Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Chrono-Tuba ...czyli proste chrono za 15-20zł które NA PRAWDĘ(!) działa


Recommended Posts

Witam,

 

W związki z brakiem chronografu który stał mi się niezbędny postanowiłem działać...

 

Opcji jest kilka:

A) Kupić chronograf - odpada, bo nie wydam 300 zeta na coś czego użyje 2 razy w sezonie

BTW: Szkoda, że nie ma usługi "wypożyczę chrono na tydzień" (wraz z wysyłką) aby kasa się zwróciła - ja bym z czegoś takiego chętnie skorzystał za np. 20zł, bez wahania (przed budową "Chrono-Tuby" OFC :icon_wink:)

B)Używać mojej metody na kartki opisanej tutaj:

 

http://forum.wmasg.p...owy-chronograf/

 

..ale ta metoda to niestety +/- 20fps, i do tego nie ma się żadnej pewności, może być gorzej.

C) Zbudować tzw. "chrono radka" - ale przy moich zdolnościach dot. elektroniki szanse powodzenia to ok 2-5% :icon_wink:

 

D) [O TYM BĘDZIE TEMAT] Zbudować "chrono-tubę" podłączaną do PC jako mikrofon.

 

Żeby nie było że plagiat i że sam wpadłem na to rozwiązanie odrazu daje link gdzie dość skrótowo opisany jest ten pomysł i informacje zawarte tam stały się dla mnie raczej inspiracją, ew. dało to podstawowe założenia, ale cała masa szczegółów musiała zostać wypracowana metodą prób i błędów.

 

http://forums.zeroin...9300-DIY-Chrono

 

[!UWAGA!]

O tym co i jak dokładnie jak ktoś by chciał zbudować coś podobnego nie będę pisał tutaj bo sporo tego - dam tu tylko linki do schematu, zdjęcia, i pliku *.zip w którym będzie wszystko - cała wiedza(instrukcja "Krok po kroku", schematy, zdjęcia i takie tam.

 

Powiem tylko jeszcze, że:

PLUSY:

- metoda umożliwa pomiar z dokładnością IMHO lepszą niż w przypadku tradycyjnych chrono, powtarzalność jest rewelacyjna

- konstrukcja nie jest zbyt skomplikowana

- konstrukcja jest tania (15-20zł)

 

MINUSY:

- minusem jest zawiłość procesu sprawdzania repliki - z pewnością nie jest to coś dla np. serwisanta czy teamu, który potrzebuje na szybko sprawdzić FPS. Chodzi tu dokładniej o to, że aby uzyskać ładny pomiar trzeba się troszkę namęczyć (wycelować w odpowiednie miejsce, wystrzelić z min. 10-20 kulek na pomiar, analizować nagranie, znaleźć min. 2 "peaki", obliczyć różnice i na koniec wrzucić wynik do excela[W PACZCE]).

- no i też kwestia błędów - jeśli ktoś nie zna się na lutowaniu, obwodach i podstawach elektroniki - błędy mogą zwiększyć koszty (u mnie to dodatkowe 20-30zł, częściowo spowodowane przez niekompetencję sprzedawców w elektroniku i ich generalne podejście "panie ja nie nie wiem, i nie mam czasu, tu kolejka czeka", ale może dzięki mojej instrukcji wiele osób uniknie dodatkowych niepotrzebnych kosztów

 

ZDJĘCIA, SCHEMATY i PACZKA:

 

https://drive.google...iew?usp=sharing - ZDJĘCIE

 

https://drive.google...iew?usp=sharing - SCHEMAT

 

https://drive.google...iew?usp=sharing - SCREENSHOT

 

https://drive.google...iew?usp=sharing - PACZKA, 15MB(instukcja PDF, zdjęcia, schemat)

 

Pozdrawiam,

mothzart

Edited by mothzart
Link to post
Share on other sites

Widzę, że mieszkasz w Łodzi a ja jestem z Pabianic, jak chcesz przechronować replikę to po prostu poproś :icon_razz:

Gdybyś czas poświęcony na kombinowanie na chrono "homemade" poświęcił na np rozdawanie ulotek to już dawno byś sobie kupił chrono. Z wyświetlaczem, sporą dokładnością, wynikiem od razu no i rozmiarem, że i w kieszeni spodni BDU możesz je nosić :icon_razz:

A jakbyś chciał to i potem byś się dogadał z kumplami, że jak chcą korzystać to niech po 10-20zł odpalą i mogą sobie przez nie strzelać do woli, wtedy spokojnie większość jak nie cała inwestycja by się zwróciła.

