Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Pozwolenie na broń do celów sportowych - warto?


Recommended Posts

Witam serdecznie,

Zamierzam sobie w tym roku albo następnym zacząć wyrabianie pozwolenie na broń do celów sportowych, jest ktoś kto mógłby się wypowiedzieć na ten temat, czy trudno, czy warto przechodzić przez ten cały proces (jestem świadomy ze wyrobienie licencji w Polsce to coś koło 10 miesięcy), proszę o poważną dyskusje.

Zastanawiam się również czy warto robić kurs na instruktora strzelectwa.

Za każdą pomoc z góry dziękuje. Emotikon smile

Link to post
Share on other sites

Dzięki za odpowiedz Maker,

Zakładam tyle czasu ponieważ nie mam praktycznie żadnego doświadczenia w tym temacie i zanim bym wszystko zrobił pewnie by tyle czasu minęło.

Jeśli chodzi o koszty to też jestem tego świadomy, licencja jak napisałeś koło 2 tyś, broń w granicach 5 tyś, do tego dodatkowe koszty jak sama szafa czy amunicja (2-3 tyś).

Moim zdaniem lepiej się zebrać i kupić wszystko na własną rękę niż przepłacać na strzelnicy, do tego sam fakt ze nie posiadam własnej broni, uniemożliwia mi to rozwijanie moich umiejętności strzeleckich w określonych dziedzinach i typach broni.

Chciałbym się zabrać za to poważniej, jakieś zawody no ale bez własnej broni nawet nie ma co o tym myśleć...

 

A jeśli już będę chciał wyrabiać to pozwolenie to mogę gdzieś szukać pomocy w pisaniu tych wszystkich pism, np u kogoś z klubu strzeleckiego?

 

Czy mój wiek - 19 lat (rocznikowo 20), to nie za wcześnie żeby się za to zabierać?

 

I nadal podtrzymuje pytanie jak to jest z tym instruktorem strzelectwa? Są jakieś realne szanse na znalezienie pracy? Czy ten zawód tak naprawdę już umiera? albo może przeciwnie? Może to dobry pomysł zważając na napływ imigrantów?

 

I jeszcze jedno pytanie związane z instruktorem strzelectwa, czy takowe papiery wydane w Polsce są ważne za granicą? Mógłbym pracować w innym kraju jako takowy instruktor?

 

Dajcie znać co o tym myślicie, może ktoś ma podobne dylematy? :icon_biggrin:

Link to post
Share on other sites

Jeśli masz wątpliwości to znaczy że prawdopodobnie nie warto.

Jeśli nie masz 21 lat to nie warto.

Jeśli chcesz brać udział w zawodach strzeleckich to warto.

Jeśli chcesz być instruktorem strzelectwa, to warto.

 

Decyzja jest prostsza niż się wydaje :icon_biggrin:

 

Jeśli chcesz strzelać tanio to bycie członkiem klubu strzeleckiego (co i tak będzie trzeba zrobić do licencji) obcina koszty o dobrą połowę.

Tutaj łap instrukcję krok po kroku:

http://http://bron.iweb.pl/viewtopic.php?f=75&t=30856

Edited by Karczu
Link to post
Share on other sites
Jeśli nie masz 21 lat to nie warto.

Czyli po prostu przez swój wiek nie dostane pozwolenia mimo iż podam podstawę prawną do ich wydania?

 

Jeśli chcesz strzelać tanio to bycie członkiem klubu strzeleckiego (co i tak będzie trzeba zrobić do licencji) obcina koszty o dobrą połowę.

Pierwsze słyszę żeby to tak działało, u mnie na strzelnicy (do której mam najbliżej) nie ma takiego czegoś jak zniżka dla członków klubu strzeleckiego, może w innych strzelnicach.. u mnie na pewno nie.

 

Tutaj łap instrukcję krok po kroku:

http://http://bron.i...hp?f=75&t=30856

Ta instrukcja jest z 2007 roku! Więc straciła swoją przydatność już dawno temu..

