Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Pozwolenie na broń do celów sportowych - warto?


Recommended Posts

Gościu sam masz coś z głową bo jak nie jesteś czegoś pewien to powiedz czego nie wiesz oraz to co wiesz, a nie wyjeżdżasz z durnym pytanie, na które odpowiedź znajduje się w ustawie i rozporządzeniach do niej, a nie się głupio wymądrzasz na zasadzie "czy mogę jechać" - dostajesz odpowiedź "a przecież mogę zrobić to i to" co jest jak nic odpowiedzią z ustawy.

 

Tak samo jak dostałeś link do instrukcji podanej przez Karczu (link obecnie coś nie działa) i po trochę ponad 30 minutach już od razu stwierdza, że instrukcja jest nieaktualna.

 

Od specjalistycznego doradzania w temacie są fora poświęcone temu, a nie forum "asgejów" - dlaczego na tych forach nie zadasz takiego samego pytania?

Link to post
Share on other sites

wojtekk8 - zamilcz, bo aż przykro czytać twoje posty. Chłop nie pyta o nic nielegalnego więc grzeje mnie czy jest lewakiem, dziennikarzem wyborczej, wegetarianinem, cyklistą, ukrytą opcją niemiecką czy jest po prostu zainteresowanym człowiekiem.

 

Od specjalistycznego doradzania w temacie są fora poświęcone temu, a nie forum "asgejów" - dlaczego na tych forach nie zadasz takiego samego pytania?

Temat znajduje się w dziale "Militaria" w kategorii "Broń palna", gdzie są dyskusje o wadach palnego glocka, inna dyskusja na temat pozwoleń na broń, przeklejka z ROMBu. Napisał temat we właściwym miejscu więc nie wiem skąd ta afera.

 

Największym trollem tego tematu jesteś ty.

Edited by wegorz
Link to post
Share on other sites

@wegorz: jak dorzucisz do tego wszystkiego jeszcze jakieś wzmianki o niepewnych czasach czy uchodźcach to łączenie tych tematów z pozwoleniem na broń palną do celów sportowych nie służy w odpowiedni sposób temu tematowi.

 

Więc niech zamilkną ci co takie głupoty wypisują.

 

Założył temat w odpowiednim dziale, ale też założył konto tylko w tym celu.

Dla mnie to dziwne zachowanie.

Osobiście jeżeli chciałbym kupić np. auto terenowe to nie pytał bym na forum modelarzy czy RC o to co kupić mimo iż mają tam działy czy wątki poświęcone oryginałom.

Widzisz pewną różnicę.

 

Link to post
Share on other sites

Doleję w takim razie oliwy do ognia, bo mam już dość twoich dywagacji, bo sam temat przybyszów zacząłeś, a później usilnie kontynuowałeś..

 

Ziomasek - nie zapominaj, że broń zarejestrowaną na pozwolenie sportowe można legalnie nosić przy sobie naładowaną 24h/7/365 (tak jak do obrony osobistej). Jest to możliwe od 1.10.2014 gdy nabrało mocy stosowne rozporządzenie http://dziennikustaw...pl/DU/2014/1224 - w szczególności interesuje nas ten fragment:

 

§ 8. 1. Broń palną nosi się w kaburach lub futerałach.

2. Broń palną przeznaczoną do ochrony osobistej nosi się w sposób jak najmniej widoczny, w kaburze przylegającej do ciała.

3. Broń palną nieprzeznaczoną do ochrony osobistej, o ile jest to możliwe, ze względu na jej ilość i wielkość, nosi się w sposób określony w ust. 2.

(…)

 

Może być to przydatna informacja w obecnych niespokojnych czasach. Pozwolenia na broń do ochrony osobistej są ciężkie do uzyskania przez uznaniowość Policji, a w przypadku pozwoleń sportowych takiej uznaniowości nie ma. Tak więc niegłupie jest kupno jakiegoś małego np. Glocka 26 i małej kabury do skrytego noszenia.

 

Oraz myślę, że przyda się też informacja gdzie nie można wnosić broni palnej:

 

Na zgromadzeniach - Kodeks wykroczeń Art. 52 § 1. ust. 5.