 

PS. Pewnie jesteś podobnie jak ja osobą, która lubi tworzyć, ulepszać i coś tam majstrować więc z jednej strony Cię rozumiem. Ale nie wyobrażam sobie oddania 20 strzałów dla jednego udanego zapisu, sprawdzanie tego na zapisie dźwięku, przeliczanie wzorem aby po kilku minutach otrzymać jeden wynik, gdzie na chrono dobrze jest oddać te 20 mierzonych strzałów dla sprawdzenia czy fpsy są stałe i nic złego się nie dzieje. Myślę, że po schronowaniu w ten sposób jednej repliki całość by poszła do kosza i jeszcze tego samego dnia zamówiłbym normalne chrono :P

Edited by you-dash
Link to post
Share on other sites

@you-dash: Czas poświęcony na konstruowanie chrono-tuby to jakieś 4 dni (a teraz jakbym miał drugą robić to bym zrobił w 4 godziny pewnie), czy na ulotkach bym tyle zrobił ...nie wiem, ale szczerze to i tak względnie bezproblemowo mnie stać na chrono (w pewnym momencie nawet byłem blisko poddania się i kupienia "pudełka"), tyle, że dla mnie to urządzenie z którego korzystać będę 3-5 razy na sezon, więc szkoda by mi było wydać 300 zeta i męczyła by mnie ta świadomość...

 

Poza tym jest dokładnie tak jak mówisz - lubię konstruować i jak otrzymałem pierwszy "sensowny" wynik to radochę miałem :icon_biggrin:

 

Spory minus (czego nie umieściłem w poście) to kwestia, że ciężko zbadać jak spada/wzrasta FPS w zależności od temp. - ale z drugiej strony to takie pomiary przeważnie robione są i tak tuż przed strzelanką a wtedy już za późno na np. wymianę sprężyny ew. można zmienić replikę. A dodatkowo można zawsze wyłożyć replikę np. na balkon na godzinkę dzień przed i w sumie da radę sprawdzić na upartego :icon_wink:

 

Poza tym dla kogoś kto nie ma tych 300zł, a zna się na lutowaniu itp. taki układ to banał ...a diody IR może wydłubać nawet ze starego pilota :icon_smile:

 

P.S. Natomiast zgadzam się całkowicie z Tobą, że nie dla każdego takie coś - dla teamu gdzie trzeba to przenieść, sprawdzić w różnych warunkach, itd. ODPADA.

 

P.S.2. Jest to natomiast krok milowy od mojego poprzedniego eksperymentu z kartkami, a teraz fajnie by było jakby ktoś napisał program "łapiący" te peaki na PC - tu już nic nie zdziałam. No może ew. tzw pseudokod - kiedyś do Photoshopa napisałem i ku mojemu zdziwieniu jakiś dobroduszny Francuz (?) napisał na podstawie tego program/skrypt - w pracy którą miałem wtedy robiło to za mnie 70% roboty ;D

Edited by mothzart
Link to post
Share on other sites

Brawo, właśnie wynalazłeś na nowo koło chrono. Jakbyś zamiast podłączania do PC i "ręcznego" obliczania wartości miał to zrealizowane automatycznie za pomocą uC, to NICZYM by się to nie różniło od gotowych urządzeń. A z dokładnością "lepszą od tradycyjnych chrono" to sobie nawet nie żartuj, Radecki tak podaje wpływ odległości między bramkami na wyniki:

Przy prędkości V=230m/s zwiększenie parametru o 0.1mm powoduje zwiększenie mierzonej prędkości o ok. 0.3m/

U Ciebie odległość między bramkami jest większa, więc błąd nie będzie aż tak duży (jeśli dobrze zmierzyłeś odległość i wszystko jest sztywne), ale za to dochodzi kwestia oporów powietrza na dłuższym odcinku.