Link to post
Share on other sites

Jeśli chodzi o koszty to też jestem tego świadomy, licencja jak napisałeś koło 2 tyś, broń w granicach 5 tyś, do tego dodatkowe koszty jak sama szafa czy amunicja (2-3 tyś).

Koszt pozwolenia na broń to ok. 1600zł i 6 miesięcy czasu. Kałach to ok. 2500zł, szafa to 700-900zł, amunicja - tu nie ma górnej granicy.

 

Moim zdaniem lepiej się zebrać i kupić wszystko na własną rękę niż przepłacać na strzelnicy

Popieram.

 

A jeśli już będę chciał wyrabiać to pozwolenie to mogę gdzieś szukać pomocy w pisaniu tych wszystkich pism, np u kogoś z klubu strzeleckiego?

http://js4018.mil.pl/wp-content/uploads/2015/05/Pozwolenie_na_bron_sportowa.pdf

Przeczytaj od A do Z. W razie czego napisz maila do autorów albo zostaw priva na stronie FB - pomogą.

 

Czy mój wiek - 19 lat (rocznikowo 20), to nie za wcześnie żeby się za to zabierać?

Nie jest za wcześnie. Możesz spokojnie uzyskać pozwolenie na broń palną sportową nie mając skończonych 21 lat, a mając skończone lat 18. Masz w zalinkowanym PDFie opisany ten przypadek.

 

I nadal podtrzymuje pytanie jak to jest z tym instruktorem strzelectwa? Są jakieś realne szanse na znalezienie pracy? Czy ten zawód tak naprawdę już umiera? albo może przeciwnie? Może to dobry pomysł zważając na napływ imigrantów?

Mając patent, a następnie licencję sportową zrób za tani pieniądz prowadzącego strzelanie (nie musisz mieć do tego kwitka wydanego pozwolenia na broń). Jest taniej, a będziesz mógł zabierać ze sobą ludzi na strzelnicę i zarobić trochę grosza.

Edited by wegorz
Link to post
Share on other sites

Pierwsze słyszę żeby to tak działało, u mnie na strzelnicy (do której mam najbliżej) nie ma takiego czegoś jak zniżka dla członków klubu strzeleckiego, może w innych strzelnicach.. u mnie na pewno nie.

 

Tutaj zaryzykowałbym sprawdzenie innych klubów. Mi udało się znaleźć strzelnicę mającą 2 stawki- ammo w cenie ciut wyższej niż sklepowa, dla klubowiczów i dwukrotnie wyższą dla niezrzeszonych. Broń+ instruktor też darmowy w tym przypadku. No tak czy siak do jakiegoś klubu będzie trzeba należeć, więc zacząłbym od znalezienia najbardziej atrakcyjnego (zarówno cenowo jak i pod kątem posiadanej przez nich broni) klubu. Dodatkowo będziesz miał do czynienia z masą ludzi którzy są albo instruktorami, mają już pozwolenie, albo właśnie je wyrabiają. To rozwiewa dużo wątpliwości i mocno ułatwia planowanie.

 

Czyli po prostu przez swój wiek nie dostane pozwolenia mimo iż podam podstawę prawną do ich wydania?

Pozwolenia na broń nie wydaje się osobom:

  • nie mającym ukończonych 21 lat (na wniosek szkoły, organizacji sportowej, Polskiego Związku Łowieckiego albo stowarzyszenia obronnego pozwolenie może być wydane osobie mającej ukończone 18 lat , jednakże tylko na broń służącą do celów sportowych lub łowieckich),

Faktycznie furtki są, pytanie czy opłaca Ci się z nich korzystać skoro już będziesz miał 20 lat. Jeśli w najbliższym czasie znalazłbyś tańszą niż wyjścia na komercyjne strzelnice opcję na trening, to ja osobiście ten rok strzelałbym bez myślenia o papierach. Zapoznałbyś się z różnymi typami broni, zobaczył co Cię najbardziej kręci.

 

 

Ta instrukcja jest z 2007 roku! Więc straciła swoją przydatność już dawno temu..

To fakt, ale droga jest całkiem dobrze opisana, są nowsze posty, no i całe forum jest dedykowane pod strzelectwo.

