Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Recommended Posts

Hej siemanko

sprawa jest do wyjaśnienia :)

 

dziś podłączyłem sobie batke do imaxa b6 by naładować przed strzelanką , odpalam balancera (jak zawsze) wciska start i widzę " LOW VOLTAGE"

poszperałem w necie jak to naprawić i na YT pokazują ze dociągnąć napięcie lipola do 7 voltów w programie nimh balance , tak zrobiłem i przełączyłem na lipo charge balance. i ruszyła ( ładuje)

moje pytanie brzmi co się stało z batką? nigdy czegos takiego nie miałem ? jakie minimalne napięcie może mieć 2C 7,4v ( w programie nimch pokazało ze miała batka 5,4v)

czy czeka mnie wymiana bateri??

o co tu chodzi , help :<

 

w kwestii lipo jestem zielony :P

Link to post
Share on other sites

Naładowany pakiet ma 4,2V na ogniwo, czyli 8,4V.

Minimalne napięcie zdrowego pakietu to 3,3V na ogniwo, czyli całego pakietu około 6,6V.

Uwzględniam tutaj rozjechanie napięcia między celami, które często występuje - czyli jedna cela równie dobrze mogła by mieć 3,6V a druga już 3,0V co powoli zbliża ją do granicy bezpieczeństwa.

Graniczne dolne napięcie to ~2,9V - 3,0V na ogniwo gdzie już są problemy z jej podładowaniem na tyle by uratować to padnięte ogniwo.

Głębokie ale powolne rozładowanie dla Lipo nie jest tak destrukcyjne (dosłownie) jak przeładowanie go, bo przeładowany pakiet zazwyczaj kończy w ogniu.

Nie mniej jednak przez takie rozładowanie głębokie może utracić nieco pojemności albo w końcu zupełnie nie dać się naładować.|

Sprawdź dokładnie czy pakiet aby nie jest opuchnięty z jednej albo drugiej strony.

Jeśli nie uda ci się go samodzielnie naprawić to warto się przejść do profesjonalnego sklepu RC, oni tam mają bardzo dobre ładowarki, z lepszymi balanserami niż w imaxie, może oni pomogą ustabilizować cały pakiet.

Link to post
Share on other sites

Naładowany pakiet ma 4,2V na ogniwo, czyli 8,4V.

Minimalne napięcie zdrowego pakietu to 3,3V na ogniwo, czyli całego pakietu około 6,6V.

Uwzględniam tutaj rozjechanie napięcia między celami, które często występuje - czyli jedna cela równie dobrze mogła by mieć 3,6V a druga już 3,0V co powoli zbliża ją do granicy bezpieczeństwa.

Graniczne dolne napięcie to ~2,9V - 3,0V na ogniwo gdzie już są problemy z jej podładowaniem na tyle by uratować to padnięte ogniwo.

Głębokie ale powolne rozładowanie dla Lipo nie jest tak destrukcyjne (dosłownie) jak przeładowanie go, bo przeładowany pakiet zazwyczaj kończy w ogniu.

Nie mniej jednak przez takie rozładowanie głębokie może utracić nieco pojemności albo w końcu zupełnie nie dać się naładować.|

Sprawdź dokładnie czy pakiet aby nie jest opuchnięty z jednej albo drugiej strony.

Jeśli nie uda ci się go samodzielnie naprawić to warto się przejść do profesjonalnego sklepu RC, oni tam mają bardzo dobre ładowarki, z lepszymi balanserami niż w imaxie, może oni pomogą ustabilizować cały pakiet.

Hej, dzięki za odp.

Wspomniałeś ze naładowany pakiet ma 8,4V czyli 4,2V na ogniwo. W moim przypadku batka naładowała się max do 7,97V i dalej ani rusz. napiecie ładowania spada z 1.0A do 0.0A i tak się utrzymuje na 7.97V, dodam że (mam dzieloną batke w dwóch paluszkach by weszla w kolbe m4 SF) jeden paluszek spuchł w porównaniu do drugiego.

 

Nie ukrywam że mam strach go ładować ponownie , bo jak mi puści muzyczkę " Kalwi & Remi - Explosion " to co ja zrobie ? :D

 

mówisz że w modelarskim byli by w stanie mi postawić na nogi ten pakiet?

Link to post
Share on other sites

Pakiet nie, tylko jedną celę :P

yhy żeby nie tworzyć nowego postu...

w związku z zaistniałą sytuacją sprawdzałem ceny tych pakietów do mojej Mki i zastanawiam się czy nie

lepiej zanieść replikę do sklepu modelarskiego żeby mi zmienili wtyki z tamiyi na T-deansa i kupić batke redoxa, po prostu wyszło by taniej .

 

tak się zastanawiam co daje zmiana wtyczki na T-deans bo widzę ze tu wszyscy to polecają ale nie mogłem znaleźć info jakie z tym idą zalety.

I co myślicie o Bateri Redox?