 

PS. Skoro już tak uparłeś się na konstrukcję własnego chrono, to zrób to porządnie, z solidnie trzymającymi się i wymierzonymi diodami i fototranzystorami i układem elektronicznym, który będzie wszystko obliczał i wyświetlał na LCD.

Link to post
Share on other sites

Brawo, właśnie wynalazłeś na nowo koło chrono. Jakbyś zamiast podłączania do PC i "ręcznego" obliczania wartości miał to zrealizowane automatycznie za pomocą uC, to NICZYM by się to nie różniło od gotowych urządzeń.

 

Wiem, że na tym forum, pewnie 80% osób zjedzie mnie za to, że poświęciłem sporo czasu na opisanie urządzenia które ktoś może zbudować za 10-20zł, bez specjalistycznej wiedzy i mieć dzięki temu (moim zdaniem, i będę się tego trzymał) na prawdę dokładny pomiar (szczególnie biorąc pod uwagę wskaźnik cena/dokładność). Chrono w serwisie pokazywało jakieś pół roku temu na jednej repce raptem 7fps więcej - całkowicie zrozumiałe, biorąc pod uwagę zbijanie się sprężyny w dość ciepłym pomieszczeniu i strzelanki (Guarder SP130 449->442, temp pomieszczenia taka sama podczas pomiarów).

 

Jestem na krytykę przygotowany w pełni... i zastanawia mnie tylko czemu w oryginalnym linku (na zagranicznych forach), który podałem, ludzi piszą:

 

"Awesome! Glad you got the thread running :icon_biggrin:" -Bachelarius

 

"Excellent work guys." -I'm Dave Angel

 

...a tu się od razu szuka dziury (co jest dobre, jeśli konstruktywne) ...i tylko dziury(niezbyt motywujące). Troche mi przykro z tego powodu.

 

Ale wracając do tematu mówiąc "niczym by się nie różniło" zapominasz o ok. 280 powodach, które mogą zostać w portfelu, i które są GŁÓWNYM powodem dla którego to wszystko w ogóle robie i dla siebie samego i dla innych.

 

A z dokładnością "lepszą od tradycyjnych chrono" to sobie nawet nie żartuj, Radecki tak podaje wpływ odległości między bramkami na wyniki:

 

"Przy prędkości V=230m/s zwiększenie parametru o 0.1mm powoduje zwiększenie mierzonej prędkości o ok. 0.3m/"

 

U Ciebie odległość między bramkami jest większa, więc błąd nie będzie aż tak duży (jeśli dobrze zmierzyłeś odległość i wszystko jest sztywne), ale za to dochodzi kwestia oporów powietrza na dłuższym odcinku.

 

...zgadza się - dlatego zdecydowałem się na 40cm a nie na 20cm czy na ok 10cm jak na zagranicznym forum, bo tam wymaga to znacznie większej precyzji.

 

PS. Skoro już tak uparłeś się na konstrukcję własnego chrono, to zrób to porządnie, z solidnie trzymającymi się i wymierzonymi diodami i fototranzystorami i układem elektronicznym, który będzie wszystko obliczał i wyświetlał na LCD.

 

Bardzo chętnie bym to zrobił, i początkowo miałem taki plan, żeby zbudować "chrono Radecka", ale to mnie po prostu przerasta technicznie, a do tego szkoda mi kasy było trochę (wiem, że błędy by mnie wiele kosztowały i na 90% by ostatecznie nic z tego nie wyszło, tylko bym miał masę części i kabelków kurzących się w pudełku, a potem do śmieci). Co do wymierzania i stabilności konstrukcji to może nie jest piękna, ale wierz mi że jest solidna i dokładnie wymierzona - mierz trzy razy, wierć raz.

 

pozdrawiam i mam nadzieje, że mimo krytyki komuś się to przyda...

mothzart

 

p.s. Na razie nie popisze w temacie bo chyba grypa/przeziębienie łapie... ale jakby ktoś miał ważne pytanie to piszcie na PW, na komie sie mi pojawi.

 

---EDIT: @UberSoldier: Dzięki - 5 słów a od razu mi lepiej :icon_smile:

---EDIT2: Dot. oporu powietrza (na szybko, więc mogę się mylić), ale jednym z dowodów mogą być "peak'i" które się graficznie praktycznie nakładają = prędkość przelotowa przez bramkę jest bardzo zbliżona. Jak będę robił pomiar kolejny dokładnie zmierzę peaki i zobacze czy rzeczywiście jest różnica. Tak czy siak wiedziałem, że coś za coś i między dokładnością a problemem oporu powietrza wybrałem opór, po prostu uznałem go za mniej istotny.