 

 

Jeśli chodzi o instruktora to może być przyszłościowy zawód, bo strzelectwo jest coraz bardziej popularne. Trzymam kciuki jakby co.

Link to post
Share on other sites

Co to jest "tyś"?

Poprawna pisownia to "tys." bo od tysiąc, a nie tyŚąc...

 

Druga sprawa - poczytaj ustawę o broni i amunicji, a całość nie zajmie 10 miesięcy a powyżej 12 jeżeli dopiero rocznikowo masz 20 lat.

Istnieje możliwość zrobienia pozwolenia po 18 roku życia, ale to doczytasz sobie w ustawie.

 

Trzecia sprawa - od roku jak nie więcej jest deregulacja zawodu instruktora strzelectwa (brak uprawnień państwowych) i pan Mietek ze strzelnicy może wystawić kwit z odpowiedniego szkolenia.

 

Czwarta sprawa - udział w zawodach strzeleckich można brać nie posiadając własnej broni. Ważny jest patent strzelecki i licencja zawodnika PZSS.

 

Piąta sprawa - cały temat jak i konto śmierdzi mi dość mocno trollem lub jakimś lewakiem czy dziennikarzynom, który próbuje prowokować i mieszać sprawy imigrantów, strzelectwa razem.

Link to post
Share on other sites

Druga sprawa - poczytaj ustawę o broni i amunicji, a całość nie zajmie 10 miesięcy a powyżej 12 jeżeli dopiero rocznikowo masz 20 lat.

A to z jakiej paki? Da się uzyskać pozwolenie nie mając skończonych 21 lat.

 

Niech robi pozwolenie sportowe i kupuje broń. Czasy niespokojne :icon_wink:

Edited by wegorz
Link to post
Share on other sites

A to z jakiej paki? Da się uzyskać pozwolenie nie mając skończonych 21 lat.

 

Niech robi pozwolenie sportowe i kupuje broń. Czasy niespokojne :icon_wink:

 

Tak, na wniosek klubu lub organizacji, ale tutaj ryzyko muszą podjąć takowe czyli musi dać się poznać.

Przychodząć z ulicy, nie mając żadnych wyników, nie znany nikomu powie, że ma poniżej 21 lat, ale chce pozwolenie na broń to już widzę jak klub/organizacja go poprą.

 

Nie łączcie też broni palnej do celów sportowych z jakimiś niespokojnymi czasami, imigrantami itd. bo nie służy do dobrze wizerunkowi strzelectwa w Polsce.

 

Przy okazji jak cytujesz fragment i zarzucasz mi błąd w tym cytacie to spójrz na linijkę tuż pod zacytowanym fragmentem, który jest częścią całej wypowiedzi o wieku i pozwoleniu na broń.

 

Przy okazji jak widzicie gość jest chociaż trochę obeznany bo operuje takimi pojęciami jak "podstawa prawna", wie też, że "instrukcja z 2007 roku" jest nieaktualna, a do tego konto utworzył 23.01.2016 roku.

 

Jak dla mnie to zwykły trolling i zbieranie materiału przeciwko strzelectwu w Polsce!

 

EDYTA:

Ewidentnie jest to działanie na szkodę nie tylko strzelectwa, ale i airsoftu.

Zwłaszcza, że podobno jakiś polski dziennikarzyna napisał w zagranicznej gazecie o tym iż rząd w Polsce może wykorzystać grupy paramilitarne do obrony rządu.

Edited by wojtekk8
Link to post
Share on other sites

Raczej radzę zapoznać się z forami strzeleckimi, gdzie tego typu użytkowników jak i tematów w ostatnim czasie pełno.

A wplątywanie do pozwolenie sportowego jakiejś niestabilnej sytuacji i ogłaszanie tego na forum publicznym jest kompletnym idiotyzmem, które szkodzi wizerunkowi strzelectwa, a daje do ręki tylko jawne dowody przeciwnikom broni palnej.

 

Temat został zgłoszony.

Link to post
Share on other sites
http://js4018.mil.pl...on_sportowa.pdf

Przeczytaj od A do Z. W razie czego napisz maila do autorów albo zostaw priva na stronie FB - pomogą.

