Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Lunety - ACOG? Specter DR? Co warto wybrać.


Recommended Posts

Witam Was.

Zanim ktoś się zbulwersuje tytułem, to na swoją obronę chciałbym zaznaczyć, że to, co dało się przeczytać na temat kopii powyższych lunet przeczytałem.

Nie mniej jednak chodzą za mną pewne pytania i wątpliwości które chciałbym rozwiać przed wydaniem niebagatelnej sumy na optykę.

 

Do wczoraj byłem zadowolonym posiadaczem EOTecha XPS3-2 od tomekpl.

Niestety o ile uniknął zderzeń z kulkami przeciwników, o tyle z moim własnym rykoszetem już nie.

W związku z tym, że od jakiegoś czasu chodziła za mną idea lunety, to postanowiłem, że jest to dobry moment żeby w takową zainwestować.

 

Interesują mnie przede wszystkim kopie lunet ACOG i Specter DR.

Wiem, że ciężko (o ile w ogóle możliwe) dostać dobrą kopię ACOG-a, jest to zupełna loteria i chodzi wiele głosów, że niezależnie od kwoty wszystkie pochodzą z jednej fabryki.

Oznaczenia specjalnie mnie nie interesują, chociaż fajnie, jak będą. Podobnie ze światłowodem.

To co budzi we mnie najwięcej wątpliwości to eye relief.

Jedna rzecz, której chciałbym uniknąć, to butelkowanie i potrzeba wsadzania połowy ryja do lunety, żeby coś przez nią widzieć.

W związku z tym, czy jacyś posiadacze powyższych lunet mogli by się wypowiedzieć?

Czy we wszystkich kopiach komfortowy dystans od soczewki jest podobny?

Wpadły mi w oko modele dostępne na airsoftarmory, chyba wszystkie pochodzą od tego samego producenta (jeśli się nie mylę jest to ten sam producent od którego sprowadza tomekpl, ale tu mogę się pomylić, sporo tych kopii).

Ktoś miał z nimi do czynienia? Czy warto doinwestować do G&G bądź sprowadzać G&P?

Może zwykłe Aim-O się do czegoś nadają?

Jestem gotów dopłacić do dobrej optyki, jeśli faktycznie zagwarantuje mi to w miarę możliwości lepszą jakość.

 

W moich poszukiwaniach natknąłem się też na kopie Elcana Specter DR.

Im dłużej na nią patrzę, tym bardziej mi się podoba, chociaż przeraża mnie jego waga.

Wiem, że nie warto nawet patrzeć w stronę modeli z regulowanym przybliżeniem.

Słyszałem też, że lunety te mają szerokość 40, w przeciwieństwie do 32 ACOG-ów.

Jak sprawa wygląda z ich jakością? Tu niestety ciężko mi było znaleźć jakieś pomocne informacje, a rozjazd cenowy w przypadku kopii tych lunet jest gigantyczny.

Dodatkowo miałem problem w ogarnięciu się z producentami - prawie wszystkie droższe kopie tej lunety to bezfirmówki brandowane nazwą sklepu z którego akurat pochodzi.

Czy ktoś byłby w stanie przybliżyć mi ich temat?

 

Nie ukrywam, że bardziej zależy mi na ACOG-u, ale nie chciałbym wtopić ponad pięciuset złotych na lunetę tej samej jakości co ta za 250.

 

Z góry dziękuję za odpowiedzi i przepraszam za ewentualne błędy w pojęciach czy nazewnictwie.

Link to post
Share on other sites

Wiem, że to ani ACOG ani Specter, ale wymiarowo podobna :

http://www.specshop.pl/product_info.php?cPath=22_175_177&products_id=6724&name=Strike_Systems_-_Luneta_Tactical_Scope_4x32_-_Dual_Color_-_16458

Jestem użytkownikiem powyższej lunety od 2 lat- jest cudowna. Można się do niej szybko złożyć, podświetlenie działa, raz ustawiona przez cały sezon trzyma punkt w tym samym miejscu. Kupiłem ją za 299 tutaj na komisie, jako "nówkę". Także, jak trafisz na egzemplarz z drugiej ręki, bierz i się nie zastanawiaj :)

Link to post
Share on other sites

Wiem, że to ani ACOG ani Specter, ale wymiarowo podobna :

http://www.specshop....l_Color_-_16458

Jestem użytkownikiem powyższej lunety od 2 lat- jest cudowna. Można się do niej szybko złożyć, podświetlenie działa, raz ustawiona przez cały sezon trzyma punkt w tym samym miejscu. Kupiłem ją za 299 tutaj na komisie, jako "nówkę". Także, jak trafisz na egzemplarz z drugiej ręki, bierz i się nie zastanawiaj :icon_smile:

Niemal indentyczną (inna mechaniczne przyrządy) sprowadziłem sobie ostatnio za 36 USD z Aliexpress. Mam parę uwag do wykonania i dostałem inny krzyż niż był pokazany w ofercie (i cały jest podświetlony); ale sprawdziłem opinie innych kupujących i wygląda na to, że wysyłają losowo po prostu... Bardzo możliwe, ze fabryka ta sama, a płaci się dodatkowo po prostu za kontrolę jakości. Te gorzej wykonane są sprzedawane taniej. Rzecz dostępna jest też z logo Theta Optics jako model Rhino.

Celownik ma parę wad (krzywo odlana muszka w moim egzemplarzu; regulacja dioptrii powoduje przesunięcie krzyża, nie sprawdzałem na ile starczy mu zakresu regulacji; całość lekko przekrzywiona na prawo, podczas użytkowania nie zwracałem na to uwagi), ale moim zdaniem do ASG wystarczy (chociaż nie mam porównania z markowymi lunetami, snajperem też nie jestem). Jakby się nie spodobał, można sprzedać w komisie z niewielką stratą, a może nawet z zyskiem ;)

Dla niektórych sporą wadą może być to, że ze względu na konstrukcję, pod lunetą nie ma miejsca na składaną szczerbinkę, które przewidziano w ACOGu. I całość jest od ACOGa chyba niższa, więc muszka bardziej zasłania. Ja kupiłem sobie szynę podwyższającą, ale ostatecznie wróciła do szuflady, bo nawet bez niej mogę się złożyć w masce. Muszkę obciąłem, bo i tak nigdy nie zdarzało mi się jej używać.

Trudno mi powiedzieć czy luneta trzyma zero, bo używam jej od niedawna. Wydaje się być ok.

Mówiąc krótko: dalem 152 złote i spodziewałem się jakości za 152 złote. Nie zawiodłem się ;) Po opiniach innych kupujących na tej samej aukcji można wręcz wnioskować, że akurat trafił mi się słabszy egzemplarz.

Parę fotek, jedna pokazuje jak trzeba się złożyć, żeby mieć dobry obraz: http://imgur.com/a/ZwoOW

Link to post
Share on other sites

Skoro już wspomniano o Rhino z Thety: mam, optycznie spoko, szeroki zakres regulacji krzyża i nie rozstraja się nawet na GBBR. Jedyną wadą jes moim zdaniem właśnie ten mały eyerelief. W M4 najbardizej pasuje mi kolba rozsunięta maksymalnie ale z tą lunetą musi być najwyżej w takim ustawieniu jak na zdjęciu. Po założeniu na UARa trzeba szyję naciągać do przodu.

Link to post
Share on other sites

Jeśli nie zależy Ci na oznaczeniach i światłowodzie, to wydaje mi się, że mógłbym polecić Ci tą kopię:

 

https://gunfire.pl/p...-4-x-32A-E.html

 

Faktem jest, że trzeba stosunkowo mocno przybliżyć oko do okularu optyki. Bardziej niż w wielu klasycznie wyglądających lunetach, ale równocześnie wyraźnie mniej niż np. w dedykowanej optyce do G36 od JG.

 

Minusem jest także brak oryginalnej siatki celowniczej, a zamiast tego jest klasyczna siatka mildoto-podobna.

 

Plusem jest natomiast duże pole widzenia, które ta optyka zapewnia. Przy ustawieniu tego samego przybliżenia (4x), miałem wrażenie, że pole widzenia jest szersze w tym ACOGu niż w innych moich chińskich lunetach celowniczych, a także w polecanej w naszym hobby Delcie Optical Classic 3-9x40. Nie wspominając już choćby o porównaniu do jedynej lunety Thety (model 3-9x42 EG, taka z RISem i celownikiem laserowym), na którą się dałem namówić, i która mocno zraziła mnie do tej marki. Niestety, kupiłem tego ACOGa kilka miesięcy później niż ostatni raz patrzyłem przez oryginał. A jestem ciekaw jak bardzo ta kopia odbiegałaby od niego polem widzenia.

 

Jakość obrazu także jest bardzo przyzwoita - nie aż tak dobra jak we wspomnianym DOCu, ale znacznie lepsza niż w wielu budżetowych lunetach, wliczając w to inne kopie ACOGów, z którymi miałem do czynienia.

