóc osiągnąć ten cel:

- walka z przemytem i ograniczanie dostępności do nielegalnej broni oraz materiałów wybuchowych

- harmonizacja na poziomie UE pojęcia i prawa dot. "istotnych części broni" poprzez konieczność posiadania pozwolenia na broń palną w celu zakupienia np. komory zamkowej lub lufy z kraju w którym na taki zakup nie jest wymagane pozwolenie i złożenia w ten sposób, nielegalnej broni z legalnie nabytych komponentów;

- rozpoczęcie dyskusji na pozwoleniem na broń typu CCW (concealed carry weapon - broń do skrytego noszenia), jako jednej z możliwości podniesienia bezpieczeństwa obywateli UE w odniesieniu do przemocy

- harmonizacja na poziomie UE właściwego i permanentnego procesu dekowania broni palnej na poziomie krajów UE (aktualnie broń dekowana np. w Niemczech jest uznana za nielegalną np. w Finlandii, jest natomiast legalna w innych krajach)

- harmonizacja na poziomie UE oznaczeń, procedur i kategorii ubiegania się o pozwolenie na broń palną"

 

 

Ciekawy raport opracowany przez koleżankę z FU Niemcy, pokazujący skalę manipulacji przy całym action planie KE w sprawie broni, ma być złożona skarga do Ombudsmana EU przeciwko działaniom DG Home's Fireamrs Task Force i Panu Fabio Marini:

https://www.all4shoo....com/en/Shootin ... marini.pdf

(jeśli jest ochotnik, który może podjąć się przetłumaczenia tego na język polski to proszę o PW)

Edited by dik89
Link to post
Share on other sites

Zdefiniuj powszechny i jeśli możesz rozwiń myśl. Mnie się model szwajcarski wydaje, w naszym położeniu geopolitycznym (na linii wschód zachód potencjalni wrogowie), być najodpowiedniejszy. Plus dobrze zorganizowana armia (czyt. mało wodzów, dużo indian) i spokój.

 

Nath, przez powszechny mam na myśli taki jak jest w stanach typu Teksas czy Pensylwania. Wchodzisz do sklepu, 30 minut i masz zakupioną broń. Model szwajcarski w naszym położeniu też nie jest dobry. Brak edukacji co do broni palnej, gdzie w Szwajcarii jest to już wręcz element kultury. Na obecną chwilę najlepszym rozwiązaniem jest jedynie zmiana obecnych warunków narzucających członkostwo w związkach konkretnych i element Policji jak organu wydającego takie pozwolenia.

Link to post
Share on other sites

I obniżenie kosztów/czasu wyrobienia takiego pozwolenia. Nie oszukujmy się, wyrobienie pozwolenia przy obecnych warunkach, to kosztowny i czasochłonny proces. Bynajmniej dla chcącego, nic trudnego. Dlatego krew mnie zalewa jak słyszę lub czytam komentarze typu: "w Polsce nie da się dostać pozwolenia na bron, dlatego potrzebujemy powszechnego prawa do broni" bo słyszę gamonia, który albo nic nie czytał na temat pozwoleń w naszym kraju i wypowiada się bez znajomości tematu, albo lenia, któremu nie chce się przez papierkową robotę przechodzić.

 

Nie, potrzebujemy "powszechnego dostępu do broni" na modłę amerykańską, nie przy tej kulturze i obyciu się społeczeństwa z bronią. Czego potrzebujemy, to LIBERALIZACJI obecnych przepisów, uporządkowania ich i uproszczenia procedur.

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...