 

Dzięki, na pewno mi się to przyda :icon_biggrin:

 

Mając patent, a następnie licencję sportową zrób za tani pieniądz prowadzącego strzelanie (nie musisz mieć do tego kwitka wydanego pozwolenia na broń). Jest taniej, a będziesz mógł zabierać ze sobą ludzi na strzelnicę i zarobić trochę grosza.

 

Co masz na myśli zabierając ludzi na strzelnice? Strzelnica poszła by na to żeby jakiś obcy facet szkolił ich zamiast pracowników owej strzelnicy?

Jak w ogóle wygląda sprawa z pozyskaniem licencji na instruktora? W sieci jest masa ofert kursów wahających się w cenie 2 tysięcy złotych.

 

 

Piąta sprawa - cały temat jak i konto śmierdzi mi dość mocno trollem lub jakimś lewakiem czy dziennikarzynom, który próbuje prowokować i mieszać sprawy imigrantów, strzelectwa razem.

Przy okazji jak widzicie gość jest chociaż trochę obeznany bo operuje takimi pojęciami jak "podstawa prawna", wie też, że "instrukcja z 2007 roku" jest nieaktualna, a do tego konto utworzył 23.01.2016 roku.

Jak dla mnie to zwykły trolling i zbieranie materiału przeciwko strzelectwu w Polsce!

EDYTA:

Ewidentnie jest to działanie na szkodę nie tylko strzelectwa, ale i airsoftu.

Zwłaszcza, że podobno jakiś polski dziennikarzyna napisał w zagranicznej gazecie o tym iż rząd w Polsce może wykorzystać grupy paramilitarne do obrony rządu.

 

Zaskoczyły mnie te komentarze, zapewniam, że nie jestem jakimś dziennikarzyną, a tym bardzie lewakiem, chyba popadasz w lekką paranoje jak kolega wyżej napisał :icon_lol:

Link to post
Share on other sites

Zwróć uwagę ze napisałem o tym w specjalnie wydzielonym dziale, gdzie tylko się pisze o takich typach broni, tu nie ma miejsca na zabawki z ASG.

Po za tym to chyba moja sprawa gdzie zakładam konta.. Ale dla świętego spokoju..

Te forum przykuło moją uwagę bo jest świetnie wykonane, bardzo przyjemnie się z niego korzysta i jest masa użytkowników, nawet jeszcze nie sprawdzałem innych stron, jak na razie tak naprawdę tylko tą znalazłem.

Link to post
Share on other sites

Hahahaha.

Powaga?

Na wielu forach różnego rodzaju są wydzielone działy, które są zbliżone czy pokrewne tematyką do głównego tematu forum, ale nie są wyspecjalizowane w tej dziedzinie.

A wynika z tego, że założyłeś temat specjalistyczny na forum, gdzie niewielu ma odpowiednią wiedzę w tym temacie.

 

To tak jak na forum gospodyń wiejskich zapytać o przemysłową produkcję wypieków.

 

Dla mnie jawny trolling i szukanie tematu na siłę i wykorzystanie go w nieodpowiedni sposób.

Przy okazji tekstem typu "świetnie wykonane forum" możesz zostawić na mniejsze serwisy, gdzie coś takiego podziała na ego właściciela strony.

Link to post
Share on other sites

Co masz na myśli zabierając ludzi na strzelnice? Strzelnica poszła by na to żeby jakiś obcy facet szkolił ich zamiast pracowników owej strzelnicy?

Normalnie na to idzie. Masz prowadzącego strzelanie, bierzesz ludzi ze sobą, idziesz na strzelnicę, wynajmujesz oś/pole/stanowisko czy co tam mają na ile czasu potrzebujesz, i prowadzisz strzelanie. Jeśli nie zamierzasz robić pozwolenia szkoleniowego i kupować broni samoczynnej (full auto) na własną działalność gospodarczą to instruktor strzelectwa jest ci mało przydatny.

 

Cena kursu prowadzącego strzelanie to zwykle około 300zł - ale to już będziesz musiał poszukać najtańszej oferty. Do szczęścia potrzebujesz odbębnić ten kurs i uzyskać plastik.

