Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Garmin Foretrex 401


Recommended Posts

Powoli przymierzam się do kupna mobilnego GPSu, i moją uwage przykuł tytułowy Garmin.

 

Mam jednak kilka pytań do użytkowników, których nie znalazłem w sieci.

  • Jak wygląda wprowadzanie koordynatów?
  • Jak wygląda nawigowanie? czy kompas pokazuje północ i kierunek ustawionego/wybranego waypointu?
  • jak wygląda wymiana danych z innymi modelami 401?
  • czy można waypointy w jakiś sposób pogrupować (w zależności od miejsca w którym się znajduje ?)
  • ogólne wrażenia z użytkowania mile widziane ;)

Link to post
Share on other sites

Powoli przymierzam się do kupna mobilnego GPSu, i moją uwage przykuł tytułowy Garmin.

 

Mam jednak kilka pytań do użytkowników, których nie znalazłem w sieci.

  • Jak wygląda wprowadzanie koordynatów?
  • Jak wygląda nawigowanie? czy kompas pokazuje północ i kierunek ustawionego/wybranego waypointu?
  • jak wygląda wymiana danych z innymi modelami 401?
  • czy można waypointy w jakiś sposób pogrupować (w zależności od miejsca w którym się znajduje ?)
  • ogólne wrażenia z użytkowania mile widziane :icon_wink:

Spróbuję pomóc,

 

Ad 1. Poprzez urządzenie - wchodzi się do zakładki Waypoints > Create New i tu można wybrać ikonkę, nazwę, wzniesienie, N/S i E/W przy współrzędnych w formacie (S)SS*MM*TTTT.

Można to zautomatyzować w jakichś programach typu BaseCamp, ale szczerze, to nie miałem jeszcze takiej potrzeby.

 

Ad 2. Kompas magnetyczny, jeśli się wyskaluje (trzeba to robić po każdym włączeniu, główny powód dla którego go wyłączyłem na stałe i zwyczajnie wolę się przejść przez parę kroków, aż to mi pokaże kierunek. Jeśli wybierze się punkt, na kompasie widać ikonkę i kierunek, można dodatkowo pozmieniać okienka z informacjami, aby pokazywały ETA/aktualny czas/odległość i takie tam.* Na orientacyjnej mapce widać punkt, "okruszki chleba" i ewentualnie inne punkty, jeśli są w pobliżu.

Rzeczy o których mówię można oczywiście sobie trochę pod siebie pozmieniać. W sumie zrezygnowałem z North-Up na rzecz Head-Up, było to bardziej intuicyjne w dzieleniu się kierunkami :icon_biggrin:

 

Ad 3. Nie próbowałem, w opcjach jest "Connect" gdzie poza połączeniem urządzenia z miernikiem bicia serca albo licznikiem rowerowym jest opcja "Receive wirelessly", podejrzewam, że można w ten sposób wysłać pojedynczy waypoint, rutę albo ścieżkę i wtedy są automatycznie wprowadzone tak jakbyśmy sami to zrobili.

 

Ad 4. Niestety, waypointy podzielone są na trzy, alfabetyczne grupy i czwartą numeryczną. Możesz za to wczytać listę wszystkich, począwszy od tych najbliżej ciebie.

 

Ad 5. Jeśli wiesz co kupujesz, nie zawiedziesz się. Urządzenie jest zdecydowanie w swojej kategorii niezastąpione, a gdy dodatkowo używa się mapy i kompasu, albo nawet GPSa z komórki, nie ma szansy, że się zgubisz. Uważałbym jedynie z wczytywaniem rzeczy przez USB, jakimś cudem zbrickowałem swojego pierwszego Garmina, szczęśliwie był jednak na gwarancji :icon_biggrin: Parę razy, będąc za granicą odnalazłem się dzięki niemu, gdy "stawiałem" waypointy na skrzyżowaniach dróg, lub gdy specjalnie zostawiałem go włączonego, aby móc potem powrócić po "okruszkach".

 

Jako awaryjny/rowerowy/na krótkie wypady jest świetny - trochę masywniejszy zegarek, powinien się zmieścić do większości kieszeni i nie przeszkadza na nadgarstku.

 

* - tu akurat bez ikonki, normalnie byłaby na brzegu kompasu.

 

Jak coś źle opisałem to krzyczeć :D

Edited by Mixon
Link to post
Share on other sites

Uściślę.

Ad 1. Koordynaty wprowadzasz tak jak Mixon napisał, z menu urządzenia. Format wpisywanej pozycji zależny jest od wybranego układu współrzędnych w opcjach - UTM/MGRS, stopnie w kilku formatach i kilkanaście innych układów lub własny układ, przydaje się przy starych sztabówkach.

 

Ad 2. W skrócie nawigowanie na azymut. Nie ma możliwości nawigowania po drogach, ścieżkach. Ale jest możliwość nawigowania po śladzie GPS. Można go wykonać w programie BaseCamp. Tak jak i wgrać za jego pomocą punkty, odczytać trasy i inne. Ogólnie nawigowanie po śladzie nie jest najwygodniejsze.