Nie znam się na tym wiec pytam :P

Link to post
Share on other sites

Jeśli należysz do osób, które strzelają tak długo aż silnik nie jęknie, to zafunduj sobie lipo monitor. Wpinasz to na złącze balansera i jak zaczyna ci wrzeszczeć to przestajesz strzelać. To taki układzik, który ostrzega o rozładowaniu akumulatora.

Link to post
Share on other sites

Jeśli należysz do osób, które strzelają tak długo aż silnik nie jęknie, to zafunduj sobie lipo monitor. Wpinasz to na złącze balansera i jak zaczyna ci wrzeszczeć to przestajesz strzelać. To taki układzik, który ostrzega o rozładowaniu akumulatora.

 

Ogolnie to nie mam pojęcia jak to się stało ze ta batka się rozładowała . od 2 lat co strzelanką ją ładuje , nie ma sytuacji ze jest batka nie ładowana na 2-3+ strzelankach , tak więc nie wiem jak to się stało (strzelanki trwają max 5H w których wywalę max 4midy bo nie wale na auto)

ale mam zamiar sobie takie piszczątko sobie sprawić.

Link to post
Share on other sites

Sama bateria mogła być kupskiem w kolorowej folii. LiPo airosftowe o których jakości przeciętny aesgej śni pod kocykiem, to tak na prawdę buble. Dopóki nie wyjdzie awaria, wydają się spełniać wymagania pistoletu na kulki, ale niestety tych awarii jest dość sporo. Głównie przez przeładowania, lub zbyt duże obciążenie (bo faktycznie mają niższe wartości niż na etykietach i dostają bęcki podczas dłuższego użytkowania).

 

 

Dodano przez Tapatalk. Post zatwierdzony przez Europejską Komisję do Zatwierdzania Postów - podwydział Wojskowości i Ogrodnictwa

Link to post
Share on other sites

Pamiętaj, że LiPo alarm może wyć na długo zanim bateria faktycznie będzie rozładowana, bo krótkotrwały spadek napięcia spowodowany dużym apetytem na prąd podczas rozruchu silnika jest w stanie spowodować taki efekt. LiPo alarm lepiej po prostu podłączyć na respie.

Link to post
Share on other sites

Sama bateria mogła być kupskiem w kolorowej folii.

 

Batka to firmy GFC ( innej nie zlalazlem ktora by mi pasowala do kolby SF i z wtykiem tamiya)

 

kupie sobie ten alarm w najbliższym możliwym czasie,

 

Co do baterii i wtyków , zapytałem wcześniej jaka jest różnica miedzy T-Deans a Tamiya ( pomijając fakt wyglądu ) jakie zalety ida z wymianą wtyków.

 

i co myślicie na temat baterii Li-Po firmy Redox ( są tanie i dostępne w moim mieście w sklepie modelarskim ?)

 

z góry dziękuje za odp.

Link to post
Share on other sites

Tamyia przepuszcza kilka A, Deans około 30A. To oto tu chodzi, lipo z Tamyia nie ma sensu, bo działa jak zwykły NiMh.

 

 

Dodano przez Tapatalk. Post zatwierdzony przez Europejską Komisję do Zatwierdzania Postów - podwydział Wojskowości i Ogrodnictwa

Link to post
Share on other sites

Jeśli sklep RC ze swoją ładowarką nie pomoże no to pozostaje zakupienie nowej baterii.

Ja bym Ci polecił z czystym sumieniem turnigy nano-tech tych z nowej serii z wtyczkami traxxasa.

http://allegro.pl/ba...6281216390.html

 

Są jeszcze mniejsze niż wcześniejsza ich wersja, szczególnie na długość a z taką pojemnością, to nawet nie jest ci potrzebny ten cały lipo alert, który i tak jest raczej zbędny. W dodatku potrafi kosztować nawet i 30 złotych w niektórych sklepach. Lepiej już to dołożyć do lepszego pakietu.

Musisz tylko pamiętać, żeby po strzelaniu zerknąć jakie ma napięcie sam pakiet. Wystarczy kontrolować i dbać by nie rozładować nadmiernie i nie przeładować wtedy masz pakiet do AEGa na lata.

Edited by Fedajkin
Link to post
Share on other sites

Tamyia przepuszcza kilka A, Deans około 30A. To oto tu chodzi, lipo z Tamyia nie ma sensu, bo działa jak zwykły NiMh.

Dzięki za wyjaśnienie ;) , przy najbliższej okazji zaniosę do RC by mi wtyki przerobili :)

 

a co w końcu z tym redoxem? to się nadaje do ASG? pytam bo miał bym dostęp do batki na miejscu nie musiał bym kupować w necie.