Edited by mothzart
Link to post
Share on other sites

Mothzart, mnie też się podoba. Cena/efekt-rewelacja. Rozwinąłeś swój poprzedni pomysł. Nawet jeśli odległość jest o 1czy2 mm inna niż zakładana, to co z tego? Liczy się przecież powtarzalność pomiaru, a o tej decyduje sztywność konstrukcji. Chyba że ktoś celuje w idealnie 449,9 fps. Zamiast układu z wyświetlaczem wystarczyłaby dobra apka. A jakby działała na telefonie/online, to już pełen wypas.

Link to post
Share on other sites

@you-dash: Czas poświęcony na konstruowanie chrono-tuby to jakieś 4 dni (a teraz jakbym miał drugą robić to bym zrobił w 4 godziny pewnie), czy na ulotkach bym tyle zrobił ...nie wiem, ale szczerze to i tak względnie bezproblemowo mnie stać na chrono (w pewnym momencie nawet byłem blisko poddania się i kupienia "pudełka"), tyle, że dla mnie to urządzenie z którego korzystać będę 3-5 razy na sezon, więc szkoda by mi było wydać 300 zeta i męczyła by mnie ta świadomość...

 

Tak jak pisałem wcześniej, w 4 dni spokojnie zarobiłbyś na chrono, potem dogadać się z kumplami, że odpalą po 10-20zł i mogą korzystać do woli to jeszcze byś na tym zarobił.

Jak korzystasz 3-5x na sezon to jak dla mnie lepiej się dogadać z kimś kto ma chrono czy ze sklepem i co te 3 miechy podjechać i sprawdzić replikę.

 

Jeszcze co do tego czemu na amerykańskich forach ludzie są podjarani a u nas średnio. Amerykanie przez bardzo dużą grupę ludzi z wielu krajów są uważani za idiotów, w mojej ocenie też jest to dosyć ogłupione społeczeństwo. To o czym my piszemy to po prostu logiczne myślenie, oczywiście jeśli samo dłubanie sprawia Ci przyjemność to jak najbardziej działaj w tym temacie, takie tworzenie to dla mnie wielka frajda.

Ale skoro pytasz nas o opinie i sens takiego czegoś to ja nadal uważam, że nie ma to sensu raczej. Jak chcę umyć auto co 3 miesiące to jadę na myjnię i wrzucam 2-5zł do maszyny i sobie myję, Ty natomiast próbujesz w garażu zbudować sobie myjkę ciśnieniową :icon_biggrin:

 

Tak jak pisałem wcześniej, jeśli lubisz dłubać to jestem na plus i szczerze życzę powodzenia, natomiast jeśli pytasz o sens, wygodę itd takiego domowej roboty urządzenia, to jako osoba mająca chrono od jakichś 7 lat uważam, że naprawdę lepiej kupić chrono, nawet używane i pobierać po parę złotych. A jeśli masz zamiar go używać co 3 miechy i szkoda tych 2-3 stówek to najlepiej po prostu umówić się z kimś i po prostu przestrzelać replikę na czyimś chrono. Kumpel używając wiertarki raz na pół roku również ją ode mnie pożycza zamiast kupować.

 

PS. Jeśli masz schematy i listę części do chrona Radeckiego ale nie potrafisz go wykonać to rozważ odpalenie komuś kilku przysłowiowych piw za polutowanie tego do kupy. Nadal będzie to bardzo tanie ale znacznie bliżej normalnego chrono.