 

wojtekk8 - idź spać, zmęczony jesteś. Temat jest we właściwym dziale (Militaria -> broń palna), a ty szukasz na siłę sensacji.

Edited by wegorz
Link to post
Share on other sites

@wegorz: nie przecze, że temat jest w złym dziale. On jest na nieodpowiednim forum.

A do tego użytkownik zarejestrował się w tym celu.

 

Co do szkolenia ludzi za pieniądze bo masz kat. D. Pierwsza kontrola lub ktoś życzliwy i masz:

- brak działalności

- nieodpowiednia kategoria pozwolenia

Możesz zabrać ludzi i użyczyć im broń nieodpłatnie.

 

Link to post
Share on other sites

@Ziomasek

Mało mnie obchodzi czy jesteś zwykłym kolesiem, który ma takie a nie inne hobby, czy dziennikarzem organu KPP albo NSDAP. To co poniżej piszę jest legalne i prawdziwe, więc nikomu krzywdy nie zrobię. Pytasz, to odpowiadam.

 

Absolutne minimum czasu do uzyskania pozwolenia na broń do celów sportowych to 5 miesięcy i wynika to z przepisów prawa. Krócej się nie da.

Ponieważ, żeby przystąpić do egzaminu na patent musisz być członkiem klubu minimum 3 miesiące. Owszem możesz wcześniej przystąpić,ale patent Ci wydadzą dopiero jak przekroczysz te 3 miesiące (chociaż słyszałem o klubach gdzie na egzaminie takim panom mówią od razu do widzenia - jak nie upłynęły 3 miesiące). Potem musisz wystąpić o licencję do swojego klubu. Klub przesyła papiery do PZSS. trwa to około miesiąca (nikt Ci tego nie zaniesie osobiście chyba, że to wszystko odbywa się w kręgu znajomych i to w Warszawie - ale to wtedy nawet nie liczyłbym na szybciej niż 2 tygodnie). Mając patent i licencję możesz wystąpić o pozwolenia co trwa zwykle (w 99%) przypadków ustawowe 30 dni (ale prawie na pewno dłużej - ja wystąpiłem 15.12.2015 - podobno już jest podpisane i idzie pocztą, ale do ręki nie dostałem). Pomijam oczywiście fakt, że musisz zrobić badania, ale to da się zrobić "w trakcie" (u pana doktora nikt Ci nie każe pokazywać licencji czy patentu - mają to gdzieś :icon_smile:).

Teoretycznie to wystarczy.

W praktyce, jak chcesz coś więcej niż pistolet bocznego zapłonu (tyle Ci w zasadzie muszą dać minimum z tymi papierami co wyżej) to powinieneś "zrobić starty" czyli brać udział w oficjalnych zawodach PZSS albo co najmniej WojZSS w dyscyplinach z udziałem broni, o pozwolenie na którą wnosisz. Tego domagają się chyba wszystkie WPA o jakich słyszałem (czytałem). Jest to działanie bezprawne (żądanie tych startów), ale przepychanki prawnicze (zazwyczaj wygrane) mogą spowodować oczekiwanie na "papierek" dłuższe nawet o rok. Więc wszyscy machają ręką i robią te "starty" - tym bardziej że przecież o to w tym wszystkim chodzi - o strzelanie na zawodach :icon_smile:

Jednakowoż starty możesz "robić" dopiero z licencją w ręce - wcześniej możesz fizycznie brać udział, ale nie będziesz sklasyfikowany, czyli twojego nazwiska nie będzie w komunikacie, czyli oficjalnym dokumencie potwierdzającym, że zawody się odbyły i jacy zawodnicy wzięli w nich udział oraz jakie rezultaty osiągnęli, a bez tego (komunikatu) dla WPA takie zawody i twój udział w nich jest nieważny. Czyli jeszcze powinieneś sobie zarezerwować czas między licencją a wnioskiem do WPA na starty. Teoretycznie, ponieważ w praktyce możesz złożyć wniosek (i niech sobie "leci") a Ty możesz "robić starty". I tak pewnie zostaniesz wezwany do WPA (w celu uzupełnienia materiału dowodowego - czyli po polsku: "Po co Panu tyle broni" :icon_smile:) i wtedy możesz pokazać papierki z wynikami (nie muszą być "olimpijskie", możesz wywalić cały magazynek w niebo i mieć 0 punktów - liczy się udział i - co najważniejsze - twoje nazwisko w komunikacie). Da się (w ciągu tych 30 dni) - ja zrobiłem 20 startów w niecałe 6 tygodni - ale uważaj w wakacje - wtedy sporo klubów i strzelnic zawiesza działalność i to czasami na długie 3 miesiące.

