Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Nowe rozporządzenie MON w sprawie zakazu noszenia munduru lub jego części


Recommended Posts

Serio uważam że dalsza dyskusja pomiędzy nami niema kompletnie żądnego sensu, kończę ją zanim dojdzie do flamewara.

 

Czekam na interpretację z oficjalnej strony a nie z forum miłośników ASG :icon_smile:

 

Miłego.

Edited by _Czarny_
Link to post
Share on other sites
  • Replies 225
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Szmeru nie odpisywał, bo śmigał po Polsce w podróży służbowej :P

 

Ech znów namieszałem skrótem myślowym. Zabronione jest wykorzystywanie tkaniny z odpowiednim nadrukiem i gramaturą o wyszczególnionej specyfikacji do produktów szytych nie dla MON.

Zabronione jest więc używanie wz93 w konkretnie wyszczególnionych wariantach do produktów innego przeznaczenia. Czyli ktoś może użyć bawełniaka w kolorze baaardzo podobnym ale nawet takim samym, ale skład materiałowy się nie zgadza i już może się wylać na zakaz.

Tu słowo zakaz tyczy się tylko i wyłącznie zastrzeżeniem prawa posiadania przez MON tej specyfikacji. To tak jakby ferrari chciało wsadzić taki sam silnik jak w lambo do swojego wozu z myślą że wszystko jest OK. No jest OK dopóki lambo nie zauważy, że ktoś używa ich silnika niezgodnie z jego przeznaczeniem oraz bez zgody.

To tak pokrótce, musze znaleźć podparcie kwitem na to, a nie będzie to teraz łatwe z racji czystego przypadku dzieki któremu napotkałem tą informację.

Link to post
Share on other sites
  • 4 weeks later...

Zakazuje się noszenia munduru lub jego części. Zakładam, być może mylnie, że określone jest jasno czym jest mundur, kto go produkuje, w jakim kroju, z jakiego materiału i z jakim wzorem. "Wyłamanie się" spod określonych założeń powoduje że dana rzecz nie jest mundurem.

 

Czy Helikon szyje oficjalnie dla wojska? Jeśli nie, nie szyje on mundurów, więc zakaz nie może dotyczyć ich ubrań.

 

---

 

Czy były przypadki, że ktoś użytkujący ubranie we wzorze/kolorze/kamuflażu przypominającym Panterę, nie będące tym samym mundurami z wszywkami MON, miał nieprzyjemności ze stroju ŻW?

Link to post
Share on other sites

Nie ŻW, tylko Policji, ale tak, kolega z ekipy na scenariuszu w ostatni weekend. Biegał w Helikonach.

 

Krzywdy nie zrobili, ale pogrozili paluszkiem, że noszenie polskiego munduru to karalne jest, i żeby mi to ostatni raz było. Kolega pokiwał grzecznie głową, panowie zapakowali się spowrotem do radiowozu i odjechali.

 

Durna lex, sed lex...

Link to post
Share on other sites

Errhile, bardziej chodziło mi o prawdziwe nieprzyjemności. Policja bardzo często "grozi paluszkiem" bezpodstawnie, bazując na wiedzy wyssanej z palca więc takie coś się nie liczy ;). Czytałem, bodaj na głównej, artykuł, gdzie wspomniano, że ktoś już "wtopił" z polskim mundurem - ciekaw jestem okoliczności i zakończenia całego wydarzenia. Czy skończyło się mandatem, i cóż to za mundur/ciuchy były. Oczywiście ciekawym jest też kto ich zatrzymał i kto wystawił ewentualny mandat.

Link to post
Share on other sites

Dlatego podsumowałem sytuację stwierdzeniem durna lex, sed lex.

 

Kolega rekonstruktor opowiadał mi ostatnio sytuację której był świadkiem - policja przyczepiła się do rekonstruktora właśnie. Nie wiem co konkretnie miał na grzbiecie, podejrzewam ze M81 Woodland (na pewno mowa była o amerykańskim mundurze), i panowie niebiescy odpuścili dopiero, jak im pokazał obcojęzyczne metki. Bez tego nie chcieli przyjąć do wiadomości, że to nie jest mundur WP.