 

Tak właściwie kupiłem tą lunetę po namowach przez moich kolegów, którzy także je wzięli, czasami wymieniając je za swoje wcześniejsze kopie. Wszyscy trzej dostaliśmy ten sam produkt, z takimi samymi właściwościami.

 

Dla mnie samego jest to jednak pierwsza replika ACOGa, którą mam na własność. Nie miałem wcześniej lunet o takiej konstrukcji, patrzyłem jedynie przez ACOGi innych osób.

 

Kosztowała kilka miesięcy temu niecałe 220 złotych na Gunfire i jest dla mnie warta każdej wydanej złotówki. Obecnie jednak z tego co widzę, kosztuje sporo więcej, więc warto byłoby poczekać na którąś z "promocji" :icon_wink:.

Link to post
Share on other sites

Szukałem zdjęć Marines używających ACOGa i wygląda na to, że ten eye relief po prostu taki jest: https://commons.wiki..._ACOG_scope.jpg

 

Przykładowa różnica w odległości w zależności od modelu:

 

TA31F (ten z linku)- Eye Relief (in) 1.5

TA11 - Eye Relief (in) 2.4

 

A kopie, no cóż koledzy już to opisali.

 

Co do szczerbinki pod optykę to MBUS PRO powinien się zmieścić, jego wysokość to 11 mm.

Link do kopii: https://www.powair6.com/en/iron-sights/3323-unmark-g4-full-steel-front-and-rear-sights-dark-earth.html

Link to post
Share on other sites

Przede wszystkim dzięki wielkie wszystkim za odpowiedzi.

@Miszak: Rozważałem dość mocno tę lunetę, jednak ostatecznie są dwie rzeczy, które po namyśle mi nie odpowiadają.

Po pierwsze - mocowanie. W przypadku ACOGa jest ono mocno wysunięte do przodu lunety, więc po zamontowaniu nawet na środku korpusu, tylna soczewka będzie wysunięta do tyłu bardziej, niż w przypadku w.w Strike Systems.

W rezultacie nawet jeśli eye relief pozostawi trochę do życzenia, to samym zamocowaniem lunety będę mógł trochę nadrobić.

Po drugie po prostu mi się nie podoba, ale to jest akurat tylko i wyłącznie kwestia gustu - ostatecznie airsoft to zabawa, więc fajnie, jakby to po prostu (w moich oczach) dobrze wyglądało. ;)

Chociaż faktycznie optyka wygląda na bardzo dobrą. Gdyby nie te przyrządy na górze i RIS-y po bokach skusił bym się.

Co do odległości od soczewki - z reguły korzystam z kolby wysuniętej na pozycję "2" licząc od korpusu do tyłu.

 

Theta generalnie mnie trochę martwi. Miałem w rękach polecane przez znajomych Thety 1,5-5X40BE.

Jedna bardzo fajna, sporo różnych regulacji, oprócz tego, że wielka, to obraz bardzo zadowalający.

Druga, dokładnie ten sam model i producent już dość mocno butelkowała.

 

@LogaN: Dzięki za sugestię. Oznaczenia i światłowód to sprawa drugorzędna, interesuje mnie przede wszystkim dobra optyka.

Za podobne jednak pieniążki zaryzykowałem z ACOG-iem z airsoftarmory.

Od tego samego producenta miałem EOTecha, więc mam cichą nadzieję, że podobnie niezłą robotę odwalili z lunetami.

Rozmawiałem też kilkoma osobami które z nich korzystały, w tym z kimś, kto miał porównanie do ostrej i bardzo je polecali.

Jeśli okaże się, że nie jest tak dobra, to oddam i poczekam na promocję na wspomnianego przez Ciebie ACM-a; widzę, że też ma dobre opinie. Będąc szczerym nie widziałem jej zanim dokonałem zakupu wyżej wspomnianej wersji.

 

@Roos: Akurat mam kopie MBUS-ów, po wstępnych przymiarkach powinny się zmieścić.

Dobrze, że poruszyliście tę kwestię, bo zupełnie o niej zapomniałem, a faktycznie (rzadko bo rzadko) zdarza mi się zdjąć optykę i korzystać z przyrządów.

Dzięki też za sugestie na innym forum (G&P i AABB). Postanowiłem jednak zaryzykować najpierw z czymś dostępnym w Polsce - zawsze łatwiej w razie czego zwrócić.

 

Reasumując - dziękuję raz jeszcze wszystkim za odpowiedzi. Wybór za namową znajomych padł na coś innego, ale gdyby okazał się niezadowalający to skorzystam z Waszych porad. Pozwolę sobie ten wątek odkopać pod koniec Marca i dam znać jak wygląda sytuacja.