Na imprezach masowych - Ustawa o bezpieczeństwie imprez masowych Art. 8 ust. 2

W budynkach prokuratury - Ustawa o prokuraturze Art. 17b ust. 1

W kabinach pasażerskich statków powietrznych - UoBiA Art. 35 ust. 2

Na rozprawach głównych w sądach - Kodeks Postępowania Karnego Art. 356 § 1

W budynkach sądowych - Ustawa Prawo o ustroju sądów powszechnych Art. 54. § 1

 

W przypadku broni sportowej nie wolno ci jej mieć załadowanej w transporcie publicznym (rozładowaną już tak).

 

Można się zastanowić po co miałbyś nosić sportowego glocka na zakupy do sklepu po poranne pieczywo, ale polskie prawo tego nie zabrania, więc warto o tym wiedzieć.

Edited by wegorz
Link to post
Share on other sites

No i właśnie powyższy temat jest ciekawy, zasługuje imo na osobny topic.

Czy testowaliście, albo ktoś z waszych znajomych ten przepis? Generalnie spotkałem się z opiniami że jeśli w danym dniu odwiedzasz strzelnicę, to noszenie broni przed/po jest usprawiedliwione i łatwe do wytłumaczenia przed każdym kto miałby do tego jakieś uwagi. Nie spotkałem się jednak z konkretnymi przykładami kiedy ktoś używał tego jako substytutu broni do ochrony osobistej i jak wyglądały ewentualne spotkania z policją/ nieżyczliwymi sąsiadami etc. Wiecie o co chodzi- osobnik wyrabia tylko osobostarty, strzelnicy oprócz tego nie odwiedza, a Glocka nosi przy każdej okazji.

Link to post
Share on other sites

@wegorz: przeczytaj może dokładnie pierwszą stronę wątku i kto rozpoczął dyskusję o imigrantach.

Podpowiem gdybyś miał problem ze znalezieniem odpowiedzi - drugi post autora wątku.

 

@Karczu: nigdzie nie ma zapisu o tym, że masz odwiedzić strzelnicę czy jeździć na zawody i dlatego masz usprawiedliwienie co do noszenia broni.

To jest Twoja własność i możesz z nią robić co chcesz.

Link to post
Share on other sites

No i właśnie powyższy temat jest ciekawy, zasługuje imo na osobny topic.

Czy testowaliście, albo ktoś z waszych znajomych ten przepis? Generalnie spotkałem się z opiniami że jeśli w danym dniu odwiedzasz strzelnicę, to noszenie broni przed/po jest usprawiedliwione i łatwe do wytłumaczenia przed każdym kto miałby do tego jakieś uwagi. Nie spotkałem się jednak z konkretnymi przykładami kiedy ktoś używał tego jako substytutu broni do ochrony osobistej i jak wyglądały ewentualne spotkania z policją/ nieżyczliwymi sąsiadami etc. Wiecie o co chodzi- osobnik wyrabia tylko osobostarty, strzelnicy oprócz tego nie odwiedza, a Glocka nosi przy każdej okazji.

Jak można testować przepis?

Noszę broń niemal codziennie bo ustawa i rozporządzenie mi na to pozwala.

Nie ma tam żadnego warunku czy to ma być w drodze na strzelnicę i z niej czy gdziekolwiek indziej.

Nikt mnie nigdy o to nie pytał bo nie ma takich podstaw. Policja może poruszać się tylko w ramach przepisów, jak coś nie jest zabronione to jest dozwolone.

Nie mam nieżyczliwych sąsiadów odkąd mam broń. Wszyscy są życzliwi albo wyprowadzili się.

Po wydaniu pozwolenia WPA ma inne rzeczy do roboty niż przejmować się czy ktoś uprawia strzelectwo sportowe pasjami czy z przymusu.

Link to post
Share on other sites

Nie mam nieżyczliwych sąsiadów odkąd mam broń. Wszyscy są życzliwi albo wyprowadzili się.

Nie zrozum tego mojego pytania źle (nie mam zamiaru się czepiać), ale pochwaliłeś się sam, czy "jakoś" się dowiedzieli inaczej? Bo w tym drugim przypadku to pytanie brzmi - skąd? Bo jeśli dzielnicowy im "zdradził" przy okazji wywiadu środowiskowego to mi się to mało podoba (np. w ten sposób mógł się dowiedzieć ktoś kto szuka "niekoniecznie legalnej broni na rynku wtórnym" - a to śmierdzi możliwością włamu i kłopotów - szczególnie dla Ciebie).