Edited by you-dash
Link to post
Share on other sites

@you-dash: Wiele sensu w twojej wypowiedzi natomiast, trochę (moim zdaniem) nie do tematu bo np:

 

1. Te 4 dni na zarobienie na chrono to jak już pisałem nie jest problem bo gdyby np. chrono było tak skomplikowanym urządzeniem(jak np.smartfon), że nie ma najmniejszego sensu budować go samemu to bym po prostu kupił i nie zabolało by to. Tu chodzi raczej o to że dla moich konkretnych potrzeb taka "chrono-tuba" jest idealna, bo nie mam wrażenia, że kupuje (jak sam zresztą piszesz) wiertarkę jeśli używam jej raz na pół roku. A niestety nie mam "kumpla z wiertarką" jak piszesz, więc argument którego użyłeś akurat działa na moją korzyść :)

 

2. Ja nie mam wielkiego grona ASG - jeżdżę na strzelanki głównie z moją dziewczyną(wspólna pasja), i czasami kumplem, a z tych osób z ASG które lepiej poznałem (ok. 5-10 osób z czego trzech pamiętam z imiona/nicka :P) akurat nikt nie ma chrono - więc nie bardzo mam od kogo pożyczyć - więcej, dla kilku z nick chrono to by była połowa/jedna trzecia budżetu na całe ASG. Z resztą na strzelanki też nie jeżdżę co tydzień (5-10 na sezon mi styknie).

 

Od obcych pożyczać generalnie rzeczy nie lubię bo żebym się czuł komfortowo to bym musiał podpisać z kimś umowę (żebym czuł, że jest tak jak powinno, oficjalnie - może jest taka usługa? To by dla wielu się sprawdziło - 20zł np. na tydzień, skan dowodu, umowa wynajmu i wysyłka - ktoś się mógłby tym zająć - z ciekawości, dla porównania bym wtedy wypozyczył :)). Z kolei do sklepu jechać to też pół miasta, nawet samochodem - mało to wygodne dla mnie, do tego w zimę np. dochodzi wychłodzenie materiału.

 

3. Co do amerykanów się akurat zgadzam ...niestety :( Ale mi chodziło o szerszą perspektywę, tylko to już cały osobny temat.

 

OT(sorki): Dam jeden krótki przykład - na polskim forum pytałem czy by ktoś napisał prosty program (nie pamiętam o co chodziło), ja mogłem napisać tzw. "pseudokod" - od razu było "człowieku!kto ci to za darmo zrobi" a to była kwestia 5-15 min. max i przydatne nie tylko dla mnie.

Na forum francuskim dałem "pseudokod" do skryptu PS (Photoshop) z luźną nadzieją, że kogoś zaciekawię i coś tam podpowie - a to już było więcej kodu. Ku mojemu zdziwieniu 2 dni później jakiś całkowicie obcy francuz stworzył cały kod (ze 2-3 strony w Wordzie 12tka), podziękowałem mu najserdeczniej na co on czy jeszcze jakieś poprawki bym chciał wnieść - wniosłem jedną prostą zrobił następnego dnia :)

O co mi chodzi? Bo trochę namieszałem, wiem. Moim zdaniem u nas strasznie ciężko jest podważyć utarte standardy/opinie/metody i niesamowicie ciężko jest eksperymentować z czymkolwiek, bo nie ma wsparcia od społeczeństwa. Ale to się na szczęście zmienia, tyle że powoli. A na wmasg, które siłą rzeczy jest forum związanym z militariami, często można natrafić na "staro-wojskowe" podejście. Ma być tak i koniec kropka - akurat w tym temacie to jest jeszcze luźno, ale czasami to ja w niektórych wątkach jak zarzucę jakiś "luźniejszy" pomysł to od razu mnie z ziemią potrafią zmieszać.

 

OCZYWIŚCIE (!) Pod żadnym pozorem nie odbieraj tego jako atak na twoją osobę, bo widzę, że piszesz z sensem i choć mamy różnicę zdań to dyskusja jest konstruktywna i na poziomie :)

 

3. Schematów od Radeckiego nikt mi nie zrobi niestety i szczerze mam do tego stopnia wiarę (chyba, że kiedyś w domu będę miał chrono i będzie tak duży rozrzut, że całkiem zdyskredytuje, mój(połowicznie) projekt - w co wątpię), że nie widzę sensu wydawać więcej na projekt Radeckiego. Którego jedyny plus to (względna) przenośność. W takiej sytuacji to już chyba bym kupił chrono-chrono.