 

Niestety - jak wezmą się za wystawianie mandatów, to będzie tylko gorzej. Nieważne, czy masz na sobie kontrakt WP, Helikona / Miwo czy nie daj Matko Amunicjo jakieś egzotyczne kamo (Snickers kiedyś szył odzież roboczą z jakichś odrzutów materiału w chyba norweskim kamuflażu, pamiętam, że Tuksiak w tym biegał) - uprą się wystawiać mandat, i czeka Cię kopanie się z koniem i udowadnianie, że nie jesteś wielbłądem...

Link to post
Share on other sites

I miałbyś - zapewne - rację co do mandatu.

 

Z drugiej strony - zdarzyło mi się już w życiu przed sądem dochodzć swoich praw i racji, i nawet w sumie wygrać. Wiem, jak to wygląda w naszym pięknym kraju i ile kosztuje nerwów, czasu, a przy odrobinie pecha także pieniędzy. Nauczyłem się też, że przed sądem nie jest ważne, jaka jest prawda, tylko co możesz udowodnić. A biorac pod uwagę stopień sprecyzowania przepisów o umundurowaniu, udowodnienie że nie jesteś wielbładem może byc... trudne. I długotrwałe. Nie mówiąc juz o tym, że kosztowne (no, chyba, ze znasz prawnika, który zdecyduje się reprezentować Cię pro bono).

 

Mając do wyboru zapłacić mandat - nawet paręset złotych - albo bujać się parę lat po sądach i płacić adwokatowi by udowodnić, że UP z Miwo w Panterze nie jest mundurem Wojska Polskiego chyba jednak dla świętego spokoju przyjął bym mandat. A następnego dnia wystawił mundur na Allegro i kupił flecktarna* za pięć groszy...

 

* bardzo dobry kamuflaż (i tani, i mundury praktyczne w kroju i porządnie uszyte), tylko mnie osobiście obrzydza.

 

A że zryte berety trafiają się wszędzie - święta prawda. Najgorsze, jak taki ma do tego odrobinę władzy...

Link to post
Share on other sites
  • 8 months later...

Odgrzewam trochę temat, ale wczoraj oglądając telewizję z żoną trafiliśmy na pilotażowy odcinek nowej serii "Rolnik szuka żony".

Osobiście nie oglądam takiego typu programów, ale moja żona często go ogląda i chcąc nie chcąc wczoraj widziałem część programu.

Żeby nie zanudzać przejdę do sedna problemu, jeden z uczestników(rolników) ww programu cały czas chodzi sobie w mundurze wz93.

Mimo, że nie jestem osobą związaną z naszym wojskiem jak widzę, że ktoś w publicznej telewizji obrabia krowy w mundurze WP to mnie krew zalewa. Jest to całkowity brak szacunku dla naszych żołnierzy i nie powinien mieć miejsca. Jest opcja, żeby to gdzieś zgłosić np. w żandarmerii, bo jak nikt nic nie zrobi to na jesień będziemy oglądać w TVP tego jeszcze więcej.

Edited by slawek96
Link to post
Share on other sites

To zależy.

Z jednej strony materiał dowodowy mają "czarno na białym" więc specjalnie nie muszą się silić (najlepiej jakbyś miał stopklatkę z tego materiału, albo cały fragment, albo chociaż potrafił wskazać konkretny odcinek serii i czas w jakim występuje w tym materiale potencjalnie obwiniony), z drugiej jednak strony mogą się zasłonić tym, że nie da się na podstawie tego wideo/zdjęcia ustalić czy to faktycznie mundur MONu.

Warto też rozważyć, czy występ w mundurze przy gnojowniku wyczerpuje pojęcie "publicznego noszenia", czy wreszcie można występ w telewizji publicznej podciągnąć pod "publiczne noszenie"...

 

Spróbować możesz, coś z tym będą musieli zrobić. Jakkolwiek by tego nie zakończyli, to będzie to cenna wiedza dla innych.

Link to post
Share on other sites

A jest wogule sens takiego zgłoszenia?

 

Myślę, że taki sam jak sens zgłaszania "wogule" zamiast w ogóle.