 

Drogi Fedajkin batka fajna miałem taką w giecie. jednak wielkość tej baterii nie wejdzie mi do kolby SF, obecne wymiary mojej baterii to:

2x(126mm x 20mm x 10mm)pojemność 2000mAh i takiej bym potrzebował by mi weszła w kolbę ew wieksza pojemność ale to raczej nie możliwe w takich wymiarach, a nie widzi mi się przyklejanie baterii na kolbe czy coś. :<

 

 

PS: co do lipo alarmu to pomijam sklepy ASG bo tam ceny takich rzeczy są z kosmosu , znalazłem za 9zeta lipo alarm w sklepie RC, przy wymianie kabli zobaczę w miejscowym modelarskim czy maja takie coś :)

http://abc-rc.pl/buzzer-miernik-tester-1-8S-lipol

Edited by KodzaK
Link to post
Share on other sites

Redoxy są całkiem przyjemnej jakości. Mój nawet kilka razy dostał po tyłku i zszedł blisko 2V na ogniwo, ale nadal śmiga. Używam też Zippy, są szemranej jakości, ale kupuję nieco mocniejsze niż mi potrzeba. Są tanie, więc z czasem można sobie wymienić, chociaż mi uszkodził się tylko jeden jak na razie.

 

 

Dodano przez Tapatalk. Post zatwierdzony przez Europejską Komisję do Zatwierdzania Postów - podwydział Wojskowości i Ogrodnictwa

Link to post
Share on other sites

Dobra zatem dostałem odp. na wszystkie pytania za co dziękuje :)

 

na pewno wymienię wtyki na T-deans kupie batke redoxa na początek a jako druga poszukam turngiy .

i zakupie Lipo alarma by mieć pewność ze moja Batka dobrze żyje.

 

Dziękuje wam za odp. :)

Link to post
Share on other sites

Kup sobie taki z wyświetlaczem, żeby móc odczytać napięcie, lub piszczyk i wyświetlacz. Sam piszczyk jest bezużyteczny, bo piszczy przy strzelaniu, do tego ma wysoki próg napięcia i wyje gdy baterii dla repliki jest jeszcze duży zapas.

 

 

Dodano przez Tapatalk. Post zatwierdzony przez Europejską Komisję do Zatwierdzania Postów - podwydział Wojskowości i Ogrodnictwa

Link to post
Share on other sites

Piszczyk przydatna rzecz, ale nie lepiej trochę dołożyć i kupić nawet najtańszy miernik uniwersalny? Ja za swój dodatkowy kupowany właśnie pod kątem weekendowych wojaży zapłaciłem jakoś 20zł, a sprawdzisz napięcie całego pakietu, jak i na każdej celi, stan innych baterii i pomoże zdiagnozować ewentualną usterkę.

Moim zdaniem bardzo praktyczne rozwiązanie, a jest wielkości nieco przerośniętego kieszonkowego kalkulatora.

Link to post
Share on other sites

No miernik uniwersalny to jest też dobre rozwiązanie ale jednocześnie kolejny klamot, który musisz ze sobą gdzieś nosić.

Łatwiej kupić sobie pakiet z pojemnością większą niż jest ci tak naprawdę potrzebny. Ja już zrezygnowałem z trzymania baterii w kolbach czy chwycie, trzymam ją przymocowaną do boku kolby. Jak padnie mi obecny to z pewnością kupię coś wielkiego jak cegła i nigdy więcej nie będę się oglądał na to ile kulek mogę wystrzelać.

 

A co do Zippy i innych made in china, brandowanych przez tajwany i koree - kilka sztuk na 10, statystycznie nie wytrzymuje więcej jak 30 cykli ładowania/rozładowania w modelach RC. Puchną i traca pojemność. Jest o tym sporo filmików na youtube, jednocześnie użytkownicy tych modeli, mimo wszystko je polecają. Głównie dlatego, że są tanie, a te które wytrzymają to katowanie okazują się być odpowiednio do RC. Także dla nas do AEGa to są to pakiety jak najbardziej ok. Zdarzają się babole, gdzie po wyjęciu pakietu z paczki jest on już spuchnięty ale jeśli masz dobrego dostawcę to nie ma problemu, żeby ci go wymienili bo masz prawo je reklamować.

Edited by Fedajkin
Link to post
Share on other sites

Jak wpiszesz w Google "miernik uniwersalny" to wszystkiego się dowiesz, naprawdę. Nie mówię tego ze złośliwości, czy braku chęci pomocy, ale jeśli do tej pory nie słyszałeś o takim urządzeniu, to warto się zapoznać z jakimś opisem. Bardzo przydatne urządzenie zarówno w naszym hobby, jak i każdym domu. :-)

Dostępne w każdym sklepie budowlanym.

 

Edit. Literówka

Edited by MiKorn
Link to post
Share on other sites

multimetr. kup cos lepszego za jakies 80zł. te tanie sa mało precyzyjne.

 

Z jednej strony całkowita racja, ale z drugiej piszczałki do LiPO będą i tak miały jeszcze mniejszą dokładność niż nawet taki najtańszy multimetr. Mam dwa multimetry, jeden to jakiś wyższy model uni-t do zastosowań domowych i bieda chińszczyznę za 20zł, którą zabieram na wyjścia w teren i szczerze mówiąc różnice wyników pomiarów dla prądów jakie występują w airsofcie są na tyle znikome,że aż pomijalne.

Po części to pewnie też kwestia mojego szczęścia, że trafił mi się dobry egzemplarz, ale moim zdaniem i tak każdy z nich spisze się lepiej niż piszczałka.

Edited by MiKorn
Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...