 

@Merrowing + DO WSZYSTKICH

4. Bardzo możliwe, że wkrótce wezmę się za następny projekt. Pomysł ze smartfonem jest rewelacyjny, aż się dziwię, że sam o tym nie pomyslałem ...PRZECIE TO MA JACKA 3,5 :D Jakby była apka, to rzeczywiście można by "chrono-tube" skrócić do tych 20cm, jeszcze bardziej dopracować/wyrównać/opakować, jak pisze you-dash ...i w zasadzie można by było to już nazwać przenośnym chrono :D

 

A części mi zostały, tylko 2 diodki i rurkę bym potrzebował + wtedy już pewnie pleksa. Największy problem to sama apka na Androida i ew. dopasowanie zasilania, co chyba różne smartfony mają różne napięcie na jacku.

 

Ale to na razie w głowie tylko...

 

Na prawdę, paracetamol i idę spać. Do jutra jak coś, ew. wieczora :)

Edited by mothzart
Link to post
Share on other sites

Ja mieszkam w Pabianicach, jak chcesz to możesz sobie podjechać i przechronować jak będziemy gdzieś ekipą w terenie, jak chcesz to nawet zapraszam do wspólnej zabawy.

Na każdym większym strzelaniu ogłaszanym na wmasgu z limitami fps też zawsze jest jakieś chrono więc jest to dobra opcja żeby przy okazji sprawdzić fpsy.

 

Przykład z kodem na francuskim forum nie do końca jest trafiony, tam chciałeś zrobić coś nowego, czego nie było i ktoś Ci pomógł bo widocznie lubił pisanie kodów itd. Tutaj natomiast chcesz wynaleźć coś co zostało już wynalezione a to jednak spora różnica :D

Gdyby nie było czegoś takiego jak chrono i wszyscy by sprawdzali fpsy strzelając w denko puszki o nagle opisałbyś swój pomysł to by Cię wszyscy na rękach nosili :D

 

Zrobisz jak uważasz, rozumiem Twoje zamiłowanie do majsterkowania bo sam mam czasem więcej radochy z wycięcia w kompie ładnej dziury i dodanie wentylatora z zachowaniem oczywiście wysokiego poziomu estetyki niż dołożyć xx zł i kupić nową budę, gdzie w tym miejscu jest już taki otwór.

Mimo wszystko "sklepowe" chrono jest znacznie wygodniejsze i dokładniejsze, możesz oddać 20 strzałów w chwilę i widzisz, że np co 10x strzał masz -100fps. Replikę przechronujesz u mnie na wspólnym strzelaniu, w sklepach w Łodzi czy na większości spotkań ogłaszanych na wmasg. Jeśli mimo wszystko wolisz robić chrono samemu to i tak życzę powodzenia, ale i tak polecam skorzystać z jednej opcji i przestrzelać replikę na chrono chociażby w celu porównania wyników itd.

Link to post
Share on other sites

@you-dash: Spoczko, dzięki za zaproszenie - jak tylko się pojawią listki na drzewach/krzaczkach to może się moją drugą połówką odezwiemy :)

 

Z pomysłem francuskim rzeczywiście nie do końca trafiony przykład (coraz bardziej mnie rozkłada jakiś wirus :/), ale w pewien sposób pokazuje mentalność niektórych osób w PL a za granicą, tyle że rzeczywiście może z chrono troszke inaczej.

 

@Ślepak(i każdy kto ma w planie konstrukcję): jak skonstruujesz wyślij na PW linka do fotki :)

Link to post
Share on other sites

Dobrą drogą jest zastosowanie mikrokontrolera - skoczy precyzja tylko też komplikacja w wykonaniu. Program nie będzie skomplikowany (pod warunkiem że ktoś ogarnia jakikolwiek język) ale trzeba zaprojektować i wykonać PCB co po prostu jest czasochłonne. Sam myślę napisać taki program bo chrono-tubę w sumie szybko można zrobić na potrzeby testów.

Link to post
Share on other sites

Do podłączenia telefonu w taki sposób musiałbyś mieć w nim czteropolowy jack. Zresztą to dość ryzykowna zabawa.

 

Najprościej będzie podłączyć całość pod gotową płytkę w stylu Arduino. W zasadzie pozostaje wtedy tylko napisanie programu, który zresztą nie będzie jakoś bardzo skomplikowany. Jak masz parcie na mobile, to możesz sobie dołożyć moduł BT na UARTa i odbierać dane na telefonie za pomocą jakichś gotowych aplikacji.