Na koniec - rzeczywiście - ustawowy początek twoje przygody to 21 lat i powinieneś je skończyć, teoretycznie 1 dzień przed decyzją pozytywną przez WPA, ale bezpieczniej będzie jak skończysz je w momencie złożenia wniosku (zależy od danego WPA - nie wiem jak jest w W-wie). Są wyjątki ustawowe (gdzie można wcześniej), ale jak się zorientowałem to Ty do nich nie należysz (na razie) :icon_smile:

 

pozdrawiam

Edited by GuloGulo
Link to post
Share on other sites

GuloGulo dziękuje Ci bardzo za obszerne wyjaśnienie tematu.

Co masz na myśli że nie do nich nie należę?

 

Nadal mam wątpliwości co do tego instruktora.

 

I mam kolejne pytanie związane z pozwoleniem na broń, czy będzie jakiś problem z przemieszczaniem się poza granice naszego kraju na zawody w obrębie uni europejskiej?

I jeśli nie będzie problemów to gdzie taką broń wtedy trzymać? Bo wiadomo z sejfem nie będziemy jeździć :icon_biggrin: (zakładając ze jeden dzień nie wystarczy), można było by zostawić w hotelu np w sejfe w recepcji? Jak to wygląda w takiej sytuacji?

Edited by Ziomasek
Link to post
Share on other sites

No i jeśli należałbyś faktycznie do jakiejś instytucji mogącej przyspieszyć wydawanie pozwolenia, to znałbyś już odpowiedź na większość podstawowych pytań które tu zadajesz :D

(Albo przynajmniej wiedział gdzie szukać, bo wmasg traktowałbym jako jedną z ostatnich desek ratunku ;) )

Link to post
Share on other sites

A to nie jest tak ze można sobie wyrobić europejską kartę z która mógłbym legalnie przemieszczać się z bronią?

 

 

Osoba posiadająca pozwolenie na broń palną i ubiegająca się o wydanie Europejskiej karty broni palnej powinna złożyć niżej wymienione dokumenty:

1. Podanie do Lubelskiego Komendanta Wojewódzkiego Policji w którym powinny być zawarte niżej wymienione dane:

a) oznaczenie miejscowości i daty

b) imię i nazwisko wnioskodawcy

c) imiona rodziców i nazwisko panieńskie matki

d) datę i miejscowość urodzenia

e) adres stałego zamieszkania (zameldowania) wraz z kodem pocztowym

f) nr PESEL, dowód osobisty - numer, organ wydający i data wydania

g) Seria i nr „pozwolenia na broń” lub „legitymacji posiadacza broni” wydanej przez KWP

h) własnoręczny podpis wnioskodawcy

 

2. Dwie fotografie legitymacyjne o wymiarach 3,5 x 4 cm

 

3. Potwierdzenie wniesienia opłaty skarbowej w kwocie:

- 105,-zł z dopiskiem „opłata za wydanie Europejskiej karty broni palnej” wniesione na konto:

 

 

Dobrze to rozumiem? Ze wystarczy zapłacić za ową kartę i już można na legalu jeździć na zawody?

Link to post
Share on other sites

Człowieku czy ty jesteś zdrowy na umyśle?

No kurde po to jest forum żeby się wymieniać wiedzą i dyskutować między sobą, nie jestem pewny więc się pytam.

Zwróć uwagę ze nie tylko ja mogę skorzystać a potencjalnie każdy który wyszuka w Google podobny problem i dojdzie do tego tematu, wiec jak nic nie wnosisz do tematu to zamilcz.

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...