Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Problem z nieosiowym ustawieniem zębatki.


Recommended Posts

Witam,

 

 

Mam "mały" problem ze szkielet GB i z ustawieniem zębatek, otóż jakiś czas temu kupiłem zębatki 100:300 do repliki. Zamontowałem je, ale zauważyłem że mają jakiś opór przy pewnej pozycji zębatki tłokowej. Przyczynę tego określiłem jako problem z helikalnymi zębatkami lub problem jakościowy zębatek SHS. Jako że replika była potrzebna działająca to ją skręciłem i pojechała na strzelankę.

 

Następnie zamówiłem normalne zębatki (18:1 SHS) i zabrałem się do wymiany. Okazało się, że problem dalej istnieje. Po głębszej analizie doszedłem do tego, że zębatka środkowa nie jest ustawiona prostopadle do ścian GB, a otwory na łożyska nie zgrywają się. Przesunięcie względem łożysk to jakieś 0,3-0,5 mm.

 

I tu mam kilka pytań, bo próba zniwelowania tego zaburzenia będzie inwazyjna i nieodwracalna, dlatego wolę się upewnić.

Łożyska siedzą ciasno w gniazdach. Wydaje mi się, że mam kilka opcji do wyboru:

 

1. Rozwiercić minimalnie (z 8,00mm na 8,20mm) oba gniazda łożysk, tak żeby łożyska złapały luz i oba wkleić minimalizując przesunięcie.

 

2. Rozwiercić jedno gniazdo łożyska (przeciwległe do tarcz zębatki środkowej), tak żeby dół siedział stabilnie w łożysku a górą zniwelować przesunięcie. To rozwiązanie wydaje mi się najbardziej sensowne.

 

3. Kupić nowy GB lub zamówić zrobienie nowego na CNC, co niestety pochłonie czas, pieniądze i nie zmieni faktu, że zostanę z jednym gb z krzywą ośką.

 

 

Ewentualnie jeśli ktoś ma jakieś inne rozwiązanie to chętnie go wysłucham.

Link to post
Share on other sites

1,2 - nigdy nie zrobisz tego w domowych warunkach na tyle dokładnie żeby było dobrze. Pomijam już fakt, że dla helikalnych kół zębatych musisz mieć wszystko idealnie osiowo i bardzo dobrze wypodkładkowane, bo inaczej będą rzęziły niemiłosiernie >.<

 

Kup nowy szkielet, zaoszczędzisz nerwów, czasu i pieniędzy. Grzebiąc w starym możesz nie naprawić, a skończysz z takim samym niezdatnym do użytku szkieletem i ze zmielonymi zębami ;)

 

A to że SHSowe zęby są badziewne, to zupełnie inna sprawa :)

Link to post
Share on other sites

Zabawne, w zeszłym tygodniu też kupiłem zębatki 100:300 SHSa, z tym że po to, aby wsadzić ją do SRki PJ. Wymieniłem tylko tarczę z zębami napędzającymi tłok na tą z dodatkowymi zębami do longa. Przez dwa wieczory próbowałem to wypodkładkować, użyłem najróżniejszych kombinacji zmieniając ustawienia o 0,1mm. Bez skutku, cały czas nietypowo chrobotało między silnikową a środkową.

 

W końcu pomyślałem, że to wada zębatek, ostatecznie to SHS, ale w innym GB chodziły o niebo lepiej nawet wsadzone bez ani jednej podkładki. Zmierzyłem i porównałem w najbliższych punktach odległość wewnętrznych krawędzi łożysk zębatki silnikowej i środkowej w tymże PJ z G&P i JG. Wynik - w PJ odległość jest o 0,3mm większa niż G&P i o 0,35mm większa niż w PJ w obu połówkach :icon_confused3:

 

To wyjaśnia, czemu stockowe zęby A&K w tej SRce wytrzymały tylko dwa miesiące intensywnego strzelania na SP150, padła zębatka środkowa. Wcześniej padła mi dwa razy silnikowa od "wzmocnionych" zębów 18:1 SHS do SRki, raz z powodu wady fabrycznej, drugi raz zwyczajnie z powodu zmęczenia materiału przyśpieszonego tą wadą GB. Myślałem, że po prostu miałem pecha, ale wygląda na to, że to ten GB cały czas mi zjadał koła.

 

Vanar, GB z jakiej repliki pochodzi? Jaka firma? Moim zdaniem w tej sytuacji nie ma innej możliwości niż kupić nowy GB.

Link to post
Share on other sites

Ją to robię tak:

 

Mam wzorzec: markowy gearbox (gearbox w którym zębatki chodzą idealnie). Do wykonania wzorca zębatek użyłem uszkodzonych zębatek markowych (systema). Zębatki skleiłem klejem dwuskładnikowe. Następnie gearbox który ma wadliwie osadzone łożyska rozwiercam w nim gniazda łożysk. Dalej osadzam łożyska w gniazdach łożysk, razem z wzorcem zębatek przy pomocy kleju dwuskładnikowego. Składam połówki szkieletu gearboxa i odstawiam do wyschnięcia.

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...