Link to post
Share on other sites

Do podłączenia telefonu w taki sposób musiałbyś mieć w nim czteropolowy jack. Zresztą to dość ryzykowna zabawa.

 

Najprościej będzie podłączyć całość pod gotową płytkę w stylu Arduino. W zasadzie pozostaje wtedy tylko napisanie programu, który zresztą nie będzie jakoś bardzo skomplikowany. Jak masz parcie na mobile, to możesz sobie dołożyć moduł BT na UARTa i odbierać dane na telefonie za pomocą jakichś gotowych aplikacji.

 

App builder daje radę bez problemu z java dla androida, proste klocki. Z Arduino chętnie pomogę bo trochę tym już pracowałem

Link to post
Share on other sites
  • 2 years later...

Witam Ponownie,

 

Otóż ostatnio w związku z zimowym sezonem "domowo-tuningowym" naszła mnie potrzeba na łatwiejsze dokonywanie pomiarów niż w opisanej chrono tubie to zrobiłem wersje 1.1 - skróciłem ją do 10cm (odległość między sensorami), zmniejszyłem średnicę i fototranzystory umieściłem w kawałku (2cm) słomki która wystaje z boku.

 

Naszła mnie jednak ochota na majsterkowanie (może zakup Raspberry Pi mnie jakoś do tego zmobilizował + mam wreszcie dremel co daje mi szereg możliwości) w kwestii miniaturyzacji i usprawnienia działania chrono tuby (bo nawet to zmniejszenie do 10cm nie sprawiło, że chrono łapie za każdym razem) i była by to wersja 2.0 bo zmian (w tym estetyka) będzie dużo, ale wciąż nie będzie to chronograf tylko chrono-tuba (może lepiej zarejestruje tą nazwę ;P).

 

Pierwsze co mi przyszło do głowy to ...jak to jest w firmowych chrono i tutaj znalazłem kilka odpowiedzi m.in. w KAŻDYM chrono do ASG rura ma wcięcia a dopiero potem czuniki + nadajniki.

 

I tutaj pomaga mi bardzo to:

 

http://fox01v241.pixnet.net/album/photo/506299491 (uwaga, nie przestraszcie się chińskiego) BTW: jak widać Chińczycy potrafią się też dzielić wiedzą ;P

 

oraz

 

https://www.acetk.com/uploads/product_image/image/5881b92bdcb23e18d1000003/CUT03-1.jpg

 

a ogólnie to po prostu:

 

"airsoft chronograph inside" w google images :)

 

I właściwie mam tylko jedno pytanie bo nie jestem pewien a precyzja (chce zejść do 7-8cm między bramkami)... od którego dokładnie miejsca liczyć te dokładne 70,00mm.

Obstawiam dwie opcje: na 80% od frontowych krawędzi nacięć, na 20% od środka średnicy fototranzystorów.

 

Jak sądzicie? Bo to dość istotne jak już zacznę wycinać :)

Link to post
Share on other sites

tutaj dodaje jeszcze obrazowe przedstawienie mojego pytania

 

http://oi65.tinypic.com/xelt29.jpg

 

Realne wymiary (bazując na tym że baterie to AA, to około 70mm odległości między bramkami, 120mm cała długość rury, 30mm średnica rury - u mnie planuje podobnie z tym że bez elektroniki i tylko włącznik, gniazdo na 3,5 jack mono, a resztę robić będzie Audacity + Excel (ew. znalazłem w sieci program do tego, ktoś to napisał pod wiatrówki, jak znajdę dam link)

 

...a mooooże kiedyś zrobi się z tego moduł do RPi np. w wersji zero i można by to rozdzielać, ale to jakbym jakiegoś magika. I btw: tak wiem że post niżej jest post chrono na andruino

 

p.s. sorki ze obraz jest na masie białego tła, ale robiłem to na LibreDraw (normalnie, nie na Rasberry Pi użyłbym PS albo AI)

 

OT: jeżeli kogoś interesuje jak za 270zł (można i taniej - niższe wersje, tańsze akcesoria, może też tańszy sprzedawca) skonstruować komputer biurowy (wielkości PACZKI PAPIEROSÓW):

https://www.raspberr...esktop#p1291599

Edited by mothzart
Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...