Link to post
Share on other sites

Nie zrozum tego mojego pytania źle (nie mam zamiaru się czepiać), ale pochwaliłeś się sam, czy "jakoś" się dowiedzieli inaczej? Bo w tym drugim przypadku to pytanie brzmi - skąd? Bo jeśli dzielnicowy im "zdradził" przy okazji wywiadu środowiskowego to mi się to mało podoba (np. w ten sposób mógł się dowiedzieć ktoś kto szuka "niekoniecznie legalnej broni na rynku wtórnym" - a to śmierdzi możliwością włamu i kłopotów - szczególnie dla Ciebie).

Jak to się mówi, ktoś się rozpruł, a plotka zaczęła żyć własnym życiem.

Co do włamania i kradzieży broni to nie martwię się. Są to jednostkowe przypadki w skali kraju. Broń nielegalną pozyskuje się w inny sposób. Gdyby nawet to nie rodzi to żadnych konsekwencji prawnych dla posiadacza broni jedynie stracony czas bo trzeba się najeździć po prokuraturach.

Link to post
Share on other sites
Doleję w takim razie oliwy do ognia, bo mam już dość twoich dywagacji, bo sam temat przybyszów zacząłeś, a później usilnie kontynuowałeś..

 

Ziomasek - nie zapominaj, że broń zarejestrowaną na pozwolenie sportowe można legalnie nosić przy sobie naładowaną 24h/7/365 (tak jak do obrony osobistej). Jest to możliwe od 1.10.2014 gdy nabrało mocy stosowne rozporządzeniehttp://dziennikustaw...pl/DU/2014/1224 - w szczególności interesuje nas ten fragment:

 

 

Cytat

 

§ 8. 1. Broń palną nosi się w kaburach lub futerałach.

2. Broń palną przeznaczoną do ochrony osobistej nosi się w sposób jak najmniej widoczny, w kaburze przylegającej do ciała.

3. Broń palną nieprzeznaczoną do ochrony osobistej, o ile jest to możliwe, ze względu na jej ilość i wielkość, nosi się w sposób określony w ust. 2.

(…)

 

Może być to przydatna informacja w obecnych niespokojnych czasach. Pozwolenia na broń do ochrony osobistej są ciężkie do uzyskania przez uznaniowość Policji, a w przypadku pozwoleń sportowych takiej uznaniowości nie ma. Tak więc niegłupie jest kupno jakiegoś małego np. Glocka 26 i małej kabury do skrytego noszenia.

 

Oraz myślę, że przyda się też informacja gdzie nie można wnosić broni palnej:

 

Na zgromadzeniach - Kodeks wykroczeń Art. 52 § 1. ust. 5.

Na imprezach masowych - Ustawa o bezpieczeństwie imprez masowych Art. 8 ust. 2

W budynkach prokuratury - Ustawa o prokuraturze Art. 17b ust. 1

W kabinach pasażerskich statków powietrznych - UoBiA Art. 35 ust. 2

Na rozprawach głównych w sądach - Kodeks Postępowania Karnego Art. 356 § 1

W budynkach sądowych - Ustawa Prawo o ustroju sądów powszechnych Art. 54. § 1

 

W przypadku broni sportowej nie wolno ci jej mieć załadowanej w transporcie publicznym (rozładowaną już tak).

 

 

Można się zastanowić po co miałbyś nosić sportowego glocka na zakupy do sklepu po poranne pieczywo, ale polskie prawo tego nie zabrania, więc warto o tym wiedzieć

 

Nawet o tym nie wiedziałem, byłem przekonany, że nie wolno sobie chodzić od tak, tylko w drodze na strzelnice itp.

 

Anyway co zrobi policja gdy zobaczy ze posiadasz broń (schylisz się i odsłonisz broń nieumyślnie), albo nawet zwykły cywil, jak na to reagują służby porządkowe i cywile? Ktoś słyszał o jakiś nieprzyjemnych sytuacjach?