A kompas w tym Garminie jest mocno taki sobie.

 

Ad 3. Przesyłać bezprzewodowo można pojedyńczo waypointy lub całe trasy wraz z waypointami. Działa to w miarę sprawnie na bliskie odległości.

 

Ad 4. Tak jak powyżej i zdaje się, że waypoint może mieć maksymalnie 8 znaków, spore ograniczenie. Do grupowania dużej ilości waypointów jednak komputer i BaseCamp.

Link to post
Share on other sites

dzięki za odpowiedzi :)

 

ad 1 - czy koordynaty da sie wcześniej zgrać z poziomu kompa przez USB, czy też trzeba ręczne wklepywać?

ad 2 - co to znaczy że trzeba kalibrować kompas po każdym włączeniu? wydawało mi sie że urządzenie jest przeznaczone to używania cały czas w trybie gotowości, tzn jak raz włącze to mam podgląd na lokalizacje/statystyki cały czas.

ad 4 - to znaczy że moge mieć maksymalnie pkt z 4 okolic? np okolica A, B, C, D?

 

widze też że jest jakiś soft do tego (basecamp), jak wygląda kozystanie z tego? daje się zapisać przebyte trasy/ścieżki i potem na ich podstawie odtworzyć z mapą przebytą drogę?

generalnie i tak zawsze mam ze sobą mapę, albo najbidniej telefon z google maps, ale szukam czegoś co będzie bardziej podręczne i nie będzie wymagało wyjmowania i zdejmowania rękawiczek do obsługi :) z tego co rozumiem to garmin ma zwykłe fizyczne przyciski, bez żadnego ekranu dotykowego?

 

co do noszenia na nadgarstku - są jakieś panele/kieszenie które pomagają w tym, czy też kozystacie z firmowego paska?

Link to post
Share on other sites

Ad 1. - Tak, w BaseCamp bez problemu stworzysz i zgrasz wszystkie waypointy z ikonkami i nazwami włącznie.

Ad 2. - Gdy używa się magnetycznego, aby poprawnie wskazywał trzeba włączyć kalibrację, która polega na wykonaniu dwóch powolnych obrotów. Przy takim używaniu to nie jest problem, aczkolwiek dobrze jest mieć pod ręką trochę dodatkowych bateryjek, jeśli wypad jest kilkudniowy.

Ad 4. - Tak, ale będziesz musiał nazwę punktu rozpocząć od literki z tej grupy, w której ma być Ja też zostawiam sobie numeryczną grupę pustą, bo przy szybkim dodawaniu waypointów, kolejne oznaczane są numerami. Jeśli któryś chcę sobie zachować, zmieniam mu nazwę i ikonkę.

 

Basecamp do organizacji waypointów i takich tam był bardzo fajny, ale do chwalenia się przebytymi szlakami, albo do robienia jakichś planów wolałem aplikację Google Earth :icon_biggrin:

Garmin mi w niej trochę głupieje co prawda - za początek trasy uznaje pierwszy wprowadzony waypoint, przeszkadza to jedynie w "obejrzeniu" przebiegu trasy w czasie. Tak, cztery fizyczne przyciski i włącznik/podświetlenie. Nie sposób ich nie obsłużyć, nawet w grubych rękawiczkach :icon_biggrin:

 

Używam firmowego paska, póki co wystarczającą ochronę zapewnia noszenie go po wewnętrznej stronie i zakrycie rękawem/rękawiczką. Przymierzałem się do kupna czegoś takiego. Ale do większości tych futerałów zazwyczaj trzeba wyjąć pasek, co z kolei utrudnia potem montaż garmina na ramę roweru, albo co, więc sobie darowałem. Są też inne, w większości dla 101, który jest trochę dłuższy od 401. Dodatkowe miejsce może posłużyć jako schowek na zapasowe baterie :D

Edited by Mixon
Link to post
Share on other sites

1. W BaseCamp możesz zarządzać tymi punktami, zgrywać i przechowywać ślady z gpsa. Dodatkowo możesz dograć mapy (do basecamp, nie do foretrexa) i nanosić punkty. Z map polecam darmowe ump-pc oraz osmapa.

 

2. Dlatego pisałem, że ten kompas jest mocno średni. Na postoju działa dość powoli, dodatkowo trzeba urządzenie trzymać w miarę poziomo. U mnie prosi o kalibrację czyli jak napisano powyżej kilkukrotne obrócenie urządzenia po każdej wymianie baterii. Ale to chyba ogólnie wada kompasów elektronicznych.

 

4. Te grupy to tak naprawdę taki pseudo organizer alfabetyczny. Waypointy masz zgrupowane w 4 sekcjach w celu łatwiejszego ich wyszukania. Samych waypointów możesz mieć wg specyfikacji 500. Do tylu nigdy nie dotarłem. Dodajesz punkt o jakiejś nazwie i trafia z automatu do predefiniowanej grupy.

