Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Od czego to łuska?


Recommended Posts

Mój ojciec znalazł w lesie łuske, nieznanego pochodzenia, mimo iz jest wojskowym nic mu jej wymiar nie mówi, wiec pytam Was :)

Co do wymiarów

u wylotu (wewnętrzny wymiar) ~7.9mm

na koncu, przy spłonce (zewn) 11.9

długosc 56.8mm

 

Bede wdzieczny za pomoc :)

 

P.S. Łuska wygląda jakby ktoś w nią strzelił - ma gnieciony jeden bok czyms ostrym jakby, nie wiem o czym moze to mówic, tylko informuje :)

Link to post
Share on other sites

Dziękować, tak własnie podejrzewałem ;)

 

Z kiedy moze być ta łuska? na dole ma oznaczenia 4 16 SS7 [nieczytelny znak - albo małe d, albo odwórocne P] wokół spłonki.

 

//edit, o własnie Cacth22, o to mi chodziło :> troche sie tylko spóźniłem z pisanemi, thx

 

//edit2 - pobawiłem sie formularzem na stronie, ale doszedłem do jednego wniosku - nie wiem co gdzie wprowadziz, tzn nie wiem co jest którą daną ze stopki łuski

Link to post
Share on other sites

Przeczytaj dokładnie dział "system oznaczeń" może znajdziesz wskazówki.

 

U mojej szufladzie leży np takie coś o oznaczeniach 19/SB/36/I i wiem, że jest to łuska z niemieckiego mausera 98k wyprodukowana w I kwartale 1936 roku (charakterystyczne lekkie boczne zgniecenie boczne szyjki pustej łuski przy wyrzucaniu jej przez zamek karabinu). Łuska tego samego kalibru wystrzelona z MG 34 lub 42 miałaby mocniej zgniecioną szyjkę przy automatycznym wyrzucie łuski. Ja się tam pustymi łuskami nie interesuję zbytnio - inne które tu się poniewierają mają oznaczenia FNB/5.7x28/02 :wink:

Link to post
Share on other sites

kurcze, 3 raz pisze:

 

góra, tam gdzie siedzi pocisk jest zupełnie okej, no moze lekko nadgnieciona, ale o pare (2 - 3) milimetrów. Wgniecenie o którym pisze znajduje sie 11mm liczac od dołu łuski i zostalo zrobione czyms ostrym i w kształcie no nie wiem... pocisku z jakiegos karabinu albo cos ;)

Link to post
Share on other sites

Toś nic nie wyjaśnił bo takie niewielkie boczne spłaszczenie/zgniecenie szyjki powstaje właśnie przy wyciąganiu jej z komory 98k. Co do śladów jakie zostawia pazur wyciągu MG na kryzie to nie pomnę ale szyjka wtedy też jest zgnieciona, tyle że bardzo wyraźnie tak że przypomnia spłaszczoną literę D.

Link to post
Share on other sites

Remov, wiadoma łuska jest z Rembertowa > "Tajemniczy Belg z wąsikiem", treningówki też mam... :wink:

 

Aha, spec od łusek się uśmiał jak go spytałem - poniżej jego odpowiedź:

A łusce jak przypieprzyłem młotkiem, to wyśpiewała od razu: że Mauser jest niemiecki, że nabój był z pociskiem S (litera S z cechy S67, nie SS7), że łuskę produkowała firma Polte z Magdeburga, z mosiądzu o zawartości 67% Cu (liczba 67 z cechy S67) i że to było w kwietniu 1916 roku (cechy 4 16). Z datą produkcji naboju ostroznie, bo na łusce wybita jest tylko data produkcji samej łuski. Data elaboracji naboju jest do ustalenia tylko z etykietki na paczce.

 

 

O! :wink:

Link to post
Share on other sites
Nabój S? ze co? smugowy?

:lol: :lol: :lol:

Bo cały świat porozumiewa się po polsku.

 

a po niemiecku Streif to smuga ;P

 

ale fakt, nie pomyslałem o tym :D

 

Co to znaczy ostrołukowy? bo ja coraz bardziej widze jak sie staje coraz zieleńszy :roll: czy chodzi o to ze jest zakonczony ostro czy o tor lotu? ;)

Link to post
Share on other sites
Co to znaczy ostrołukowy?
Ech, chodzi o to, że pierwsze naboje do Mausera - Patrone 88 - miały tępołukowe pociski (czyli bardziej obłe w części wierzchołkowej), a po wprowadzeniu nowych - ostrołukowych (Spitzgeschoß Patrone) - należało to jakoś rozróżnić. A gdybyś tak zerknął na stronę, do której przekierowanie podał Mateusz, to byś od razu sam wszystko zrozumiał.

 

Jeden obraz wart jest tysiąc słów. Znajdź szczegóły różnicące dwa poniższe naboje i przemyśl, który jest tępo- a który ostrołukowy :wink:

 

88.JPG

 

ETUI.JPG

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...