Edited by Ziomasek
Link to post
Share on other sites

Tak, ja słyszałem z pierwszej ręki (ale nie wiem czy była nieprzyjemna - jeśli nawet to nie-bardzo :)). Kolega z klubu poszedł na obiad do knajpy po zawodach z sędzią z innego klubu (zawody były gdzieś na Śląsku - nie pamiętam). Obaj mieli przy sobie pistolety w kaburach pod marynarkami (zresztą masz taki obowiązek poza domem - w zasadzie nie wolno Ci odstąpić broni na centymetr, chyba że złożysz ją w depozycie policyjnym, albo u kolegi na zasadzie użyczenia). W pewnym momencie kolega się zapomniał i zdjął marynarkę (było dość ciepło). Pan sędzia (prywatnie kolega kolegi :)) zwrócił mu uwagę, że "widać" i wzbudza sensację. Kolega natychmiast się zreflektował i założył marynarkę. Ale w międzyczasie, ktoś zaniepokojony wezwał policję (w sumie się nie dziwię - to w Polsce nie jest ani normalny ani powszechny widok). Panowie przyjechali, spytali o broń, poprosili o dokumenty, przeczytali, zweryfikowali (bez wyciągania i sprawdzania numerów), upomnieli (ustnie) i tyle.

Link to post
Share on other sites

Anyway co zrobi policja gdy zobaczy ze posiadasz broń (schylisz się i odsłonisz broń nieumyślnie), albo nawet zwykły cywil, jak na to reagują służby porządkowe i cywile? Ktoś słyszał o jakiś nieprzyjemnych sytuacjach?

W większości przypadków nikt nie zwróci na to uwagi.

 

Przepis brzmi:

 

Broń palną przeznaczoną do ochrony osobistej nosi się w sposób jak najmniej widoczny, w kaburze przylegającej do ciała.

oraz

Broń palną nieprzeznaczoną do ochrony osobistej, o ile jest to możliwe, ze względu na jej ilość i wielkość, nosi się w sposób określony w ust. 2

 

Jak najmniej widoczny. Nie jest napisane "zupełnie niewidoczny". Jak coś ci się przypadkowo odchyli to nikt ci za to pozwolenia nie odbierze. Nie panikuj :icon_smile:

 

nie wolno Ci odstąpić broni na centymetr, chyba że złożysz ją w depozycie policyjnym, albo u kolegi na zasadzie użyczenia

Nie rozumiem do końca tego fragmentu. Można pokazać czy dać broń do ręki (zakładam stan rozładowany, bez amunicji w magazynku i komorze nabojowej) komuś bez pozwolenia o ile masz nad tą bronią nadzór nawet jeśli nie jest to teren strzelnicy. Dlatego nie ma przeszkód by pójść do zaprzyjaźnionego liceum na lekcję P.O. i dać uczniakom do rozłożenia karabin rejestrowany na sportowe.

Edited by wegorz
Link to post
Share on other sites

Sorki, nie wgłębiałem się w temat. Prawdopodobnie masz rację. Coś tam słyszałem, ale sam nie byłem zainteresowany więc może coś przekręciłem.

 

Nie rozumiem do końca tego fragmentu. Można pokazać czy dać broń do ręki (zakładam stan rozładowany, bez amunicji w magazynku i komorze nabojowej) komuś bez pozwolenia o ile masz nad tą bronią nadzór nawet jeśli nie jest to teren strzelnicy. Dlatego nie ma przeszkód by pójść do zaprzyjaźnionego liceum na lekcję P.O. i dać uczniakom do rozłożenia karabin rejestrowany na sportowe.

Bardziej chodziło mi o to, że w takiej sytuacji nie wolno Ci zostawić broni i amunicji w np. samochodzie albo w hotelu :)

Link to post
Share on other sites
  • 6 years later...

Jeśli chce się pracować jako instruktor strzelectwa i prowadzić zajęcia z tego zakresu, to oczywiście, że warto mieć odpowiednie dokumenty jako podstawę. Ja z bronią mam doświadczenie już kilkanaście lat, a mimo to bez uprawnień nie chcą nikogo zatrudniać, wiadomo, chodzi o kwestie bezpieczeństwa. Na szkolenie dużo wydawać nie trzeba, ja swoje zrobiłem w dobrej cenie w PAKIS i zyskałem potrzebne kwalifikacje instruktora strzelectwa sportowego. Najlepiej się dokładnie zorientować w instytucji prowadzącej szkolenia w kwestii pozwolenia na broń, u mnie to faktycznie trochę potrwało, ale teraz mam święty spokój i nikt nie może podważyć moich uprawnień.

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...