Link to post
Share on other sites

Ja od siebie polecę lunete ELCANA DR.

 

Przymierzałem sie do ACOGa i do ELCANa, różnica jest kolosalna. Dzięki większej średnicy ELCANa, łatwiej złożyć eis do strzału, nie musimy układać się żeby zgrać się z lunetą, jest to natychmiastowe, ACOG dla mnie to porażka, ciężko było mi zgrać się z tą lunetą.

 

Mam ELCANa ze stałym przybliżeniem 4x.

Link to post
Share on other sites

Ja od siebie polecę lunete ELCANA DR.

 

Przymierzałem sie do ACOGa i do ELCANa, różnica jest kolosalna. Dzięki większej średnicy ELCANa, łatwiej złożyć eis do strzału, nie musimy układać się żeby zgrać się z lunetą, jest to natychmiastowe, ACOG dla mnie to porażka, ciężko było mi zgrać się z tą lunetą.

 

Mam ELCANa ze stałym przybliżeniem 4x.

 

Nie denerwuje Cię jego waga? Mnie trochę przeraża.

Wiem natomiast, że średnicą przeważa nad ACOG-iem. Jakiego producenta jest Twój egzemplarz?

Link to post
Share on other sites

Dodam jeszcze tylko, że na rhino można zdjąć szczerbinkę, a muszka i risy są z aluminium, więc obcięcie ich to chwila pracy brzeszczotem (wspomnianą muszkę M4 ściąłem może w 5 minut), a potem wygładzenie papierem ściernym :p sam rozważam obcięcie u siebie jednego risa (bo na grzyba mi one, ale jeden w razie czego niech zostanie) i upiłowanie kawalka muszki, żeby została tylko ta równo odlana część i żeby troszkę przedłużyć linię celowania. Choć tutaj żeby to ładnie i gładko wyszło, to pewnie trzeba popracować dremlem.

Edited by kukunamuniu
Link to post
Share on other sites

Ajwory: nie przesadzasz z tą wagą? Tak na szybko zerknąłem to replika Elcana waży koło 600g, podobnie do podróbki Leupolda.

Serio? Przewinęła mi się jakaś kopia z wagą dochodzącą niemal do kilograma. Może to wyjątek od reguły, wybaczcie.

Link to post
Share on other sites

Blisko kilograma to moze wazy ta wersja z mini dotem na gorze. Osobiście tez posiadam spectrDR ze stałym przybliżeniem, kupiłem na gunfire w promocyjnej cenie 360zl. Z optyki jestem bardzo zadowolony, waga fakt jest odczuwalna, ale jest to kawal dobrej optyki, przejrzysta z dobrym przybliżeniem i szerokim polem widzenia, dobra do obserwacji jak i prowadzenia ostrzału. Osobiście polecam z czystym sercem, a waga to nawet nie problem, a moze i zaleta bo biorąc ja do reki naprawdę mozna odnieść wrażenie ze rzut w ścianę nie zrobi tej lunecie kompletnie nic.

 

 

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Link to post
Share on other sites
  • 3 months later...

Potrzebuję Waszych opinii odnośnie lunet do lasu. Budżet to 400 PLN, replika VFC 50-60 metrów zasięgu i zastanawiam się nad zakupem którejś z dwóch linków poniżej. Czy w tej cenie jest coś lepszego jeśli chodzi o stosunek cena/jakość?

 

https://gunfire.pl/product-pol-1152209903-Luneta-1-5-5X40-BE.html

http://deltashop.pl/p/414/1109/4x32-wide-angle-crossbow-scope-scp-m4cr5wq-lunety-celownicze-optyka.html

Link to post
Share on other sites
  • 2 months later...

Tą Thetę ma kilka osób w mojej drużynie i wszyscy są zadowoleni, chociaż jest z nimi odrobina loterii - kilka egzemplarzy działa wzorowo, ale jeden butelkuje jak szalony. Niemniej jednak sprawdzają się bardzo fajnie. Jeśli nie przeszkadza Ci ich spory rozmiar to mogę polecić.

Co do ACOGa - nie jestem zadowolony. Próbowałem się do niego przekonać naprawdę długo ale jednak nic z tego.

Samo wykonanie jest wzorowe - oznaczenia, światłowód, równy krzyż, wszystko cacy.

Niestety złożyć się do tego szybko nie da się w ogóle. Do tego mam wrażenie, że przybliżenie... z czasem zmalało.

Ciężko mi powiedzieć czy tylko tak mi się wydaje ale na dzień dzisiejszy nie jest to więcej niż x2.

 

Pozostaje mi polować na Elcana w rozsądnej cenie.

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...