 

Samo urządzenie jest niezłe. Noszę na pasku, do paska jest także przedłużka więc nie ma problemu z założeniem na grubszą warstwę ubrań. Dobrą opcją jest wysokościomierz, na nizinach się nie przydaje ale w górach całkiem precyzyjnie działa.

Przyciski bez problemu w rękawiczkach się obsłuży, nawet w grubych zimowych. Pokrowiec chyba by tylko skomplikował obsługę, szczególnie gdy często przełącza się miedzy ekranami.

Bateryjki, a używam akumulatorów wystarczają na trochę ponad 12h ciągłej pracy. I tak zazwyczaj wymieniam wcześniej zanim się wyczerpie całkowicie.

Edited by vraptor
Link to post
Share on other sites
  • 5 months later...

Powoli przymierzam się do kupna mobilnego GPSu, i moją uwage przykuł tytułowy Garmin.

 

Mam jednak kilka pytań do użytkowników, których nie znalazłem w sieci.

  • Jak wygląda wprowadzanie koordynatów?
  • Jak wygląda nawigowanie? czy kompas pokazuje północ i kierunek ustawionego/wybranego waypointu?
  • jak wygląda wymiana danych z innymi modelami 401?
  • czy można waypointy w jakiś sposób pogrupować (w zależności od miejsca w którym się znajduje ?)
  • ogólne wrażenia z użytkowania mile widziane ;)

 

1. Trzymasz przycisk Mark który tworzy nowy waypoint i zmieniasz koordynaty na docelowe. Szybciej niż zmienianie na zakładkę opcji i pierdylion okienek. Menu Mark możesz wywołać z każdej zakładki urządzenia po dłuższym przytrzymaniu przycisku. Format Datum możesz zmienić w opcjach niemalże na dowolny będący w użyciu od początku XX wieku DMS/DM/D/UTM/MGRS te najpopularniejsze. Podobnie jest z systemem odniesienia, WGS-84 możesz przełączyć na dowolny starszy dzięki czemu nawet mapy z '39 będą prowadziły dokładnie.

2. Masz dwie możliwości ustawienia, North UP i Head UP. Oczywiście z wiadomych powodów drugie jest bardziej intuicyjne w użyciu, tym bardziej że na ekranie mapy cały czas jest wyświetlany twój azymutu, czyli określenie gdzie jest północ nie nastręcza problemów. W trybie Go To, o ile nie stworzyłeś wcześniej trasy, nawigacja prowadzi cię do celu po linii prostej, jeśli masz przygotowaną trasę, prowadzi po niej. W trybie przy użyciu funkcji Pan Track możesz wybrać dowolny punkt na wcześniej przebytej ścieżce, po czym nawigacja prowadzi cię po twoim śladzie, jak po zaprogramowanej wcześniej trasie. Kompas to czysta zabawka, jedyna użyteczność to wojna okopowa kiedy musisz zorientować wyświetlacz, a nie możesz się ruszyć z miejsca. Musisz wiedzieć że kiedy przestaniesz się poruszać GPS nie wykrywa kierunku w którym patrzysz.

3. Wymiana danych działa i jest szybka. Możesz wysłać punkty i trasy. Jedno urządzenie może wysłać dane do wielu innych na raz. Łączy się też z innymi modelami posiadającymi ten tryb, dzięki czemu posiadając garnka mapowego możesz utworzyć trasy i przesyłać je na 401.

4. W opcjach jest organizer.

 

Odnośnie innych opinii. Barometr jest użyteczny, należy jednak pamiętać że wymaga kalibracji przy zmianach pogody. Najlepiej pobrać wysokość punktu w którym jesteś z mapy, i co jakiś czas wprowadzić do urządzenia. Przy przelotnym deszczu różnica w danym punkcie potrafiła wynosić 40m, przy burzy wyszło mi kiedyś nawet 200m. Warto zmienić zapisywanie śladu po czasie zamiast po odległości, z maksimum zagęszczenia punktów, dzięki czemu masz większą kontrolę podczas używania Pan Track, szczególnie jeśli często się zatrzymujesz. Łatwo znaleźć takie miejsca, a pamiętaj że ekran na którym pracujesz daje tylko poglądowy obraz trasy, w dużym przybliżeniu można się zgubić na długich prostuch. :-) Wszystkie karty mają definiowalne infoboxy, najmniej dwa, a danych do wyboru jest wpierdyliard. Szczerze, gdybym wiedział to co wiem przed zakupem, to wziąłbym 301 bo taniej, a wszystko co dają do 401 to bajery... no chyba że skaczesz ze spadochronem nocą, wtedy barometr i Jumpmaster może być dla ciebie faktycznie przydatny, dodając że twoja wysokość npm jest podawana normalnie przez GPS, i nie ma wtedy problemów ze zmianą ciśnienia. ;-)

 

Dziękuję za saperkę. :-)

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...