 

Zgłosić zawsze możesz, ale jak zaczniemy być dla siebie upierdliwi jako obywatele to będzie wesoło. Jak mam coś zrobić w ogrodzie to zakładam flectarn, jakby WZ'a była tańsza to bym się zastanowił czy nie robić tego w innym mundurze. I nie uważam, że to brak szacunku do munduru.

 

Żadna robota nie hańbi, a to, że przez lata można zasuwać w WZ'cie po polu świadczy o tym, że jest to dobry mundur. Bardziej obrażają go co niektóre "airsoftery" paradujące w WZ i zachowujące się poniżej poziomu.

 

Abstrahując już od samej normy prawnej, która zbytnio szczęśliwa nie jest. Sorry, ale po prostu czepianie się jednych pociąga upierdliwość drugich. Śmiecenie też jest zabronione, a większa część manewrów polega na niszczeniu roślinności i wypluwaniu kompozytu (nawet bio). Jakby, kto był upierdliwy to łatwo można przez to airsoft zamknąć na wyznaczonych arenach. Polska jest krajem gdzie jeszcze dużo nam wolno, ze względu na mentalność ludzi. Im bardziej brniemy w przepisy tym bardziej nakładamy ograniczenia. Owszem- jest to z pożytkiem dla PKB, PNB, bezpieczeństwa itp. ale jak porównasz kwestię wypadu w mundurach do lasu w celu zrobienia ogniska w Polsce, Niemczech i Ukrainie to stwierdzisz, że Ukraina to całkiem piękny kraj. Pewien profesor prawa z Lwowa był zaskoczony, że respektujemy takie przepisy, a tymczasem u niego nikt mu tego realnie nie zabroni, póki nie naruszy czyjejś własności/wolności. W Polsce to wiadomo - zabronione, ale stosunek ludzi jest jeszcze różny... natomiast "Herr Niemiec" gdy zobaczy ognicho w lesie to pewnie zaraz to zgłosi. A skoro już ludzie zajmujący się nauką prawa twierdzą, że stosowanie niektórych norm jest stricte upierdliwe i odbiera część wolności to uważam, że o ile ktoś noszeniem munduru nie naraża na szwank Twojego zdrowia, bezpieczeństwa czy wolności to zgłaszanie tego faktu odpowiednim organom jest nieodpowiedzialne.

Edited by mikadorus
Link to post
Share on other sites

Całkowita zgoda z Mikadorusem. Te przepisy są od czapki po prostu albo mówiąc wprost z d....

 

Slawek 96 rozumiem, że obruszyło cie pasanie świń w bojówkach WP :) ale rozumiem, że zamiatanie dziedzińca koszar w tych samych bojówkach i wyrzucanie śmieci przez żołnierza w koszarach już ok., bo jest to sprzątanie taktyczne a nie ordynarne pasanie wieprza:) Może gdyby (tak jak kiedyś w LWP) pasano świnie w wojsku to było by bardziej taktyczne i było by mniej wątpliwości:)

Link to post
Share on other sites

A to wz. 93 jeszcze podpada pod rozporządzenie?

Żołnierze mogą w tym wzorze chodzić jeszcze do końca 2018r. więc zapewne tak.

 

Slawek 96 rozumiem, że obruszyło cie pasanie świń w bojówkach WP :icon_smile: ale rozumiem, że zamiatanie dziedzińca koszar w tych samych bojówkach i wyrzucanie śmieci przez żołnierza w koszarach już ok., bo jest to sprzątanie taktyczne a nie ordynarne pasanie wieprza:) Może gdyby (tak jak kiedyś w LWP) pasano świnie w wojsku to było by bardziej taktyczne i było by mniej wątpliwości:)

Nie myl chłopie wacka z ogórkiem.

Link to post
Share on other sites

Nie myl chłopie wacka z ogórkiem.

 

Rozwiń tę wypowiedź....chłopi bo inaczej będzie wynikało, że jednak grabienie liści z trawnika przed budynkiem koszarowym jest bardziej taktyczne od pasania świń i krów i dlatego zasługuje na rozporządzenie je chroniące :icon_smile:

Edited by Sanders
Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...